Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Много въпроси за локално парно

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Много въпроси за локално парно

    Живот и здраве скоро ще съм на ново място където ще се отопляме с локални парно.

    Ситуацията е следната - двуетажна къща, около 100 кв.м. на етаж. Има прекарани тръби за локално парно. Няма радиатори, няма печка, само тръби. Тръбите стигат до бойлера, който е със серпентина. Трябва и той да се подвърже.

    Не съм наясно какво трябва да стане, само знам че аз ще го правя... та изкочиха куп въпроси. И интернет няма много информация. Та:

    1. Какво е отворена и какво е затворена система? Кое да избера?
    2. Разширителния съд на най-високата точка ли се слага?
    3. Системата с каква течност се пълни?
    4. Ще се взима камина с водна риза - няма да е котелче, защото тръбите излизат в хола. Чета как се смята мощността на камината. Казват и че било по-добре да е чугунена риза. Така ли е? Пелети или твърдо гориво да е? До сега се топлех на дърва.
    5. Избор на помпа. Има ли нещо по-специфично там?
    6. Ако спре тока и свърши заряда на UPS-a какво се случва? Може ли да работи системата без да върти помпата?

    Съжалявам ако са ми глупави въпросите..
    "Когато целта е всичко и пътят е без значение"

    Grand Cherokee Limited 2.7CRD

  • #2
    От: Много въпроси за локално парно

    Мога да помогна с някои въпроси, тъй като се топля с камина на дърва близо 20 години.
    При отворената система налягане в нея няма. Тя е свързана с разширителния съд, който е изведен някъде високо и има преливник извън къщата. При евентуално завиране на водата просто системата почва да кипи и през преливника изхвърля водата. Налягане няма как да се образува, тъй като системата е свързана с атмосферата.
    Системата може да се напълни или с вода, или с антифриз. Ако камината се ползва зимата, няма смисъл от антифриз. Той е полезен, когато температурите са много ниски, а в къщата не се живее примерно няколко дена. Просто антифриза не замръзва, но и предпазва от корозия. От другата страна обаче не предава топлината, така както водата. Тоест компромис. Аз ползвам вода.
    Според мен е важно помпата да не е китайска. С скъпа и качествена съм от 13години. Не дава признаци да умира.
    Ако помпата спре да върти, просто ще заври системата и ще изхвърли течността. Може и риза да пукнеш при напълването и със студена вода. Или пък някой маркуч да се постопи.
    И който ти казва, че ще се грееш с трици маймуни-не му вярвай. Ако искаш да ти е топло, иска гориво и то в големи количества. Няма как почти без пари да изкараш цяла зима. Трябват си едни средства. Аз лично отоплявам 120квадрата с 8 кубика дърва. Но кефа е голям. Първо, защото се разхождам полу гол навсякъде и второ-когато ми се прияде луканче просто отварям и го мятам на въглените. Майната му на мазането.
    Това от мен. Поздрави!

    Коментар


    • #3
      От: Много въпроси за локално парно

      По-скоро няма да се справиш с такава задача. Изборът на система зависи от много неща и има доста варианти на свързване. Едно време локалното парно се изпълняваше само по един начин-отворена гравитачна система. Т.е. без помпи. Сега ги правят с помпи, което малко обезсмисля отворената система.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #4
        От: Много въпроси за локално парно

        Аз пък се съмнявам че камина с водна риза ще стопли 2 етажа по 100 квадрата.Ако са две камини-по една на етаж,може.
        Не е лошо да се помисли за котел с пелети.
        МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

        Коментар


        • #5
          От: Много въпроси за локално парно

          Първоначално публикуван от Interceptor Преглед на мнение
          Живот и здраве скоро ще съм на ново място където ще се отопляме с локални парно.

          Ситуацията е следната - двуетажна къща, около 100 кв.м. на етаж. Има прекарани тръби за локално парно. Няма радиатори, няма печка, само тръби. Тръбите стигат до бойлера, който е със серпентина. Трябва и той да се подвърже.

          Не съм наясно какво трябва да стане, само знам че аз ще го правя... та изкочиха куп въпроси. И интернет няма много информация. Та:

          1. Какво е отворена и какво е затворена система? Кое да избера?
          2. Разширителния съд на най-високата точка ли се слага?
          3. Системата с каква течност се пълни?
          4. Ще се взима камина с водна риза - няма да е котелче, защото тръбите излизат в хола. Чета как се смята мощността на камината. Казват и че било по-добре да е чугунена риза. Така ли е? Пелети или твърдо гориво да е? До сега се топлех на дърва.
          5. Избор на помпа. Има ли нещо по-специфично там?
          6. Ако спре тока и свърши заряда на UPS-a какво се случва? Може ли да работи системата без да върти помпата?

          Съжалявам ако са ми глупави въпросите..
          1. Камина с водна риза топли до около 100 м2 другото си е самоизмъчване трябва да е огромна и зареждаш с огромни дънери
          2. Няма кой да ти каже точно каква мощност ти трябва защото ти трябва да се обследват топлозагубите в къщата, това го правят инджинери топлотехници.
          Предполагам че къщата ти е доста старо строителство от онези дето има големи термомостове с разните му стърчащи балкони по фасадите и т.н.
          3. Пелетна камина или котел ще работи много по лесно за ползвателя.
          4. Всеки лев в повече инвестиран в изолация е по смислен от всичко друго в отоплителната инсталация.

