Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Защита на патент/дизайн-как, къде?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Защита на патент/дизайн-как, къде?

    Здравейте,

    Надявам се да има запознати как става защитата на патент, или дизайн, към кого да се обърна, особенности, цени, валидност за кои държави и т.н.? Въпросите и рисковете по темата, както може да се предположи са много, затова мисля, че е много важно да се започне с правилният човек-
    в случая предполагам адвокат?

    Благодаря предварително!
    много автомати-слаби резултати!

  • #2
    От: Защита на патент/дизайн-как, къде?

    Патентното ведомство, бул.Г.М.Димитров, срещу следствието. Там подаваш документите за патент. Цените сигурно им ги има на сайта. Много внимавай с кого говориш по коридорите там. Знам от приятел, че дебнат разни типове, да си присвоят някой патент от разсеян гражданин. Иначе адвокат по интелектуална собственост може да даде насоки. Това е което аз знам, за повече, който го е играл лично да каже.
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • #3
      От: Защита на патент/дизайн-как, къде?

      Пламене, на времето в ТУ имаше специализации в областта на патентното дело, а по някое време се появи и Висша школа по патентно дело.
      Виж в тая насока, иначе - тясно специализиран адвокат, който не можеш да прецениш до колко е компетентен (ако можеше, нямаше да го търсиш).

      Успех!

      Коментар


      • #4
        От: Защита на патент/дизайн-как, къде?

        Я да се абонирам и аз.
        Гледам в ляво- няма нищо, гледам в дясно пак няма нищо и си викам: Аааааа тука има нещо!

        Няма вече Диско,няма вече Pinz...

        Коментар


        • #5
          От: Защита на патент/дизайн-как, къде?

          Блгодаря за отговорите на Вени и Асен!
          Наясно съм колко лесно е да се открадне чужда идея, особенно в наше село, как могат да се забатачат нещата и т.н.-затова и търся съвет от някой играл в този филм към кого д се обърна? На българска държавна институция не бих се доверил!
          много автомати-слаби резултати!

          Коментар


          • #6
            От: Защита на патент/дизайн-как, къде?

            Първото и най-важното нещо при една патентна претенция е да си напише човек домашното - да провери например дали реално е измислил нещо ново. Теоретично и патентното ведомство трябва да направи това ама (1) за пари и (2) без претенция за изчерпателност.

            Ноооооооо преди това да схване поне базовите понятия в патентното право - например, какво е това патент, каква защита и какви права дава, какво може да се патентова в конкретната юрисдикция и какво не може.

            Също и каква е валидността на български патент в други страни. В зависимост от естеството на изобретението и предполагаемото му приложение това може да е важно или да не е.
            Последно редактирано от Ясен; 01-04-18, 17:42.

            Коментар


            • #7
              От: Защита на патент/дизайн-как, къде?

              Първоначално публикуван от mbenz Преглед на мнение
              ... да се открадне чужда идея ... българска държавна институция не бих се доверил!
              Само да допълня към "домашното": патентите СЕ ПУБЛИКУВАТ ! Това е начинът по който изобщо работят.

              Коментар


              • #8
                От: Защита на патент/дизайн-как, къде?

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Първото и най-важното нещо при една патентна претенция е да си напише човек домашното - да провери например дали реално е измислил нещо ново. Теоретично и патентното ведомство трябва да направи това ама (1) за пари и (2) без претенция за изчерпателност.

                Ноооооооо преди това да схване поне базовите понятия в патентното право - например, какво е това патент, каква защита и какви права дава, какво може да се патентова в конкретната юрисдикция и какво не може.

                Също и каква е валидността на български патент в други страни. В зависимост от естеството на изобретението и предполагаемото му приложение това може да е важно или да не е.
                За в други страни, мисля си се вади международен патент, признат е в цял свят. Ходих навремето за разрешение за ползване на патент за едни надписи на служебна кола, патента го държи фирма майка в Чехия. Та там помня, имаше някаква мисля Мадридска конвенция или нещо от сорта, която определя международните права. Щом патента е ваден по нея си важи навсякъде.
                п.п.Или май Лисабонска беше...абе минаха 10 години.
                Ford Maverick II 2.3 XLT
                Ford Mondeo MK5

                Коментар


                • #9
                  От: Защита на патент/дизайн-как, къде?

                  Прав си за всичко, Ясене(както обикновенно), и понеже неяснотите са много, както и рисковете, и проблемите накрая реших да питам, и тук, като крайна инстанция!
                  Знам, че патентите се публикуват-проблемът е някой да не те окраде и изпревари по веригата, докато действаш!
                  Според някои специалисти(или "специалисти"), с които съм контактувал досега, освен патент, може да се говори и за дизайн, който излизал по-евтино, но защитавал автора по същия начин, като патента. Другото, което ми се каза, че имало български, европейски и световен патент, ама май-май не е точно така, или...?
                  много автомати-слаби резултати!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Защита на патент/дизайн-как, къде?

                    Не става така лесно, трябва ти адвокат, който разбира от интелектуална собственост. Сещам се за няколко човека, но работят предимно с по-големи фирми и не мога да ти обещая, че ще ти дадат ниска цена. Пиши на лични ако решиш.
                    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Защита на патент/дизайн-как, къде?

                      Първоначално публикуван от mbenz Преглед на мнение
                      . че имало български, европейски и световен патент, ама май-май не е точно така, или...?
                      Мда, ти си се подготвил вече.

                      Така е, поне до времето, когато имах познания по темата.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Защита на патент/дизайн-как, къде?

                        Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                        Мда, ти си се подготвил вече.

                        Така е, поне до времето, когато имах познания по темата.
                        Много съм се подготвил, няма що-от половин година се "подготвям", но май правната каша и вариантите по темата са много!
                        М/у другото иде реч за патент по аеродинамика, така че не разчитам(а и няма нужда) адвоката да е компетентен по темата-важното е да е коректен! Аз съм убеден в правотата на измишльотините ми и си поемам риска!
                        много автомати-слаби резултати!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Защита на патент/дизайн-как, къде?

                          Патентът си е патент, запазената марка си е запазена марка, регистрираният дизайн си е регистриран дизайн и всички тези неща осигуряват различна защита на различни аспекти на нещото което искаш да защитиш.

                          Малко е вероятно някакво човешко творение да попада едновременно в обхвата на две от тези категории.

                          -----
                          п.п. защитата от недобросъвестен служител на патентното ведомство би могла да е доста елементарна. Особено със съвременните технологии.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Защита на патент/дизайн-как, къде?

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Патентът си е патент, запазената марка си е запазена марка, регистрираният дизайн си е регистриран дизайн и всички тези неща осигуряват различна защита на различни аспекти на нещото което искаш да защитиш.

                            Малко е вероятно някакво човешко творение да попада едновременно в обхвата на две от тези категории.

                            -----
                            п.п. защитата от недобросъвестен служител на патентното ведомство би могла да е доста елементарна. Особено със съвременните технологии.
                            А, сега де-един адвокат твърди, че м/у патент и дизайн нямало разлика, освен в цената за защитата им...?
                            много автомати-слаби резултати!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Защита на патент/дизайн-как, къде?

                              Четенето не е забранено.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X