Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Смяна гарнитура на главата на X22XE

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

    Привет jeko47,
    Привет sparkybg,

    jeko47,
    Може и да е схематично, но е тематично. От онзи ден, съм с решение, да разкопчая клапаните. Причината бе, че по снимките, от три цилиндъра (не броя давения), само един, има характерния нагар (два бели клапана, два черни), за добре работещ. Поради специфики на горивната камера, теста с бензин, не омокря еднакво цялата периферия на клапана. За това реших да ги разкопчая, дефектирам, и претрия наново, и сменая маслообиращите уплътнения. Но това е ако всичко останало е в разумен допуск, за работил двигател. Сдобих се с нужните инструменти. И съвета, за вътромера също е на място. Две по две, буталата ми са с различни размери. Настроих компаратора (двуточков вътромер) на размер 86.00. Меря и после смятам, в предвид разликата в буталата.
    Много ми се иска, да не свалям блока,смятайки, че двигателите от това поколение, при добра поддръжка, са с ресурс над 800 хил. км., но няма да пренебрегвам обективни данни, за да потвърдя това си очакване.
    За мен бе голяма изненада, момента в който се сдобих с новата гарнитура. В първия си пост съм писал за два почти запушени цилиндъра, а ситуацията е реално обратна. На тези които смятах за запушени, гарнитурата макар и износена е в геометрия. На другите два, липсват парчета, които трябва, да опитам да изведа от система, ако все още съществуват в своята цялост. За момента намерих само едно, заклинило около датчика за температурата на охлаждащата течност, които осведомява компа. Търся, евентуално още три парчета. Нямам опит с други двигатели, но при подобна компановка, (дълги бъбрековидни отвори в блока, подобни в главата, и редукция в гарнитурата до, два малки отвора в двата края, и то не на всички), то гарнитурата е консуматив, примерно на около 200 - 300 хил. км.
    Ще ми бъде интересно , да споделиш наблюдения върху други двигатели, както и лично мнение по тази тема.
    Поздрави.

    sparkybg,
    Подведен, от общото схващане, че на чугунения блок, нищо не се променя, преди да сваля главата, си осигурих достъп до ЦПУ фреза, и разстъргваща система за диаметър 200+, с пластина за алуминий. Реално работата на машината, щеше да отнеме не повече от няколко минути. По големия проблем бе, да установя детайла (главата) в предвид неточностите на самата машина. Общото машинно време, (в предвид това, че нямам квалификация на оператор) оцених на около час.
    След като свалих главата, и я замерих, установих, че е в заложения от производителя допуск. За това, предприех да я изтъркам със шкурка, залепена на стъкло и с центрираща тежест. След манипулацията, отново премерих, и да. Външните краища, на главата, в напречна посока съм подрязал, но в зоната на около 0.02мм, което е в допуска по документация. По големи отклонения измерих по краищата, но извън зоната на контакт с червената линия на гарнитурата. И то само около 0.03мм (последните 2 мм. по ръба на главата).
    Но за блока, както обърна внимание в коментара си съм се заблудил. След почистването на буталата, реших да направя финално замерване, за протокола, и греда.
    В участъка, между цилиндъра и бъбрековидния воден канал, на проблемния цилиндър, частично прекарах 0.07 мм. луфтомерна пластина, на зона около 10-15 мм., която към края на водния канал, отиваше към под 0.02 канал. Проблема ми вече, не бе в главата, а в повърхността на блока. Поспрях се, помислих, замерих грапавост на повърхността, и реших да опитам с шкурка и подходящи подложки (различни размери шлайфани блокчета, до каквито имам достъп), да направя нова повърхност, в рамките на допуска 0.05мм. Справих се в рамките на около 4 часа, като половината и повече от времето, бе в мерене, почистване и смяна на шкурки. Към момента съм под 0.05 мм отклонение от равнинност на блока. Ще пробвам главата, по същата схема, за под 0.02 мм
    Много по опитни, биха свалили, разглобили блока, шлайфали челната повърхност, и обратно всичко. Но за моето ниво и достъп до техническа екипировка,както и желанието ми да направя нещата сам, това бе по разумния вариант.
    Икономически погледнато, няма как да се върже, ако калкулирам вложения труд, по ставка, в предвид часовата ми в основната ми работа, но кефа няма цена. И за капак, дори и при негативен резултат, няма да разнасям името на който и да е майстор, за неуспеха си.
    Поздрави,
    ПитерД.

