Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Месершмит-109Г, новата находка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Месершмит-109Г, новата находка

    Първоначално публикуван от I.Rangelov Преглед на мнение
    Кое е факт? Ако става въпрос за падналите около селата Котеновци, Черешовица и Костенци са си ги хванали, били са си ги както трябва взели са им всичко даже и дрехитеи са ги предали в плен( в едното село 2-ма а в другото 3-ма). Все още възрастните хора се шегуват какво е станало с коприната от парашутите. Има си официални писма на кметовете на селата в държавния архив. Останките от самолетите са събрани и натоварени на вагони на най-близката гара.
    Все още в къшите около гарата се намират тръболяци и бутилки с щампа Боинг
    Вкъщи няма тръболяци, ама за боя знам, че баща ми е изял доста бой заради 'визитата' си на мястото на падането като лапе Смятали да отмъкнат картечницата
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #32
      От: Месершмит-109Г, новата находка

      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
      Вкъщи няма тръболяци, ама за боя знам, че баща ми е изял доста бой заради 'визитата' си на мястото на падането като лапе Смятали да отмъкнат картечницата
      То боя по тези места си е отделен и силно застъпен спорт. Ясно е че картечница не е имало шанс да се вземе но разни други боклуци наистина са свалени от ЖП вагона с останките.

      Коментар


      • #33
        От: Месершмит-109Г, новата находка

        Ами като деца са били веднага след падането на мястото, а не да са гледали останките след евакуацията Трябва да го разпитам дали си спомня точно мястото..
        Предполагам 'вагона' е бил на ЖП Гара Берковица?
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #34
          От: Месершмит-109Г, новата находка

          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
          Предполагам 'вагона' е бил на ЖП Гара Берковица?
          Боровци

          Коментар


          • #35
            От: Месершмит-109Г, новата находка

            Ясно... Да там е по-удобно, но си мислих, че трудно ще спрат вагон там - това би блокирало движението към Берковица...
            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

            Коментар


            • #36
              От: Месершмит-109Г, новата находка

              Да сега даже не е гара но допреди няколко години си имаше 6-7 коловоза.
              Да се върнем на Месерите. Значи за Е варианта има договори и протоколи от приемане на самолети и на отделни двигатели със номера и е видно че не всички са нови и това е когато войната е в разгара си.
              За по-късния Г вариант се знае че различни партиди са ни предадени без заплащане но никъде не е записано какви и откъде са и да твърдим че са били нови си е фантазия.
              Но и това не е важно в случая. Важно е какви пари се трошат за да се рови за един натрошен двигател, че и репортажи се правят вече два три.
              В същото време в Сърбия има цяла наша "стрела" в музея и никой не ходи да я снима да и изрови историята и да разкаже какво е станало с всички, включително и трофейните, Месери след войната. Вместо това се вихрят разни слухове и фантазии как ще изровят самолет и ще го направят за музея и колко скъп бил и там 20-30 човека роват в земята и трошат пари

              Коментар


              • #37
                От: Месершмит-109Г, новата находка

                Не е точно така,че не се знае колко,кога,какви и със какви производствени номера са били нашите Bf-109G.Всичките тези документи ги има в архива на ЦВИМ-София,и при малко по-добро желание може да се намери информация за всеки самолет доставен до септември 1944.Един от най-големите специалисти по немските самолети в България е инж.Тошко Драгиев от Шумен(влиза с ник German в военно историческите форуми).Той има огромно количество литература и документация по въпроса,от нея например стана ясно,че някой от нашите Месершмити след като са били повредени тук са преминали КВР в Румъния до замяна на двигатели на някой от тях.
                За Е-тата също много неща не са ясни,май и те не са били всичките нови.В документа за приемането им е написано,че всичките 12 самолета са модификация Bf-109E-3,макар че на снимки се вижда ,че има самолети и от Е-4 и Е-7 вариянти.

                Коментар


                • #38
                  От: Месершмит-109Г, новата находка

                  Намерих линка - БТВ репортерите https://btvnovinite.bg/bulgaria/btv-...na-pilota.html
                  Номерът на пробития от картечница „Браунинг” двигател на германския „Месершмит” е открит и разчетен. Справка на номера на двигателя във военните архиви показва, че мотор с такъв номер е доставен на 21 юни 1944 г. и е бракуван на 25 август същата година. Тези данни говорят, че пилотът на самолета се е качил на чисто нова машина.
                  Дали все пак при доставката е бил нов - навярно трябва да се ровят и немските архиви...
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Месершмит-109Г, новата находка

                    Какво значение има дали е бил нов? И дали авиационна техника учатвала два месеца във война е нова? На всички трябва да е ясно че на война самолета може да го свалят и при първия полет и какво от това. Например разчета за живот на Су-25 при бойни действия е бил две задачи и половина. Важното в случая е да не се приглася на патките от телевизора и да се говори как едно време виждаш ли е имало пари и се е купувало всичко ново и най-доброто. Нито са били всички нови нито са плащани всички Месери, другото са алабализми и опит за намек във връзка с бъдещата покупка на самолет за БА

                    Коментар


                    • #40
                      От: Месершмит-109Г, новата находка

                      Първоначално публикуван от komuso Преглед на мнение
                      Извинявам се,ама ми е много интересно тези пилоти дето се ги спасили с истребителите,къде аджеба са ги сложили?...
                      Добър, Вечер!
                      Най-накрая един един човек да напише нещо смислено!
                      Не е най-важното дали Bf/ Me-109 са били нови или не , важното е , че са ни доставяни доста бройки от най-добрият изтребител за ВСВ.

