Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Смяна гарнитура на главата на X22XE

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

    Ще загърба предразсъдъците си относно цялостната дейност по ремонта, който извършваш и искам да питам следното:

    Защо ще сменяш всички всмукателни клапани, а от изпускателните само 2?

    Питам сериозно! Може и да не съм видял по-назад в темата. За двата криви изпускателни разбрах, но защо всмукателните само?

    П.С. Не знам къде гледаш тия клапани и от къде си ги купил с размер 5.97. Там където имам достъп и където мога да проверя има варианти на няколко различни производителя и всички са с диаметър на стъблото точно 6мм и не, това не е закръглена стойност! Единствения клапан с диаметър на стъбло 5.96, който намирам е изпускателен от странен по произход производител. Всичко друго е с точно 6мм. В тоя ред на мисли, имам силни подозрения, че клапаните, които си купил хич не са това, което трябва да бъдат!

    П.П.С. Щото се сещам за още неща! Водачи и клапани от различни марки аз лично не препоръчвам да се смесват не, че не може, ама аз лично не бих. Сега някой ще се намери да каже - аз все така правя и няма ядове. Факт, ама аз си имам едно на ум. Междувременно, по същия тоя принцип, по който си избирал от няколко вида различни клапани, видя ли, че има и водачи с различни данни по каталог за вътрешните и външните размери?
    Последно редактирано от McNicko; 08-05-18, 17:28.
    Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
    Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

    Коментар


    • #47
      От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

      Привет McNicko,
      Приветствам решението ти, да върнем темата в място за обмяна на идеи и опит, за това ти отговарям. Не случайно писах, че за сега оставям темата с входящите клапани. Придобих ги, в качеството си на най големия типоразмер клапани, за моя двигател X22XE. Дали ще ги сложа, все още не съм решил. Какво точно и как, ще го мисля, след като разреша проблема с изходящите 2 и техните втулки. Към момента съм -1 клапан, и -2 втулки.
      Пазарувам като физическо лице. Нямам нито време, нито контакти на врял и кипял занимаващ се с тази дейност монтьор. Основно, ползвам две вериги, няколко магазина и един местен производител и търговец. И двете вериги, са избрани по критерий. да имат достъпни до локацията ми магазини работещи в събота. В първата верига комуникацията е сравнително безлична, макар и да ме познават. Рядко ми предлагат "ширпотрба". Преценил съм ги, като имащи собствен внос за много неща. Втората верига, ме спечели с двама опитни търговеца (единия е по млад, втория много опитен). Там се разбираме с половин дума, по отношение качеството, за което съм готов да платя. Обикновено, те ме предупреждават, че няма да ми хареса и ме съветват къде да потърся, или дори поемат ангажимент да проучат.
      Та влизам, обявявам какво търся, щракат по компютрите и междувременно менкаме общи приказки. Обикновено се класирам за средна цена. Не се хващам на "оригинални части", щото съм наясно, че за 20г. ми автомобил, отдавна са изчерпани остатъците, от тези за първо вграждане, и дори предвидените за сервизна поддръжка. Ако и да има някъде такива (на разумна цена), до мен едва ли ще стигнат. Към момента обмислям варианти, само по достъпните ми части.
      Спомена, че имаш наблюдения за клапани с реални 6.00. Сподели кой им е производителя. Ще опитам, по моите канали,бда се сдобия с такива. Ако не те затруднявам излишно разбира се. Ако знаеш кой търговец ги предлага, сподели на лични. Ако има магазин в моя град, ще попитам.
      И за смесването на клапани и втулки от различни производители, ще кажа мнението си. Моето разбиране е, че конкретния възел, трябва да отговаря на определени параметри, за да работи в замисления от екипа от умни хора начин. Понеже вече няма начин, да имам достъп до истинските части, то всяка комбинация (надявам се да успея да се ориентирам), от различни производители, която приближи работата на възела, до заводския замисъл, ще приема за успешен ремонт.
      И за втулките, ще кажа моите наблюдения. Към момента на закупуването им, не бях свалил старите. Тези ми ги предложиха по марка автомобил, модел двигател, година, и т.н. Писах, че са по дълги. Писах и за общото усещане за завишена вътрешна грапавост. За последното, днес ги премерих на грапавомер. По обектвни данни, ги реабилитирам частично, щото пред факта, че не са ниво чисто разстъргване, няма какво да добаввя. Обаче в общото усещане, за по лоша изработка, и по мека стомана, спрямо оригиналните, не мога да си затворя очите. А докато си правих експерименти, по замразяване във фризера, и др. подобни, успяха да ръждясат. По досетливите, вече се досещат, защо съм ги подложил на такива мъки :-).
      И да, премерил съм вече, и старите и новите, по всички достъпни ми мерки. При предстоящото посещение при доставчиците, ще има какво да покажа. От сега обаче усещам реакцията.
      За подробности, ще пиша, когато приключа с пробите. Днес си подготвих пробно дуралуминиева заготовка и утре, ще набия втулките в подобни по дължина и диаметър отвори, както на главата. Идеята е да проверя, колко се прибира вътрешния диаметър, на втулката, щото по моя преценка, при така осигурения клапани (към момента имам само един одобрен, но мисля да закупя няколко и да намеря поне още един, който да одобря), нещата много хлопат, за ниво ремонт с нови части.
      По теоретичната постановка, която все още проверявам за грешки, и от това "свиване", няма да реша общата, по горе споделена картина.
      Поздрави,
      ПитерД.
      Последно редактирано от Piterd; 08-05-18, 19:40. Причина: синтаксис