    Коментар


    • #17
      От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

      Рядка дивотия и безсмислен труд. Вместо да си губиш времето да мериш цилиндробуталната група - да си беше направил сносна профилактика на главата и вече да бръмчиш. Няма да питам след като си парчетосал двигателя дали си сменил сегментите и биелните лагери - вече предполагам каква е била дефектацията и оценката на остатъчния ресурс.

      Та очаквай резултат - много труд за нищо. И да е била права главата - вече си я изпортил. Искрено се надявам да не се пробваш с метална гарнитура - разочарованието ще е жестоко. При мека гарнитура има шанс да изкара 10сетина хиляди километра.
      Фиат Купе
      Опел Фронтера В
      Мицубиши Паджеро Пинин

      Коментар


      • #18
        От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

        Приятелю , купи си един камък шмиргелов сив за точене , напоИ го с нафта и тръкни по блока.Ще видиш кривините.Иначе ще си говорим за някои майстори , как са направили успешен ремонт.
        Каза частичен
        Къде слагаш "компаратора"- той нали компарира , т.е.сравнява.Как го настрои на диаметър и мериш износване.
        Писах ти : настройва се на 25 мм в полата на буталото и се проверява износването.Въобще не се настройва по написаното на челото на буталото.Ти какво мериш с буталата в цилиндрите?!
        Нещо , или не си се консултирал , или консултантите са много неверни.
        Фани буталото в полата с микрометъра и ще видиш различен размер...
        Друга наука е ремонта на мотори.
        Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

        Коментар


        • #19
          От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

          Привет jeko47,
          Благодаря за търпението приятелю. Схванах те от втория опит :-).
          Значи, от това което съм мерил, ще получа само информация за конусност и овалност. Все пак буталата са си в цилиндрите, а блока е в коша. За момента ремонта е частичен.
          Поздрави,

          За четящите, ще напиша някой замерени от мен данни от свалената гарнитура:
          В зоната под болтовете, размера на свалената гарнитура е 1.13мм до 1.16мм.
          По металните рингове в най близките до болтовете зони е 1.18мм до1,20 като между двата болта от един ред измерих и до 1.22 мм.
          На металните рингове в зоната между цилиндрите 1.22 мм до 1.23 мм.
          Стартовата дебелина на стандартна гарнитура (не металната MFL) е 1.3 мм.
          Ако правилно съм замерил, то гарнитурата се "сплесква" от 0.17 мм до 0.07 мм.
          Допуска за равнинност на блока е до 0.05мм.
          Допуска за равнинност на главата е до 0.025 мм.
          Общия допуск е 0.075мм.
          И сега въпроса е към всички:
          При наличие на впадина в блока от 0.07+, в по горе описаната зона, на каква точност трябва да шлайфам главата, за да изкарам около 50 хил. след този ремонт.
          Поздрави,
          ПитерД.

          Коментар


          • #20
            От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

            Нормален пробег /без прегряване и смотан антифриз/ е около 100-150 хиляди или около 10г. Все пак гарнитурата си гние. Да мериш до стотни издухана гарнитура е толкова неточно че не си заслужава времето. Напълно достатъчно е един челен шлайф , а при метална гарнитура е просто задължителен.
            Фиат Купе
            Опел Фронтера В
            Мицубиши Паджеро Пинин

            Коментар


            • #21
              От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

              Първоначално публикуван от Piterd Преглед на мнение
              При наличие на впадина в блока от 0.07+, в по горе описаната зона, на каква точност трябва да шлайфам главата, за да изкарам около 50 хил. след този ремонт.
              1. При наличие на впадина в блока над нормата, се шлайфа блока. Друг начин не знам да е открит. Често при наличие на локални неравности дори под нормата, пак се шлайфа блока.
              2. Абсолютно забрави че си замерил колко се е сплескала гарнитурата. В момента, в който отвиеш болтовете на главата всичко отива по дяволите.

