Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разширяване на сондаж

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Разширяване на сондаж

    Здравейте!
    Виждам, че има отзивчиви спецове из форума, та се пристраших да питам и аз (понеже стигнах задъдена улица).. Имам къща с двор в равното около Пловдив и преди години е правен сондаж с метална тръба 1,5 цола и дълбок 25 м. Сигурно е набивана по някакъв начин, понеже няма широк отвор около нея. Вода има, въпреки че не е ползван отдавна. Та въпросът ми е дали някой има опит в тази насока или някаква идея как може да се разшири дупката достатъчно за потопяема помпа. Тръбата смятам, че ще успея да я изкарам без значителни проблеми. Ситуацията ми е такава, че нямам пари за нов сондаж - мин. 1500 лв.

  • #2
    От: Разширяване на сондаж

    А как се вади в момента водата?
    Sent from my Nokia s fenerche

    Коментар


    • #3
      От: Разширяване на сондаж

      Никак
      Това си е проучвателен сондаж или тъй наречената “ядка” .
      Иначе по поречието на Марица се практикуват подобни “сондажи” тръба с дупки отдолу се набива в земята и се връзва директно към помпата но неможе да е по дълга от 8 метра.

      събери пари и си направи нов сондаж за ф200 последно ми бяха казали 60 лв. на метър но незнам дали влиза тръбата и баластрата в тази цена
      088455338две
      "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
      Джамбазов 2010г..

      Коментар


      • #4
        От: Разширяване на сондаж

        Чувал съм на тези водни съоръжения да им викат "игли ,тръби" .Работят с ръчна помпа или както спомена колегата обикновена помпа центробежна със смукател ,която дърпа от 8 метра .Има и същите помпи ежекторни ,но дърпат вода от 30-40 метра (наизуст) Съобразно бюджета ти пробвай това.
        По принцип се процедира така:Като се задръсти или нещо стане с "иглата ,тръбата " преместват я на друго място в двора.
        За сондаж трябва да разпиташ ,но цена 100 лв/м ми се вижда ниска или поне в долния ценови сигмент.

        Коментар


        • #5
          От: Разширяване на сондаж

          Благодаря за отговорите! Нямам много спомени от времето когато е работено последно по този сондаж, но мисля че представлява следното. Първоначално металната тръба е била 7-8 метра с остър връх и дупки в долната част за да влиза водата. Ползвана е само ръчна помпа, а в последствие са удълбочили сондажа до 25 метра, набивайки тръбата и добавяйки на муфи парчета със същия диаметър по 5-6 м (предполагам). Тръбата която стърчи над земята има разклонение към което е свързвана ел. помпа като се напоява а ръчната помпа се е ползвала през останалото време. Пуснах въже, за да проверя дълбочината - водата започва на 5-6 м, а дъното на сондажа е на 24-25 м. Около тръбата има малка хлабина. Тъй като в момента нямам възможност дори да обмислям нов сондаж смятам да пробвам следното. Ще съм благодарен за коментари, ако някой има опит.
          Най-напред смятам да вържа една бензинова помпа, която се ползва за напояване на полето, да помпа вода отвън навътре в тръбата. Надявам се напора да е достатъчен, за да извади вода и пръст навън през хлабината около тръбата и по този начин да разшири отвора. Дори и да проработи надали ще увеличи диаметъра съществено, така че след като изтегля металната тръба ще трябва механично да разширявам дупката. Мисля че най-лесно това да стане ударно със заострено парче тръба с диам. 20 см и клапан, който да събира пръста. Имам конструкция (а ако се наложи и високо сглобяемо скеле) и направата на тръбата няма да е трудна. Смятам да ползвам обикновена стоманена тръба, каквато намеря, понеже пръстта в района не е камениста.
          Като алтернатива на първата стъпка - мислите ли, че ако наема мощен компресор и надуя тръбата ще има полза? Като алтернатива на втората стъпка - какво мислите за това:
          https://www.howtodrillawell.com/
          видео: https://www.youtube.com/watch?v=FbGUV7GQpMM

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X