      Коментар


      • #48
        От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

        6mm всмукателни:
        Febi FE17386
        Corteco CO551213B
        Freccia 4649/SCR

        Това по каталог ми излиза на мен. Всички с размери:
        Диамтър на клапана - 32мм
        Диаметър на стъбло - 6мм
        Дължина - 102.1мм
        Ъгъл - 45 гр.

        Относно материала на водачите на клапаните - излизат ми всевъзможни чудесии - бронз, чугун, както и някакъв "обгорен метал" - предполагам това последното означава, че са минали някаква термична обработка.
        Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
        Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

        Коментар


        • #49
          От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

          Това "хоби предизвикателство" има вероятност да ВИ подготви добре в материята за главите.
          Във времената когато много често се "правеха" клапани започнах по подобен начин. Копирах прийомите на тогавашните специалисти,четях,експериментирах, и "стажувах" върху изхвърлени глави. Успоредно вървеше и екипировката, измервателни инструменти,справочна литература, комплекти райбери, една шлайф машина за клапани,после втора, комплект абразивни "камъни" със станоци и шаблони,дорници за водачите, станок за главите,разнообразие от скоби за пружините,различни шлайф пасти и т.н и т.н...
          За последен път на това "Хоро" се хванах за мой уважаван приятел и колега( от когото "прихванах" някой прийоми в оформянето на клапанните легла) преди 3 месеца.

          Мога да се "хвана" само за "семейният автопарк",а клиентите с проблемни главите, учтиво насочвам към специализирани работилници в Сливен,с.Мадара и т. н.
          Вашия ентусиазъм е похвален и ако има къде да влезете в специализирана работилница,много бързо ще ВИ се изяснят детайлите. Няма "космически" технологии и с подходящите инструменти и умения ще си свършите работата така, както никой няма да ВИ я свърши.
          Успех в начинанието!
          (Главата е най -важния компонент в двигателя,а и при хората и животните също.......)

