Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Алтернативен метод за "наливане" на софтуер на nuvi, Drive и др.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Алтернативен метод за "наливане" на софтуер на nuvi, Drive и др.

    Искам да ви запозная с един "доста" по-различен метод за "наливане" или промяна на софтуер в Garmin навигациите сериите nuvi, Drive и др. "Доста" по-различен, защото прави същото, което прави основния, но действа и в доста по-заплетени ситуации.
    Този метод има следните предимства пред стандартния:
    1. Работи винаги стига уреда да се стартира;
    2. Няма грешка - налива точно това, което трябва, там където трябва (ако не сте сбъркали самите вие);
    3. Много малко са случаите, в които уреда "не вижда" SD картата, т.е. работи в 99% от случаите;
    4. Не ви трябва Pre Boot Mode и updater.exe, кабели и т.н.

    Недостатъци:
    1. Трябва ви SD карта
    2. Трябват ви елементарни познания да работите под DOS (Command prompt)
    3. Трябват ви и познания кой софтуер "наливате" и подходящ ли е за Вашият уред, но тези познания ви трябват и ако ще използвате updater.exe.

    И така същността на метода е проста:
    Разбива се FW на устройството на "региони" и след това се "налива" в устройството през SD картата. Цялата работа я върши раздела от FW, който отговаря за "наливането" на софтуера - Boot.bin или по-нататък за краткост - ldr. Чрез него се опосредства ъпдейта, подмяната или промяната на частите на софтуера, които подлежат на ъпдейт без да се използват специални устройства. Това не е ъпдейт на ниско ниво. За там трябва техника и други програми с които съм ужасно повърхностно запознат от форумните фолклори. Пиша това, което съм прилагал и използвал, и твърдо знам, че работи. Ако откриете неточности - пишете - аз не знам всичко и нямам нито време, нито нерви, нито възможност да правя и пробвам всичко.

    Необходими програми:
    gfw.exe
    rgn tool и това е…

    Обръщам много сериозно внимание на следното:
    Преди да си правите експериментите трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО:
    1. Пълен архив на устройството на компютъра!
    2. Да знаете точния HWID, за да знаете кой софтуер да търсите!
    3. Изключително силно Ви препоръчвам и да си направите архив на региона от паметта, който касае Unit ID, абонаментите на устройството и още доста неща. За под и/над 1ххх сериите е регион 41/154.
    Описал съм как става тук: http://www.offroad-bulgaria.com/show...17#post2895317

    И така, кое как става:
    1. Наясно сте с HWID на устройството и текущия софтуер - можете да го вземете от файла GarminDevice.xml от редовете:
    <Model><PartNumber>006-B1603-00</PartNumber>
    <SoftwareVersion>520</SoftwareVersion>
    <Description>nuvi 3597</Description>
    където 1603 е HWID, а версията на софтуера на устройството е 5.20. Оставил съм модела на уреда просто за прегледност.
    2. Намирате софтуера точно за вашето устройство. Писал как се търси, но все пак:
    а) http://www.gawisp.com/perry/nuvi/
    б) от сайта на Garmin (там ще намерите последният софтуер за уреда).
    Файла ще се казва gupdate.gcd
    За да сте сигурни, че сте изтеглили точният файл ви трябва програмката rgntool.
    Можете да си я изтеглите от тук.
    Отваряте файла с тази програма и в реда boot.bin (полетата HWID и SW version) виждате версията на софтуера и HWID, за който може да се приложи.
    Ако HWID не съответства - четете внимателно из форумите и най-вече - не правите нищо.
    Търсите си верния файл, иначе ай сте го "налели" грешния и сте си усмъртили устройството в 90% от случаите. Ако сте упорити и повторите - с почти 100% сигурност няма да имате функциониращ уред.
    Превръщате gupdate.gcd файла в gupdate.rgn пак с тази програма. Можете да го кръстите изходния rgn файл както решите, примерно 3790.rgn.
    Как става:
    Елементарно е: "пускате" файла gupdate.gcd в зоната за "пускане" на файлове на rgntool (File Drag Zone). Задавате долу име на файла, натискате бутона RGN (дискетката горе в ляво на която пише RGN) и сте готови за следващите стъпки.

