Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Радиали

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Радиали

    Здравейте,
    Реших да отворя нова тема с даденото заглавие, защото никъде във форума не виждам подобна и според мен няма да е зле да обменим опит и информация. До колкото знам по темата, радиалите са за заземяване и трябва да са поне половината от дължината на вълната, но защо?
    Ако темата не е нужна или не е на място моля модераторите да вземат мерки или каквото там трябва.
    Благодаря!
    Ако си мислиш, че си добър в нещо, значи тепърва започваш да се учиш!
    LZ1DLP

  • #2
    От: Радиали

    Радиалите не са "заземяване", а са функционална част от антената от тип "вертикал", "четвъртвълнов вибратор" и сродните им.

    Спокойно можеш да ги направиш и по-дълги от л/2, от това ще произлязат само ползи. Но малки.

    Коментар


    • #3
      От: Радиали

      Нямат общо със заземяването. Балансиращ елемент в антената са и не са четвъртинки. Имаше някакъв специфичен коефициент, по който се умножаваше дължината на вълната, за да се получи дължината на радиалите и със сигурност не беше 0,25. Повече е.
      Едно време бях качвал разни книги по темата, когато ми беше интересна...
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #4
        От: Радиали

        Този вид антени работят с допускането че повърхността от която се извисяват е проводник - а земната повърхност има скромна и главно йонна проводимост, съвсем неубедителна на честоти над половин мегахерц. Затова се поставят проводници по направлението на очакваните токове, които да пооправят положението.

        Дължината им няма някаква оптимална стойност, повече е винаги по-добре, но над л/2 не е непременно осезаемо по-добре, а обикновено стойност близка до л/4 е достатъчна. Ако са прекалено къси, КСВ може да се оправи с удължаване на вертикалната част, но ефективността си се губи.

        Друга фундаментална тема за размишление е броят на радиалите - ама всичко от 3 до 6 е въпрос на убеждения и/или налична жица.

        Коментар


        • #5
          От: Радиали

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Друга фундаментална тема за размишление е броят на радиалите - ама всичко от 3 до 6 е въпрос на убеждения и/или налична жица.
          Точно това щеше да ми е следващият пост, за броя на радиалите. Като написа от 3 до 6 се вкамених, в едно писание (мисля, че американско беше) пишеше, че трябвало да са около 120.

          Ето и линк: http://www.astrosurf.com/luxorion/qsl-radials.htm
          Ако си мислиш, че си добър в нещо, значи тепърва започваш да се учиш!
          LZ1DLP

          Коментар


          • #6
            От: Радиали

            Не трябва да се вярва непременно на някой анализ само защото някой го е написал. Още повече когато леко противоречи на собствените си данни.

            Коментар


            • #7
              От: Радиали

              Установено е опитно-между 12 и 25 дава най-добър резултат. То усилването и после си нараства, но виж кривата как постепенно се изправя и ползите от добавянето на повече радиали стават съмнителни.
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:radials.jpg
Прегледи:1
Размер:21.6 КБ
ID:5785300
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • #8
                От: Радиали

                Същата графика в децибели ще те откаже от всичко над 10. Има и по-рационални начини за повишаване на ефективността на антената.

                Бегло запознаване със скин-ефекта допълнително разклаща митовете.

                Иначе то се продава и медна ламарина. Кръг или шестоъгълник с диаметър дължината на вълната, с електролитно посребряване ще направи чудеса каквито никакви радиали не биха могли. Т.е. ще се спечели последният половин децибел на който този вид антени са способни.

                Коментар


                • #9
                  От: Радиали

                  Така е. Тя по принцип тая антена е малко...абе ловим риба на червеи, ама я да видим какво ще стане ако назобим червеите с малко анаболи. Чудеса няма да станат-пак ще хващаме по малко от тия, дето ловят на мрежа.
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Радиали

                    Тя медната ламарина не екранира ли по някакъв начин?
                    Ако си мислиш, че си добър в нещо, значи тепърва започваш да се учиш!
                    LZ1DLP

                    Коментар


                    • #11
                      От: Радиали

                      Първоначално публикуван от BatMitio04 Преглед на мнение
                      Тя медната ламарина не екранира ли по някакъв начин?
                      Радиалите са имитация на голям лист от медна ламарина - за тези които си нямат пари за медната ламарина.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Радиали

                        Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                        ...
                        Едно време бях качвал разни книги по темата, когато ми беше интересна...
                        Всички книги са офлайн, вероятно завинаги. Аз си качвам файловете на Гугълския диск, уж по-надежден идва.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Радиали

                          Ще ги кача пак. Те там напрекъснато нещо местят, губят...
                          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Радиали

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Радиалите са имитация на голям лист от медна ламарина - за тези които си нямат пари за медната ламарина.
                            Аха, сега си напаснах някои части от пъзела. Чел съм, че радиовълните могат да заобикалят предмети непоголеми от дължината на вълната т.е. радиалите трябва да са толкова на брой, че разстоянието между всеки радиал да не е по-голямо от дължината на вълната. А като се екранира в медната ламарина после какво се случва с вълните, нагоре ли отиват?
                            Ако си мислиш, че си добър в нещо, значи тепърва започваш да се учиш!
                            LZ1DLP

                            Коментар


                            • #15
                              От: Радиали

                              Мрежата от радиали замества земята в четвъртвълновите несимтерични системи. Служи да се изравни съпротивлението между активната част на антената и земята. Т.е. правим си една изкуствена "земя"-каквато ни трябва според случая и където ни трябва, понеже истинската е капризна и не ни върши работа, освен това е на фиксирано място в пространството. Активният елемент на антената трябва да го качим примерно на 10-тия етаж, а земята си е където е. Няма как да я преместим, за това се прави тази мрежа от радиали, която я замества.
                              На практика е електромагнитно "огледало", с което се кара несиметричната система да стане симетрична и да работи като обикновен дипол. Това обаче има граници, чисто физически.Заради тях такава антена никога не може да се настрои да работи на 100% от максималната си възможна ефектовност. Обаче...съчетава малък размер с прилично усилване, заради което се ползва.
                              Последно редактирано от santaclash; 07-04-18, 18:49.
                              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X