              Намери сервизно ръководство за тоя мотор и спази процедурата, описана там. Това е начина да имаш някаква сигурност, но върху стар блок и глава резултата пак не е сигурен на 100%.

              Гарнитурите често са на размер, в зависимост от надстърчането на буталата в определени зони или други подобни показатели. Не знам конкретно за тоя мотор колко е - със сигурност е описано в сервизното ръководство. Гарнитурите обикновено си имат белези/резки или означения за дебелината и за всеки мотор има поне 2 размера, често 3 и повече. На нова гарнитура, точно колкото и на стара, да мериш размера с микрометър пак е безсмислено. Мери се надстърчане на буталата или нещо от сорта, за да избереш гарнитура със съответните означения върху нея. Сменят се и болтове/шпилки, ако е указано в ръководството. Често се стягат до момента на започване на пластична деформация и ако сложиш старите нито е сигурно че ще осигурят същото притискане като нови, нито е сигурно за колко време ще го осигурят. Понякога дори някой и друг нов болт се оказва калпав още по време на стягането.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #22
                От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                Привет novatech,
                Благодаря за краткия и ясен коментар по темата. В момента в който се запознах с новата гарнитура (в предишно мнение в тази тема), и аз вече смятам, че гарнитурата е консуматив. Приемам, че твоята оценка като пробег, за по точна, в предвид опита който обяви, че имаш по темата. Като разкопчея клапаните също ще меря и пиша.
                Поздрави,

                Привет и на теб sparkybg,
                Ползвам ръководството на "Haynes service and repair manual" за Vauxhal/Opel Frontera, 91 до 97 (J to S registration ) Petrol and Diesel.
                Данните за отклонение от равнинност на главата и блока са от там. Буквално:
                Cilinder head:
                Maximum gasket face distorrion 0.025mm
                Cilinder Block:
                Maximum gasket face distorrion 0.05mm.
                За жалост, по въпроса височина на главата, много се разминах с ръководството. Измерих 134.1 мм. по ръководство дават 95.75мм. до 96.25мм.
                В ръководството за Фронтера Б X22SE, както и в ръководството за Isuzo Rodeo пак X22SE, срещнах размера 134 мм на височината на главата. Сетих се да проверя, реалната маркировка на двигателя, но още не съм го направил.
                X22XE е с степен на сгъстяване 10.5:1. При шлайфане на главата от 0.5мм на база относителни теоретични сметки, ориентировъчно стигнах до идеята, че степента на сгъстяване се получава малко над 11:1. С други сметки стигнах до резултат, че се доближавам до границата на детонационно възпламеняване, при летните жеги. Колко може да компенсира датчика, вече бе извън моментното ми познание, така че спрях с сметките.
                Буталата изскачат над челната повърхност 0.38мм до 0.42 мм (пиша по спомен, листа с данните е на работното място). В главата за тях място няма.
                Благодаря за мнението и отделеното време. Много неща дочитам и съобразявам в движение.
                И за меренето да кажа.
                Съгласен съм, че не отразяват абсолютно реална картина на случващото се с гарнитурата. Но все пак са база за някакъв анализ.
                Приемайки минимална част от нея да остава върху повърхностите на главата и блока (постарал съм се да меря визуално здрави участъци), както и минимално еластично връщане на метала, то изглежда логично, гарнитурата да се "сплесква" усреднено в зоната на 0.1мм +/- 0.02мм, и задължително неравномерно, в зоната под болтовете спрямо най отдалечените от болтовете участъци. Останалите .83мм (3X90 градуса, при стъпка 1.25мм) са напрягане и усукване на болтовете.
                Поздрави и спорен ден.
                ПитерД.

