Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Допустима максимална маса на състав от превозни средства

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

    alexalex69, не е е вярно това. Прочети пак в закона какво пише-изрично са въведени изключения.
    Когато се пишеше навремето, караванаджиите изреваха, че не могат да си теглят караваните с В категория и трябва да се карат курсове за В+Е. Беше 2002-ра година и имаше кой да ги чуе. Крайният резултат е, че този режим е специфичен за нас тук в БГ. Навън за всяко ремарке на 750 кила ти искат В+Е.
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • #62
      От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

      Темата малко отиде в друга посока, която е била обсъждана не веднъж в други теми. В моя случай категорията не ме притеснява, тъй като съм предвидил C+E. Притеснява ме единствено това, ако при проверка някой се заяде с липсващата информация в F.3 позиция. Поради тази причина мисля да нося в себе си отговора от представителството на Mitsubishi за България и да го представя, ако нещата станат "напечени".

      Коментар


      • #63
        От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

        Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
        alexalex69, не е е вярно това. Прочети пак в закона какво пише-изрично са въведени изключения.
        Когато се пишеше навремето, караванаджиите изреваха, че не могат да си теглят караваните с В категория и трябва да се карат курсове за В+Е. Беше 2002-ра година и имаше кой да ги чуе. Крайният резултат е, че този режим е специфичен за нас тук в БГ. Навън за всяко ремарке на 750 кила ти искат В+Е.
        Съгласен за В + Е че са променили условията за общата маса . Извинявам се за грешката си ! Дори видях че имало и промени с С1 . Май ще се наложи да се запозная с последните промени . От 2010 г когато водих курса за Е има доста промени .
        По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

        Коментар


        • #64
          От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

          Моята каравана по талон е 768кг.
          Всички ми казваха да си карам с Бто, ама нали съм си леко чалнат си изкарах и Е.

          Коментар


          • #65
            От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

            Има нещо, което не ми е ясно - чл. 155, ал. 9 "Състав от пътни превозни средства, състоящ се от моторно превозно средство от категория В и ремарке с допустима максимална маса над 750 kg, когато допустимата максимална маса на състава надвишава 3500 kg, но не надвишава 4250 kg, се управлява от лица, преминали обучение и издържали съответния изпит. Правото да се управлява такъв състав се указва в свидетелствата за управление чрез съответния код на Общността."
            От тук разбирам, че мога да тегля ремарке над 750кг, ако общата маса не надвишава 3500кг без каквито е да било други условия. Ако искам да тегля ремарке, с което общата маса става над 3500кг (но под 4250кг), ми трябва някакво обучение и изпит. това обаче не е категория БЕ, а нещо друго. Какво е това обучение, как се доказва че е преминато и е издържан изпита? Тъй като това е същото като в директива 2006/126/EC , на която са базирани тези измемения, там също не видях нищо по въпроса. там пише следното:
            "ARTICLE 4(4)(B)
            Category B:
            motor vehicles with a maximum authorised mass not exceeding 3 500 kg and designed and constructed for the carriage of no more than eight passengers in addition to the driver; motor vehicles in this category may be combined with a trailer having a maximum authorised mass which does not exceed 750 kg.
            Without prejudice to the provisions of type-approval rules for the vehicles concerned, motor vehicles in this category may be combined with a trailer with a maximum authorised
            mass exceeding 750 kg, provided that the maximum authorised mass of this combination does not exceed 4 250 kg. In case such a combination exceeds 3 500 kg, Member States shall, in accordance with the provisions of Annex V, require that this combination shall only be driven after:
            — a training has been completed, or
            — a test of skills and behaviour has been passed.
            Member States may also require both such a training and the passing of a test of skills and behaviour.
            Member States shall indicate the entitlement to drive such a combination on the driving licence by means of the relevant Community code.
            The minimum age for category B is fixed at 18 years;
            -------------------------
            ANNEX V
            MINIMUM REQUIREMENTS FOR DRIVER TRAINING AND TESTING FOR COMBINATIONS AS DEFINED IN THE SECOND SUBPARAGRAPH OF ARTICLE 4(4)(B)
            1. Member States shall take the necessary measures to:
            — approve and supervise the training provided for in Article 7(1)(d) or,
            — organise the test of skills and behaviour provided for in Article 7(1)(d).
            2.1. Duration of driver training
            — at least 7 hours.
            3. Content of driver training
            The driver training shall cover the knowledge, skills and behaviour as described in points 2 and 7 of Annex II. Particular attention shall be paid to:
            — vehicle movement dynamics, safety criteria, tractor vehicle and trailer (coupling mechanism), correct loading and safety fittings;
            A practical component shall include the following exercises: acceleration, deceleration, reversing, braking, stopping distance, lane-changing, braking/evasive action, trailer swing, uncoupling from and re-coupling a trailer to its motor vehicle, parking;
            — Each training participant has to perform the practical component and shall demonstrate its skills and behaviour on public roads,
            — Vehicle combinations used for the training shall fall within the category of driving licence participants have applied for.
            4. Duration and contents of the test of skills and behaviour
            The length of the test and the distance travelled must be sufficient to assess the skills and behaviour laid down in point 3."