          Коментар


          • #50
            От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

            Привет McNicko,

            Данните за марки, които си предоставил са за всмукателни.
            За момента, всмукателните не са на дневен ред, щото вече си имам 8бр. На главата, имам два неоригинални, към които имам определени забележки, но ще пиша и коментирам по нататък.
            Днес си поръчах още два изпускателни и две втулки. Вероятно, ще са от същия производител както наличните ми. На другото място от където се сдобих с първите два, също ще си купя още два, с надеждата, да подбера подобен на одобрения клапан. Ще попитам и за друг производител на втулки, защото като че ли, имаше варианти.
            От интернет, поръчах и две втулки, на точната дължина като оригиналните. Обявени за размер 5.99мм. по 35.0мм
            Когато всичко това го събера, в отделен отговор, ще опиша, марките и размерите.
            И аз гледах разни модерно описани втулки, но се ориентирам към класиката, с която е пуснат в експлоатация този двигател.
            По странното в цялостната ситуация, е че оригиналната ми втулка (а може и да не е оригинална, щото точно тези клапани са сменяни )е с дължина 35.0 мм, а в базата на търговците с които работя, излизат втулки с дължина 45.0мм. Няма място за 10мм повече, в канала за изходящите газове.
            Тука е момента, опитни майстори, работили с глава на X22XE, да разяснят ситуацията.
            Поздрави,

            Привет и на теб petkov_bb,

            Благодаря за споделения житейски опит. Много точно си разяснил ситуацията. И аз се хващам само за семейния автопарк. А за да не залитна, в общата схема, която си разяснил, съм дал правомощия, на роднина и съратник в майсторенето, да ми дърпа конците, когато реша да залитам в скъпи приспособления и екипировка. Той е от по младото поколение, болни на тема коне и скорости, но се надявам, след успешното приключване на експеримента под мото " да направим нещата както трябва, а не като хората", да се ориентира, както в майсторенето, така и в много вариантноста, за постигане на заложения резултат. Използвайки, най вече "най важния компонент, както при хората, така и в двигателя", и в предвид допълнителните възможности, които ми предлага базата, в която извършвам начинанието, се надявам да не задръстя личното си пространство с всевъзможни станоци, шаблони, водачи и.т.н. И въпреки възможността, за използване на професионална машиностроителна техника, ще се постарая, да прибягвам до нея само в краен случай.
            Още веднъж, благодаря за душевния коментар.
            Поздрави,

