Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Смяна гарнитура на главата на X22XE

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

    Първоначално публикуван от Piterd Преглед на мнение
    , и с щлайфче тип "Дремел", ще опитам да извърша замисленото. Все пак имам два негодни клапана за проба :-). Това е от мен за днес, Поздрави, Питерд.
    Странно, защо се заобикалят всички възможни опити за сакането на пръч от овцата?

    Колега, ако бъркаш всмукателен с изпускателен клапан, защо не отидеш на варианта "пръч"?.

    Колегата novatech e достатъчно компетентен, за да ти реши проблема, а също и достатъчно компетентен, за да реши и доста по-сериозни проблеми.
    Поиграй си още малко, пък после - на канала....

    Ама защо по най-трудния начин - ти си знаеш.

    Успех!

    PS - мога да ти споделя координати на колегата, де. То и той кара такова возило, пък и им разбира на колите, оттук-оттам... В сервиза му се влиза със записване, прочее..
    Последно редактирано от Veni1; 02-05-18, 20:05. Причина: дагоебасофтуеранафорума

    Коментар


    • #32
      От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

      Привет novatech, Все пак ти благодаря за коментара, Ако все пак някога се познаем на живо, поемам ангажимента да покрия разхода по изтърканата ти клавиатура. Мисля, че си струва, щото писаното остава и за четящите след нас. Поздрави, ПитерД.

      Коментар


      • #33
        От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

        Приятелю , отиваш във филма "как правилно се ремонтира мотор".Със всичките стотни , дето ги описа , къде сложи КВ?И как видя в твоя опит с ремонт на мотори "шлайфане на глава и блок със натиснато стъкло".Ако искаш да ни научиш - направи го.Блока на плосък шлайф , главата също.С цилиндрите се оправи , на празна втулка - до Х стотни. (ша ни кажеш да знаем , ма от дъното , без бутало)За главунгера - пак плосък шлайф.Водачи , райбери , клапани , хидрокомпенсатори.Продължаваме...Нещо слабо в лагеруването на КВ? Понякога аксиално?...Не разбирам какво искаш да постигнеш.
        Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

        Коментар


        • #34
          Привет jeko47, Приятелю, не ремонтирам мотор. Идеята бе частичен ремонт. Не уча никой на нищо. Установих проблем с избила гарнитура. Допуснах, че мога да се справя сам. Използвам силните си страни и наличната екипировка. За възникналите въпроси питам в форума. Да замерил съм си главата и смятам, че е права. Приемете го. Търкал съм я със "натиснато стъкло" и какво от това. Процеса е бил под контрол, забелязаните недостатъци коригирани, и главата е в допуск. Край. В всички дебели книги пишат, да се мери с луфтомерни пластини. На блока установих отклонение извън допуска. Пробвах да го обера. Получи се. Пак по мое субективно мнение, на база мерене. Премете го. Наясно сте, че ако блока бе равен машинно, нямам никакъв шанс да изтъркам всичкото метал около впадината. Въпрос и на късмет е. Разкопчах и клапаните, макар и да не бяха в плана. Има два криви и частично износени втулки. Търся решение. Форума приемам за пространство за обмяна на идеи и опит. Ако някой се е почувствал професионално застрашен или "обучаван" моля да бъда извинен. Нямам майстор учител, а и нямам идея да съм обучаем в занаят. Свалям и меря. Смятам и така се ориентирам. Ако желаете помагайте, ако ли не, здраве да е. Нямам за цел да се утвърждавам като майстор на мотори, а само определени ремонти по личния си автомобил, да извърша сам. Всичкия опит, който натрупвам в тази си дейност, съобразно възможностите ми, споделям безвъзмездно. Поздрави, Привет и на теб Veni1, Който не прави нищо, не бърка. Леко встрани съм от зоната си на комфорт, но пък за сметка на това се изпитвам в нови ситуации. С този ремонт ще се справя, което ще ми даде поне година време, да предоставя бъдещия си резервен двигател, в ръцете на опитни колеги с 25г. стаж, за капитален ремонт. Когато му дойде времето, ще се възползвам от предложението ти, да ми дадеш телефона му, като за това ще ти пиша на личните съобщения. А по отношение на марката "Дремел" не разбрах какво точно имаш против. За финно шлайфане и полиране е прекрасен инструмент. На закалени повърхности прави чудеса. Поздрави, ПитерД.

