Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тресе ми кардана

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Тресе ми кардана

    Да се върнем на динамичния баланс. Как да разбирам комплект нов кардан в магазин? Би трябвало да се предлага небалансиран. Прав ли съм?
    Lancia Delta HF Integrale Evolucione

    Коментар


    • #32
      От: Тресе ми кардана

      Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
      Да се върнем на динамичния баланс. Как да разбирам комплект нов кардан в магазин? Би трябвало да се предлага небалансиран. Прав ли съм?
      Не
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #33
        От: Тресе ми кардана

        Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
        Да се върнем на динамичния баланс. Как да разбирам комплект нов кардан в магазин? Би трябвало да се предлага небалансиран. Прав ли съм?
        Напротив. Това не е като да си купиш гуми. Балансиран трябва де е, защото дори в официалните сервизи, да може директно да се сложи и да е ОК. Въобще кардан, като неоригинална част не знам дали има за повечето коли, а за такава по-екзотична хептен не ми се вярва. И баланса е 100% сигурен.
        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

        Коментар


        • #34
          От: Тресе ми кардана

          Това беше подвеждащ въпрос. Да видим как се връзва с заводския динамичен баланс, със задължителното спазване на положението на шлиците при демонтаж и монтаж и защо изобщо у завода ще се абът да правят динамичен.
          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

          Коментар


          • #35
            От: Тресе ми кардана

            От завода най-вероятно идва сглобен в шлиците. Или поне надлежно маркиран как се нанизва.

            Коментар


            • #36
              От: Тресе ми кардана

              Няма никакви маркировки.
              Признавам, на въпросния кардан, не съм правил никакви ремонти, защото всичко си беше в ред. Но това не е първата Ланча, която правя. На предишната кола, освен тръбите, нямаше нищо здраво и смених всички карета и лагери. Може да са били и китайски. Не съм белязал никакви положения или шлици. Е, по тихо и чисто движение едва ли някой е чувал. Какъв късмет, а!
              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

              Коментар


              • #37
                От: Тресе ми кардана

                Тоя кардан е дефазиран, доколкото схващам от снимки/схеми в нета. https://www.aecar.co.uk/products/pro...le-evolution-1
                Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                Коментар


                • #38
                  От: Тресе ми кардана

                  На другата Ланча всичко беше разглобено. (има още чаркове по кардана) При събирането нищо не съм спазвал и пак няма и капка вибрация.
                  Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                  Коментар


                  • #39
                    От: Тресе ми кардана

                    Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                    На другата Ланча всичко беше разглобено. (има още чаркове по кардана) При събирането нищо не съм спазвал и пак няма и капка вибрация.
                    При много малки ъгли, като при теб, зацепването не е важно, не играе роля. При теб и кардана не се мести почти изобщо, освен въртенето си. Но баланса си е отделно. Т.е. ако не е балансиран пак ще си тресе, а ако е балансиран, както и да го сложиш няма да тресе (както сам си се убедил). Но пак казвам, това е много частен случай, ъгли на кардана близки до нула, два висящи лагера, неподвижен диференциал, плюс още едно каре за равни ъглови скорости в предния край. Дори помня от теорията на конструирането, че в общия случай, при твърди шарнири на Хук, ъгли близки до нула градуса не влияят добре на равномерното натоварване и респективно износване на иглените лагери на каретата, затова и се избягва да се правят с такъв ъгъл. (Но пък КПД е по-висок, което сигурно е по-важно в спортна кола).
                    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                    Коментар


                    • #40
                      От: Тресе ми кардана

                      Неприятното е, че седнах и се замислих, какво беше положението преди реставрацията. И колкото повече мислех, толкова по-замислен ставах.
                      Майтап, ама не си спомням да е имало такова друсане. Тогава съм слушал и мислил обобщаващо, но пък да пропусна такова нещо?!
                      По целия кардан не е сменяно нищо друго, освен маншон към скоростите. Всичко беше здраво! Потвърдено в последствие и от сервизните дейности. И още нещо - смяна на маслото в деференциала. От сервиза казаха, това което е изтекло, било повече като кал, отколкото масло.
                      Та, какво съм счупил?
                      Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                      Коментар


