Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Допустима максимална маса на състав от превозни средства

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

    Благодаря за снимката! Доста повече килограми са, отколкото очаквах.

    Иначе, както бях писал по-горе в темата, не могат да ми предоставят информацията. Предложиха ми да ми пуснат документ, в който да бъде писмено описано тяхното становище. Та мисля, копие от този документ да го държа при документите на колата, ако някой ден имам разни проблеми по този въпрос.

    Хипотетично, чисто законосъобразно, без тази информация мога ли да дърпам някакви ремаркета, дори и такива под 750 кг? В друг форум ми казват, че уж производителят не бил предвидил въпросният автомобил да дърпа ремаркета, което ми звучи доста нелогично. Въпреки, че в задната част на рамата фабрично си има отвори за закрепване на теглич.

    Благодаря!

    П.П. Простата математика показва, че автомобилът на колегата, пуснал снимка на част от талона си, може да дърпа ремарке с допустима максимална маса от 3300 кг, което е с 650 кг. повече от допустимата максимална маса на автомобила. А в интернет пространството цари информацията, че трябвало масата на ремаркето в натоварено състояние да бъде не повече от 80-90% от масата на автомобила в натоварено състояние (цитирам по спомен, ако греша - поправете ме). Аз ли нещо смятам грешно или има някакво недоразумение?
    Последно редактирано от c0dy^; 15-06-18, 21:59.

    Коментар


    • #47
      От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

      Независимо какво пише в талона, по нашите пътища максималната маса на състава е ограничена до 4250 кг. Дори да пише в талона 6 тона.
      Ремаркето е до 750 кг. Има се предвид натоварено ремарке (максимална маса).
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #48
        От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

        Това, ако е вярно, нещо не го разбирам. Може ли пояснения с примери? Благодаря!

        Ще споделя, как аз разбирам написаното по-горе. Ако притежавам автомобил с допустима максимална маса от 2000 кг, то към него мога да прикача ремарке с допустима максимална маса до 2250 кг?

        Ако, обаче, притежавам автомобил с допустима максимална маса от 3500 кг, то към него мога да прикача ремарке с допустима максимална маса не по-голяма от 750 кг?

        Или не тълкувам нещата, както трябва, или има нещо жестоко сгрешено.

        Коментар


        • #49
          От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

          Абсолютно правилно ги разбираш. Максималната маса на състава е винаги ограничена до 4250 за тази категория.
          Ако колата тежи 2 тона, тя може да тегли до 2250.

          Това е обаче ако в талона срещу F3 не пише по-малко от 4250 число. Ако там има записано по-малко число примерно 4000, ще важи то, а не 4250. Това е типовото одобрение на модела.
          Ако е записано по-голямо от 4250, то също не важи, а се приема за 4250.

          Този режим ощетява много собствениците на тежки машини с голяма теглеща способност, защото те по талон могат да дърпат по 5-6 тона. На практика обаче шофьорската им категория В не го позволява. За да отпадне това ограничение от 4250кг, трябва следващата категория книжка- ВЕ. Тогава пак ще се гледа типовото одобрение, но вече горната граница е сложена само за ремаркето, а не за състава и е 3500 кг.

          Тези ограничния идват не от техническите особености на колата, а от шофьорската категория. Законодателят ни е приел, че с В категория може да се кара състав с максимална маса 4250.
          Ако водачът има категория ВЕ, той може да кара МПС със собствена маса до 3500 и да му закачи ремарке с още 3500. Естествено, ако F3 не казва друго.

          Хайде сега с примери:

          1. Водач с категория В кара джипка с тегло 2000кг. и F3 5500 kg .Към нея той може да закачи ремарке с тегло до 2250 кг, защото толкова му позволява шофьорската категория.
          2. Водач с категория ВЕ кара същата джипка от 2000 кг и F3 5500кг. Към нея той може да закачи ремарке до 3500 кг (общо 5500 кг. маса на състава). Така си спазва и ограничението на шофьорската категория, и ограничението по F3.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #50
            От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

            С категория В няма ли право само на ремарке до 750 кг?

            Изпратено от моят TINATRADE с помощта на Tapatalk
            Марин Райковски

            Коментар


            • #51
              От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

              Ремарке, каравана, платформа всичко с максимална маса 750кг.

              В този ред на мисли това с какво се кара максимално допустимата маса на състава я доват 7.5т

              Последно редактирано от gabocvet; 16-06-18, 08:32.
              За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
              0878 79 20 61 Борис

              Коментар


              • #52
                От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

                Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение

                Хайде сега с примери:

                1. Водач с категория В кара джипка с тегло 2000кг. и F3 5500 kg .Към нея той може да закачи ремарке с тегло до 2250 кг, защото толкова му позволява шофьорската категория.
                Значи е невярно горното твърдение.

