Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Закриване на фирмена сметка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Закриване на фирмена сметка

    Незнам дали това е най-подходящият раздел за въпроса ми но не намерих друг...

    Та, имам фирма която е без дейност близо 2 години. За момента не искам да я закривам.
    Искам обаче да закрия фирмената сметка за която вече отидоха сигурно 200лв. само да я поддържам.
    От към банката няма проблем, по договор плащам си 40лв. и я закриват.

    Интересува ме обаче необходимо ли това закриване да го отразявам някъде? НАП?

    Първо питах счетоводителя който ползвам, но ми се стори малко несигурен, затова търся второ мнение.
    "Когато целта е всичко и пътят е без значение"

    Grand Cherokee Limited 2.7CRD

  • #2
    От: Закриване на фирмена сметка

    Закрих две фирмени сметки след консултация със счетоводителя ми.Оставих само тази на действащата ми фирма. Другите са на замразени семейни фирми, което замразяване се прави в НАП. Успех!
    LZ1AIV

    Коментар


    • #3
      От: Закриване на фирмена сметка

      И според мен ако фирмата е със замръзена дейност, то не виждам причина да се държи сметка в банката, при все че нали няма дейност и няма от къде да има приходи с които да се поддържа финансово тази сметка.
      Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
      И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
      вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

      Коментар


      • #4
        От: Закриване на фирмена сметка

        Доста спорен въпрос е това. На практика позволяват закриване на сметки, но на теория нещата са "рошави" и аз съм по-скоро привърженик на тезата, че докато не се заличи търговеца от ТР, той трябва да поддържа всичките си белези, които го идентифицират съгласно чл. 13 от ТЗ, а там банковата сметка е изрично записана.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • #5
          От: Закриване на фирмена сметка

          Задължението по чл.13 ТЗ е само за посочване в търговската кореспонденция.
          Suzuki Jimny, 1.3, 2009

          Коментар


          • #6
            От: Закриване на фирмена сметка

            Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
            Доста спорен въпрос е това. На практика позволяват закриване на сметки, но на теория нещата са "рошави" и аз съм по-скоро привърженик на тезата, че докато не се заличи търговеца от ТР, той трябва да поддържа всичките си белези, които го идентифицират съгласно чл. 13 от ТЗ, а там банковата сметка е изрично записана.
            Там няма изискване да поддържа банкова сметка, а само да я посочва в търговската кореспонденция. А ако фирмата не работи, тя няма такава кореспонденция.
            יעבור
            «И това ще мине»

            Коментар


            • #7
              От: Закриване на фирмена сметка

              НАП не разрешава на търговците дали да работят или да не работят. Не са те компетентни за това. Документът, с което става т.нар. "замразяване" се подава в срок от 7 дни и само декларира вече настъпили обстоятелства-започване/спиране на дейност.
              През това време стои касовата наличност, ако има ДДС-месечните нулеви декларации, може да получава и издава различни справки и т.н. Търговецът не извършва единствено стопанската си дейност.
              Наясно съм, че практиката е да можеш да си закриеш сметката. Обаче колко и как е съобразена тази практика със закона...имам сериозни резерви.
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • #8
                От: Закриване на фирмена сметка

                Няма законова забрана.
                Suzuki Jimny, 1.3, 2009

                Коментар


                • #9
                  Съвсем задължително е:

                  "ЗАДЪЛЖЕНИЕ ЗА ПОСОЧВАНЕ НА ДАННИ

                  Чл. 13. (1) (Предишен текст на чл. 13 - ДВ, бр. 84 от 2000 г., доп. - ДВ, бр. 66 от 2005 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 38 от 2006 г., в сила от 01.07.2007 г., изм. относно влизането в сила - ДВ, бр. 80 от 2006 г.) Търговецът е длъжен да посочва в търговската си кореспонденция и в Интернет-страницата си, ако има такава: фирмата; седалището и адреса на управлението; единния идентификационен код и банковата сметка. Търговецът може да посочва и адрес за съобщения. Когато търговско дружество посочва размера на капитала си, то посочва и каква част от него е внесена.

                  (2) (Нова - ДВ, бр. 84 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 38 от 2006 г., в сила от 01.07.2007 г., изм. относно влизането в сила - ДВ, бр. 80 от 2006 г.) В търговската кореспонденция на клона се посочват данните на търговеца по ал. 1."
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • #10
                    Опитваш се да научиш спамерите на нещо? Хм... Оптимистично...
                    Не чета коментари и не отговарям на такива.

                    И коментаторите...

                    Коментар


                    • #11
                      Съвсем незадължително е. Като нямаш сметка, няма и как да посочиш сметка. Имам замразено ЕООД от 3-4 години, със закрита сметка. Води се само каса и се подават нулеви ДДС декларации.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        Интересно е каква търговска кореспонденция водиш от името на замразеното дружество?
                        Suzuki Jimny, 1.3, 2009

                        Коментар


                        • #13
                          Първоначално публикуван от Danika Преглед на мнение
                          Интересно е каква търговска кореспонденция водиш от името на замразеното дружество?
                          Нулеви електронни ДДС декларации ми е всичката "кореспонденция". Някой ден като ми писне ще го дерегистрирам и по ДДС, и това ще отпадне. След закриване на сметката нямам и никакви разходи, освен че нямам и приходи. Има някакви дребни останали пари в касата, ако помня добре, и толкоз.

                          За спряната дейност съм подал където каквото трябва още преди години, след което вече не се подават и годишни отчети и изобщо нищо друго.

                          Поддържам си електронния подпис за моя сметка като физическо лице, и това е. С него си пускам нулевите ДДС декларации.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            Това не е търговска кореспонденция по смисъла на чл.13 ТЗ и затова не е аргумент за неговата (не)задължителност, която коментирахме по-горе.
                            Suzuki Jimny, 1.3, 2009

                            Коментар


                            • #15
                              Еми нямам друга кореспонденция, нито търговска, нито нетърговска. Няма действащи договори, няма дейност, няма приходи, разходи, такси, нямам задължения да подавам нищо повече от въпросната нулева ДДС декларация.

                              Разбираемо е че например ООД/ЕООД, които се регистрират с начален капитал, няма как да нямат банкова сметка поне към момента на регистрация, доколкото за регистрацията се изисква банково удостоверение за внесения капитал, но в случай например на едноличен търговец капитал няма. Също никъде не е упоменато че след регистрацията не можеш да изтеглиш капитала и да закриеш сметката. Ако всичките ти приходи са касови, дейността ти по никакъв начин не изисква наличието на банкова сметка. Дори осигуровките можеш да си внасяш на каса в банката веднъж месечно.

                              Да не говорим че и не намирам законова дефиниция на това що е то "търговска кореспонденция".

                              Известно време след приключване на дейността имах задължение да подавам данни в статистиката в търговския регистър. Не помня това дали за една или 2 години. После си имаше нарочни правила по наредби/закони да подадеш съответните заявления за прекратена дейност, с което подаването на данни към статистиката и търговския регистър отпаднаха.
                              Последно редактирано от sparkybg; 03-06-23, 21:18.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X