Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Намерих си в гаража струг и фреза.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Намерих си в гаража струг и фреза.

    Здравейте приятели,
    Захванахме се с жената с не леката задача да разчистим, завещания ни от тъст ми, бог да го прости гараж. Гаражът хич не е малък и беше пълен до горе с всемъзможни боклуци. След като поизринахме по-голямата част от тях, стигнахме първо до фреза, а по назад и до струг. Молбата ми на първо време е за разпознаване на моделите на въпросните машини. От краткото проучване, което направих из форума, аз залагам на струг C5A и фреза ФУ-320, но вие ще кажете дали съм познал. Моля ви да споделите и идеи, как да се отърва от тях максимално бързо (различни от предаване за скрап). За съжаление част от инвентара към фрезата замина за скрап, тъй като проучването ми започна късно и сега виждам тази снимка от форума:


    Ето ги и нашите гаражни находки:
    Фреза -
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20180501_151830.jpg
Прегледи:1
Размер:318.0 КБ
ID:6146612Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20180501_152008.jpg
Прегледи:1
Размер:332.0 КБ
ID:6146614
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20180501_151839.jpg
Прегледи:1
Размер:306.5 КБ
ID:6146613
    Струг-
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20180519_211024.jpg
Прегледи:1
Размер:409.5 КБ
ID:6146617Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20180519_205450.jpg
Прегледи:1
Размер:327.2 КБ
ID:6146616Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20180519_205438.jpg
Прегледи:1
Размер:371.7 КБ
ID:6146615
    Искам да попитам още, защо на струга му се виждат карантиите. Визирам зъбните колела на първата снимка.


  • #2
    От: Намерих си в гаража струг и фреза.

    Телефон не си дал, на ЛС не отговаряш...
    Къде се намира тази техника?

    Коментар


    • #3
      От: Намерих си в гаража струг и фреза.

      Нито струга е Ц5, нито фрезата е ФУ.
      Намери табелки или някакъв надпис. Фрезата вероятно е руска- 6м, 6н...нещо от тоя вид., вертикална. Изобщо и не си помисляй да ги даваш на вторични.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #4
        От: Намерих си в гаража струг и фреза.

        фрезата е някаква древна версия на http://stanki-katalog.ru/sprav_6n12.htm

        Коментар


        • #5
          От: Намерих си в гаража струг и фреза.

          Леле с какво е било пълно та да не се виждат струг и фреза?
          Киа Соренто, MB A140 (Поне не съм пеша)

          Коментар


          • #6
            От: Намерих си в гаража струг и фреза.

            Стугчето вероятно е скрап....Прилича на Ц5 наистина, но на 5-цата едната ръчка му е двойна, а тук са две единични така като гледам по снимките.
            Фрезата е поне от края на 60-те години, а може и доста по-нова да е. Или е руска 6м,6н или е източногерманска-тяхно копие. Ако тръгва и работи без да издава грозни шумове, ще изкара още 30 години всекидневна работа това чудо.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #7
              От: Намерих си в гаража струг и фреза.

              Не е C5 тоя струг. И на супорта ръчките на C5-цата са различни, или поне тая за самохода.

              ...и ми се струва по-дребно от C5-ца, ама при положение че за последно съм работил на такова преди 25 години, може и да се заблуждавам.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                От: Намерих си в гаража струг и фреза.

                Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                Нито струга е Ц5, нито фрезата е ФУ.
                Намери табелки или някакъв надпис. Фрезата вероятно е руска- 6м, 6н...нещо от тоя вид., вертикална. Изобщо и не си помисляй да ги даваш на вторични.
                Още не съм намерил точната табелка - има на вносител и на завода в който е била.

                Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                Стугчето вероятно е скрап....Прилича на Ц5 наистина, но на 5-цата едната ръчка му е двойна, а тук са две единични така като гледам по снимките.
                Фрезата е поне от края на 60-те години, а може и доста по-нова да е. Или е руска 6м,6н или е източногерманска-тяхно копие. Ако тръгва и работи без да издава грозни шумове, ще изкара още 30 години всекидневна работа това чудо.
                Фрезата няма как да се пробва дали работи, понеже нямам трифазно напрежение в гаража, а и от нейното табло, където трябва да има доколото знам клеморед и контактори, стърчат само орязани проводници. Иначе тъста е правил електропроект и е платил 700лв. такса на енергото за трифазно, което не е пуснато за захранването и. В него пише, че фрезата е с мощност 17kW ако е вярно.