            Уважаеми четящи и пишещи,
            Предлагам на вашето внимание, резултата от днешния експеримент, по набиване на два броя втулки (старата и новата ), в предварително подготвена заготовка от дуралуминий.
            Целта на експеримента, бе да установя, колко ще свие набита втулка.
            Подбрах заготовка от условно подобен на главата алуминий с дебелина 18мм. Пробих два отвора 9.5мм. Райберовах с ръчен райбер, за да коригирам кръглоста на отворите и постигнах размер 10.013мм. Съвсем случайно, а може би не, този е измерения от мен размер и на главата.
            Външния диаметър на новата втулка е 10.049мм
            Старата втулка е с диаметър 10.028мм
            Вътрешния диаметър на новата втулка е 6.003мм
            Старата е с диаметър 6.031мм.
            За по претенциозните и опитни читатели правя следната добавка.
            1. Уреда е с деление 0.002, но се калиброва с гривна 6.003. Това е причината да има нечетни стойности в снетите данни.
            2.Всички измервания с три знака след запетаята, са правени с вътромера.
            2. Опитах да райберовам вътрешната повърхност на старата втулка преди да я набия, но зоната която успях да "изправя" с наличните ми райбери не попадна в зоната на пресовото съединение.
            При около 20 градуса, с набивач, вътрешен диаметър 5.98 мм на 20 мм, и външен 8.00, (хромиран вал от стар принтер, без каквато и да е доработка) с помощта на чук, изработен от мед, с тежест около 400г. с около 10 удара, втулките заеха желаното положение.
            Оставих да се темперират. В процеса на набиване, вследствие на триенето се отделя топлина. Измерих следните резултати:
            Нова втулка в зоната на пресовото съединение, 6.013мм
            Стара втулка, вече писах, че изправната с райбер зона не попадна в пресовото съединение. Еми стават такива неща. Който не прави нищо никога не бърка.
            Към този момент предлагам на вашето внимание следния извод.
            Втулката се свива, в измерима зона от около 0.01мм.
            Продължавам с експеримента.
            При изваждане на втулките, използвах замразяващ спрей. За целта затапих втулките от задна страна и ги "налях" отвътре. Първо едната, броя до три и избивам. После същото с другата.
            Целта беше да облекча максимално избиването, за да добия представа како се е случило с отвора в процеса на набиване.
            Оставих заготовката да се темперира и измерих отворите.
            След набиването и избиването, отворите в алуминиевата заготовка измерих 10.016мм. до 10,020мм.
            Извод:
            При така проведеното набиване и избиване отвора губи от размера си от 0.003мм до 0.007мм като при това вече по сечението си не е окръжност, а елипса.
            Сега идва обобщение:
            Правя всичко това, за да разбера, ще получа ли по малка хлабина в сглобката, налична втулка, наличен клапан, от прогнозната, която към момента е почти равна на съществуващата износена. Отговора е да! Въпреки, че се заиграх и прекарах шкурка (500 ми се стори провокативно, но 1000 приех ), след горе описания експеримент, втулката не загуби повече от 0.002мм, което е в рамките на грешката, а общото усещане за грапавост на вътрешната повърхност се промени осезаемо.
            При това положение, и съществуващия одобрен клапан, съм около 0,008мм по към центъра на общия допуск за изходящ клапан втулка(от 0.04мм до 0.067мм.). В така появилата се ситуация, приемам, да монтирам такава втулка, в предвид частичния ремонт, но има две условности, на които искам да обърна внимание.
            1. Това свиване е само в зоната на пресовото съединение. Въпреки, че най натоварена е изходната част, по посока към шапката на клапана, то в общото шматкане на клапана, другата "опорна точка" се явява обратния край, който е 14мм извън пресовата сглобка. Може да си нарисувате една картинка, и да си поиграете с триъгълници, за да се ориентирате по темата. Ако ви мързи, ще чакате да стигна до там, и да разкажа по подробно какво си мисля.
            2. Тази втулка е с 10мм по дълга, и за да я монтирам, трябва да отрежа и наново струговам подвеждащата част.
            Отделно по отношение на експеримента, искам да споделя и наблюдението си, за загуба на диаметъра при запресоване в заготовката, респективно леглото вглавата, както по стойност, така и по форма. Не случайно новата втулка е с размер 10.049мм а старата е 10.028мм. Това явно е съобразено, предлагайки ремонтна втулка.
            Другото за което добих познание , е резултата от набиване на втулка с стегнатост само с механично въздействие (чук). Втулките на главата, свалих при топла глава, около 50 градуса и с охлаждащ спрей. При монтажа, ще подходя по подобен начин. Предстои да оценя, колко елипса на отвора е приемлива, и да съобразя схема, по която, набиването на новата втулка, да е в нужните граници на грешка, така щото, да не се налага да изправям леглата. В дебелите книги, казват, че пресовите сглобки не губят съосност. Обаче какво, и как, ще се получи на практика.
            Ще опитам а ако не се получи, нещата не са извън контрол.
            Поздрави,
            ПитерД.
            Последно редактирано от Piterd; 09-05-18, 20:30. Причина: синтаксис и данни

            Коментар


            • #51
              От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

              Колега, дай малко повече инфо - с какво и как мериш тия микрони, че постигнат размер " постигнах размер 10.013мм" е премерен и сигурен?

              Че във ф10 трудно се мерят 13 микрона...

              Я дай някое фото, да видим до какви висини е стигнало съвременното приборостроене...
              И как се прави?

              Коментар


              • #52
                От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                Не е необходимо да се префокусирате върху водача и стеблото, важна част е клапанното седло и контактната зона с клапана.Тя е разчетена с характеристиката на пружината и е желателно да се покрият параметрите.

                Коментар


                • #53
                  От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                  Ето феби с 6мм стебло изпускателен: FE17387

                  Бях остснал с впечатлението, че горните измервания на стеблата са за всмукателните. Междувременно, има още няколко фирми с идентични на феби данни, но с телефона е трудно да изкопирам всички номера. Откривам единствено и само една марка с 5.96.

                  Впечатленир прави, че на тази същата марка - АЕ, за която ми излизат всмукателните на 5.97 и изпускателен на 5.96, водача е с размер 5.99. Всичко друго по каталог е 6мм точно. В тоя ред на мисли, заради тия работи съм на мнение, че не е добре да се смесват марки. Няма да влизам в излишни разяснения, всеки може сам да се сети.

