Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Смяна гарнитура на главата на X22XE

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Смяна гарнитура на главата на X22XE

    Привет колеги,
    След бял дим, и загуба на вода (около половин литър на час), реших да прибегна до проверка на гарнитурата. Определено, част от изчезващата вода, бе в картера на двигателя. Наложи се, след установяването на проблема, да придвижа колата около 40 км. контролирайки течността и загряването.
    След разкачване на всички необходими за освобождаване на главата детайли и модули, установих нахлуване на вода през гарнитурата, по посока, последния цилиндър, считано от ремъка.
    Двигателя е на около 300 хил, и вследствие на дългата употреба, и неясно какви охлаждащи течности, бе почти запушила втори и трети цилиндър, в зоната на гарнитурата.
    След отделяне на главата и замерване на центриращите втулки, задната, откъм проблемния цилиндър, вероятно е поставена накриво. Разликата между най ниската и най високата и точка, бе 1,5 мм.
    Замерих главата с "косъм линийка" и установих, че е крива под 0.02. Луфтомерна пласина 0.02 не преминава. При допуск за главата, от 0.025, се отказах да я карам на шлайф, и я изшкурих с шкурка, 2бр. 180 и по един 220 и 320, залепени на стъкло и с центрираща тежест. По посока към горивната камера нямам никакви язви. Около водните канали, ще останат язвички, но тяхната дълбочина е над възможния допуск за щлайф (0.5мм) и дори и да се компрометират, към камерата няма да пробият в скоро време. Любопитно е, че общата височина на глава ми е 134мм, а в дебелите книги, я дефинират 95,75мм до 96,25мм, Аз ли не меря където трябва? Къде се мери височина на главата?
    От към блока, ситуацията е по добра. Извадих центриращите втулки, и по същата схема, изшкурих челото на блока. Останаха осенъци, около водните канали, но няма усещане за стъпало. (прекарвам нокът, и не усещам пречка).
    Блока по луфтомерни пластини, също е под 0.02.
    Затапил съм всички възможни отвори, с изключение на водните с картон и обмазано с грес, за да предотвратя, абразивни остатъци, да попаднат е маслото и цилиндрите.
    Цилиндрите на които почиствам буталата, ползвам само ВД 40 и концентрат за почистване на бензинови дюзи и чистя с твърда четка. Издухвам с въздух, и обирам с парцал, между цилиндъра и буталото. Естествено , става бавно.
    Понеже всичко това, го правя за първи път, то приемам съвети и подсказки, за по успешно приключване на ремонта.
    Поздрави,
    ПитерД.

  • #2
    От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

    Клапаните и водачите няма ли да погледнеш? На бас че са износени. Аз лично бих заложил на смяна на водачи с последваща механична обработка на клапаните , леглата и челото на главата.
    Фиат Купе
    Опел Фронтера В
    Мицубиши Паджеро Пинин

    Коментар


    • #3
      От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

      Привет Novatech,
      Ами, прав си. Но се колебая, щото ремонта ще се затегне. Ще се наложи да инвестирам в инструменти за един път употреба, приспособления и.т.н.
      Замислям обаче тест с въздух, за това дали пропускат клапаните. Към момента ги проверявам, дали пропускат от горивната камера, към водачите с наливане на нафта и едно денонощие, за да изтече. Към момента 2 от 4 нямат теч.
      Не съм ги разкачил от пружините, но ще погледна, за контакта между главата и клапаните. Ако всичко е в допуск, и не текат, по скоро се насочвам към идеята да не ги свалям. Със сигурност, ще са с увеличен луфт.
      Друго, което съм виждал по темата е нещо като резбовалцоващ инструмент, който резбонакатява водещите втулки, и после се припасват към сравнително износени стебла на клапаните. Но дори и да успея да намеря сравнително стандартен вариант, поне специален райбер и приспособление, или в нови клапани, ще се наложи да инвестирам.
      Някак си, ми се иска да минимизирам, разхода за ремонта, дори и да се наложи да преглътна някоя и друга стотна, вследствие износване. Между другото, още не съм замерил цилиндрите, щото нещо не мога да сбера подходящ компаратор, за размер 86 мм. На първото бутало изпъкна, след почистването, размер 85.97мм.
      Но до последно двигателя си имаше добра динамика, дори и при наличието на пробив в гарнитурата. Ще съм доволен от ремонта, при подобни параметри, без теч на охлаждаща течност към цилиндъра.
      Та, такива са ми намеренията към момента, но всичко тепърва предстои, и нещата може и да се променят съобразно последващите проверки, които ще направя.
      Благодаря за включването и поздрави,
      ПитерД.