          Коментар


          • #35
            От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

            Проблема не е в това, че правиш нещо. Всеки сам може да прави каквото и както си иска на неща, които са негова собственост... Лошото е, че понеже е в публичното пространство, утре някой новоизлюпен младеж ще се метне на написаното като комар на гол задник и ще реши, че това, което правиш е добра идея. С ръка на сърцето мога да кажа, че определено НЕ Е добра идея, като това изобщо не трябва да те спира да го правиш. Мериш, шериш, режеш, стържеш, пилиш - всеки сам си решава как да си крои шапките, лошото е като си скроиш сам такава, която ти стяга и точно това се опитаха колегите да ти обяснят. И ако целта наистина е да закрепиш някакъв работещ двигател за бъдещата 1 година, докато стане време да пускаш вътре друг, то защо изобщо се впускаш в целия тоя филм. Шлайф, гарнитура и каране. В момента мажеш филията първо с меда и се мъчиш да намажеш маслото отгоре...И аз няма да коментирам повече по темата, искрено се надявам ремонта ти да е успешен и да можеш да си се радваш на колата още дълго време и да няма проблеми, въпреки негативността с която посрещаме всяко ново измерване и всеки нов опит за преоктриване на топлата вода.
            Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
            Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

            Коментар


            • #36
              От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

              Привет McNicko,
              Благодаря ти за коментара.
              С малки изключения, за мен ползата от дискусията, в предвид негативизма, ми идва в повече. Аз също си търкам клавиатурата, споделяйки наблюдения за конкретния двигател. В чест на истината, няколко добри коментара, ми спестиха време и цялостна представа за нещата, но ме натовариха, така че ползата е около нулата.

              От тук насетне продължавам сам, с лични контакти.
              Масова болест, в родните ни форуми, при конкретен въпрос : "Как да направя ..?Може ли да пробвам еди как си? отговора е: "Това се прави САМО така", или: "Иди да ти го направи ЕДИ КОЙ СИ?", " Защо ти е това? " , " Направи го като Хората" и др. под. А за оценката на това, какво ще се случи, след еди колко си км. без реални обективни данни за оценка на параметрите на детайлите, си е чиста проба, манипулативно шаманство, (хвърляме боб).
              А причината е само една. Деградация на реалното познание, за сметка на готови шаблони за действие, оптимизирани по време (до голяма степен за сметка на качество и дълговечност). В техниката, и най вече в механо-техниката, има голяма свобода, за постигане на нужните параметри, в предвид като водещи само чисто техническите изисквания. Понеже го правя за удоволствие, нито времето, нито фин. ресурс са в уравнението.
              Очаквах, като място за взаимопомощ, когато залитам в детайлите, обективна корекция за общата картина. С изключение на няколко коментара, които ми помогнаха, не се получи, очаквания от мен диалог.
              И по другия важен въпрос който повдигна, за публичността на форума.
              Уважаеми четящи "новоизлюпени" младежи,
              Писах в предишен коментар, но пак ще повторя. Ремонта не го правя в домашни условия. Разполагам с измервателни инструменти от професионално ниво. Това ми позволява, да контролирам всички етапи, на привидно достъпните процедури по ремонта. които предприемам. Притежавам, както нужната квалификация, така и опит, за работа с голяма част от основните материалите в машиностроенето.
              И преди да се откажете да се пробвате, ще обърна внимание на това, че и ние някога сме били на вашата позиция. Пробвайте се, мислете, и се подсигурете.
              С най добри пожелания към всички участващи и четящи,
              ПитерД.

