Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Климатизация на корито

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Климатизация на корито

    Здравейте,

    за едно старичко корито разсъждавам по темата за климатизация, хем да е куул през лятото, хем пък да постопля пиянстващите в студените месеци

    Мисля си за вариант малка термопомпа Вода-Въздух и компресор 12V. Вода безплатна и бол с темп 3-25 градуса
    Ясно, че трябва да е "сбирщайн кастъм мейд" от някой гаражен климатикаджия.

    В двигателното - място бол, достатъчно за топлообменник с все компресора, баче не съм наясно - ще ли да му вреди много сурова дунавска вода т.е евентуално запушване (на топлообменника)?
    От другата страна я 2 въздуховда (ако "вътрешното"е в машинното) или 2 радиатора (ма трябва магистралки за фреона) за кокпита и мазето/спалничките......
    Колко мощен компресор ще трябва (според мен макс 500W)....

    Ако някой е мислел или действал по темата, моля да сподели

    Поздрави

  • #2
    От: Климатизация на корито

    По-целесъобразно е да ползваш автомобилен компресор, задвижван от двигателя.
    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

    Коментар


    • #3
      От: Климатизация на корито

      То зависи колко е коритото, ама ми се струва с тези 500Вт най-много да разсмееш рибките наоколо
      Знаеш един домашен среден климатик е около 1000-1500Вт... А коритото общо взето е известно с лошата си топлоизолация - т.е. ти трябва запас...
      Компресора на автомобилният климатик дърпа някъде над 3-5кВт...
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • #4
        От: Климатизация на корито

        Направо клима от автомобил с все компресора, задвижван от ДВГ-то. Само требе да му се направи трипътен вентил, за да може и да топли.
        Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

        Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

        Коментар


        • #5
          От: Климатизация на корито

          Абе колеги, идеята на 12те волта е да върти и на тяговите батерии, когато не работят моторите, затова не съм споменавал компресор задвижван от двг.
          Иначе по предпочитано е отоплението, което на теория с работещи мотори може директно с радиатори вместо да топлим Дунава (на сурова вода се охлаждат)

          Относно мощност, сложих условно консумирана електрическа такава 500W което с коефицент на трансформация 2-3-4 би трябвало да даде 1-2KW отоплителна/охлаждаща мощност, което мисля ще е достатъчно (коритото е 8.50) да посмекчава "климата" в двете посоки...

          Отделно вижте ги кви са убавци, не ми се иска да ги омаскарявам с доработени компресори/радиатори и т.н.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:motor.jpg
Прегледи:1
Размер:1.12 МБ
ID:5788954

          Коментар


          • #6
            От: Климатизация на корито

            Сметни си колко ампера ще пие компресорът, ако е електрически и на 12V и помисли за колко време ще победи акумулаторите. Не мисля, че един компресор ще загрози особено Пентите, в случай че се монтира грамотно и го боядисаш червен, разбира се.. Топлообменник за охлаждане може и да не е необходим, ако пуснеш една тръба под лодката. За отопление, обаче е желателно да има, щото Дунавът е студен понякога и може да се използва топлообменник, в който да включиш и изгорелите газове, че и охлаждащата вода.
            "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

            Коментар


            • #7
              От: Климатизация на корито

              Не се занимавай с рационализации ами направо си купи един климатик на Webasto морско изпълнение.
              http://antares-yachts.com/goods/weba...it---16000btu/

              Коментар


              • #8
                От: Климатизация на корито

                Първоначално публикуван от komuso Преглед на мнение
                Не се занимавай с рационализации ами направо си купи един климатик на Webasto морско изпълнение.
                http://antares-yachts.com/goods/weba...it---16000btu/
                И от где ще вземе 110В/60хц?

                Коментар


                • #9
                  От: Климатизация на корито

                  То в крайна сметка да куплира към единя мотор един монофазен 2 kw генератор и да сложи обикновен домашен климатик
                  "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Климатизация на корито

                    Има ги и на 220V
                    http://antares-yachts.com/goods/%EF%...-nab-t-220-v-/
                    А от къде ще ги получи тези 220V?Ами от ето такъв инвертор 12V/220V 4000W
                    http://gpsibg.com/product/1315/visok...20v-4000w.html

                    Коментар


                    • #11
                      От: Климатизация на корито

                      Инверторът за отрицателно време ще източи акумулаторите, освен при работещи двигатели и достатъчно мощни алтернатори.
                      "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                      Коментар


                      • #12
                        От: Климатизация на корито

                        Първоначално публикуван от komuso Преглед на мнение
                        Има ги и на 220V
                        http://antares-yachts.com/goods/%EF%...-nab-t-220-v-/
                        А от къде ще ги получи тези 220V?Ами от ето такъв инвертор 12V/220V 4000W
                        http://gpsibg.com/product/1315/visok...20v-4000w.html
                        Колега, зная какво е инвертор, ама ти знаеш ли, че лодката не е електрокар?

                        Коментар


                        • #13
                          От: Климатизация на корито

                          Ти къде мислиш че служих от 1998-ма до 2016-а?Освен това в момента си разкарвам от време на време задника в морето на един 8 м Dehler.Така,че хайде да ни си ги мерим кой какво знае и не знае.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Климатизация на корито

                            Колеги, не е лоша дискусията, ама ако се върнем в началото и прочетем заданието, какво пише? Самоделка вода-въздух на ТОК.
                            Кoлегата komuso хубаво е предложил вебастото (тея мръсни гадове все едно са ми откраднали идеята), само че "не са се сетили" да сложат компресор на 12V като на хладилник например, но да видим защо...



                            Хайде сегад да погледнем в детайли:

                            - вебасто дават коефицент на трансформация около 3. Това смятам е постижимо за всеки китайски компресор, пък за по марков дори и нагоре...

                            ,
                            Консумирана мощност - 800W. Съвсем условно (без да навлизаме в сметки за гранични режими, рекативен товар, загуби и т.н.) при 11V, токът излиза над 70А
                            В продължение на бакалската сметка, ако се заложат 4 часа автономна работа на системата, ще ни трябват 300Ah. Допускам, без въобще да съм сигурен, че това не бива да е повече от 25-30% от капацитета на банката с батерии. Т.е. за 4 часа работа тя би трябвало да е около 1000Ah.... Ако тези цифри за близо до верните, тук идеята издъхва, поне финансово.....

                            Начи се връщаме на други от горните идеи.. Май ще мисля в посока бензиново генераторче 2-3 KW. (така и така лодката такова няма, а добре ще и дойде за всички системки, като помпи, музичка, и т.н.) и термопомпичката на 220V както "тъпаците" от вебасто я предлагат (ето един евтиничък не-марине генератор с дистанционно палене за 800 долара https://www.ebay.com/itm/EZY-GEN-3-5...sAAOSwi7RZHUbZ )

                            С тея цени от към 4000 лв и нагоре за термопомпата обаче, мислч че може да се сглобят поне 2-3 такива системки от местния хладилен/термопомпен майстор. Ако някой има интерес, да казва да питам за повече от 1 бройка

                            Коментар


                            • #15
                              От: Климатизация на корито

                              Колко често се палят двигателите на лодката? Ако отговора е да е по-добре да се сложи генератор куплиран към някои от двигателите.
                              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X