                Не знам какво да правя. Едни ми казват много са стари и са за скрап и двете. Тука споделяте, че поне фрезата може и да става, но аз си мисля, че много трудно ще намеря пазар за такава машина.
                Добре нещо друго заслужава ли си да се сваля от струга освен двигателя - преди да го закарам на скрап?

                Коментар


                • #9
                  От: Намерих си в гаража струг и фреза.

                  ако е Ц5 трябва да има клеймо с модела на стругът, максимална дължина на детайла и фабричен номер- в дясно на тялото. Между паралелите за супорта и паралелите за задното седло. Примерно С5М 760 12345. Същата информация я има и на табелката върху капакът на кутията за лирата. Модел година на производство и сериен номер.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Намерих си в гаража струг и фреза.

                    Утре ще огледам по-обстойно за табелки. Много разнопосочни мнения. Едни казват, че са за скрап, други обратното. На мен ми е належащо да ги разкарам, тъй като помещението ще се рекоструира.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Намерих си в гаража струг и фреза.

                      Струга си е С5, просто има доста липси. Имам го същия. Мисля си че не си заслужава възстановяване, освен ако не си го правите за себе си.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Намерих си в гаража струг и фреза.

                        Мдаа, разгеле, изясних си нещо - аз съм работил те на такъв в техникума:
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:66586.jpg
Прегледи:1
Размер:114.7 КБ
ID:5789303

                        Селектора на подавателната кутия е различен и това ми е едно от заблужденията. Видимо май и ръчките по супортната кутия са различни. Изобщо през тогавашните мо очи струга даваше вид на не лоша машина, поне сравнена с C8-ците в съседство. В залата имаше 3 или 4 дърти C5 (само ня моя самохода му работеше, но пък универслала му биеше с милиметър), един чистак нов C11, мисля 3 стари C8-ци + едно ново C8C, ако се не лъжа.

                        Та мисълта ми е че явно и на C5-цата има разни модификации, като най-очеизвадната е въпросния селектор на подавателната кутия - това с дупките чисто субективно ми е малко несериозно към днешно време.

                        ПП: Впрочем ей-това е най-доброто (включително като състояние), което съм пипвал. Не знам ако сега пипна какво ще ми е усещането спрямо C11-ката ми, но тогаващното ми усещане беше за доста по-масивно желязо, особено откъм супорт и супортна кутия:
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1424337365751599773.jpg
Прегледи:1
Размер:544.0 КБ
ID:5789304
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Намерих си в гаража струг и фреза.

                          И моят гараж е претрупан и разхвърлян, но чак да се скрият струг и фреза

                          Коментар


                          • #14
                            От: Намерих си в гаража струг и фреза.

                            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                            Мдаа, разгеле, изясних си нещо - аз съм работил те на такъв в техникума:
                            [ATTACH=CONFIG]958063[/ATTACH]

                            Селектора на подавателната кутия е различен и това ми е едно от заблужденията. Видимо май и ръчките по супортната кутия са различни. Изобщо през тогавашните мо очи струга даваше вид на не лоша машина, поне сравнена с C8-ците в съседство. В залата имаше 3 или 4 дърти C5 (само ня моя самохода му работеше, но пък универслала му биеше с милиметър), един чистак нов C11, мисля 3 стари C8-ци + едно ново C8C, ако се не лъжа.

                            Та мисълта ми е че явно и на C5-цата има разни модификации, като най-очеизвадната е въпросния селектор на подавателната кутия - това с дупките чисто субективно ми е малко несериозно към днешно време.

                            ПП: Впрочем ей-това е най-доброто (включително като състояние), което съм пипвал. Не знам ако сега пипна какво ще ми е усещането спрямо C11-ката ми, но тогаващното ми усещане беше за доста по-масивно желязо, особено откъм супорт и супортна кутия:
                            [ATTACH=CONFIG]958064[/ATTACH]
                            Имам го същият,верно е масивно жилязо и съм много доволен,че го имам.
                            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Намерих си в гаража струг и фреза.

                              Разликата между СУ и Ц е ясна веднага- СУ-то е по-тихо заради по-модерната си кинематика и като цяло далеч по-човешка изработка. Ама като няма риба...и ракът е риба...
                              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X