Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От ван до кемпер - или Фиат Дукато по домашно му

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: От ван до кемпер - или Фиат Дукато по домашно му

    В това пространство няма как да влезе баня, това е сигурно. Обаче за мен къмпиране без хладилник, котлон ин течаща вода си е просто спане в колата. Аз бих поработил над тези неща. Като станете , поне очите и зъбите трябва да има къде да си измиете и едно кафе да направите. А хладилника е задължителен, даже и само да се разходите през деня. Колите и бирите топли ли ще ги пиете?

    Това е оборудването което ви трябва:

    Соларен панел и котролер
    Втори акумулатор (може и с един ама трябва да знаете как да то пазите)
    Компресорен Хладилник
    Малка мивка с помпа или удобен кран
    Котлон, ако толкова се притеснявате от газ, такъв на бензин с помпа.
    Суха печка за отопление на купето

    PS: Ето това е интересно решение във вашия случай:

    http://www.wallas.fi/index.php?id=117

    https://www.youtube.com/watch?v=pbO3BQ4UX7g
    Последно редактирано от Jimi; 22-05-18, 16:21.
    Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
    Drag Grand Canyon Daily
    Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
    LZ1JYM

    Коментар


    • #32
      От: От ван до кемпер - или Фиат Дукато по домашно му

      Изцяло съм съгласен с Джими. Иначе нужди и предпочитания всякакви, ясно, но това, което той е дал е екзистенц минимум. Охлаждането на бира с мокри кърпи и духалка или каквото беше не е сериозно.

      Коментар


      • #33
        От: От ван до кемпер - или Фиат Дукато по домашно му

        Когато се построят две еднакви по разположение къщи , и двете са собственост на двама различни хора , ще се довършат по два различни начина . Всеки е в правото си да избира как и какво да има в къщата му . Разбира се че има някакви минимални изисквания към необходимост и практичност . Аз лично мога да спя и в покривна палатка ама и мога и на земята . Има хора обаче за които покривната е на високо и на земята им е твърдо и ръбесто . Така че всеки решава на какво да наблегне и какво да пропусне .
        По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

        Коментар


        • #34
          От: От ван до кемпер - или Фиат Дукато по домашно му

          Първоначално публикуван от alexalex69 Преглед на мнение
          Когато се построят две еднакви по разположение къщи , и двете са собственост на двама различни хора , ще се довършат по два различни начина . Всеки е в правото си да избира как и какво да има в къщата му . Разбира се че има някакви минимални изисквания към необходимост и практичност . Аз лично мога да спя и в покривна палатка ама и мога и на земята . Има хора обаче за които покривната е на високо и на земята им е твърдо и ръбесто . Така че всеки решава на какво да наблегне и какво да пропусне .
          Семейните решения изискват малко повече чесане по главата. Става дума и за кошара, и за баба... Още повече, че проектът е в ход, чисто концептуално идеята е избистрена, приоритетите са заложени и остава да се уточняват подробности.
          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

          Коментар


          • #35
            От: От ван до кемпер - или Фиат Дукато по домашно му

            Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
            Семейните решения изискват малко повече чесане по главата. Става дума и за кошара, и за баба... Още повече, че проектът е в ход, чисто концептуално идеята е избистрена, приоритетите са заложени и остава да се уточняват подробности.
            Аз не видях госпожата да очаква или да иска съвети къде , какво да направят . Аз видях че иска да сподели как и какво ще направят . Техните нужди , техните очаквания и техният начин на ползване съм сто процента сигурен че ще бъдат различни от нуждите , очакванията и ползването на мнозината изказали се по темата до момента .
            По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

            Коментар


            • #36
              От: От ван до кемпер - или Фиат Дукато по домашно му

              Тогава заглавието грешно . Никакъв кемпер няма да е , а най обикновен бус с две , три пейки за спане . Ясно че всичко е индивидуално , затова е направи си сам . Но понятието кемпер не е само седалки и место за спане .
              Приоритет при изграждането на МПС за такива нужди е удобството . То включва ток , кухня , тоалет и баня , хладилник , клима и мн.др.

