Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Турбо - масло в топлата част след престой свалено.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Турбо - масло в топлата част след престой свалено.

    Турбото е с променлива геометрия, само с масло (без водно охлаждане), модел Garrett GTA2052V, свалено от двигател, купен от UK на реални 190000км.

    Аксиален луфт в долната граница (0.051 - 0.052мм при норма 0.044 - 0.085), радиален луфт видимо отново в долната граница (
    0,086-0,177мм маслен филм по спецификация, по моята логика това значи двоен на масления филм луфт, тоест 0.17 - 0.34мм, а това което се вижда е че луфта е видимо под 2 десети).

    Никакви следи от опиране, никакви отлагания, лопатки в идеално състояние, при свалянето никакви видими следи от масло в горещата част - нормалния тънък равномерен слой сажди и нищо повече. По студената част нормалното тънко омасляване. След почистване на остатъците от старо дизелово черно масло, видимо никакви отлагания и по виждащите се части от оста.

    При продухване с въздух турбинката се върти нормално и плавно, има доста инерция и никакви шумове.

    Работата е там че турбото е преседяло около 3 месеца вирнато с тръбите за масло нагоре (което значи и с горешата част надолу) и като тръгнах да го чистя от горещата част изтече нещо като 10-20ml масло. Взех да мигам на парцали и да си чеша репата белким ми дойде някакво обяснение от някъде.

    Нормално ли е? Като разглеждам снимки на подобни турбокомпресори не мога да се ориентирам на 100% но изглежда между лагерите и уплътненията има кухина за оттичане на маслото , тоест при преседяване "нагоре с краката" е възможно маслото бавно и полека да се е стичало не където трябва заради невъзможността да се оттече по нормалния начин.

    Чувал съм и разни твърдения че при невъзможност за нормално оттичане (например препълнен картер над нивото на тръбичката за отлив или позапушена такава), започвали да харчат повече масло.

    Има ли логика в тънката ми мисъл или иде реч за "удавник и сламка", тоест турбото е за рециклиране? Луфтовете на друго турбо върху същия модел двигател, който в момента е на джипката ми, са от подобен порядък или малко нагоре, видими пушеци, миризми и харчове на масло няма, шумове също.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

  • #2
    От: Турбо - масло в топлата част след престой свалено.

    Хмм... 83 прегледа и 0 отговори.

    Въпроса явно или е гламав (може би по-вероятно), или отговора е галактическа мистерия.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      От: Турбо - масло в топлата част след престой свалено.

      дали е лесно да го надуеш с нещо през мазилните канали? То ще си каже.

      Коментар


      • #4
        От: Турбо - масло в топлата част след престой свалено.

        " Нещо" с подходящ вискозитет .

        Коментар


        • #5
          От: Турбо - масло в топлата част след престой свалено.

          Изходния канал и тръба са големи и там трябва да е свободно. Входната тръбичка е тънка, и има калибриран отвор върху болта, с който се хваща към изхода за масло на двигателя, нещо като 0.2-0.5мм в диаметър. Налягането там предполагам достига до 4-6 бара (датчика за налягане е на същия болт и изключва лампата при 1.7 бара, май).

          Не се сещам как да му осигуря същите условия.

          Вискозитета мога да докарам (с помощта на нафта и масло), ама останалото...
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #6
            От: Турбо - масло в топлата част след престой свалено.

            Стенда за изпитване на турбини е грубо, едно менгеме за закрепване на турбината, един струйник за въздух насочен към студената турбинка и маслопровод с регулируемо налягане. Естественно има и връщаща тръбичка. Има и маслена помпа, върти се от некъф ел.двигател.
            Налягането на маслото се регулира да речем от 1 до 10 бара.
            Финалния "изпит" е с налягане около 8-10 бара и развъртане на макс обороти.
            Ако устиска и не пусне масло за десетина минути ..... ОК.
            Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

            Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

            Коментар


            • #7
              От: Турбо - масло в топлата част след престой свалено.

              Ясно. Значи ще се търси къде да се тества.

              ПП: Я, ти да видиш! На 200м от работилницата ми имало такъв! Драгичево ще да е центъра на вселената!
              Последно редактирано от sparkybg; 16-05-18, 11:16.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                От: Турбо - масло в топлата част след престой свалено.

