Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за карбуратори - Mikuni BS30

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за карбуратори - Mikuni BS30

    Здравейте,

    имам въпрос към знаещите относно синхрон на два (2) карбуратора Mikuni BS30. Мотора е Yamaha T-max 500, 2001-ва година. Не е точно за офроуд машина, ми трябва помощ за теоретично и практическа настройка на пустите карбуратори.

    Проблема се появи преди няколко дни, мотора не иска да вдигне на 130 при подаване на целия масур. Ако го галя леко-леко-леко върви толкова, колкото и преди 160-170, но от 130 с отворен масур не иска да ускорява, усеща се като леко придърпване. Мотора е с една бубина, която подава искра на двата цилиндъра, които работят паралелно.

    Нека започна от начало:
    - преди година съм сменил комплект сегменти на двата цилиндъра - замерваха буталата и цилиндрите - всичко беше ок
    - карбураторите са почистени
    - жигльорите са оригинални, не са сменявани
    - мембраните са здрави
    - иглите са на средно положение, както се препоръчва от мануала
    - нивата на двата са според мануала, НО единия е с 1мм по-ниско от другия. Аз не мисля, че незначителната разлика има толкова фрапиращо влияние за горенето в цилиндрите.
    - свещите са нови, НО имат разлика в цвета след изминати около 900 км. - разстояние на електрода е колкото трябва.
    - винтовете на тихите са отворени 2 оборота - пак според мануала

    Въпроса ми е, как точно да им докарам цвета на тия свещи да е еднакъв ? Синхрона го правя чрез вакуум и течност, понеже нямам вакуум-метри. Използвам тръба с течност, в момента в който я докарам по средата, т.е. нито единия, нито други да смуче повече смятам, че синхрона на двете тела е ок. Изфорсирвам няколко пъти, оборотите падат бързо, няма заклащане и замисляне. При форсиране на място, няма проблем.

    В синхрона м/у двете тела ли е проблема ? Мисля, че имат и нещо като ускореителни помпи тия карбуратори, отстрани на всеки един от тях има по една малка и тънка мембранка.
    Там ли да търся проблема ?

    Ето снимка на свещите.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:sveshti.jpg
Прегледи:1
Размер:329.6 КБ
ID:6144999


    -
    Последно редактирано от ehgypo; 16-04-18, 19:17.

  • #2
    От: Въпрос за карбуратори - Mikuni BS30

    На това как са разположени карбураторите , по този начин ли?

    В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

    Коментар


    • #3
      От: Въпрос за карбуратори - Mikuni BS30

      Аз не че карам мотор ама от такава картинка първо бих сменил свещите.

      Коментар


      • #4
        От: Въпрос за карбуратори - Mikuni BS30

        Не, двигателя е хоризонтален - съжалявам, че не уточних. Ето така изглежда, фланците ги виждате, на тях стоят карбовете.


        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:000000140802-4.jpg
Прегледи:1
Размер:58.3 КБ
ID:5785912

        Коментар


        • #5
          От: Въпрос за карбуратори - Mikuni BS30

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Аз не че карам мотор ама от такава картинка първо бих сменил свещите.
          За това си прав , аз си ги сменям доста често , имат един дефект тези карбуратори , и едната бобина за двата цилиндъра допринася за проблема.
          В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

          Коментар


          • #6
            От: Въпрос за карбуратори - Mikuni BS30

            Първоначално публикуван от ehgypo Преглед на мнение
            Не, двигателя е хоризонтален - съжалявам, че не уточних. Ето така изглежда, фланците ги виждате, на тях стоят карбовете.


            [ATTACH=CONFIG]954414[/ATTACH]
            Карбураторите дали са хоризонтални или вертикални? При моите иглите лягат на криво и от едната страна се получава износване , затова е нужно да се подменят. С какви свещи си?
            В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

            Коментар


            • #7
              От: Въпрос за карбуратори - Mikuni BS30

              Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
              За това си прав , аз си ги сменям доста често , имат един дефект тези карбуратори , и едната бобина за двата цилиндъра допринася за проблема.
              Ако на всеки 3 резервоара сменям свещи ... няма да му се види края. Имам втори комплект карбуратори, закупих си ги просто защото ми изпаднаха почти подарък, може би ще монтирам тях за проба. Свалени са от работещ мотор, синхронизирани са и т.н.