              Коментар


              • #37
                От: От ван до кемпер - или Фиат Дукато по домашно му

                Първоначално публикуван от Пламен Атанасов Преглед на мнение
                Тогава заглавието грешно . Никакъв кемпер няма да е , а най обикновен бус с две , три пейки за спане . Ясно че всичко е индивидуално , затова е направи си сам . Но понятието кемпер не е само седалки и место за спане .
                Приоритет при изграждането на МПС за такива нужди е удобството . То включва ток , кухня , тоалет и баня , хладилник , клима и мн.др.
                И така дори да е . На тях така им харесва , така ще им доставя удоволствие и ще бъде съобразено с техният си начин на употреба . За тях това ще е кемпер , за теб бус а за мен може би едно по- големичко комби . Хората не са намерили подходящо в готов вид и отговарящо на финансовите им способности и са решили сами да си го преустроят .
                По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                Коментар


                • #38
                  От: От ван до кемпер - или Фиат Дукато по домашно му

                  Не знам кво продават в магазините в Англия - сигурно същото нищо, като тука. Италиански буклуци, само на едро.
                  ПРЕДИ да наковете там шперплата в американски стил - с рапидки, задължително трябва да пуснете между тенекиите и ребрата гофрирани тръби за жиците.
                  Но не битови, а именно автомобилни. Те са от друга пластмаса, и са разрязани по цялата си дължина. Ако много ви провърви - може да намерите даже с цветни ивици, пак по дължината.
                  Има ги с разни диаметри, трябват ви всякакви. Колкото по-далече от акумулаторите - толкова по-тънки. Ще ви трябват наистина МНОГО.
                  Аз ги добивам от моргите, и от кофите за буклук на автосервизите. Но скъпо - по няколко метра на година, не повече.

                  НЕ слагайте акумулаторите в кабината! Това е работа за военни, или други хора, които не държат да живеят дълго. Например - подводничари. Или джипери. Или съседната стая в психодиспансера.
                  Имаш дребни деца - значи отровните газове - навънка! Акумулаторите газЯт, и срещу това не може да се направи нищо.
                  Последно редактирано от Стефан; 23-05-18, 01:25.

                  Коментар


                  • #39
                    От: От ван до кемпер - или Фиат Дукато по домашно му

                    И на моя кемпер акумулаторите са в кабината. Като са АГМ/гелови/ не са ли херметично затворени?
                    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                    Коментар


                    • #40
                      От: От ван до кемпер - или Фиат Дукато по домашно му

                      Не го слушайте Стефан, просто се радвайте че се е прибрал у дома.

                      Оловните акумулатори отделят кислород, водород и малко изпарения от сярна киселина. Нищо от тези работи не е отровно, а сярната киселина ще я усетите на миризма много преди да има друг проблем. Читав акумулатор с читаво управление не отделя нищо от тези неща в забележимо количество.

                      Водородът теоретично е взривоопасен, на практика трябва много голямо упорство за да се достигне опасна концентрация. Много преди това ще ви люти на очите от киселината.

                      Има акумулатори с изведена на маркуче вентилация - в чест на такива шубелии като Стефан.

                      АГМ са херметично затворени повечето време. За аварийни режими си имат клапанче което изпуска натрупаните газове навън.

                      ---

                      В подводниците е друго. Акумулаторите там са нещо като 5% от обема и 60% от масата на подводницата. Т.е. много. Освен това самата подводница по ред причини е доста херметична и каквото акумулаторите отделят, остава вътре докато някой не се погрижи за него. Ааааа и акумулаторите не са съвсем същите.

                      ---

                      В кемпер и изобщо в цивилна кола акумулаторите не се слагат обикновено в салона по други причини. Първо са тежки и при ПТП са склонни да полетят нанякъде самостоятелно, откъсвайки се от крепежа. Освен това в такива случаи са склонни и да се счупят и да разлеят разяждащ електролит, а също и да експлодират. И второ, пак понеже са тежки, влияят осезаемо на пътното поведение и затова им се намира ниша около, в или под пода, за да не повдигат излишно центъра на масата.

                      Коментар


                      • #41
                        От: От ван до кемпер - или Фиат Дукато по домашно му

                        Добро утро.
                        @Стефане мерси. Аз слушам, ако не всеки път да правя каквото се казва. @Ясене полезен отговор - добро уточнение, ще го имам предвид.