                      Лека!

                      Коментар


                      • #41
                        От: Месершмит-109Г, новата находка

                        Първоначално публикуван от I.Rangelov Преглед на мнение
                        Какво значение има дали е бил нов? И дали авиационна техника учатвала два месеца във война е нова? На всички трябва да е ясно че на война самолета може да го свалят и при първия полет и какво от това. Например разчета за живот на Су-25 при бойни действия е бил две задачи и половина. Важното в случая е да не се приглася на патките от телевизора и да се говори как едно време виждаш ли е имало пари и се е купувало всичко ново и най-доброто. Нито са били всички нови нито са плащани всички Месери, другото са алабализми и опит за намек във връзка с бъдещата покупка на самолет за БА
                        Къде отиде при политиката?!!! Малко като във вица за 'супермнителното копеле'.....
                        Коментара ми бе за :
                        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                        Някакъв човек се изказа, че по гърбиците на разпределителния вал нямало абсолютно никакви следи от работа(т.е-доказателство, че двигателя е бил съвсем нов), съчмените лагери се въртели съвсем свободно и без луфтове, абе всичко по двигателя говори за супер качество.
                        А това, че по него време това е било между 'най-доброто' е факт... Кое как е плащано - това вече е работа на политиците... Просто ние трябва да осигурим парите...
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Месершмит-109Г, новата находка

                          Първоначално публикуван от I.Rangelov Преглед на мнение
                          никъде не е записано какви и откъде са и да твърдим че са били нови си е фантазия.
                          Всичко е записано. Точно се знае откъде са и какви са. Има фактури, протоколи, всякаква документация. И то не просто "има", ами е намерена и се систематизира. Дай Боже до половин или една година, да има публикация с точна и подробна информация. Единствено някакви въпросителни има около "трофейните" Густави от последните серии, но те така и така идват след войната. А и за тях дочувам, че се е появила информацията. Вече писах по-горе, че всички /официално доставени от германците/ са били нови, само без няколко, които са втора ръка.
                          А историята на този в Сърбия е добре известна. И номер, и състояние, и снимки има. Освен това той е малко сбирщайн - ако не греша, Г-2 с крила от Г-4. Няма значение, машината си е екстра.
                          Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                          Коментар


                          • #43
                            От: Месершмит-109Г, новата находка

                            То се знае и че са давани Г2 за ремонт а са ни връщани Г4 и че от Г6 40бр. са ни подарък и не са нови ама карай да върви. Има документи за Е-тата че от 19бр. 9 са ползвани и това за мен си е половината. От Г6 40бр. нови(тук си признавам че не всички са стари) и 40бр. стари, като за останалите до над 145бр.се смята че също са дошли след ремонт за сметка на наши Г2 и Г4 дадени за ремонт(тоест пак стари). Горе долу затова се включих в спора за всичкото ново.
                            А изказването за разпределителния вал може да е направено само от някой, който е имал Опел кадет 1.3S. Кобилиците на мерца са с ролки и да търсиш надирания по валовете е смешно

                            Коментар


                            • #44
                              От: Месершмит-109Г, новата находка

                              Първоначално публикуван от I.Rangelov Преглед на мнение
                              ....А изказването за разпределителния вал може да е направено само от някой, който е имал Опел кадет 1.3S. Кобилиците на мерца са с ролки и да търсиш надирания по валовете е смешно
                              Дали това е било така за конкретния двигател... Защото повечето източници пишат, че след като руснаците бомбардирали на завод за лагери през 1942г двигателят е модифициран с подмяна на доста лагери от съчмени към плъзгащи... И от там започнали доста проблеми с надеждността на този двигател, и ограничения по особени режими и максимална мощност...
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Месершмит-109Г, новата находка

                                Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                                Дали това е било така за конкретния двигател... Защото повечето източници пишат, че след като руснаците бомбардирали на завод за лагери през 1942г двигателят е модифициран с подмяна на доста лагери от съчмени към плъзгащи... И от там започнали доста проблеми с надеждността на този двигател, и ограничения по особени режими и максимална мощност...
                                През 1943 са бомбардирани от американците и англичаните заводите за лагери в Швайнфурт и основния завод на Месершмит в Регензбург . В Регензбург са унищожени всичките 6 главни цеха в които са произвеждани изтребителите Месершмит в Швайнфурт пораженията са по малки .
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X