          При интерес давам на лично координат на човек от Варна дето се занимава с отоплителни инсталации от всякакъв порядък и познава парите.
          Последно редактирано от rosen_offroad; 05-04-18, 08:18.
          Land Rover Discovery II, V8 4.0
          VW Golf VI variant
          Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

          Коментар


          • #6
            От: Много въпроси за локално парно

            Съдейки по въпросите ти, ми се струва че няма да се справиш сам със задачата.

            Като цяло, всеки малко по-грамотен и сръчен човек, ще се справи да направи една система за отопление. Там от камината да е навържат радиатори и помпа и да се върти една вода. НО според мен е добре да се посъветваш със специалист, да дойде на място да огледа. Има си разни тънкости и сметки, които едва ли ще можете да ги направите сам. Защото при грешни сметки и решение, може да не изберете подходящ отоплителен уред, и така или да имате големи разходи или недостиг на енергия за отоплението. Нали не случайно има инженери в тази област

            Ако пода не е пипан, може да си направите подово, (ние не сме с такова) в повечето случай от мнения на хора използващи подово отопление, са доста доволни. А и не знам дали заради това че площта е разпределена на земята и естествения път на топлото е нагоре, повечето сякаш имат по-нисък разход за отопление.

            Предполагам, че доста хора ще дадат съвети и тук, но от дистанция може съветите да не са подходящи за вас. Разни фактори като какво строителство е къщата, изолация, изложение на стаите, дограма и т.н. фактори, които е добре да се видят на място.
            Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
            И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
            вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

            Коментар


            • #7
              От: Много въпроси за локално парно

              Звънни ми утре да ти кажа кое и как пък ти ще си прецениш дали можеш.Аз време от сега да кажа обаче нямам, а и не обичам да оправям това дето друг е почнал.
              Няма страшно в умирачката...
              Страшното е да си жив!...

              Коментар


              • #8
                От: Много въпроси за локално парно

                Не можах да пиша няколко дни.....
                Не знам как от въпроси разбрахте че няма да се справя, но със сигурност аз ще го правя. Майстори никога не са ми влизали в къщата, няма да влязат и сега.

                Изясниха ми се доста неща, за което благодаря, а колега slatanic, ще ти звънна след празниците.
                Последно редактирано от Interceptor; 07-04-18, 14:02. Причина: допълнение
                "Когато целта е всичко и пътят е без значение"

                Grand Cherokee Limited 2.7CRD

                Коментар


                • #9
                  От: Много въпроси за локално парно

                  Никой няма да го направи по-добре от теб самия.
                  Аз досега съвестен майстор не съм срещал,всички търсят само печалбата.
                  Успех.
                  "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                  Коментар


                  • #10
                    От: Много въпроси за локално парно

                    И аз съм с къща на два етажа с около 100кв. м. на етаж. Все още не ми е изградена инсталацията напълно, поради ремонт на самата къща. Само че съм с котелно вкопано в земята и с котел. В къщата е комфортно за живеене и дори в стаите, където няма радиатори, се усеща че е достатъчно топло за работа. Предната година се отоплявах само с климатик и топлех само една стая. Тази година съм изгорил около 2тона въглища. Предполагам че като се топли всичко, ще трябват 4-5 тона. Сам си правих инсталацията и имам тръби пуснати до всички стаи. Отворена ми е системата и съм направил с възможно най-широките тръби. Ако спре тока и не се дава зор на котела си работи и на гравитичен принцип, но трябва да се внимава със зареждането на гориво. Помпата съм я направил да включва на около 60 градуса.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Много въпроси за локално парно

                      Доста непрактично е с камина с водна риза да се отоплява цялата къща - за да е топло в останалите стаи, в хола (предполагам там ще е камината) ще трябва да е сауна... А нощем като прегорят дървата, става хладно... По-добре отделено котле на пелети или др. гориво, което позволява автоматизиране.
                      Най-важно обаче е да се направи добра изолация и дограма... Без тях и при горещи радиатори не е комфортно...
                      помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                      Коментар


                      • #12
                        От: Много въпроси за локално парно

                        Къщата е сравнително нова, има изолация отвсякъде. Дограмата също е добра. Покрива също е с изолация.

                        Проблема с котела е че тръбите са изведени в хола на централно място, т.е. с идеята да е естетическо и да можеш да гледаш огъня.

                        По-принцип при много къщи като не е отопляно и като влезеш зимата вътре е все едно си още отвън. Тук без да е отопляно се усеща по-добра температура. Ако въобще може да се съди по това.
                        "Когато целта е всичко и пътят е без значение"

                        Grand Cherokee Limited 2.7CRD

                        Коментар


                        • #13
                          От: Много въпроси за локално парно

                          Първоначално публикуван от Interceptor Преглед на мнение
                          Къщата е сравнително нова, има изолация отвсякъде. Дограмата също е добра. Покрива също е с изолация.

                          Проблема с котела е че тръбите са изведени в хола на централно място, т.е. с идеята да е естетическо и да можеш да гледаш огъня.

                          .
                          Туй е добре, ама посред нощите и рано сабахлем, кой ще се занимава с естетическо подклаждане на огъня?

                          Коментар


                          • #14
                            От: Много въпроси за локално парно

                            Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                            Туй е добре, ама посред нощите и рано сабахлем, кой ще се занимава с естетическо подклаждане на огъня?
                            +1
                            И като всички са на работа например. Откакто съм на газ, не искам да виждам дърва и въглища. Даже дървените въглища съм намразил.
                            Ford Maverick II 2.3 XLT
                            Ford Mondeo MK5

                            Коментар


                            • #15
                              От: Много въпроси за локално парно

                              Още един глас за подово. Може и на втория етаж. Топлината се качва нагоре.
                              За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X