                        Виждам че се заформят сериозни полемики относно "минимума" за регистрацията на кемпер. За да не мъча хората да си хабят писането на халос май ще ми се наложи все пак да сложа какви са официалните изисквания (при нас - DVLA). Искам да уточня, тази година няма да му сменяме регистрацията, просто няма да ни стигне времето. Това ще бъде направено на II етап. За I етап е необходимо само минимално оборудване да пътуват 4ма+1 и да спят 3ма. Останалите "екстри" се попълват с походни столове, надуваемо легло, маса, резервна палатка, туба с вода, походен душ, портативно газово котлонче и портативна тоалетна. Ако след двуседмична лятна почивка на Материка усетим, че нещо ни е липсвало осезаемо, то ще бъде прибавено към списъка за II етап.

                        За етап II - официална пререгистрация (за Англия) е необходимо:

                        -врата водеща към помещението за живеене - фаза I
                        -легло, минимум 1800мм, трайно фиксирано за МПСто - фаза II
                        -воден източник, контейнер или резервоар, някъде в/по МПСто - фаза II
                        -места за седене - трайно фиксирани (маса и седалки/столове) - фаза I
                        -място за багаж - фиксирано (гардероб/шкафче/етажерки) - фаза I
                        -готварски приспособления, вътре в МПСто, на ток или газ - фаза II
                        -поне един страничен прозорец - фаза I

                        Както се изивиних в началото, нямам идея дали кореспондира с Българските изисквания на пререгистрация, не съм и търсила. От горното се вижда, че екстри като WC, душове, хладилници, мивки, телевизори, отопление, дизелови готварски уреди, втори акумулатор (може да се ползва основния) НЕ са задължителни. Много просто са го написали хората (за Англия) - правиш снимки, пращаш ги и те ти връщат отговор дали си покрил минималните изисквания. Отделно МПСто минава на преглед и там ако преценят, че примерно си монтирал седалките с риск за пътниците има прекалено много ръжда, прозорците не са според изискванията и прочее - се проваляш на теста.

                        Извинявам се ако съм подвела някой със заглавието, ша ма простите - втора тема ми е за 10 години Ако искате гледайте на темата като "Палатка на колела".
                        Откривател на загубени мисли

                        Коментар


                        • #42
                          От: От ван до кемпер - или Фиат Дукато по домашно му

                          Непоискан съвет- не използвайте основния акумулатор за нищо друго, освен предназначението му.
                          Сузуки Самурай-старт от скрапа
                          0885192667

                          Коментар


                          • #43
                            От: От ван до кемпер - или Фиат Дукато по домашно му

                            Първоначално публикуван от Миро Иванов Преглед на мнение
                            Непоискан съвет- не използвайте основния акумулатор за нищо друго, освен предназначението му.
                            Напълно подкрепям! При това е добре акумулатора за захранване на осветлението и другите уреди в битовата част да е друг тип - понасящ дълбок разряд. Акумулатора при двигателя е създаден да може да дава голям ток за кратко. Като страничен ефект от това е, че този тип акумулатори не понася дълбок разряд. На вас ще ви трябва за битовата част акумулатор, който може да отдаде целия заряд без да пострада от това.
                            Разделянето на двата акумулатора има и още един плюс - няма да останете на място, защото някой забравил да изключи някоя лампа.

                            Коментар


                            • #44
                              От: От ван до кемпер - или Фиат Дукато по домашно му

                              За тези работи си има контролери, с които с малко сметки можеш да си раздрездаш акумулатора точно колкото искаш. Аз съм с миниатюрен акумулатор полутягов, с които си паля и произвеждам студена бира две години и тази зима продължаваше да си пали колата без проблем. Та смятам, че при дадени условия е по-добре да сменям акумулатор на 3 години от колкото да си причинявам цялата галимация и инвестиция в система с 2 акумулатора.
                              Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                              Drag Grand Canyon Daily
                              Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                              LZ1JYM

                              Коментар


                              • #45
                                От: От ван до кемпер - или Фиат Дукато по домашно му

                                Не видях бюджета ви за бъдещия кемпер, но прегледах обявите за продажба на готови, напълно обзаведени кемпери Дукато. Цените за коли след 2010 г. започват от 20000 евро (17614 паунда). Да се надяваме, че и вие сте си направили тази сметка.
                                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X