                  Междувремнно, колегата е прав - леглото на клапана и контактната повърхност са далеч по важни. Това нали, ако клапана се движи нормално във водача и не е крив.
                  Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
                  Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

                  Коментар


                  • #54
                    От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                    Първоначално публикуван от McNicko Преглед на мнение

                    В тоя ред на мисли, заради тия работи съм на мнение, че не е добре да се смесват марки. Няма да влизам в излишни разяснения, всеки може сам да се сети.
                    Материала на втулката и на стеблото са "съгласувани" и като триене и като топлоотдаване и трябва да вървят комплект.
                    Другия "тънък" момент е мазането на двойката и хлабината съобразена с термичните промени. Някой "водачи" са с вътрешна "резба" за маслозадържане.
                    Другата грешка която може да се получи е в стегнатостта(натяга) при монтажа на водачите(освен срещу изместване се мисли и за топлоотвеждането).
                    Не случайно споменах за клапанното легло(седло),защото там се правят компромиси в приемащите фаски и ширината на уплътняващата.
                    (Прости работи,НО трябват знания,умения,екипировка и Желание при това в пълен "комплект"!!!).

                    (За този двигател предлагат водачи от различен материал-бронз,чугун и "перлитна стомана".)
                    Последно редактирано от petkov_bb; 10-05-18, 09:22.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                      Перфектно разяснение на широко и на дълго!
                      Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
                      Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

                      Коментар


                      • #56
                        От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                        Piterd, би било много добра идея, ако качвате и снимки в процеса на работата ви и така до крайния резултат

                        Ако имате проблеми с качването на снимки, трябва да ги преоразмерите на 1023 x 768 pixels.

                        Коментар


                        • #57
                          От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                          Привет McNicko,
                          Ето точно от такъв коментар имах нужда, когато попитах, за това как се решава проблема с различните допуски на входящия втулка клапан, и изходящия възел втулка клапан.
                          Обясних по горе как пазарувам. Попитах за изходящи клапани, дадоха ми цена. Попитах за по голям размер, дадоха ми цена на 5.97мм. Фокусирах се на размера, и клапаните се оказаха изходящи. :-)
                          Базата от която тръгнах, бе ръководството което ползвам.Там има три категории.
                          Базов , първи ред над базов размер и втори ред над базов размер. Идеята ми бе, (понеже и аз погледнах в интернет, и имаше обявени клапани на размер 6.00) да райберовам разбитите втулки на размер около 6.04 мм ( +0.048мм бе, измереното най голямо износване на втулката, спрямо най малкия измерен размер от 6.004мм. и с клапан 6.00мм приключвам с главата. Дори на размер 5.97мм. имах идея, да райберовам, да кажем на около 6.02мм. Там вече ситуацията, бе в зоната на процентно оправяне на кръглоста и размера, но в предвид общото износване и на другите клапани и втулки, бих приел за балансиран ремонт.
                          Ситуацията обаче вече е коренно различна, особено след направената проба по набиване и избиване на водачи, описана по горе.
                          Леглото губи от размера си и формата си. Макар и максимално (в предвид знанията си, условията , и възможностите които имам ) да облекчих избиването, то старата втулка, там вече няма място. При новото и набиване, дори и отново облекчено (топла глава 50 - 60 градуса, замразяващ спрей на по втулката), общата стегнатост е компрометирана (мое мнение,засега без доказателствена част).
                          Частично, приемам практиката ти, да ползваш клапани и втулки от един производител. Може би това ти спестява "ходене по мъките", но смятам, че по правилното решение е, да се продават комплект спрегнати клапан втулка.
                          Все пак, аз питам за части за моя двигател.Някой, някъде е решил, какво и как става, а аз просто съм с едно наум и проверявам. До тук, от всичкото "ходене по мъките", за X22XE, съм на следното мнение.
                          Втулките 5.99 мм.
                          Клапан изходящ 5.96 мм.
                          Клапан входящ 5.97мм.
                          Горното води до мин. хлабина от 0.03мм на входящите и 0.04мм на изходящите (така пише и в дебелите книги). И това е само по отношение геометрията на воденето. А по отношение на сглобката със стегнатост в главата, материали и т.н. още нищо не съм съобразявал в детайли.
                          Поздрави,