                Коментар


                • #23
                  От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                  Именно защото буталата изскачат над блока и именно защото като отнемеш от блока или главата се променя обема на горивната камера, се подбира съответната гарнитура според отнетото.

                  Меренето на старата и новата гарнитура не отразяват никаква картина, реална или нереална. Гарнитурата е направена да работи надеждно в указаните граници за неравност на повърхнините. Не ги ли спазиш - играеш на ротативка.

                  За болтовете - и да има някакво усукване, то не е водещото. Имаш пластична деформация - разтягане, при това необратима. При всяко следващо затягане на стари болтове те стават все по-тънки и при еднакви други условия натиска от тях става все по-малък. Затова се и сменят, и затова имаш затягане на болтовете на главата до някакъв въртящ момент, и после достягане в градуси. Стягането до въртящ момент осигурява първоначалното прилепване и приплескване на гарнитурата (главата колкото и да ти се струва масивна, мърда като жива като я натовариш), а стягането на градуси практически ти осигурява толкова натиск, колкото могат да поемат болтовете.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                    Обикновено при шлайф се отнема от 0,05 до 0,08 мм , в много редки случаи 0,2 мм. Летните детонации ги забрави.
                    Фиат Купе
                    Опел Фронтера В
                    Мицубиши Паджеро Пинин

                    Коментар


                    • #25
                      От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                      Привет sparkybg,
                      За моя двигател X22XE, и дума няма за различни по дебелина гарнитури. Дори няма и данни за размера 1.3мм в ръководството. Интересното обаче е, че в същото ръководство, за дизеловия мотор 2.8л. има три типоразмера с картинка, как се маркират на самата гарнитура.И за болтовете съм съгласен. Съмненията ми бяха, че на пазара на части, за старите коли, ни цакат с некачествени части. След като се сдобих с нови болтове, и ги замерих съм по спокоен по темата.
                      Новите болтове са по тънки от старите (разликата обаче е нищожна) , и с по дълга нарязана част. Старите са по дълги, няма да давам стойности, щото записките са в фирмата, а днес съм в почивка, но това потвърждава, че болтовете се удължават, следствие пластична деформация.
                      Болта "изкача" извън главата на 26+ мм.(пак по спомен), а в главата се навива над 32+ мм. В предвид гарнитурата, смятам че съм прогонил нещата. От любопитство, ще сложа един часовник при монтажа на главата, за да замеря колко се придвижва, в процедурата по стягането.
                      По въпроса с играта на рулетка и допуските, съм на същото мнение. Блока си има предписан допуск, главата също. В редки случаи, едното компенсира другото. Основната реакция бе, защото си позволих своеволието "да шкуря на ръка".
                      Поздрави.