    Така, както се пее в оная песен "Всичко е точно, защото снощи …"

    3. Разбиване на региони на софтуера
    Използва се програмката gfw. Тя е разработена от Kunix (потребител в gpspower).
    Теглите я от тук.
    Прочетете упътването. Превел съм го и на български.
    Програмата работи под DOS.
    За да ви е лесно и да не пишете поддиректории с дълги имена ви съветвам да сложите gfw и gupdate.gcd файла в основната директория на хард диска с:\ или d:\ или който там дял си изберете.
    Пак казвам, просто пишете по-малко под DOS иначе, ако ви се пише - слагайте където решите и си указвайте къде точно да ви запише bin файловете на софтуера.
    Ако приемем, че gfw и rgn файла са в рута на дял с:\ на твърдия ви диск пишете следното:
    c:\gfw.exe unpack <входящ .GCD или .RGN файл> и натискате Enter.
    Пример: c:\gfw.exe unpack 3790.rgn и натискате Enter.
    Резултатът от това са 3 или 4 xxxx.bin файла, които се намират в същата директория, в която ви е входящия gcd/rgn файл.
    3 са файловете, ако работите със FW на старо устройство примерно нуви 200, 250, 760/765.
    Ако FW е за устройство, което е от 1ххх нагоре, файловете са 4.
    Пример: Drive 50, SW 5.30 - rgn файла разбит ще ви даде тези 4 bin файла:
    02BD--08DB-0212.bin (22192 kb)
    0008--08DB-0212.bin (1081 kb)
    057F--08DB-0212.bin (4105 kb)
    059E--08DB-0212.bin (1110 kb)
    Тези файлове така както са си, им сменяте имената на:
    02BD--08DB-0212.bin (22192 kb) --> 0E.bin
    0008--08DB-0212.bin (1081 kb) ----> ldr.bin
    057F--08DB-0212.bin (4105 kb) ----> 7F.bin
    059E--08DB-0212.bin (1110 kb) ----> 9E.bin
    Защо точно с тези имена: вижте най-дясната колонка на отворения с rgntool файл gupdate.rgn или gupdate.gcd - RGN region. Там в белите полета са точно тези имена, с изключение на 0008--08DB-0212.bin или тъй наречения boot.bin. За да налеем софтуера трябва да се преименува на ldr.bin.
    4. На празна SD карта форматирана във FAT 32 правите директория Garmin. На Garmin правите поддиректория Updater. На Updater правите поддиректория 2267 (номера на HWID на уреда в който ще наливате софтуера - примера е с Drive 50, HWID 2267). В тази поддиректория слагате и четирите преименувани bin файла от т.3.
    Правите си с notepad, word или каквато и да е друга текстообработваща програма файлче с име
    update и разширение txt (update.txt).
    В него пишете следното:
    xrgn,14,2:/Garmin/Updater/2267/0E.bin
    xrgn,127,2:/Garmin/Updater/2267/7F.bin
    xrgn,158,2:/Garmin/Updater/2267/9E.bin
    reboot
    В резюме, горното означава: запиши регион 14, 127 и 158 в паметта на уреда от SD картата директория Garmin/Updater/2267/файл хх.bin .
    Последната команда е рестарт на уреда.
    Разбира се, за старите уреди пътят е 1:/Garmin/…. и номера на региона, който казвате да се запише го вземате от rgntool колоната RGN region, като си конвертирате от HEX в десетична система. Примерно 0E е 14, 7F e 127 и т.н.

    5. Самото зареждане на FW става като угасите уреда напълно, слагате SD картата, палите, софтуера се налива, уреда се рестартира, докато се рестартира уреда вадите SD картата и сте готови.

    Можете да наливате по този начин софтуер в устройството, както оригинален, така и модифициран (за да съживите уреда, да може да приема отключени карти и т.н.).
    Ако имате въпроси - питайте.

    Забележка №1 - вижте пост №4 и 7 от темата, проверявайте и питайте, за да не стават грешки.
    Последно редактирано от ISG; 25-07-18, 07:25.
    Nothing comes from nothing...

  • #2
    От: Алтернативен метод за "наливане" на софтуер на nuvi, Drive и др.

    Да допълня, че ако ще качвате по този начин "излекуван" софтуер е добре да махнете gupdate.gcd файла от устройството. Обикновенно е в папка .System на новите устройства, на старите си е в root-а на уреда. За старите не ви трябва "излекуван" софтуер, но можете да решите да променяте нещо в някой регион.
    Гледам никой нищо не пита, не ме поправяте (нали знаете, че аз не знам всичко), значи на всички - всичко им е ясно...
    Nothing comes from nothing...

    Коментар


    • #3
      От: Алтернативен метод за "наливане" на софтуер на nuvi, Drive и др.