                Според мен си го рециклирай с ремонтен комплект(за теб ще е детска игра), така и така си го свалил. После го пращай направо на баланс и готово. А иначе с този луфт и видимо задоволително състояние ще го караш доволно, и няма да усетиш да го гори. Според мен 30 кинта за ремонтен комплект и 50 за баланс вобще не са драма. Само проклетата топла част се сваля доста гадно щото всички болтове са изпечени от жега и искат нагряване.
                Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                Ford Fiesta 1.4 Tdci

                Коментар


                • #9
                  От: Турбо - масло в топлата част след престой свалено.

                  На първо време искам тестване само. После ще се преценява. Зора е че ми пречи да продължа сглобяването на мотора. Утре ще ходя да видим каква е хавата.

                  Просто не искам да пипам нищо по него, ако е в ред. По луфтове е в ред, и то много в ред, само това масло в охлюва ме изненада неподготвен.

                  До тук всичко по мотора се отви безгрижно, по изходящия колектор включително. И всички болтове и шпилки се сменят с нови. Имам ги и конкретните болтчета. Ама нямам гарнитури за самото турбо, ако го отварям.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Турбо - масло в топлата част след престой свалено.

                    Преди месец си продадох резервния ремонтен комплект иначе бих ти го пратил. Там гарнитури няма има втулка ,семеринги, болчета и уплътнение. Моето турбо също лесно слезе от колектора, но топлият охлюв отвиване няма. Между колектора и турбото нямах гарнитура. Според мен да има масло ако е било полегнало не е проблем, тя семеринката не уплатнява напълно а и няма как.
                    Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                    Ford Fiesta 1.4 Tdci

                    Коментар


                    • #11
                      От: Турбо - масло в топлата част след престой свалено.

                      Има при мен някаква гарнитура покрай променливата геометрия, която също се движи свободно и плавно.

                      Доколкото гледах картинки, семерингите всъщност са като сегменти на двигател. И маслото се оттича между тях и съответния лагер (от едната страна радиален, от другата аксиален или радиален. Откъде се оттича се вижда и през дупката за изходящото масло - покрай това се вижда че и нагари няма там.

                      Както и да е де. Утре ще се разбере. Предполагам се терзая за глупости, ама като с турбо никога не съм си имал работа...
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Турбо - масло в топлата част след престой свалено.

                        Нормално е ако валът е стоял във вертикално положение през уплътнението на турбината на премине масло от централния корпук към турбинния охлюв - уплътнението е лабиринтен динамичен тип, с най-често два сегмента, и не е херметично. Ако радиалната и аксиалните хлабини са в норма, и няма видими подбитости по работните колела (които да навеждат на мисъл, че нещо нередно се е случило), няма технически обосновани причини да го разглобяваш.
                        На стенд не може да тестваш в общи линии нищо повече от това, дали валът с колелата (т.нар. rotating assembly) покрива допуска за вибрации (дисбаланс) при въртене с честоти някъде около средните за работния диапазон.
                        За почистване на остатъчното масло в/около турбинното уплътнение е достатъно да налееш бензин вътре в кухината на централния корпус и да го оставиш да изтече по същия път към турбинното колело. За твое спокойствое може да го направиш повече от веднъж .
                        V70-T5 / GR 2,8 / XV1900A

                        Коментар


                        • #13
                          От: Турбо - масло в топлата част след престой свалено.

                          Първоначално публикуван от Postman Преглед на мнение
                          За почистване на остатъчното масло в/около турбинното уплътнение е достатъно да налееш бензин вътре в кухината на централния корпус и да го оставиш да изтече по същия път към турбинното колело. За твое спокойствое може да го направиш повече от веднъж .
                          Доста повече от веднъж е направено. Отидоха 2 флакона обезмаслител TRW. Това го харча с кашони, понеже няма ацетон в него, не дразни ръце (ако имаш драснато или раничка някъде) и не мирише силно.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Турбо - масло в топлата част след престой свалено.

                            Според мен вече си направил достатъчно за турбото и можеш да го монтираш на двигателя без угризения.
                            V70-T5 / GR 2,8 / XV1900A

                            Коментар


                            • #15
                              От: Турбо - масло в топлата част след престой свалено.

                              Според мен е добре да поизчисти и геометрията преди да сложи турбото на колектора. Англетата споделяха опит с активна пяна за почистване на фурни. А аз моята я бях оставил да полежи в малко нафта и изпада доста чернилка бтв...
                              Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                              Ford Fiesta 1.4 Tdci

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X