              Коментар


              • #37
                От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                Никой не ти казва иди еди къде си , да ти направят еди какво си. Никой /най малко аз/ не те спира да си изцапаш ръцете. На мен ми е и хоби - имам два реставрирани 3х годишни автомобила и още два в проект на някакъв етап.
                Най искрено исках / и искам все още/ да ти спестя разочарованието от кофти краен резултат от заниманието ти. Залиташ в измерване до н-тия знак но се опитай приятелски да ми обясниш как точно измери елипса на 6мм цилиндър - не вярвам да разполагаш с измервателна трикоординатна машина. Това нещо обикновено се прави с калибри. Едва ли разполагаш с такива.
                Пак казвам - от моя страна няма негативизъм - просто се опитвам да обясня как е правилно да се направи с минимални разходи и максимален резултат. Пак ще си я сглобиш сам и ще имаш удовлетворението за добре свършена работа.
                Наличието на луфт в двойката клапан/водач води до трептене на клапана и нечисто затваряне , както и до повишен разход на масло и неравномерна работа.
                Другото което ми се ще да ти обърна внимание - погледни сегментите в напречно сечение - гарантирам ти че ще видиш износването. Трикомпонентния маслен сегмент е абсурд да му хванеш износването и да оцениш остатъчния ресурс. За семеринг и гарнитура е ясно мисля - веднъж свалени - подлежат на подмяна.

                Дано съм ти помогнал в заниманието.
                Фиат Купе
                Опел Фронтера В
                Мицубиши Паджеро Пинин

                Коментар


                • #38
                  От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                  Първоначално публикуван от Piterd Преглед на мнение
                  Понеже го правя за удоволствие, нито времето, нито фин. ресурс са в уравнението.

                  Разполагам с измервателни инструменти от професионално ниво. Това ми позволява, да контролирам всички етапи, на привидно достъпните процедури по ремонта. които предприемам. Притежавам, както нужната квалификация, така и опит, за работа с голяма част от основните материалите в машиностроенето.
                  .
                  Това е добре и с добавяне на специализирана техника и екипировка, новото хоби ще е още по приятно. В един момент може да се окаже ,че вече е професия!
                  Пожелавам ВИ Успех!!!
                  (Предложенията които получихте, бяха с цел да се извърши възможно най-качествено и по проверена "технология",без заложени рискове)
                  Последно редактирано от petkov_bb; 03-05-18, 21:27.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                    Забравих да напиша - забрави за стъклото - огъва се. Намери плосък шлайф - шлайфай една стоманена плоча поне 200х200х20 мм и можеш да си сигурен че няма да изкривиш повърхнината . Може и на трасажна маса , ако имаш подръка.
                    Фиат Купе
                    Опел Фронтера В
                    Мицубиши Паджеро Пинин

                    Коментар


                    • #40
                      От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                      Първоначално публикуван от Piterd Преглед на мнение
                      Привет McNicko,
                      Благодаря ти за коментара.
                      С малки изключения, за мен ползата от дискусията, в предвид негативизма, ми идва в повече. Аз също си търкам клавиатурата, споделяйки наблюдения за конкретния двигател. В чест на истината, няколко добри коментара, ми спестиха време и цялостна представа за нещата, но ме натовариха, така че ползата е около нулата.