              Свещите са Денсо, май там е проблема, че напоследък попадам на ментаци, дори и за колата.
              Карбураторите са хориознтални, шибърите и иглите също. Абсолютно вертикални без никакъв ъгъл.

              Дефекта поправим ли е на карбураторите или да го мисля по-задълбочено ?

              Коментар


              • #8
                От: Въпрос за карбуратори - Mikuni BS30

                Някъде имах показан дефекта , трябва да го намеря , показано е как се отстранява. Много е вероятно да го има и при твоите карбуратори.
                В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                Коментар


                • #9
                  От: Въпрос за карбуратори - Mikuni BS30

                  Какво им има на свещите, че са за смяна? Относно карбураторите, мнението ми е че ще се наложи да ги разглобиш отново. Нещата на които трябва да се обърне особено внимание са мембраните и начина им на реагиране при вдигане на шибъра. Ако има отделен маркуч за вакуумната камера да се провери за пропускливост. Макар че по спомен при тези карбуратори въздуха за камерата на мембраната е от филтърната кутия. Ако мембраните се вдигат и свалят лесно, проверка на главния жигльор. Също проверка нс бензиновата помпа и бензинопроводите. Въпреки че цвета на свещите, цвета който се вижда на дисплея на телефона ми, отхвърля наложителността на последните проверки. Малките мембрани отстрани имат връзка с връщането на газта, обогатяват сместа, нямат връзка с проблема(по спомен тези карбуратори нямат ускорителна помпа). Отделно в сервизното ръководство за модела при описаните симптоми препоръчват да се провери състоянието на компонентите на EGR. Относно начина на синхрон, правя го с вакуумметри и не вникнах в твоя начин. Предполагам че правилно изпълнен е меродавен. Може да направиш що годе читав синхрон при свалени карбуратори без уреди.
                  Последно редактирано от gnomerhone; 16-04-18, 23:28.
                  Gnome Rhone AX2 800 1938
                  Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                  Husqvarna Te 510 1989
                  Argvmentvm ad novitatem

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въпрос за карбуратори - Mikuni BS30

                    Най-голяма промяна в работата на мотор съм я усещал след смяна на свещта с оригинална. Вярно , че беше на двутактов мотор и преди доста години , но още помня случая. Като го запалих , всички около мен се обърнаха и ме попитаха какво съм му направил на мотора , а механика директно извади лулата и ме попита от къде я имам тази свещ. А ето го дефекта с карбураторите на тенерето Mikuni BDST38.

                    В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въпрос за карбуратори - Mikuni BS30

                      Освен проблема с дозиращите игли , карбураторите на супертенерето и тдм имат проблем и с иглите на смукачите. Но тези карбуратори нямат отношение към темата, тъй като карбураторите на скутера се различават от гореописаните.
                      Gnome Rhone AX2 800 1938
                      Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                      Husqvarna Te 510 1989
                      Argvmentvm ad novitatem

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въпрос за карбуратори - Mikuni BS30

                        Първоначално публикуван от gnomerhone Преглед на мнение
                        Какво им има на свещите, че са за смяна? Относно карбураторите, мнението ми е че ще се наложи да ги разглобиш отново. Нещата на които трябва да се обърне особено внимание са мембраните и начина им на реагиране при вдигане на шибъра. Ако има отделен маркуч за вакуумната камера да се провери за пропускливост. Макар че по спомен при тези карбуратори въздуха за камерата на мембраната е от филтърната кутия. Ако мембраните се вдигат и свалят лесно, проверка на главния жигльор. Също проверка нс бензиновата помпа и бензинопроводите. Въпреки че цвета на свещите, цвета който се вижда на дисплея на телефона ми, отхвърля наложителността на последните проверки. Малките мембрани отстрани имат връзка с връщането на газта, обогатяват сместа, нямат връзка с проблема(по спомен тези карбуратори нямат ускорителна помпа). Отделно в сервизното ръководство за модела при описаните симптоми препоръчват да се провери състоянието на компонентите на EGR. Относно начина на синхрон, правя го с вакуумметри и не вникнах в твоя начин. Предполагам че правилно изпълнен е меродавен. Може да направиш що годе читав синхрон при свалени карбуратори без уреди.
                        Мотора няма отделен вакуум маркуч. Благодаря за разяснението за малките мембрани отстрани - точно към тях имах някакво съмнение, което вече премахнах, щом е при затваряне на дросела.