                      Привет и на теб novatech,

                      Забравям и продължавам напред.
                      Ще разкопчея клапаните и ще ги замеря. Ще споделя резултат.
                      Поздрави,
                      ПитерД.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                        Привет на всички четящи и коментиращи по темата, Разкопчах клапаните. От 16 клапана, 4 не са оригинални. Събрах информация от предишния собственик, който обясни, че я е купил с голяма отстъпка, поради факта, че е била с сервизиран двигател и на около 50 хил. км. Докато почиствах буталата, забелязах следи от контакт с изходящите клапани, на първи цилиндър (тънки веждички, около 7-9 мм, и втори берт на изрезите , срещу входящите клапани на трети цилиндър), но и идея си нямам (поради липса на опит), на какво точно събитие, са резултат такива поражения. Оригиналните клапани,без разлика входящи изходящи, с маркировка GM, изглеждат много добре. Размера по стъблото им е 5.95 до 5.94+. При това положение, елипсата по стеблата им е в зоната на под 0.015 мм. (приемам за база обявения мин. размер от 5.955мм. до 5.957мм, за стандартния (К) типоразмер). Тука с ръководството, пак имаме разминаване, но смятам, че има печатна грешка. Втулките, работещи с оригиналните клапани, измерих в диапазона 6.003мм до 6.007мм. Екипировката, до която имам достъп, не ми позволи да измеря мин./макс отклонение. Измереното е някакъв среден диаметър. При това положение, в предвид допуските за хлабина на входящите клапани: от 0.03мм до 0,057мм, то имам в най лошия вариант, максмално износване над нормата от 0,003мм, което смята да остане. По оценка на базата на 25г опит на колега от форума, то ще отложа проблема с 5 хил. (аз лично се надявам на повече), но при всички положения ще е поне година напред. За оригиналните изходящи клапани и съответните им водачи, имам остатъчен ресурс около 0.007 мм, така че, и те ще останат. За неоригиналните входящи, на трети цилиндър, явно са сменяни и втулки. Втулките са на размер 5,99мм, при което хлабината клапан втулка, е в горна граница на допустимото износване с остатъчен ресурс, около 0,007мм. Най неблагоприятна, бе ситуацията с изходящите клапани на първи цилиндър. Изкарах ги с опън и въртене, но към момента и идея си нямах какво значи това.Тези клапани са с най дългите и излъскани зони. По дълбочина съответните им втулки показаха най голяма разлика в диаметрите. От 6.003мм и 6.007мм до 6.042мм. На усет, тези клапани имаха най голям луфт. След опита, да ги поставя в втулки с допустимо износване, осъзнах, че тези клапани са криви. Тези клапани ще бъдат сменени, както и ще си купя втулки, за тях. За седлата на клапаните, от предварителните замервания си личи, с невъоръжено око, че контактните зони, ще са извън допуск и то с много. Обаче, първо ще ги претрия за ориентир, а после му ще мисля. Толкоз за сега от мен. Дълъг и тегав се получи коментара, но който има проблем и иска да се ориентира, ще го преглътне. Останалите, ако можете да добавите нещо по същество, за четящите и информиращите се, дерзайте. Ако не сте съгласни с така изложените данни, давайте вашите наблюдения, записки и опит по темата. Поздрави, ПитерД.
                        Последно редактирано от Piterd; 01-05-18, 20:49.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                          Този двигател е късал ремък... Предвид това което вадиш - правилното решение е 16 водача и 16 клапана - нови. Това как мериш водачи и хлабини няма да го коментирам. Оценката е визуална - на фаската на клапана и радиалния луфт на клапана във водача. Ако оставиш така нещата - не пускай после тема защо двигателят работи неравномерно на празен ход.
                          Фиат Купе
                          Опел Фронтера В
                          Мицубиши Паджеро Пинин

                          Коментар


                          • #28
                            От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                            Колега,това за удоволствие ли го правиш? Тоя ремонт ми прилича на час по трудово обучение. То все бях видял ремонт,ама ти си уникат! Извинявай,че така пиша и Успех!
                            .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                            Киа спортаж2000тди 98г
                            Ауди А3 1.9ТДИ
                            Каравана Аdria 390Q