                      • #41
                        От: Тресе ми кардана

                        Мен нещо ме съмнява. Я дай с базовия въпрос - с каква честота друса? Да не се окаже че не е кардан.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Тресе ми кардана

                          Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                          Неприятното е, че седнах и се замислих, какво беше положението преди реставрацията. И колкото повече мислех, толкова по-замислен ставах. Майтап, ама не си спомням да е имало такова друсане. Тогава съм слушал и мислил обобщаващо, но пък да пропусна такова нещо?! По целия кардан не е сменяно нищо друго, освен маншон към скоростите. Всичко беше здраво! Потвърдено в последствие и от сервизните дейности. И още нещо - смяна на маслото в деференциала. От сервиза казаха, това което е изтекло, било повече като кал, отколкото масло.Та, какво съм счупил?
                          Лагер на пиньона-само предположение и то не счупен,а ръждясал.
                          Тойота Ленд Крузер RJ 73 22R-E,LPG
                          Субару Форестер 2.0 ХТ,253к.с.
                          Враца

                          Коментар


                          • #43
                            От: Тресе ми кардана

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Да не се окаже че не е кардан.
                            Това е последното мнение на сервиза - деференциал. Писах, предложиха ми втора употреба за 900лв. Първо трябва да го купя, пък я е той, я не е.

                            Първоначално публикуван от genadi.tsvetkov Преглед на мнение
                            Лагер на пиньона-само предположение и то не счупен,а ръждясал.
                            Това не може да се провери на място. А как се сваля деференциал? Кардан Х 2!
                            Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                            Коментар


                            • #44
                              От: Тресе ми кардана

                              Не могат ли да я вдигнат на подемник да повърти и предполагам ще се усети и при нивата какво и къде тресе... Едно ауди а4 така го мъчиха с баланс кардани дифове....и кво ли не беше....докато не го вдигнахме на подемник с човек вътре....оказа се висящ лагер.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Тресе ми кардана

                                Това със шлиците не е вярно,единствено могат да се объркат шлиците при висящия лагер.Горчив опит с руски автомобил преди доста време.Нося кардана готов обслужен с две нови кръстачки и висящ лагер,даже и нови болтове си бях взел към фланеца на диференциала,толкова се бях вманиачил в откриване на вибрацията.Заедно с кардана нося и фланеца,който се закрепва към гуменото каре на скоростната кутия,първата работа на майстора беше да го свали и да ме попита а това защо ми го носиш?Качва кардана на баланс машината и след 5 минути ми казва от него нищо не става.Повъртя го малко и установи че тръбата е леко смачкана при набиването на кръстачките,кой да знае,че стената и е 2мм аз си я представях с дебелина поне като за камион.В рамките на деня намерих добър донор и прехвърлих каретата и висящия лагер на него,междувременно на струг челосахме фланеца на диференциала и този на кардана.Качва майстора кардан номер 2 на машината минава през 3 диапазона обороти и ме пита да го балансира ли въобще?Вече ми беше толкова дотегнало от вибрации,че хич не се замислих и настоях да го балансира.Баланса се състоеше в 2 10мм шайби прикапани на 2 места към кардана,после още един път го завъртя и каза,че е станал за образец.Цялата работа по баланса струваше 10 лева(цените на труда бяха такива).Може би най-добре похарчените 10 лева в живота ми,след монтажа не остана и помен от вибрация,а нито съм белязал шлиците,нито фланеца при диференциала.Преди това свалях полуоски,качвах ги на струг,за да челосам фланеца им,балансирах барабаните,смених диференциала,скоростната кутия,гуменото каре няколко пъти,центровах фланеца на задния мост с лазер спрямо фланеца на скоростната кутия и колата все така упорито си тресеше.Жалко,че въпросния майстор си отиде преди няколко години.Преди това бях твърдо убеден че и шлиците и положението на фланците има значение,целия кардан беше нашарен с центърчета и белези от многобройните проби и наистина промяна във вибрацията имаше,но и вибрацията все си я имаше.От майстора запомних,че такъв кардан с разхлопани шлици или кривини по тръбата не подлежи на баланс или се кара така и се трае вибрацията или се хвърля в кофата и се сменя с друг.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X