                        Свещите, като за начало, смятам да им разменя местата, за да видя какъв ще е ефекта. Ако пак идва бедна сместа на единия цилинър, ще търся проблема в карбураторите а не в свещите.
                        Винтовете на тухите обороти са отворени на 2 оборота, което има оношение до 1/4 отворен дросел, така поне казват в мануала - аз там проблем нямам, мотора се стряска моментално в ниските обороти.
                        Преди малко в един мото-форум попрочетох малко, че синхрона на дроселите на карбовете има отношение най-вече за тихи и ниски обороти, не толкова за средни и високи, да не кажа никакво.

                        Кажете ми кое влияе най-много и има отношение за горенето при отворени 1/2 дросели и повече ?

                        Сега след обяснението на колегата motor_men виждам, къде е проблема при други типове мотори, но моя е хоризонтал, карбураторите нямат наклон и смятам, че там не би трябвало да има проблем. Иглите съм сигурен, че са наместени, защото имат едно пластмасово пръстенче, подобно на това от снимките. Освен единия от шибърите да е по-износен от другия и да не отваря адекватно, колкото другия. Възможно ли е ?

                        п.п. ЕГР системата я гледам като голям камък и имам огромното желание да премахна всичко ! Може би ще се насоча и натам, чрез затапване на тръбите излизащи долу до изходящия колектор.

                        Поздрави.

                        Ето това наподобява уреда ми, който съм скалъпил и ползвам за домашна употреба.

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:FBRW5XTH5E9Q2CU.LARGE.jpg
Прегледи:1
Размер:53.0 КБ
ID:5785992

                        Коментар


                        • #13
                          От: Въпрос за карбуратори - Mikuni BS30

                          Най-вероятно имаш проблем с мембраните или подналягането, което ги вдига.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Въпрос за карбуратори - Mikuni BS30

                            Като начало не пречи да смениш свещите , както и Ясен каза , за да видиш дали ще изчезне придърпването при рязко подаване на газ. До колкото разбрах си прегледал основно карбураторите. Но имай предвид , че при рязко отваряне на дросела , вакуума притиска шибъра към корпуса на карбуратора и е възможно да блокира и да не се отваря докрай. Трябва да ги провериш как се движат като леко ги притискаш в посока към главата , може да имат износване и трудно да се движат. То затова е хубаво мембраната да се сменя с шибъра. Аз моите ги почиствам и смазвам при всяка възможност. Всичко това също може да оказва влияние върху горивната смес и цвета на свещите. Но ако се наложи може да направиш корекция като повдигнеш едната игла. Иначе и други неща оказват влияние на горенето при отворени дросели , като компресия , дифузьори , ауспух. Примерно при мен тръбата на единия цилиндър беше с различна дължина от тази на другия и имах разлика в горивната смес и цвета на свещите.
                            В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                            Коментар


                            • #15
                              От: Въпрос за карбуратори - Mikuni BS30

                              Така, мисля, че проблема е решен или поне така смятам. На пролет ще си покаже резултата. На снимката, която съм публикувал отдолу под главата се виждат едни метални тръби, които, видиш ли, Японеца сложил, та да играят нещо като по-добро изгаряне на изгорелите газове отделени в ауспуха, чрез всмукване на свеж въздух веднага след филтъра и смесването му с тия изгорели газове веднага като навлязат в изпускатлния колектор. Такаааа ... тази иначе толкова интересна система, аз вече премахнах, защото един път ми се губи свеж въздух към карборатурите, защото отива там долу и втори път надали клапана отговорен за пускането на тоя въздух в правилния момент е работил качествено, защото се управлява само посредством един вакуум идващ от един от входящите колектори. Тази система в допъление с отвореното гърне Leo Vince 4road, май са били източника на пукане в гърнето и тоя различен цвят на свещите. Карбураторите ги проверих още веднъж, отрязах по 1 сантиметър от двата кабела точно преди лулите и така ги монтирах. Надявам се, че повече няма да имам проблеми или просто няма да се вглеждам толкова в състоянието на 16 годишен мотоциклет.

                              Поздрави, Ицо.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X