Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Решил съм да колоездя......

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Решил съм да колоездя......

    Първоначално публикуван от stojan_defender-a Преглед на мнение
    Тамън вчера като си писал, аз вече разтоварвах след обиколката.
    Карахме по-малко отколкото ни се искаше, но все пак повъртяхме. Велосипедните маршрути из Странджа (широко промотирани в интернет) НЕ стават категорично. Пробвахме този по р. Велека - непроходимо напълно. Не може да се мине нито пеша, нито с колело, даже и с джип ще е огромна мъка - нападали дървета, къпини с дебелина на китката ми и коприва и папрат по 2 метра. Без да преувеличамва не ставаше за гаране.
    Повъртяхме Синеморец - Резево и малко черни пътища около дивите плажове. После се прехвърлихме в резервата северно от Приморско - много по-приятно място. Стари асфалтови пътища, добри черни такива.
    Е до там така и не стигнахме да караме. Имахме планове, но...
    За хубави преходи, ей ги на,
    западните Родопи са ти под носа. А това е една от най-хубавите планини за планинско велосипедиране. След Балкана, това е втората ми любов.
    Тома Томов
    Вече с Kia Sportage.

    Коментар


    • От: Решил съм да колоездя......

      Здравейте!
      Решил съм да си купя велосипед и днес ходих в един магазин да разглеждам.Имам някаква идея какво ще взема-някакъв планински байк с твърда алуминиева рамка за около 500-600лв, ама не съм наясно с детайлите.
      Въпросът ми е каква е разликата между обикновените (v brake) спирачки и хидравлични-дискови?Във финансово изражение е 200лв. а не знам дали ми трябва такава екстра.Толкова струва и една хубава велосипедна раница каквато така или иначе ще трябва да купя.
      Колелото ще използвам за да ходя до вилата и обратно общо 10км.Без някакви екстремни истории.

      Коментар


      • От: Решил съм да колоездя......

        Щом просто ще караш, взимай си В брейк (това са обикновенните спирачки, при които накладки трият капрата за да спреш). Плюс че вероятността да се пребиеш с обикновени спирачки ми се струва по-малка...

        Кольо Динев

        Коментар


        • От: Решил съм да колоездя......

          Първоначално публикуван от racer92 Преглед на мнение
          ... Плюс че вероятността да се пребиеш с обикновени спирачки ми се струва по-малка...
          Това защо?
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • От: Решил съм да колоездя......

            Защото са адски чувствителни и при паника+неопитност са опасни, поне по мои наблюдения..

            Кольо Динев

            Коментар


            • От: Решил съм да колоездя......

              При норнално градско до макс xc каране разлика межди дискови/роторни и ви-брейк/челюстни спирачки почти няма, ОСВЕН ако не ви изненада мокро/кално време. Тогава ви-брейка просто отказва да спира. Хидравличната дискова спирачка пък е по-лесна за "натискане" най-вече и е с по-добра чувствителност и по-добре се модулира при управление. Но пък си има своята цена - нужда от обезвъздушаване и при лошо падане е възможно макар и рядко да се счупи някой маркуч или щуцер.
              За това може би го има и междиният вариант - дискова с жило.

              Ви-брейка не е чак толкова страшен. Детето завърши Витоша100 миналата година с една такава и една челюстна.
              WG 2.7 CRD

              Коментар


              • От: Решил съм да колоездя......

                Дискови спирачки с жило(механични) имат декатлонските байкове ROCKRIDER 520.Четох в нета, че тази комбинация била недомислица(по-добре било да са хидравлични).А и тук стана дума за качеството на колелата в Декатлон, иначе аз много харесвам продуктите там като съотношение цена-качество.
                Сигурно ще взема колело с обикновени спирачки, а ако много се зарибя ще му мисля.

                Коментар


                • Решил съм да колоездя......

                  До колкото помня има колодки, за вибрейк, които са за мокро време.
                  Има и хидравлични вибрейк.
                  Ама за нормално каране без екстреми , нормални вибрейкове са си най-логичното решение .
                  Последно редактирано от ИВАН НЕДОКЛАНОВ; 04-03-19, 10:06.
                  Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                  За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                  A1+

                  Коментар


                  • От: Решил съм да колоездя......