      Коментар


      • #4
        От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

        На жена ми тиграта имаше разход на масло литър на 3000 километра което е около година време. Това при реални около 180к. Мен обаче ме дразнеше и я пръснах - нови водачи , механична обработка уплътнения , болтове на главата и сега не доливам за около 10к километра. Части и обработка около 350 лв., труд без пари. Механичната обработка ти е 120 лв за клапани , чело и водачи. Задължително нови болтове за главата. Ако имаш някакви конкретни въпроси по отношение на технологията и начина на ремонт - питай.
        Винаги съм разсъждавал че не трябва да се правят половинчати работи.
        Фиат Купе
        Опел Фронтера В
        Мицубиши Паджеро Пинин

        Коментар


        • #5
          От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

          Привет Novatech,
          Питам?
          Къде бъркам, че измервам височина на главата 134,1 мм, а в документацията я дават 95,75 мм до 96,25. При това положение, не мога да съм сигурен дали вече не е шлайфана. А допуска на общ шлайф на главата е само 0,5 мм.
          Опитни монтьори ми показаха разни глави, на които има маркер, до къде може да се шлайфа. Обаче полетата, които подхождат на моята глава за подобни маркери (визуална аналогия), са над 2мм на моята глава. Така че, и това не го приемам.
          Преди проблема, на предна смяна на масло, края на миналото лято, не съм имал загуба на повече от 200 -300 мл. Пълня малко над средата, и сменям при малко над минимума. И това при около 10 хил. км. и малко над година време.
          Автомобила е 20г. Ако трябва да сервизирам всичко в идеални параметри, това е сериозен разход. За това съм възприел друга стратегия. Меря и назначавам само нужните процедури. Поемам определен риск, с гранични стойности на износване на определени възли, но освободения ресурс, ще вложа в други системи. Не бих се чувствал доволен, ако общото състояние на автомобила е аха пред брак, ама главата ми е сервизирана по заводски протокол.
          Иначе, денс открих, че химиите за почистване на нагара по буталата, обичат топлината. Утре се надявам, ако имам време да приключа с блока. Днес събрах компаратор, за размер 86мм. Буталата по маркировка са Group 00 - 95,97(5), цилиндрите би трябвало да са 85,995мм до 86,005мм. Елипса по размера, по документация я дават 0,013 мм. конуса също толкоз. От направени консултации с опитни механици, е възможно при добро мазане, редовна смяна на масла, и разумна експлоатация, на двигатели от тези години (моя е 96г. ), при тези километри, да няма сериозно износване. Твърдят дори, че след отваряне на подобни, има следи от заводския хонинг, дори на двигатели над 300 хил.
          Няма да се вкарвам в филми, а ще меря, и ще решавам в движение.
          Чух те, за новите болтове. От попрочетеното тук там, се породиха определени съмнения. Ще си поръчам нови болтове, средна цена, но ми се върти в главата една идея, да ги пробвам спрямо старите. За това ще пиша по нататък. Нека събера обективна информация по темата.
          Поздрави,
          ПитерД.

          Коментар


          • #6
            От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

            Само да уточня че това дето го пиша е на база 25 години професионален опит...
            Фиат Купе
            Опел Фронтера В
            Мицубиши Паджеро Пинин

            Коментар


            • #7
              От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

              Космати линийки... Нафта върху клапаните, чистене на бутала с четка , шкурене на глава с шкурка вътху стъкло... Бахти, върнах се в 90тте...

              Майтапа на страна, но ако ще правиш цялостен ремонт - прави го. Политане, стъргане, шлайфане и даже мерене на глава за кривини в домашни условия е като да правиш опити да влезеш в нарния. Иначе казано, може гардероб да имаш, да си влезеш в него, но едва ли ще те прати в друга вселена.

              Цялата тая идея за такъв тип ремонт е леко обречена. Духнал си гарнитура, опита показва, че без шлайф, бил той и минимален, шанса да повториш е същия.

              Тръгнал си да мериш бутала и цилиндри за износване, а ако са износени планираш ли смяна? Не ти се влага в гумички на клапаните и шлайф, а търсиш под вола телето.

              Разход на масло от 200-300мл за 10хил. Км. е нищожен.

              Изобщо... Да се подменят спорадично разни неща от части в един двигател е като да пикаеш на прободна рана. Не помага, ама поне те кара да се чувстваш по-спокоен, щото не ти се пикае.

              Или си ревизирай мотора изцяло или му изпляскай една гарнитура, чистосърдечно апелирам и за шлайф и го затваряй.

              Тръгнал си да търсиш под вола теле и да дърпаш на дявола опашката. Гарнитурата при всеки един двигател рано или късно се предава. Козата си сака пръч от време на време...