      Имам следния въпрос :
      Защо на Nuvi 215 gfw ми създава само два фаила а не три както казваш и какво да правя по-нататък като файловете са два.

      02BD--0353-02F8.bin
      0008--0353-02F8.bin

      Коментар


      • #4
        От: Алтернативен метод за "наливане" на софтуер на nuvi, Drive и др.

        Извинете за забавеният отговор. Нямах достъп до интернет, а и трябваше да си опресня знанията за тези модели.
        Прав сте - FW на моделите Нуви 200, 205, 215, както и по-старите Нуви от тези, нямат т.н. preboot режим и съответно нямат ldr.bin файл включен във FW.
        За тези модели начинът да "налееш" FW e чрез ехе файл и връзка през USB на компютъра или като на празна SD карта форматирана във FAT32 направиш папка Garmin и в нея сложиш файла GUPDATE.GCD. Това с SD картата, обаче не съм 100% сигурен, че работи винаги.
        Можете да изтеглите ехе файл за Нуви 200 и да го разгледате какво прави от тук - доста надолу в списъка са, но ще ги откриете - има за различните модели.
        Ако мога с нещо друго да помогна - ще гледам да съм по-оперативен в отговора.
        Между другото, ще изтегля gcd файл за 2х5 и ще опитам да намеря ldr.bin файл скрит в другите, защото примерно 255 имам ldr.bin файл изваден при някакъв ремонт от преди 2-3 години. Мога да ви го пратя да го разгледате. Доста по-малък е от следващите ldr.bin файлове - 537 КВ.
        Ако някой колега си е играл и си спомня какво е правил - моля да помага, защото аз определено не си спомням...
        Nothing comes from nothing...

        Коментар


        • #5
          От: Алтернативен метод за "наливане" на софтуер на nuvi, Drive и др.

          За Нуви 215 няма ехе файл - има само GCD файл.
          GFW създа ва два файла за Нуви 215 :
          02BD--0353-02F8.bin това е boot.bin или 0E.bin с големина 6-7 MB,
          0008--0353-02F8.bin а това е fw-all.bin с големина 534kb

          Коментар


          • #6
            От: Алтернативен метод за "наливане" на софтуер на nuvi, Drive и др.

            Може ли да ми качите някъде или да ми изпратите gcd файла с който работите, за да го погледна?
            Пощата мога да ви я пратя на лични.
            Nothing comes from nothing...

            Коментар


            • #7
              От: Алтернативен метод за "наливане" на софтуер на nuvi, Drive и др.

              Във вашия случай boot.bin (ldr.bin) е 0С - размера е 555424 байта, а 0Е е fw_all.bin - размера е 8 218 624 байта.
              Ако сте сигурен, че уреда е с HWID 0851, тогава трябва да се зареди FW без проблем.
              При тези уреди nuvi 200, 205, 215, а и при всички останали уреди HWID е важно, защото 2хх сериите имат МТК вариант на процесора, който е с друга архитектура и съответно следва обикновено моментална смърт при сбъркан FW.

              PS - и да допълня, че пак съм се омотал в пост №4 - явно всички nuvi FW съдържат ldr.bin (boot.bin). Просто се занимавам с тези неща когато имам време, а се оказва, че нямам почти никакво и съответно мога да ви подведа с нещо, защото като го направя и изтривам инфото от главата си и после докато зацепя какво, кога и на какво съм правил...
              Та предварително се извинявам на всички и предупреждавам - не се доверявайте на сляпо, а четете 5 пъти, проверете още 10 и тогава действайте.
              Никой не е съвършен - най-малко пък аз
              Последно редактирано от ISG; 24-07-18, 15:46.
              Nothing comes from nothing...

              Коментар


              • #8
                От: Алтернативен метод за "наливане" на софтуер на nuvi, Drive и др.

                Колеги, нещо не мога да си намеря .gcd файл за Drive 50LM със заводска карта на Северна Америка. От сайта на Гармин ми казват да съм ползвал web updater, линкът към който не се отваря, аз пък и ма казвам лоши думи за майка им и до там. Чичко Гугъл също не помага особено. Някой може ли даде акъл къде да търся?

                Коментар


                • #9
                  От: Алтернативен метод за "наливане" на софтуер на nuvi, Drive и др.

                  Тук
                  Nothing comes from nothing...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Алтернативен метод за "наливане" на софтуер на nuvi, Drive и др.

