Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Месершмит-109Г, новата находка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Месершмит-109Г, новата находка

    Сигурно сте чули тези дни в новините, една интересна находка - останките от изтребител Ме-109Г от нашите Въздушни войски. Засегнат тежко във въздушен бой на 24 юни 1944 г., паднал до село Марица. Пилотът, подпоручик Тодор Розев, успява да се спаси с парашут, но слег огромни перипетии - самолетът горял, кабината била усукана, не можел да я напусне. Благодарение на взрив в един от горивните резервоари, успява да скочи едва малко преди катастрофата и да отвори парашута. Оживява и през 50-те написва тези спомени в изключително увлекателната си книга "Спомени на летеца".

    И така, преди няколко дни останките бяха открити наново, общо взето случайно - багерист започва да копае мочурливата ливада, за отводняване, ще се садят малини там. Появата на ламарини и доста големокалибрени боеприпаси от калта го кара да се обади на властите. Военните реагират бързо, отцепват района и копаят.

    Находката е наистина много интересна. В цяла Европа от десетилетия разкопават местата на стари катастрофи и вадят двигатели и други части, понякога и кости на злополучните пилоти. У нас това са първите разкопки от този тип. За съжаление в първите дни се изприказваха много големи глупости и то от средите на МО - как едвали не цял самолет има там, как трябва да бъде изваден и сглобен от авиационни специалисти, колко скъпи са всичките части и да се внимава някой да не ги ограби... Разбира се, това няма нищо, ама нищо общо с действителността. Както предвиждах и както вече стана ясно, освен двигателя, няма друго, освен дребни фрагменти. Самолетът е полу-разрушен и горящ още във въздуха, от удара всичко е станало на дребни парчета, а и 70-те години в земята не са помогнали кой знае колко в насока съхранение. А и въобще не целият самолет е там, окопал се е тежкият и здрав двигател, с още някакви части които е завлекал със себе си в земята. голяма част от ламарините са си останали отгоре и още много скоро след катастрофата са били прибрани от някого, май от местните власти. При всички случаи, находката е интересан и този двигател ще бъде много интересен експонат във Военния музей /надявам се да е там или в Музея на авиацията, а не в малките, затворени музеи, както се канеха някои военни гении, защото там никой няма да има достъп да го види/. Ето и снимките от днес:

    http://www.pan.bg/view_article-1-431...erschmitt.html
    Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

  • #2
    От: Месершмит-109Г, новата находка

    Дааа, много интересно !

    Репортажът по повода ме осведоми, че Месершмита е с двигател Мерцедес, което беше новост за мен. Не знаех, че са правили и авиационни двигатели.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

    Коментар


    • #3
      От: Месершмит-109Г, новата находка

      Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
      За съжаление в първите дни се изприказваха много големи глупости и то от средите на МО...
      А-а-а и как мръсни англичани или американци са разстреляли във въздуха спускащия се с парашут български пилот писаха.
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #4
        От: Месершмит-109Г, новата находка

        А, да, правят! Даже през Първата световна война сме имали самолети с двигател Мерцедес /на Месершмита е Даймлер-Бенц, а тези от ПСВ разбира се са само едната фирма, преди обединението/.

        Двигателят е интересен, 12 цилиндров V-образен, обърнат, цилиндрите висят надолу, между V-то минава оръдие. Също така е и инжекцион.

        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
        А-а-а и как мръсни англичани или американци са разстреляли във въздуха спускащия се с парашут български пилот писаха.
        Въздушните боеве са били срещу американците - те са нападали денем. Британците са извършвали основно нощно бомбардировки. А простреляният летец е Иван Бонев. Горе-долу по същото време е станало, лятото на 1944. При един въздушен бой се оказва отделен от останалите и по-късно го намират паднал някъде към Стрелча, ако не греша. Смята се, че е убит докато се спуска с парашут, защото хем парашутът е бил отворен за нормално спускане, хем е имал не просто рана на главата, ами половината казват, отнесена. Но в този бой сваля и един изтребител П-51 Мустанг, останките му били наблизо.
        Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

        Коментар


        • #5
          От: Месершмит-109Г, новата находка

          Вероятно никой не е чул, и е много възможно и да не чуе за сваления американски самолет в Южните Родопи.
          Освен американските хора, дето се интересуват от кончината на всеки американски войник.
          И след като пловдивската група не е и чула за това.....

          Както и да е, миналата година имаше едно специално присъствие , което констатира, пристигна, базира се, и събра всичко останало от американския аероплан, който беше паднал в южните Родопи, и след това си тръгна с находките.

          Освен картечницата на аероплана, която е циментирана много здраво над вратата на едно селце, дето е там някъде..

          Коментар


          • #6
            От: Месершмит-109Г, новата находка

            Четката за зъби в сандъка ми се струва много съвременна..