                          Привет и на теб petkov_bb,
                          Благодаря за позитивното и мотивирано включване. Повдигаш въпроси и даваш насоки за неща, които съм мислил, но са на границата на моята некомпетентност, а са важни. Материали, мазане, охлаждане. Също и въпроса за големината на контактното петно, съобразено с натяга на пружината.
                          Ако не те затруднява, разкажи по подробно за процесите и опита който си натрупал.
                          Поздрави,

                          Привет Павел Василев,
                          Ще се опитам, при приключване на етапа, да направя скромен обзор на интересни моменти с минимален снимков материал. Като цяло обаче, съм избрал формата на дълго и тегаво писане, щото да се чете и мисли. Имам определени съображения за това, но в предвид предложението ти, ще се постарая, да има и такива мои мнения.

                          Поздрави,

                          Към всички четящи и пишещи,
                          Продължавам с описателната част.
                          Днес се сдобих с два нови изходящи клапана и две втулки.За клапаните размери не съм коментирал, по тяхна преценка какво става за моя автомобил, но понеже кум досега придобитите (пак за моя двигател) втулки изразих своите забележки, то тези бяха обявени на 5.99 мм.
                          Дължината пак бе 45мм при свалена стара на размер 35мм, но си ги купих.
                          Понеже сърце мъжко не трае :-), в службата си подготвих, по описния, в по преден коментар, метод за сравнително измерване метод, три твърдосплавни щтифта ( единия от твърдоспалвно свредло, втория от заготовка за изработка на режещ инструмент, третия от опашката на твърдосплавна фреза). При подбора, попаднаха респективно в зоната от 5.99 +, 5.995 =, 6.000 -.
                          Във новата втулка, нито един не премина.
                          Втулката е с маркировка TRW-81-4200.
                          Очаквам от интернет, от същата марка и такива на 35мм. Горните са на 45мм.
                          Клапаните още не съм премерил, но при тези стойности, ще приема и по тесния от предишните.
                          Поздрави,
                          ПитерД.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                            Баш заради спестяването на подобни проблеми - всичко от един производител. До сега не съм виждал да има проблем с хлабините в такава ситуация. За някои автомобили съм виждал и цели комплекти - клапани, водачи и гумички. Скоро обаче не съм търсил такива. Та това отговаря на въпроса ти - има ги комплект. Въпроса е, че по-рядко се сменят водачи и в този ред на мисли се предлага по-голямо разнообразие клапани. Факт е обаче, че реномираните производители би трябвало да бълват съвсем спокойно съвместими части и опита потвърждава това.

                            Пасването, което ти се опитваш да направиш на водачи към клапани граничи с бутиково сглобяване на двигатели. Случва се и се прави, но на много по-натоварени двигатели с много по-ниски толеранси от конкретния описания в темата. Вземат се предвид и температурните разширения на материалите. С всички уважения, хлопелското моторче ще върви повече от щастливо и без толкова задълбочаване в подбора. Разбирам притесненията, същевремнно и има начин да се елиминират. Просто сглоби двигателя и му се радвай смело
                            Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
                            Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