            Това, което не разбирам е "Member States shall indicate the entitlement to drive such a combination on the driving licence by means of the relevant Community code.", т.е. как се обозначава преминатото обучение/изпит? Естествено, това ме интересува основно заради движение в ЕС, у нас едва ли чак толкова могат да се задълбаят...

            Коментар


            • #66
              От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

              За да не потъвам в толкоз дълбоки размисли и тълкувания си изкарах Б+Е. Караваната ми е 768кг. по талон.
              П.С. Баш за Европата, да не я мисля.

              Коментар


              • #67
                От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

                Това това е ясно, но на моята кола максималната маса на композицията е 4020кг, т.е. и да искам не мога да тегля повече по закон. Ако мога да вляза в тези килограми само с Б, предпочитам да си спестя усилията. Иначе даже нямам такава чак нужда, но ако се наложи да тегля примерно платформа с кола (не надвишаваща килограмите ) да знам дали съм изряден.

                Коментар


                • #68
                  От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

                  Колко я дават по талон максималната маса на твоя автомобил?
                  С Б без никакви други букви можеш на твоя автомобил да направиш композиция максимална маса и 750 кг. За да не ти искат Е при 4020кг собствената максимална маса на твоето МПС трябва да е 3270кг. 3270+750=4020
                  За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                  0878 79 20 61 Борис

                  Коментар


                  • #69
                    От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

                    Максималната маса е 2220кг + максимален прикачен товар (така ли се казваше) 1800кг. Според закона в момента, мога да тегля до 3500кг, т.е. мога да тегля ремарке до 1280кг без други условия, или мога да си тегля 1800кг но след някакъв курс/изпит, който не е ясно какъв е и къде се отбелязва. Въпросът е по-скоро принципен.

                    По талон е ****, но мисля да го коригирам това в скоро време с посещение в КАТ.
                    Последно редактирано от nigell; 03-08-18, 17:37. Причина: добавка

                    Коментар


                    • #70
                      От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

                      Това с 2220+1280 е само у нас! Беше коментирано. 2220+750 това можеш да теглиш с Б, за всичко над това Б+Е

                      За по-ясно

                      - Категория В - МПС до 3500 кг и до 8 пътника + ремарке до 750 кг ( без спирачна система )
                      - Категория В + Е - МПС до 3500 кг и до 8 пътника + ремарке над 750 кг( със спирачна система ) като общата маса не може да надвишава 4250 кг .
                      Последно редактирано от gabocvet; 03-08-18, 17:55.
                      За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                      0878 79 20 61 Борис

                      Коментар


                      • #71
                        От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

                        Дали е само у нас не съм сигурен, така е в европейската директива, влязла в сила 2013-та. Цитирал съм я по-горе. Вярно, че у нас го приеха тази година и вероятно в други европейски държави още не са. Явно трябва да се провери за всяка държава.
                        Най-сигурно е да се изкара и "Е", но на мен ми беше интересно това с обучението/изпита за до 4250кг и дали това е поредната недомислица или аз не съм намерил нужната информация. Така както е описано, то е почти равносилно на курс и изпита за "Е".

                        Коментар


                        • #72
                          От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

                          В пост 70 е истината , другото е тълкуване на кой как му е удобно .

                          Коментар


                          • #73
                            От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

                            Директивите са имплементирани различно в различните държави. Процес, който отнема от 5-6 до над 10 години.
                            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                            Коментар


                            • #74
                              От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

                              Абе аз чета и се чудя :
                              Преди баятък години на 18 , през 1986 изкарах В ,
                              После така се случи през 91 изкарах С (с него ми дадоха и Т) , от мерак придобих и А.....
                              АМА НЯМАМ НИКАКВО "Е"....

                              Сега имам проблем ако закача на колата туристическо ремарке с 800 кила материал за ракия ,
                              ама никакви ядове когато на Юмз_то закача 3 ремаркета с бали , стърчащи по метър извън габаритите на тракторето , високи по 4метра и си дрънкам с 25 по републиканската мрежа ?!?!?

                              Е , мога да издевателствам над хората , без видимост след мен , с особено поведения на пътя .... ама карайки претоварено ремаркенце на 700 метра от точката А до ракиения казан - съм заплаха за движението ?

                              Коментар


                              • #75
                                От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

                                Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
                                ...
                                - Категория В + Е - МПС до 3500 кг и до 8 пътника + ремарке над 750 кг( със спирачна система ) като общата маса не може да надвишава 4250 кг .
                                Тъкмо сега се загледах...
                                Значи според чл.150а, ал.7. категория ВЕ : без да се нарушават разпоредбите на правилата за одобряване на типа за съответните превозни средства, състав от пътни превозни средства, с теглещо превозно средство от категория В и ремарке или полуремарке, когато допустимата максимална маса на ремаркето или полуремаркето не надвишава 3500 kg;

                                А ако колата ми е до 3т, а ремаркето 3.5т, то общата маса на състава е 6.5т , но според чл.150а мога да си карам с ВЕ...
                                Обаче ако издържа съответния изпит според чл.155 мога да си карам състав само до 4250кг?!!
                                Т.е. ако искам да карам лек автомобил в състав 6499кг каква категория трябва да имам?
                                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X