                      От тук насетне продължавам сам, с лични контакти.
                      Масова болест, в родните ни форуми, при конкретен въпрос : "Как да направя ..?Може ли да пробвам еди как си? отговора е: "Това се прави САМО така", или: "Иди да ти го направи ЕДИ КОЙ СИ?", " Защо ти е това? " , " Направи го като Хората" и др. под. А за оценката на това, какво ще се случи, след еди колко си км. без реални обективни данни за оценка на параметрите на детайлите, си е чиста проба, манипулативно шаманство, (хвърляме боб).
                      А причината е само една. Деградация на реалното познание, за сметка на готови шаблони за действие, оптимизирани по време (до голяма степен за сметка на качество и дълговечност). В техниката, и най вече в механо-техниката, има голяма свобода, за постигане на нужните параметри, в предвид като водещи само чисто техническите изисквания. Понеже го правя за удоволствие, нито времето, нито фин. ресурс са в уравнението.
                      Очаквах, като място за взаимопомощ, когато залитам в детайлите, обективна корекция за общата картина. С изключение на няколко коментара, които ми помогнаха, не се получи, очаквания от мен диалог.
                      И по другия важен въпрос който повдигна, за публичността на форума.
                      Уважаеми четящи "новоизлюпени" младежи,
                      Писах в предишен коментар, но пак ще повторя. Ремонта не го правя в домашни условия. Разполагам с измервателни инструменти от професионално ниво. Това ми позволява, да контролирам всички етапи, на привидно достъпните процедури по ремонта. които предприемам. Притежавам, както нужната квалификация, така и опит, за работа с голяма част от основните материалите в машиностроенето.
                      И преди да се откажете да се пробвате, ще обърна внимание на това, че и ние някога сме били на вашата позиция. Пробвайте се, мислете, и се подсигурете.
                      С най добри пожелания към всички участващи и четящи,
                      ПитерД.

                      Предви количеството информация, което съм изсипал във форума, въпреки краткото време, от което съм тук, никога не съм срещал негативизъм, който срещаш ти. Причината е, че преди да се захвана да споделям нещо и да върша нещо, първо си правя проучванията и консултациите с по-опитни от мен. Никога не се опитвам да преоткрия топлата вода, а единствено може би да я стопля по-лесно или по-бързо. Това, че имаш нужните измервателни уреди и знанията да ги използваш далеч не означава, че можеш да извършиш кадърен ремонт. Има "добри практики" в занаята, до които се е стигнало след години блъскане на глави в разни стени. И аз съм си удрял главата при първите подобни експерименти, но тогава информацията беше по-оскъдна, имаше редица митове и легенди, които се предаваха от уста на уста, а добрите майстори си пазеха тайните.

                      Сега обаче, при наличието на толкова информация в интернет, да се правят подобни опити е меко казано странно. Все пак, както казах, пожелавам успех.

                      П. С. Никога не са ме пращали на майстор и никой не ми е обяснявал как нещо няма да стане... Този форум е един от малкото, в които почти е изкоренен тоя синдром, за който говориш.
                      Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
                      Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

                      Коментар


                      • #41
                        От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                        Привет на четящите и пишещите.
                        Привет и на теб novatech,
                        Аз отворих тема за да питам. Мина ми.
                        "Пътя към ада е осеян с добри намерения"
                        Не ме пращаш никъде, но "...намери някой да ти шлайфа плоча 200x200x20...". За теб плоча за мен блокче. По горе в коментарите ми, съм споделил къде съм ползвал шлайфани блокчета. И плоча ползвах 350x350x25, за да коригирам изкривяването на стъклото.
                        Стъклото се огъвало, ами писах даже къде подрязва и къде не доработва. Корекции на процеса, всеки сам може да до съобрази. Спестявам досадни детайли, които, ако някой се пробва, може сам да доизмисли.
                        И за меренето в микрони, ясно съм написал какво съм мерил, и за кое не мога да имам информация. Там и дума няма за отклонение от кръглост на втулките. А е в микрони, защото скалата на вътромера е с деление 2 микрона. Така са ме учили да меря. По няколко пъти, записваш каквото виждаш, а анализа на получените данни е следваща стъпка. Данните са такива, анализ всеки да си прави сам. Според мен така е по обективна и полезна снетата информация. А в мненията пиша около 1/10 от нещата които съм измерил.
                        Допуснах, че мога да съдя за износването на цилиндрово буталната група, без да разглобявам бутала. Ок, не съобразих. Така ли никой, не е натрупал чисто емпирични наблюдения, да сподели:
                        "Пич, от моя опит, ако цилиндрите ти имат износване в рамките на стотна, то по буталото е X стотни."
                        На въпроса за клапаните и втулките на пазара, очаквах отговор:
                        Какви типоразмери се предлагат. Как майсторите, решавате проблема с различните допуски:
                        за входящи клапан втулка 0.03 до 0.057мм.
                        за изходящи клапан втулка 0.04 до 0.067мм.
                        Единственото полезно нещо, в отговора бе(преформатирам го ):
                        Ако искаш да постигнеш резултат, така щото да не нарязваш на ново седлата на клапаните, то трябва да постигнеш същата съосност на ново набития. Долавяш разликата?
                        Добронамерен съм и уважителен. Благодаря. Ориентира ме за някой неща.
                        Остани добри чувства, от така проведените обмяна на мнения.