                            Коментар


                            • #59
                              От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                              Привет на четящите и пишещи по темата,
                              Ситуацията има развитие, и въпреки, че мислех да пиша след придобиването на всички поръчани части, нещата се промениха. Ще пиша сега, понеже времето вече тече в друг ход. Беше ми свободно и се заигравах с експерименти и мерене, щото чаках една "безименна" гарнитура, и изходящата бурия с катализатор. Нещата пристигнаха и оправдания за залитане по разни експерименти вече нямам.
                              Днес измерих окончателно новите изходящи клапани и новите втулки:
                              марка FAI номер EV29345. Измерени размери:
                              1. 5.957мм
                              2. 5.959мм
                              Втулките на TWR, с дължина 45.0мм, са на вътрешен диаметър 5.995мм
                              В същото измерване участваха и предишните новозакупени изходящи клапани 4650/BMCR (маркировка върху опаковката), като установих:
                              1. 5.941мм
                              2. 5.951мм
                              При това положение, на любознателния читател веднага би му направило впечатление, FAI са с доста по близки като размери до 5.96мм, и разликата между двата с по малка. И за да не си мислите, че цената има значение, при покупката на качество, ще спомена, че разликата в ценово отношение на първите в мнението ми,към вторите е 1:1.5 на база 10 лв.
                              При това положение, втулките са напълно реабилитирани, щото разликата между TWR и VAG, е в рамките на грешката от измерване.
                              Разплетох проблема и с различната дължина. Въпреки, че търговците обявяват една и съща втулка за входяща и изходяща, на главата на Х22XE, втулките за входящи и изходящи клапани са с различна дължина. По описаната в по горен коментар схема, на база, еднаква по вътрешен и външен диаметър втулка, с разлика в диаметрите на стеблата на клапаните, се реализира нужната минимална хлабина.
                              За тези, които нямат възможност да мерят в "микрони", отново искам да обърна внимание, да не се отказват да търсят начин да се ориентират в ситуацията. На база на изложения, в по предно мнение, метод за относително ориентиране (не пиша измерване, щото образувам неприятни емоции на знаещите, за какво иде реч), новозакупените клапани са вече, по големи или поне равни на старите.
                              И за меренето в "микрони" бих искал да кажа нещо.
                              Уважаеми знаещи и незнаещи,
                              Няма достъпен практически метод за измерване в микрони. Обаче, за да управляваш стотните, трябва да следиш микроните. И въпреки, че давам измерванията си, с точност до микрони, те са относителни. Когато отчитам стойност на едната втулка и другата, в разлика от мин. деление на вътромера 0.002, то е възможно те и да са реално равни. Но когато едната е по голяма от другата, дори и по абсолютна стойност, да не съм съвсем убеден, колко е точния размер в микрони, то по малката е по малка.
                              Пиша това, за да не се хващате за абсолютните стойности в описаните измервания, и да тръгнете по доставчици и майстори, да претендирате за това или онова.
                              Освен това, при така изложеното цялостно развитие на проблема с хлабината в тази връзка, и проблемите които установих, и на които търсих решение, не се смятам за педант или дизайнер на глави.
                              Просто премерих, и не приех идеята, с нови части, да получа хлабина, съпоставима с тази на износените вече водачи и клапани. Основанията ми са на база заложения допуск от производителя, при което завишена (хлабина над средна граница), не приемам за пълен ремонт. Моето мнение е, че въпреки усещането за успешен, подобен ремонт (с нови части но на горна граница), води след себе си занижен ресурс, с бързо износване и кратък експлоатационен период преди следващ ремонт.
                              Кое и как обаче, всеки сам ще досъобрази.
                              С уважение,
                              ПитерД.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                                Първоначално публикуван от Piterd Преглед на мнение

                                Уважаеми знаещи и незнаещи,
                                Просто премерих, и не приех идеята, с нови части, да получа хлабина, съпоставима с тази на износените вече водачи и клапани. Основанията ми са на база заложения допуск от производителя, при което завишена (хлабина над средна граница), не приемам за пълен ремонт. Моето мнение е, че въпреки усещането за успешен, подобен ремонт (с нови части но на горна граница), води след себе си занижен ресурс, с бързо износване и кратък експлоатационен период преди следващ ремонт.
                                Кое и как обаче, всеки сам ще досъобрази.
                                С уважение,
                                ПитерД.
                                Изводите са "интересни".............................

                                Очаквах друго развитие на темата........ след толкова писане и мерене.
                                Ако бяхте реализирали предложението да посетите работилница за тези ремонти ,сега изводите щяха да са съвсем различни.............
                                Пътищата на знанието всеки има право сам да избира...........
                                (емпирично познание)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X