                Изпратено от моят TINATRADE с помощта на Tapatalk
                Марин Райковски

                Коментар


                • #53
                  От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

                  Бих искал да разгледаме и друг случай:

                  Водачът има категория B+Е. Автомобилът му е с допустима максимална маса от 2000. В талона му, на позиция F.3, има записани ****, т.е. няма данни, както е при мен. Ремарке с каква допустима максимална маса може да тегли този водач?

                  Коментар


                  • #54
                    От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

                    И при мен е ****

                    Изпратено от моят TINATRADE с помощта на Tapatalk
                    Марин Райковски

                    Коментар


                    • #55
                      От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

                      Ако няма данни за типово одобрение, твърде възможно е чичко полицай на пътя да приеме, че самата кола нищо над 750 кг не може да тегли. Текстът на закона е:

                      "категория В - моторни превозни средства с допустима максимална маса, която не надвишава 3500 kg, проектирани и конструирани за превоз на не повече от 8 пътници плюс водача;
                      - моторните превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса, която не надвишава 750 kg;
                      - без да се нарушават разпоредбите на правилата за одобряване на типа за съответните превозни средства, моторни превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса, надвишаваща 750 kg, при условие че допустимата максимална маса на състава не надвишава 4250 kg;"

                      750 кила могат да теглят всички, без да се гледа F3.
                      4250-само тези, на които данните по F3 позволяват.

                      При категория Б+Е нещата стават различни:

                      "категория ВЕ - без да се нарушават разпоредбите на правилата за одобряване на типа за съответните превозни средства, състав от пътни превозни средства, с теглещо превозно средство от категория В и ремарке или полуремарке, когато допустимата максимална маса на ремаркето или полуремаркето не надвишава 3500 kg;"

                      Тук обаче F3 също има значение. Просто не се гледа максималната маса на съсава, а тази на ремаркето-до 3500 кг. При положение, че в талона не е записано F3, този текст няма как да се приложи, понеже няма данни за типово одобрение.
                      Последно редактирано от santaclash; 16-06-18, 09:57.
                      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

                        Благодаря за разясненията!

                        Значи, по закон излиза така, че автомобили от типа на VW Golf 3 (примерно) могат да теглят ремаркета над 750 кг, а моето Паджеро дълга база с липсваща информация може да тегли ремаркета до 750 кг...

                        Коментар


                        • #57
                          От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

                          Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                          Независимо какво пише в талона, по нашите пътища максималната маса на състава е ограничена до 4250 кг. Дори да пише в талона 6 тона.
                          Ремаркето е до 750 кг. Има се предвид натоварено ремарке (максимална маса).
                          Може да се управлява със Свидетелство за управление на автомобил с категория В + Е . В обхвата на категория С + Е вече е правото да се управлява и състав от превозни средства над обща маса 4250 кг .
                          По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

                            За съжаление-да. Това с липсващите данни може да се тълкува и в твоя полза- т.е. че при липса на данни се гледат само ограниченията в закона, но такова нещо зависи от полицая на пътя...т.е. много малко вероятно е да се случи баш в тая държава.

                            C+E е вече професионална категория- всичко без автобуси.
                            Последно редактирано от santaclash; 16-06-18, 10:26.
                            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

                              Не разбирам кой , как и защо чете правилника за управление за МПС както дявол Евангелието . В тази и в много други подобни теми се цитира и се коментира това което му е удобно на някой . В закона много кратко и ясно е записано :
                              - Категория В - МПС до 3500 кг и до 8 пътника + ремарке до 750 кг ( без спирачна система )
                              - Категория В + Е - МПС до 3500 кг и до 8 пътника + ремарке над 750 кг( със спирачна система ) като общата маса не може да надвишава 4250 кг .
                              Всяко едно превозно средство над 3500 кг се управлява с категория С + ремарке до 750 кг . МПС над 3500 кг + ремарке над 750 кг , свидетелство за категория С + Е и няма ограничение на общата маса на състава .
                              Условията за автобусите са същите . Д кат. с ремарке до 750 кг и над 750 кг с кат. Д + Е .
                              По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Допустима максимална маса на състав от превозни средства

                                Това за 4250 кг важи само за категория B. За категория BE няма такова условие. Има само условие, че допустимата максимална маса на ремаркето не трябва да надвишава 3500 кг.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X