                        Привет и на теб McNicko,
                        Не скачай в защита на форума. Аз нямам претенции към пространството. Моите очаквания, са си мой проблем. Няколко години съм го чел надлъж и нашир, преди да пиша. Полезен ми бе, и си търкам клавиатурата, за да допринеса с каквото мога, да бъде още по.
                        Да пиша по три пъти, едно и също само защото съм си позволил да излезна извън "общо приетите норми" за да получа зрънце "истина", въпреки дебелокожието ми ме натоварва, а най вече отнема енергия, с която мисля да си майсторя по колата.
                        С теб сме в различни координатни системи, Ти си в "правилния път" за това, с теб е така. Аз си позволявам по широки кръгозори. Екипировката само ми позволява, да се ориентирам мога ли евентуално да стигна малко по далеч, от мястото където комфортно битуват, "правилните"
                        Поздрави,

                        Специлно благодаря на:
                        Vasko_2 за подсказката, че нафтата може да ме заблуди, при проверката на клапаните. Дните когато я правих бяха студени.
                        jeko47, за търпението, с което ми разясни, че в хлабината на бутало цилиндровата група, участва с износването си и буталото,
                        novatech, най вече за коментара , в който прежали изтриването на клавиатурата, и ми подсказа, че набивайки новата втулка, обикновено е в друго съосие.

                        Към модератора,
                        Оставям на твоя преценка, какво да направиш със темата, в предвид многото лирика и малкото информация, нямам претенции, относно съдбата и.

                        Поздрави,
                        ПитерД.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                          Питер, не се отчайвай. Така е във форумите, и то не само в българските. Първо ти обясвяват как работата няма да стане, вместо да ти кажат правилният начин. После като те видят че си упорит, си обясняват колко си тъп. По-добре тъп и упорит, от колкото само тъп.

                          Аз приветствам работата ти. И чета темата с удоволствие. Не съм компетентен на тема двигатели и за това не се включвам. Но от друга страна съм направил много неща, дето не са ми били работа. Много хора са се опитвали да ми кажат, да си хвана майстор за това и онова, но на мен ми доставя удоволстие да постигна нещо сам.

                          Във форумът има доста компетентни специалисти. Някои помагат с удоворствие, други си пазят занаята, трети нищо не разбират, но могат да хейтват.

                          Прави си ремонта. Сигурен съм, че ще е успешен!
                          Nissan Terrano 2,7 TDI

                          Коментар


                          • #43
                            От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                            Теоретично , и практично при набиване водачите свиват . Райберова се отвора. Аз лично не си вярвам във възможностите за качествено райбероване и се доверявам на шлайфиста.
                            Фиат Купе
                            Опел Фронтера В
                            Мицубиши Паджеро Пинин

                            Коментар


                            • #44
                              От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                              Привет , Питер!
                              Въобще не се съмнявам , че ще се получи успешен ремонт.
                              Само ще си позволя да ти припомня едно правило , от друго място е : Изключи от съзнанието си емоциите , защото те ти отнемат от енергията , нужна за поставената цел!
                              Успех , Питер!
                              Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                                Привет на четящите и пишещите в темата,
                                И най вече на четящите,
                                След няколкоto ободрителни коментара и съобщения на лични, се уверих, че довършването на темата има смисъл. Аз също бях в подобна позиция на четящ дълго време. Така че, продължавам с ремонта. Правя обаче следните уговорки:
                                1. Коментирайте си, не ми пречите. Всеки коментиращ, да приема дежурна благодарност за мнението си. Дори и насочен коментар към мен, по моя преценка, може да остане без отговор (ще отговарям само на технически полезни и интересни, колкото и налудничави да звучат, коментари).
                                2. Колеги по форума и интереси, които подържат авторитет на успешни майстори. В процеса на експеримента ми, ще има още мерене, сметки, теория и практическо приложение, необичайни за нивото на утвърдените практики. За не премерени изказвания, които влязат в конфликт с логиката и обосновката на направените от мен неща (които смятам да опиша сравнително подробно), ще отказвам дебат. (Ще коментирам само при предоставяне на аналогични сметки, измервания и подобни).

