Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем със задържане на кола на турската граница

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем със задържане на кола на турската граница

    Здравейте колеги,

    Имам проблем, на който не мога да реша как да действам за това имам нужда от помощ и съвети.

    На кратко: преди 2-3 години закарах колата (БГ регистрирана) на мой познат до Турция и се прибрах без нея, не ми направиха никакви проблеми и всичко беше ОК.

    Съвсем скоро пътувах към Турция с моята лична кола и на турската граница ме спират и ми казват, че или трябва да плащам солидна глоба от около 5000 лв за да се прибера с личния автомобил в България или да си я оставя на паркинг на турската граница (1 седмица безплатно после по 10-15 лири на ден) и да се прибера пеша в България или да върна колата (колата на моя познат), с която съм бил влязъл преди 2-3 години и да си я върна обратно в България.

    Аз избрах да си оставя колата там и да се прибера до България и да реша какво да правя, защото въобще не знам къде е този неговата кола - бракувана/в движение/продадена... нямам връзка с него от доста отдавна също и сега ще го диря или не знам...

    Върпосът ми е какви изходи имам от тази ситуация? Моя личен автомобил Форд Фокус не струва над 5000 лв, а макс 2000 лв. Ако оставя/изоставя моя автомобил там за неопределен срок в Турция какво ще се случи? Ако реша да си платя глобата след това на всяко влизане в Турция винаги ли ще ми търсят глоба по 5000 лв? В документа с глобата пише, че мога да обжалвам решението, това струва ли си да опитвам и имам ли шанс за успех?

  • #2
    От: Проблем със задържане на кола на турската граница

    Едва ли ще ти искат една глоба два пъти. Но ако зарежеш там колата най-вероятно ще дължиш паркинг за дъъъъъъъълго време. Освен глобата.

    Поне знаеш ли за какво е глобата? Дали е заради нерегистрирана продажба или твоя човек е направил някой зулум дето го пишат на твоя гръб?

    Коментар


    • #3
      От: Проблем със задържане на кола на турската граница

      Щом искат да върне колата на приятеля, най-вероятно го таксуват като нелегален внос без обмитяване на автомобила.
      Subaru Legacy 2.5
      Suzuki GS500 E

      Коментар


      • #4
        От: Проблем със задържане на кола на турската граница

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        ...Поне знаеш ли за какво е глобата? Дали е заради нерегистрирана продажба или твоя човек е направил някой зулум дето го пишат на твоя гръб?
        Престой на автомобил с чужда регистрация в страната над някакъв срок, 2 години мисля се води незаконен внос. Глобата е за всеки просрочен месец в размер на дължимото мито, като след третия месец сумата се удвоява
        And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

        Коментар


        • #5
          От: Проблем със задържане на кола на турската граница

          Ми то навлизане в Турция навремето си записан че си влезнал с кола Х и с паспорт У.

          Излезнал си без кола. Не ми е ясно как на излизане не са ти я търсили. Както и да е.

          Фактически сега нарушаваш правилото за престой на МПС с чуждестранна регистрация в Турция. Срока е 6 месеца / ако се развалила или счупила трябва да имаш документ от митническите власти,т.е да си ги уведомил/.

          Тъй като не знаем за какво е глобата не е ясно за какво са те подгонили. Как е определена глобата. Все пак е посочен някой член .

          Пълномощно направи ли на "твоя приятел ".
          only 4 x 4,sim AWD

          Коментар


          • #6
            От: Проблем със задържане на кола на турската граница

            Да добавя - навярно втората кола е останала като залог.
            Мисля,че не е глоба , а направо си е санкция за мито и ДДС.
            Митницата ти е завела дело за нарушител - и са определили стойност на първия автомобил /митническа / и са сложили мито и ДДС. А в Турция са много високи.
            И щом си се прибрал си късметлия, но сигурно не си единствен.
            Бая народ продадоха колите си с пълномощно. Но то /пълном./ е един лист хартия.
            Навярно не ти бил добър приятеля.
            only 4 x 4,sim AWD

            Коментар


            • #7
              От: Проблем със задържане на кола на турската граница

              Точно като внос са я третирали и те гонят теб, защото ти си я внесъл. Нито знаят, нито ги бърка на кого е регистрирана. Това не е само в Турция така. В Унгария и Чехия е същото, като в Унгария освен хиляди евро глоба, има и затвор за такова нещо...
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • #8
                От: Проблем със задържане на кола на турската граница

                Дааа, колегите правилно са посочили - това си е чист нелегален внос на автомобил...
                Не виждам как можеш да спориш с тях - плащаш глобата и си прибираш автомобила... Или им го предаваш...
                При излизането на времето не си имал никакъв проблем, защото си бил в срока, през който автомобила е можел законно да престои там.
                Въпреки, че тогава би трябвало поне да ти поискат две декларации - едната - на кой адрес се съхранява автомобила и кой е отговорен за него, а втората - че безвъзмездно предаваш автомобила на държавата ако не го изнесеш в законовия срок...
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #9
                  От: Проблем със задържане на кола на турската граница

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180403_092929.jpg
Прегледи:1
Размер:298.4 КБ
ID:5785113


                  Срока е 6 месеца който важи от влизането ти.От там на сетне си виноват.
                  Има такива живеещи там с две коли и ги въртят през 6 месеца.Едната тук др.там и обратното.
                  Когато влизаш ти слагат печат с дата до кога ти е престоя за това че няма как да незнаеш .
                  Тая снимка май мн я орязах.
                  От последното ми влизане е датата е 16 05 2018 до която мога да остана.
                  Последно редактирано от Даниел Чобанов; 03-04-18, 08:45.
                  Оправданието е като гъз-всеки го носи със себеси !

