Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Помощ за статистически анализ и оптимизация

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Помощ за статистически анализ и оптимизация

    Здравейте,

    Търся съвет за прилагането на статистически анализ при намирането на производствен проблем - поява на балони в изделие.

    Като входни параметри, които съм забелязал да варират са: охладителни води - дебити и температури, вариация в състава на суровините, температура на леене, скорост на леене, място на мехурите в обема и по дължина на изделието, различен размер на мехурите, ако щете и температура на околната среда.

    Появата на дефекта е периодично и след доста наблюдаване не намерих закономерност при проследяване на всеки фактор поотделно, но при комбинирането им ми е каша.

    Питането ми е принципно за метод и софтуер:
    Как да оценя кои фактори са ми значими и после посредством композиционен план/регресия да си хвана дали има екстремуми, а и както дали има адекватност?

    Благодаря на статистиците.

    Лека вечер.
    Драго
    Последно редактирано от drago_pishinkov; 01-04-18, 19:52. Причина: правопис
    Черно, мирише и разваля характера!

  • #2
    От: Помощ за статистически анализ и опримизация

    Дано не ти е спешно - след Великденските празници ще имам отговор, вероятно.

    Коментар


    • #3
      От: Помощ за статистически анализ и опримизация

      Всяка помощ ценя. Методът може да послужи и на други.
      Черно, мирише и разваля характера!

      Коментар


      • #4
        От: Помощ за статистически анализ и опримизация

        Ще следя с интерес. И при мен се появяват подобни проблеми при сравнително константни входни параметри. Но не ми е хрумвало, че би могло да има софтуер...
        В миналото ще остане, каквито сме били...

        Коментар


        • #5
          От: Помощ за статистически анализ и опримизация

          Хмм, интересен въпрос, аз преди всичко бих се тревожил не толкова за софтуера и метода а за начина на събиране и качеството на входящите данни, тоест някой/и хора трябва много сериозно, методично и стриктно да събират данни и да ги записват.

          Може би и една екселска таблица би свършила работа но ако това е индустриално производство, адекватното събирането на данни мисля ще е проблема а не интерпретирането им.

          Колега би ли обяснил как си го представяш реално да стане събирането, замерването и записването на това количество данни и какво е самото количество данни/параметри за колко време спрямо колко продукта?
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • #6
            От: Помощ за статистически анализ и опримизация

            Събира ги контролер достатъчно начесто. Записват се при всеки един работен цикъл за всяйа една единица изделие (цикъл на леене под налягане). Екселски таблици имам доволно. Някаква идея от ваша страна?
            Черно, мирише и разваля характера!

            Коментар


            • #7
              От: Помощ за статистически анализ и опримизация

              Хомогенността на изходния материал, предполагам, се подразбира? Сиреч, химичен състав, налягане, с което се подава, температура... на "кашата" ги приемаме за константа? За какъв материал говорим, ако не е тайна и за какви количества на брой изделие? Предполагам някакъв полимер.
              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

              Коментар


              • #8
                От: Помощ за статистически анализ и опримизация

                Според мен екселските данни трябва да ги визуализираш като графика за всеки параметър един под друг ( ексела не ми е силна страна , но трябва да може ) и така може да виждаш евентуални колебания на някои параметри , или някой параметър при дефектно изделие . Влага в материала ?

                Коментар


                • #9
                  От: Помощ за статистически анализ и опримизация

                  На мен екселът ми е силна страна, но не помогна.

                  Доста трудно се оказа осъзнаването взаимодействието между повечко фактори и затова търся оценка на тяхната тежест и статистическа оптимизация. Хора, занимаващи се с това, доста добре знаят какво значи.
                  Черно, мирише и разваля характера!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Помощ за статистически анализ и опримизация

                    6 Сигма тогава .

                    Коментар


                    • #11
                      От: Помощ за статистически анализ и опримизация

                      Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                      Хмм, интересен въпрос, аз преди всичко бих се тревожил не толкова за софтуера и метода а за начина на събиране и качеството на входящите данни, тоест някой/и хора трябва много сериозно, методично и стриктно да събират данни и да ги записват.

                      Може би и една екселска таблица би свършила работа но ако това е индустриално производство, адекватното събирането на данни мисля ще е проблема а не интерпретирането им.

                      Колега би ли обяснил как си го представяш реално да стане събирането, замерването и записването на това количество данни и какво е самото количество данни/параметри за колко време спрямо колко продукта?
                      Както е казал и колегата, контролерът записва параметрите на всеки цикъл. При мен на една от машините дори има възможност да посоча точно кой параметър да се следи.

                      Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                      Хомогенността на изходния материал, предполагам, се подразбира? Сиреч, химичен състав, налягане, с което се подава, температура... на "кашата" ги приемаме за константа? За какъв материал говорим, ако не е тайна и за какви количества на брой изделие? Предполагам някакъв полимер.
                      Не знам за колегата, но аз се занимавам с пластмаси и тези балони се появяват обикновено в дебели изделия от поликарбонат или кристален полистирол. Предполагам, че и при теб са попадали от дебелите прозрачни и кръгли закачалки с балончета въздух вътре...

                      Първоначално публикуван от gy6ter Преглед на мнение
                      Влага в материала ?
                      При пластмасите влагата във входящия материал обикновено се появяват като лъскави черти по повърхността на изделието.
                      В миналото ще остане, каквито сме били...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Помощ за статистически анализ и опримизация

                        Първоначално публикуван от gy6ter Преглед на мнение
                        6 Сигма тогава .
                        Току-що научих нещо ново!
                        В миналото ще остане, каквито сме били...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Помощ за статистически анализ и опримизация

                          https://men246.wordpress.com/2018/04/ - тук има много за четене относно преработката на пластмаса .

                          Коментар


                          • #14
                            От: Помощ за статистически анализ и опримизация

                            Месец март , на края на статията има написано за мехурчетата . Иначе мехурчета се появяват и от влага в материала на някой пластмаси .

                            Коментар


                            • #15
                              От: Помощ за статистически анализ и опримизация

                              Първоначално публикуван от gy6ter Преглед на мнение
                              https://men246.wordpress.com/2018/04/ - тук има много за четене относно преработката на пластмаса .
                              Доста от тези статии съм ги чел. Някои са ми помагали, с други не съм бил съгласен заради опита, но това е може би за съвсем друга тема.
                              В миналото ще остане, каквито сме били...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X