              Толкова небивалици на едно място не бях чел скоро...
              Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
              Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

              Коментар


              • #8
                От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                Първоначално публикуван от novatech Преглед на мнение
                Само да уточня че това дето го пиша е на база 25 години професионален опит...
                Дано някой чува,с трици маймуни не става!Пробвано!
                Главата в читав сервиз,и няма да береш ядове после.
                .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                Киа спортаж2000тди 98г
                Ауди А3 1.9ТДИ
                Каравана Аdria 390Q

                Коментар


                • #9
                  От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                  Извинявам се за спама. Може ли адекватно да се шлайфа автомобилна глава върху стъкло и шкурка? Тоест упражнението докарва ли същия ефект? Правил съм го единствено на руски двутактови мотори. Благодаря!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                    20-25лв е един шлайф. Тръкни я задължително.И продухай отворите за болтовете в блока да не остане масло и вода. Сипи бензин в камерата, с нафта може и да не прокапе.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                      Първоначално публикуван от venkabg Преглед на мнение
                      Извинявам се за спама. Може ли адекватно да се шлайфа автомобилна глава върху стъкло и шкурка? Тоест упражнението докарва ли същия ефект? Правил съм го единствено на руски двутактови мотори. Благодаря!
                      За моженето. може. но за да стане както трябва ще се потрошат малко ресурс и много време много знания и умения и не е сигурно че от първия път ще стане. Има си машини и които правят чудеса ама си трябва Човек да им каже какво иска. Със сигурност по-евтиния и сигурен ремонт е шлайф с машина а не на ръка.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                        То не е спам, по темата е и ако трябва да се даде еднозначен отговор - не става на ръка със стъкло. Как и защо стъклото е идеално равно и сте сигурни в това, няма да питам... Чувал съм и за късметлии шлайфащи с виброшлайф и каращи по 50хил км преди да избие пак, ама заслужава ли си? Ако живея в далечна индийска провинция и в близките 500км няма шлайфист, дайте ми джама от съседноъо бунгало и шкурка... Ама уж в цивилизована държава живеем с достъп до такива услуги...

                        Загуба на време и ресурс... Има машини за тая работа...
                        Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
                        Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

                        Коментар


                        • #13
                          От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                          Благодаря на колегите с ясни и точни, насочващи коментари по темата.
                          Бих искал да направя едно уточнение за четящите.
                          Ремонта не го правя в домашни условия. Имам достъп до фрезови и стругови машини, както и приличен набор от измервателни инструменти.
                          При това, ако главата бе по крива, щеше да отиде на механообработка. С приспособлението (залепена шкурка на стъкло и центрираща тежест), има опасност напречно на главата да изшкурите външните ръбове. В надлъжна посока, да не доработите външните краища.
                          Целта ми бе, не да изправям крива глава, а да премахна оценъците и ръждички около водните входове.
                          Още повече, че продължавам да не съм наясно, имам ли място за шлайф на съществуващата глава.
                          Още се заигравам с цилиндровия блок, където трябва да си направя центроващите втулки, да прогоня височините им. Ще си проверя резбите, височините на болтовете и др. глезотийки.
                          Целта ми е, не да ловя трици с маймуни, а да се изцапам и направя нещата добавяйки нов личен опит. При това всички мнения с 25 г. стаж, ще тежат при вземаните решения.
                          Поздрави,
                          ПитерД.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                            И аз малко по темата:Не давай на тази глава да вижда фреза , но плосък шлайф.Нови болтове - имаш 25Нм и три пъти по 90 градуса.Вътромерът се настройва по буталото , когато се мери износване на горивната камера.Т.е. за всеки цилиндър.Разкопчай тези клапани и поне ги напасвай.
                            От мен това схематично , щом ще ремонтираш частично.
                            Успех!
                            Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                              И аз се бях засилил да си правя сам главата. И сигурно щях да се справя, ама както и да го мислиш - не излиза сметката спрямо резултата. Шлайфане с шкурка върху стъкло има смисъл само на прав блок с цел почистване на остатъци от гарнитура. с цел следващата да легне хубаво. Шлайфане на глава + клапани + легла на клапани е на такава цена че просто не си струва. А и става от днес за утре. Като боунс могат и хлабини да ти нагласят и т.н. Изобщо - да получиш глава в състояние просто да я монтираш. А само шлайфане на чело е още по-смешни пари.

                              Колкото до фрезата - главата и на фреза може да се нагласи с подходящия инструмент. Ама въпросния инструмент рядко е наличен. Може да стане гладка почти като стъкло при наличието му + търпение и мислене. Ама пак при цените за челно шлайфане ми че чини не особено смислено занимание.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X