                  Коментар


                  • #10
                    От: Проблем със задържане на кола на турската граница

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Едва ли ще ти искат една глоба два пъти. Но ако зарежеш там колата най-вероятно ще дължиш паркинг за дъъъъъъъълго време. Освен глобата.

                    Поне знаеш ли за какво е глобата? Дали е заради нерегистрирана продажба или твоя човек е направил някой зулум дето го пишат на твоя гръб?
                    Заради внос на автомобил в Турция е. Понеже произвеждат автомобили, а и по принцип си имат силно протекционистична политика. Доста глупаво е да си оставиш/ продадеш по такъв начин колата там.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Проблем със задържане на кола на турската граница

                      Първоначално публикуван от wert Преглед на мнение
                      глупаво е да си оставиш/ продадеш по такъв начин колата там.
                      То и тука не е най-умното нещо.

                      Ама човекът вече го е направил, сега търси следващите стъпки.

                      Които общо взето се свеждат до плащане на 5000лв глоба.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Проблем със задържане на кола на турската граница

                        Дадоха ми 2 глоби, на които пише само на турски не ми и преведоха даже какво пише и по-кой члез/закон или каквото е там ме обвиняват единствено ми казаха, че имам кола вкарана в Турция и заради това ме глобяват. Единствено забелязах, че едната глоба пише моето име, а на другата е името на собственика на автомобила и двете глоби са еднакви почти по 2500 лв всяка. Сега ще намеря преводач да ми преведе дословно какво пише. Но и според мен е санкция за мито и ДДС. Най-вероятно онзи си е продал колата преди 3 години... Аз имах пълномощно за онази кола. Значи ако реша да си изоставя там колата и намеря начин да я бракувам в България за да не плащам данъци и т.н. трябва да забравя за Турция иначе при влизане там най-вероятно ще си имам още по-гооолеми проблеми. Както и да е от прочетеното на колегите горе разбрах, че почти единствения и най-разумен начин е да си платя глобите и това е... и да си прибера моята кола.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Проблем със задържане на кола на турската граница

                          Първоначално публикуван от bbfl Преглед на мнение
                          ...
                          На кратко: преди 2-3 години закарах колата (БГ регистрирана) на мой познат до Турция и се прибрах без нея, не ми направиха никакви проблеми и всичко беше ОК.
                          ...
                          От това разбирам, че колегата само е закарал колата на неговият познат, а не колата си, която да остави на познатият си, който явно не му е толкова познат, след като не могат да се намерят.

                          ... ся, как я е вкарал в Турция без пълномощно, а ако е имал, как и защо оня от Турция му го е направил, или ако му го е направил в България, защо сам не си е вкарал колата в Турция, е друга тема.
                          Явно колегата пропуска да ни сподели същината на въпроса/проблема.
                          Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 03-04-18, 10:49.
                          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                          Коментар


                          • #14
                            От: Проблем със задържане на кола на турската граница

                            Първоначално публикуван от bbfl Преглед на мнение
                            Дадоха ми 2 глоби, на които пише само на турски не ми и преведоха даже какво пише и по-кой члез/закон или каквото е там ме обвиняват единствено ми казаха, че имам кола вкарана в Турция и заради това ме глобяват. Единствено забелязах, че едната глоба пише моето име, а на другата е името на собственика на автомобила и двете глоби са еднакви почти по 2500 лв всяка. Сега ще намеря преводач да ми преведе дословно какво пише. Но и според мен е санкция за мито и ДДС. Най-вероятно онзи си е продал колата преди 3 години... Аз имах пълномощно за онази кола. Значи ако реша да си изоставя там колата и намеря начин да я бракувам в България за да не плащам данъци и т.н. трябва да забравя за Турция иначе при влизане там най-вероятно ще си имам още по-гооолеми проблеми. Както и да е от прочетеното на колегите горе разбрах, че почти единствения и най-разумен начин е да си платя глобите и това е... и да си прибера моята кола.
                            аааа, почнаха да се изясняват нещата.

                            Ако другата кола не е била твоя и можеш да докажеш че е била на другия юнак, може да ти отменят глобата. Ама се почва с преводач и с турски адвокат. Поне през гугъла да беше прекарал листата които имаш, да знаеш кое какво е.

                            Жокер: не е трудно да се намери турски адвокат който говори български.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Проблем със задържане на кола на турската граница

                              Всъщност, схемата е много проста, ама при използването важния момент е да е коректен т.нар. "познат".
                              Ден, след забавяне на извеждането на автомобила от Турция, той отива на митнически паркинг. За Истанбул той се намира точно до летището. Там с известни разправии, и някои разходи, си възвръщаш отново автомобила.
                              Доброто владеене на езика, и добри познания на законовата уредба са препоръчителни, както и познаването на психиката на местните тоже.

                              Казано с думи прости - далаверата си я изпуснал, сега почва изваждането.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X