                    Първоначално публикуван от traktorist Преглед на мнение
                    Дискови спирачки с жило(механични) имат декатлонските байкове ROCKRIDER 520.Четох в нета, че тази комбинация била недомислица(по-добре било да са хидравлични).А и тук стана дума за качеството на колелата в Декатлон, иначе аз много харесвам продуктите там като съотношение цена-качество.
                    Сигурно ще взема колело с обикновени спирачки, а ако много се зарибя ще му мисля.
                    Карам шокблезй от 3 год. и бая му навъртях, Някои неща смених, други просто ги махнах - доволен съм. НО ми прави впечателние, че в нета по форумите и фб групите декатлонските колелета адски много им бъркат в здравето на всички търгаши, дето налазиха и там. Та явно има защо.
                    А механичните дискови спирачки били драма, а пък механичните ви-брейкове не били. Няма логика според мен

                    // Току що видях, че в момента рокрайдър 540(не лоша xcr вилка+заключване, хидравлични дискови спирачки, 14кг) е намален на 680 лв.(-8%). Което си е добра оферта за старт на сезона според мен.

                    Ако мислиш да сменяш спирачките след време търси вилка и рамка с уши за монтаж и на ви-брейк и на спирачни апарати за дискове. Защото после ще трябва да ъпгрейдваш цялото колело, а не само спирачките.

                    Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                    Ама за нирмално каране без екстреми , нормално вибрейкове са си най-лигичното решение.
                    Баш! Но да не забравяме, че апетитът идва с яденето
                    Последно редактирано от imarh; 04-03-19, 10:14.
                    WG 2.7 CRD

                    Коментар


                    • От: Решил съм да колоездя......

                      Откакто минах на хидравлични дискови - съм изключително доволен... Да, първоначално има малко свикване с това, че са доста 'леки', но се свиква лесно. А и малка промяна в настройката може да ги направи доста по-нечувствителни...
                      Имало нужда от обезвъздушаване? Да, ако си отварял системата, иначе нямаш нужда от нищо - системата е херметична и няма откъде да влезе въздух. Моите ги обезвъздушавах сам като взех колелото. Вече доста години не съм ги пипал..
                      А и обезвъздушаването е елементарно и става за минутки..
                      За мокро време - поне тези V-brakes, които съм ползвал винаги са били много зле на мокро... Чак плашещо при дълъг бърз наклон...
                      За дискове с жило - не стават... Винаги са ме дразнили, защото или не спират добре, или 'драскат' по диска... И почти винаги - огъват диска при спиране... Просто конструктивен недостатък поне на тези, които съм виждал - за по-евтино едната накладка не е 'плаваща'. Затова другата накладка натиска диска и го огъва към фиксираната накладка...
                      При V-brakes няма такъв ефект, защото заради доброто механично решение накладките стискат равномерно джантата от двете страни... А и V-brakes работят на много по-голям диаметър - т.е. могат да осигурят с по-малко усилие върху накладката, по-голям спирачен момент...
                      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                      Коментар


                      • От: Решил съм да колоездя......

                        [QUOTE=slowtraveler;3434114
                        При V-brakes няма такъв ефект, защото заради доброто механично решение накладките стискат равномерно джантата от двете страни... А и V-brakes работят на много по-голям диаметър - т.е. могат да осигурят с по-малко усилие върху накладката, по-голям спирачен момент...[/QUOTE]

                        Да не забравяме, че при Ви-брейка може да си купите стотици видове накладки - за жега, за студ, за екстрими, с ефект на абс, силиконови, комбинирани, със сменяеми гумички и какво ли не. С което да адаптирате Ви-брейка за Ваш вид каране.
                        Павел Викторов - 0 осем 7817878 три

                        Коментар


                        • От: Решил съм да колоездя......

                          ....бая глупости са изписани.
                          Дискове с жило има доста работещи. Доста работещи означава, че ниския клас хидравлични ги бие по чувствителност и практичност. Особено в този ценови клас от 600 лв. за велосипед.

                          Ако велосипедът е оборудван с V-brake, то най-вероятно цялостната окомлектовка е сравнително нисък клас. Забрави за спирачките и гледай drivetrain-a. Средно движение, заден обтегач, скорости, касета, курбели.
                          Ако се разбие за 1000км движението...от спирачките няма да има смисъл.
                          В градски условия ще спреш с всичко.
                          Ако ще имаш непрестанни спускания по над 30 минути, тогава се загледай в спирачките.