                                А сега по темата:
                                На пазара на части, обявяват клапани 6.00мм, 5.97мм, 5.96мм и.т.н. Всичко е по по долу обяснената схема.
                                След много часово обикаляне по магазините, пешком, мерене с шублер (не бързайте да подскачате, че с шублер не се мерят стотни), завръщане в предишни магазини, се сдобих с десет нови клапана и две втулки. (Бях тръгнал за два клапана. Нищо, експеримента иска жертви).
                                8 бр. обявен от търговеца 5.97мм, ама входящи. (проблемни са ми два криви изходящи и разбитите им втулки).
                                2 бр. 5.96мм, изходящи и две втулки VAG 96028 AFF. !!! Днес свалих оригиналните и VAG 96028 AFF са по дълги с 10мм. Към момента на покупката, тази подробност не ми бе известна.
                                След като се прибрах, се заех с по прецизно и обстойно мерене. Ще коментирам само изходящите и втулките.
                                При обявен размер от 5.96м, реално клапаните са 0.01+ по малки.
                                Втулките с са по размер 6.00+мм. При измерване с четири точков вътромер, усещането за вътрешната повърхност бе, все едно го движа по едра щкурка.
                                При това положение, на предварителна оценка, клапаните са 5.95мм, а ако приемем допълнителния + за 0.005, то дори и 5.945 мм. Тези които четат внимателно, ще забележат, че тази стойност -0,015мм на база 5.95мм до 5.94+ е точно равна на износването което замерих на старите клапани.
                                А дали е така?
                                Предлагам на любознателния млад читател следната методика за проверка на горното наблюдение.
                                Нужен е шублер, който можем да заключим с винта над скалата, или микромер. (Тези от хипермаркетите не стават. трябва да го усещате устойчив, при измерване)
                                Хващаме с средата на измервателните човки на шублера, на около 15 мм от края, оригиналния работил клапан, без прекомерно усилие, заключваме шублера и нежно, по посока към скалата извеждаме клапана. Ако не се получава, отключваме шублера и с по малко усилие повтаряме процедурата.
                                Когато успешно се справим, вземаме новите клапани и се опитваме да ги поставим по обратния път, до същата позиция в човките. Ако не влиза е по голям, ако влиза свободно, по малък. След измерването на новия, връщаме обратно стария. Ако влиза така трудно както когато го вадихме, приемаме данните. Ако не, измерването е компрометирано и повтаряме отново.
                                По тази схема, от четири стари оригинални износени клапана, спрямо двата нови, нито един не бе по малък. Дори един бе по голям.
                                Имам пълната схема, но няма да товаря и без това дългото мнение.
                                Извода е, че новите клапани на пазара, не само са по малки, но и по малки от износените оригинални.
                                При това положение (към момента прогнозно, окончателни измервания, ще има при подбор на двойката клапан втулка), съм минимум след средата и към горна граница на допуска за връзката 0.04мм до 0.067, без да отчитам, грапавостта на втулката, която очаквам след една шкурка 500, без фанатизъм, да загуби поне 0.005mm.
                                Тези втулки няма да участват в тази глава. Отделно, единия от новите клапани също. Освен ако не се наложи да си правя, "дизайнерски" втулки.
                                Та тръгнах уж, като хората, пък тя, работата де, както винаги.
                                Поздрави,
                                ПитерД.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X