            Коментар


            • #7
              От: Месершмит-109Г, новата находка

              Първоначално публикуван от valsodar_rn Преглед на мнение
              Четката за зъби в сандъка ми се струва много съвременна..
              По ДНК ще се установи дали е била на летеца!
              Киа Соренто, MB A140 (Поне не съм пеша)

              Коментар


              • #8
                От: Месершмит-109Г, новата находка

                Четката за зъби е съвременна . Използва се в такива случаи за почистване от полепналата кал и мърсотия .
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • #9
                  От: Месершмит-109Г, новата находка

                  Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                  ....Репортажът по повода ме осведоми, че Месершмита е с двигател Мерцедес.....
                  А добр`утро! Е па с Мерцедес ми , нема да е с ЯМЗ.

                  Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                  ...Вероятно никой не е чул, и е много възможно и да не чуе за сваления американски самолет в Южните Родопи.....
                  Аааа , сигурно някой е чул . И видял . Най- малкото тия дет са бетонирали картечницата .

                  Подобно е положението и по диагонал на Бългрия - в Северозапада . Там обаче след като местните селяни разграбили де що може от катастрофиралия бомбардировач - полицията тръгнала къща по къща и хората предали (почти) всичко , включително и картечницата със сЕ джепането
                  Интересен в този случай е факта , че придружаващите американски изтребители са спасили летците на бомбардировача ( катапултирали преди това) - и то с тактика по начин , по който го правят и 50-60 години по-късно . Но то е отделна тема.
                  Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Месершмит-109Г, новата находка

                    Владо кво разбираш от двигатели??
                    У форумЪТ битува мнението че В2 е по добър от Майбах.

                    Я разкажи за спасяването, моля.
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • #11
                      От: Месершмит-109Г, новата находка

                      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                      Владо кво разбираш от двигатели??
                      У форумЪТ битува мнението че В2 е по добър от Майбах.

                      Я разкажи за спасяването, моля.
                      Eдна от бомбардировките над София . Хамериканците изсипват бомбите и тръгват да се връщат. Нашите обаче с Месершмитите ги погват . Завързва се въздушна битка , следва отклонение от курса на един от бомбардировачите със сЕ прикриващи го изтребители и в небето настава пукотевица - иначе доста интересно зрелище за очевидците ( ако не е било зловещо) - това пред погледите на очевидците от близките села. Следва попадение върху бомбардировача и катапулт на част от екипажа му.
                      В следващия момент американските изтребители започват да кръжат около мястото на приземяване на парашутистите "досущ като ято гарвани ( по думите на очевидците) с яростен заградителен огън (между другото имали са числено превъзходство над нашите ) . След което последователно кацат два от изтребителите ( местността е равнинна и твърда) , успяват да качат двама от своите и беж да ги няма .

                      Малко след битката настава "масово посещение " на полесражението от страна на местното население и всеки вади каквото може да докопа от разбития самолет . При все горящите отломки Картечницата са я натоварили трима души на волска кола ...
                      още на другия ден плъзва полицията ( или жандармерия - не помня вече точно от разказите ) и постепенно прибират къде с молба , къде с кютек почти цялото "трофейно" оборудване .
                      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Месершмит-109Г, новата находка

                        Данкешойн
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • #13
                          От: Месершмит-109Г, новата находка

                          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                          Данкешойн
                          Апропо , помня като малък един ( не точно комшия) бивш царски летец - летял е точно на Месершмит и е участвал в битките при София . Имаше и орден .
                          ... препитаваше се като зидаро-мазач и правеше между другото чудесни вътрешни гипсошпакловки .
                          ... беше се пропил и умря като куче . Това по време на "Народната власт", някъде в началото на 70-те .
                          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Месершмит-109Г, новата находка

                            Извинявам се,ама ми е много интересно тези пилоти дето се ги спасили с истребителите,къде аджеба са ги сложили?Защото зад седалките и на Мустанга и на Лайтнинга се намират-масленият и горивният резервоар и радиостанцията.А отпред е приборното табло.
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:mustang-6_preview.jpg
Прегледи:1
Размер:159.8 КБ
ID:5789902
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PtPVg-mQIbAa4hhi8mcNLPbBcht206uVS--EO7SDg_4.jpg
Прегледи:1
Размер:148.4 КБ
ID:5789903
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:J8JlFVPOwE8vyvDR-IFgPBMw_5aolV-Vks7RTi16YCM.jpg
Прегледи:1
Размер:135.1 КБ
ID:5789904

                            Коментар


                            • #15
                              От: Месершмит-109Г, новата находка

                              Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                              Дааа, много интересно !

                              Репортажът по повода ме осведоми, че Месершмита е с двигател Мерцедес, което беше новост за мен. Не знаех, че са правили и авиационни двигатели.
                              Ами просто н еми е дошло в главата да споделя - в музея на Мерц в Щутгарт са изложени и двигатели на самолети - вече не помня баш за кои самолет .
                              Отделно между Карлсруе и Франкфурт - има 2 технически музея -Speyer и Sinsheim - там има ако не ме лъже памета и цчл месершмит ,а това двигартели и от сорта - цяло хале.
                              За мене беше на и нтересно да влезна в подводница-ако че е 196х година е просто по нов модел на тия от 2 та СВ.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X