                    Не можах да открия .gcd файл с HWID 2267, но пък намерих друго работещо решение, описано ето тук - https://www.gpsurl.com/garmin-gps-sy...evices-8.html?

                    При мен проработи, но ползвайте на свой риск - винаги има риск да си брикнете устройството.

                    И още нещо - като приключите с флашването, форматирайте си картата, която сте ползвали за целта. Аз моята само я изтрих и с голям успех си брикнах едно друго устройство .

                    Коментар


                    • #11
                      От: Алтернативен метод за &quot;наливане&quot; на софтуер на nuvi, Drive и др.

                      Една директория нагоре и ще видиш всичките фирмове разделени по директории. Тази е за Drive сериите - ама в бързината...
                      Точка 4 от упътването почва с "На празна SD карта форматирана във FAT 32....."
                      Според мен не е от форматирането на картата, но дай малко повече инфо за уред и какво си правил.
                      Последно редактирано от ISG; 08-01-19, 17:59.
                      Nothing comes from nothing...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Алтернативен метод за "наливане" на софтуер на nuvi, Drive и др.

                        Колега, прерових директорията за drive, дръпнах всичко с 50 в името, но за HWID 2267 нищо не излезе. Щом някой си е играл да прави специален туул за този HWID едва ли е случайно. Важното е, че намерихме рабогещо решение.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Алтернативен метод за "наливане" на софтуер на nuvi, Drive и др.

                          Да поясня:
                          Във FW на Drive сериите няма записан HWID за уреда. Това, че HWID при отваряне с RGN Tool показва 0 не значи, че този FW не е за това устройство.
                          За Drive сериите HWID има записано само в уреда.
                          Nothing comes from nothing...

                          Коментар


                          • #14
                            Здравейте, много се зарадвах, че намерих тема за новите навигатори на български. Имам Drive 50lm hwid B2267
                            <PartNumber>006-B2267-00</PartNumber>
                            <SoftwareVersion>590</SoftwareVersion>
                            <Description>Drive 50</Description.
                            Тръгнах да го "оправям", но стигнах до архивиране на оргиналния софтуер. ISG линка към темата за архивиране на софта мисля, че е грешен или липсва. (http://www.offroad-bulgaria.com/show...17#post2895317) Може ли нов линк за да видя дали ще го преборя. Уреда е закупен от Англия и е с карти само за Англия Ирландия. Когато сложих отключени карти на Европа ми казва, че картите са повредени. Виждат се в менюто на апарата. Благодаря предварително.
                            П.П.
                            Проверих файла GUPDATE.GCD от моя драйв 50 и за HWid ми даде 0 . Така ли трябва? Този файл го извадих от папка .System от навигатора. Да разчитам ли на прочетеното в фала GarminDevice <PartNumber>006-B2267-00</PartNumber> и трябва ли да доунградвам софта щом е 5.90? Натиснете снимката за да я уголемите  Име:Untitled.jpg Прегледи:0 Размер:223.5 КБ ID:6592855
                            Последно редактирано от gogosto; 23-04-20, 14:10.

                            Коментар


                            • #15
                              Здравейте, правилно разсъждавате относно HWID - 2267 e. Обаче вие искате да качите отключена карта, което без gma файл може да стане само, ако се отключи софтуера на уреда, т.е. да се накара софтуера да не проверява дали картата е отключена..
                              За целта се прави следното:
                              1. Правилно сте копирали gupdate.gcd файла - той е за вашия уред. Махнете го от устройството (изтрийте го).
                              2. Трябва ви тази програма - с нея ще направите така, че софтуера на устройството ви да не търси дали картата е отключена. Как се работи с нея е описано (ако не е ясно - ще пояснявам).
                              3. След като си направите модифицирания gcd файл, го правите на rgn с RGNTool.
                              4. С updater.exe си наливате новия софтуер в уреда. Съответно Preboot mode - пръста горе в левия ъгъл след включване на уреда седи, докато не започне да се налива софтуера - иначе ще ви даде грешка.
                              5. Тогава вече слагате отключената карта на Европа и всичко ще работи по мед и масло. Във вашия случай (вече сте я сложили надявам се отключена) просто картата ще тръгне.
                              Не ъпдейтвате софтуера с нови версии, или след ъпдейта правите абсолютно същото по-горе иначе всички отключени карти няма да работят.
                              Ако имате въпроси - пишете - утре ще отговарям, че ми пуши главата тия дни.
                              Nothing comes from nothing...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X