                            Коментар


                            • #29
                              Привет novatech, Благодаря за мнението и споделения опит. Ако легендата е достоверна (през приятел, питах бившия собственик какво знае по темата, а той е англичанин, който по моя преценка, не е в състояние, да осъществи такъв ремонт), то колата е закупена с голяма отстъпка, поради обявен ремонт на двигателя. Това се е случило около 50 хил. км. ?(какви километри, при условие, че в Англия боравят с мили ). Да приемем, че става въпрос за мили, т.е. 80 хил км. Ремонта е правен в Англия, без шлайфане на главата (височината на главата измерена от мен, бе 134.1 мм) и с частична смяна на клапани и водачи. Така ремонтирана, колата при предишния собственик изминава още 190 хил. км. След това я купувам аз, и лично си я докарвам на собствен ход до БГ. Ползвам я три години, и изминах с нея около 36 хил. км. Смяна на гарнитура се наложи, заради смесване на маслото с вода. Проблемите които откривам в главата, са допълнителни, по отношение на основния проблем предизвикал нуждата от ремонт. Имал съм проблеми, осезаеми за моето ниво на чуване, на общата работа на автомобила, но съм ги откривал и решавал, чрез установяване на проблеми в други системи. Нямам шанса, да съм се качил на нова и добре работеща кола, за това, субективните ми усещания, са изместени. Не живея на друга планета, така че този автомобил е слушан и от опитни индивиди. Преди появата на основния проблем, поради който се наложи ремонта, съм нямал обективни мнения за недобре работещ двигател на ниски обороти, както лични наблюдения, така и странични мнения на хора, на които имам доверие. При това положение, каквито и проблеми по главата успея да разреша, приближавайки я до нужните допуски, очаквам, двигателя като минимум, да работи не по зле, от преди неизбежния ремонт. С лиричното отклонение съм до тук. Следват въпросите: Какви са шансовете, на пазара да намеря изходящи клапани и втулки с нужния ми допуск от поне 0,04мм хлабина, така щото, да набия втулките и само да претрия клапаните? Ако не, то как се процедира в майсторския клас по темата? Поздрави, Привет и на теб georgipetkov64, Да ! Правя го и за удоволствие, и се надявам да приемлив резултат. Като си забелязал не бързам, и не го правя "като хората," а по скоро както мога. Но към момента държа да се пробвам лично, сам. Сравнението с час по трудово е добро попадение, но носи информация само за поколението, което е имало такива часове. Базата и основните техники, които се изучаваха, са от същия период когато е конструиран двигателя който ползвам. Поздрави, За обща информация към четящите, ще споделя новите мисли и впечатления по темата. Днес претрих с грубата фракция, няколко от входящите клапани. Ситуацията въобще не е толкоз зле. колкото бе предварителната ми оценка. Като изключим опита ми да претрия входящ клапан, към изходящо гнездо (не се получи, но и не бях маниакално упорит :-) ), общата картина е следната: Въпреки , че на клапана изглежда голяма зоната на контакт, то под увеличение, се вида новата контактна зона която е малко над горната граница. Замерих 1,5мм. до 1,7мм при допуск от 1,2 +/- 0,2 мм. При това положение, в предвид измерванията на външния диаметър на клапаните, които основно са в диапазона от 32.28 до 32,01 при допуск 32.0мм +/-0.1мм., ще шлайфам на мин. размер, а именно 31.9 мм. Понеже основния контакт на клапаните е изместен към периферията, то ще получа стесняване на контакта, и ще го доближа до горна граница на допуска. Също така смятам, при почистването на повърхността, под шапката, по посока стеблото, да подведа нова повърхност, която да прелее в зоната на контакт на клапана с седлото. Все още обмислям схемата, но вероятно ще фиксирам клапана в въртяща се машина, и с щлайфче тип "Дремел", ще опитам да извърша замисленото. Все пак имам два негодни клапана за проба :-). Това е от мен за днес, Поздрави, Питерд.
                              Последно редактирано от Piterd; 02-05-18, 19:55.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Смяна гарнитура на главата на X22XE

                                Честно ,наистина мислех да не си търкам клавиатурата излишно , но... Последно - занеси си главата на механична обработка - нямаш никакъв шанс да смениш водачите и да останат съосни с леглата. След смяна на водачите се фрезоват леглата - ако си забелязал в документацията фаските са три. Качествен ремонт щеше да ти излезе 350-400 лв за части и обработка - ти си смятай колко ще дадеш за това подобие на ремонт дето го правиш. Притриването с паста си е самозаблуда . Лъсва /матира/ повърхнините , но не изправя геометрията.
                                Фиат Купе
                                Опел Фронтера В
                                Мицубиши Паджеро Пинин

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X