                          Успех.

                          П.п. Джанти има при автомобилите. При велосипедите има шина, капла.

                          Коментар


                          • От: Решил съм да колоездя......

                            Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                            Имало нужда от обезвъздушаване? Да, ако си отварял системата, иначе нямаш нужда от нищо - системата е херметична и няма откъде да влезе въздух. Моите ги обезвъздушавах сам като взех колелото. Вече доста години не съм ги пипал..
                            А и обезвъздушаването е елементарно и става за минутки..
                            Освен, че има нужда от обезвъздушаване има нужда и от доливане, че и от подмяна на течността. Не говоря за ежемесечно, но ако седмчино правиш по 1-2 спускания от 2000м + още 200км xc/градско, то веднъж в сезона поне. Съвсем отделен е въпросът в полеви условия(еле пък на състезание) как се сменя маркуч/течност/щуцери и как се обезвъздушава и съответно просто броня/жило.

                            Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                            И почти винаги - огъват диска при спиране... Просто конструктивен недостатък поне на тези, които съм виждал - за по-евтино едната накладка не е 'плаваща'. Затова другата накладка натиска диска и го огъва към фиксираната накладка...
                            Имал си кофти модел - https://www.youtube.com/watch?v=NmqGeLNcVIg&t=96

                            Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                            А и V-brakes работят на много по-голям диаметър - т.е. могат да осигурят с по-малко усилие върху накладката, по-голям спирачен момент...
                            "Работят" в област, която често е кална/мокра. А когато не е, то на едно спускане от Витоша например ще ти се наложи да смениш поне 2 комплекта колодки. А ако си изморен, тече ти под през очите, треперят ти ръцете и те гони часовник и не настроиш колодката правилно, защото тя си няма "легло" може да се наложи да смениш и няколко гуми.
                            WG 2.7 CRD

                            Коментар


                            • От: Решил съм да колоездя......

                              Първоначално публикуван от imarh Преглед на мнение
                              Освен, че има нужда от обезвъздушаване има нужда и от доливане, че и от подмяна на течността. Не говоря за ежемесечно, но ако седмчино правиш по 1-2 спускания от 2000м + още 200км xc/градско, то веднъж в сезона поне. Съвсем отделен е въпросът в полеви условия(еле пък на състезание) как се сменя маркуч/течност/щуцери и как се обезвъздушава и съответно просто броня/жило. ....
                              Да, бронята се сменя по-лесно от хидравликата...
                              Ама за толкова години що не ми се наложи да доливам (какво да доливам, като системата е 'мембранен' тип - няма казанче)... За смяна? Мога да я сменя, но не виждам смисъл - няма досег с кислород... За объзвъздушаване - не съм отварял системата и няма нужда...
                              Не често, но правя спускания от 1800 до 400м (над хижа Ком до Берковица) Накладки сменям не много често - все пак съм врътнал няколко хиляди км, но проблеми или промяна в поведението на хидравликата за няколкото години експлоатация не съм усетил... Затова и не пипам...
                              За обезвъздушаването си взех кит - два щуцера с две големи спринцовки... Става за секунди... В полеви условия? Ами твърдо не съм се врял в храсталака за да късам тръбопроводи... Ако ходя в храсталака - навярно бих помислил за по-сериозни маркучета, а не пластмасовите тръбички. При мен се наложи обезвъздушаване, защото 'заводски' не бяха обезвъздушили добре мембраната/мехурчето. И при едно обръщане на новото колело с колелата нагоре задната спирачка 'омекна'... Да, с няколко натискания на ръчката се оправи, ама ме подразни, та затова я обезвъдуших...
                              За жилата с дискове - да, в клипа е добър вариант, но както се вижда - доста усложнен и обемист (навярно и тежък)... Обикновените са както споменах - 'половината' на това в клипчето...
                              За V-brakes - така си е... Но според мен е по-добър вариант от масовите дискове с жила...
                              Общо взето личната ми класация е 1.хидравлика; 2.V-brakes; 3.Диск с жило..
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар


                              • От: Решил съм да колоездя......

                                Добър механичен (ВВ 7 например) диск е в пъти по-добре от евтин хидравличен. Казвам го от 15 годишен опит с дискобви спирачки.
                                Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X