Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дете на 16 години с придружител различен от майка/баща в чужбина/ЕС

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дете на 16 години с придружител различен от майка/баща в чужбина/ЕС

    Казуса е следния.
    Дъщерите ми са на 16 и 18 навършени.
    Лятото искат да идат на гости тук таме из ЕС.
    Има ли вариант каката да е придружител на малката за пред авиолиниите и паспортните контроли у нас и в ЕС?

    Доколкото се сещам сме излизали в ЕС и искаха пълномощно от майката защото не беше с нас.
    Само че го искаха на гръцката граница а на румънската не.

    Дали има друг вид пълномощно да направим за каката?
    Land Rover Discovery II, V8 4.0
    VW Golf VI variant
    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

  • #2
    От: Дете на 16 години с придружител различен от майка/баща в чужбина/ЕС

    Има декларация от двамата родители - така сме изпращали децата на екскурзия... Май бе нотариално заверена... За мое учудване са ги искали само на българската граница...

    П.С. Ей сега я намерих...
    Декларация
    1....ЕГН...
    2....ЕГН...

    Декларираме, че сме съгласни дъщеря/сина ни .... ЕГН.....да пътува непридружаван/а от нас в чужбина....

    Подписи

    Същото на английски на същата страница (за всеки случай)...
    Отдолу - нотариален печат...
    Последно редактирано от slowtraveler; 30-03-18, 17:21.
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #3
      От: Дете на 16 години с придружител различен от майка/баща в чужбина/ЕС

      Тя е пълнолетна и не виждам проблем,правите и пълномощно със съпругата и упоменавате държавите където ще ходят.
      Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

      Коментар


      • #4
        От: Дете на 16 години с придружител различен от майка/баща в чужбина/ЕС

        За придружител на 16 годишно не съм чувал.

        Коментар


        • #5
          От: Дете на 16 години с придружител различен от майка/баща в чужбина/ЕС

          До колкото знам е декларация, не пълномощно и гледам, че съм минавал с "безадресни" такива, пример:

          Долуподписаните................................. в качеството си на родители, на основание чл.76, точка 9 от Закона за българските лични документи писмено ДЕКЛАРИРАМЕ,
          че сме съгласни непълнолетното ни дете:
          да напусне територията на Р.България и да пътува и пребивава в следните държави:
          Италия, Монако - Монте Карло, Сърбия, Словения и др.
          за периода от ................ до ...............................
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • #6
            От: Дете на 16 години с придружител различен от майка/баща в чужбина/ЕС

            Да разбирам ли че след 16 навършени години може да си ходи в ЕС сама само с тази декларация?

            Т.е. не и трябва упоменат придружител.
            Land Rover Discovery II, V8 4.0
            VW Golf VI variant
            Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

            Коментар


            • #7
              От: Дете на 16 години с придружител различен от майка/баща в чужбина/ЕС

              Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
              Да разбирам ли че след 16 навършени години може да си ходи в ЕС сама само с тази декларация?

              Т.е. не и трябва упоменат придружител.
              Може да пишеш "със или без придружител" без да споменаваш имена на такива, дати, периоди на излизане от страната и т.н. На границата прибират ксерокопие от декларацията, гледат в нея да има данните на детето и печат на нотариус. Т.е. освен оригинала на декларацията трябва да се носят и 1-2 ксерокопия от същата.
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #8
                От: Дете на 16 години с придружител различен от майка/баща в чужбина/ЕС

                За да нямаш ядове, нотариално пълномощно на лицето,което ще извежда детето от ДВАМАТА родители.
                Виден столичен ихтиолог

                Коментар


                • #9
                  От: Дете на 16 години с придружител различен от майка/баща в чужбина/ЕС

                  В посолствата(сайтовете) има формата за разпечатване.

                  Важно е да се носи оригинала и да има копие, защото си задържат копие и ако нямаш ти вземат оригинала.

                  Придружител може да бъде всеки човек който е упълномощен, няма нужда да е роднина, трябва да е нотариално заверено за да няма риск.

                  Моите деца много пъти са били извеждани от различни хора, това е нужно само на българската граница на излизане, според опита ни.

                  Пълномощно е нужно и ако само единия родител извежда дете/ца.
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Дете на 16 години с придружител различен от майка/баща в чужбина/ЕС

                    Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                    В посолствата(сайтовете) има формата за разпечатване.

                    Важно е да се носи оригинала и да има копие, защото си задържат копие и ако нямаш ти вземат оригинала.

                    Придружител може да бъде всеки човек който е упълномощен, няма нужда да е роднина, трябва да е нотариално заверено за да няма риск.

                    Моите деца много пъти са били извеждани от различни хора, това е нужно само на българската граница на излизане, според опита ни.

                    Пълномощно е нужно и ако само единия родител извежда дете/ца.
                    Мисля да послушам този съвет защото ми звучи най логично.
                    Благодаря на всички.
                    Land Rover Discovery II, V8 4.0
                    VW Golf VI variant
                    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                    Коментар


                    • #11
                      От: Дете на 16 години с придружител различен от майка/баща в чужбина/ЕС

                      Последния пост е точен - за детето трябва да има пълномощно със срок / или до навършване на пълнолетие, обхват на пътуванията /или целия свят. Подписано от двамата родители, нотариално заверено, с името, ЕГН, паспортни данни и на лична карта на упълномощения да придружава детето.
                      Такова пълномощно служи само за излизане през българска граница - няма нужда от преводи.
                      Текста ще предостави самия нотариус.
                      Трябва да се носи оригинала и фотокопия на документа - на всяко излизане през българската граница се показва оригинала и се оставя едно фотокопие.
                      Show must go on!
                      LZ1VES

                      Коментар


                      • #12
                        От: Дете на 16 години с придружител различен от майка/баща в чужбина/ЕС

                        https://www.mfa.bg/bg/pages/91/index.html
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Дете на 16 години с придружител различен от майка/баща в чужбина/ЕС

                          Странни неща има тук...

                          Защо родителите трябва да имат паспорт?
                          Защо последната декларация е подадена по дифолт в Лондон?

                          Никъде не пише, че тая декларация трябва да е заверена нотариално.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Дете на 16 години с придружител различен от майка/баща в чужбина/ЕС

                            Вени, и двете си деца докато бяха непълнолетни съм ги пращал безпроблемно из Европата с Декларация както съм описал в първото си мнение (т.е. - без придружител )... За нотариуса препоръчаха учителите, които имаха доста голям опит с конкретната екскурзия (доколкото се сещам - 6лв струваше заверка на подпис - т.е. 12лв общо)... Английския бе моя инициатива - за всеки случай - нищо не коства (така правих и пълномощните за служебните автомобили).
                            Децата не са споделяли да са имали проблеми... Факт е, че сме имали проблеми само когато сме пътували семейно - поради някакъв бъг в системата на ГКПП на щерката не е отбелязано коя и е майката, та се е налагало да обяснявам на летището (добре, че си приличат)
                            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Дете на 16 години с придружител различен от майка/баща в чужбина/ЕС

                              Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                              ....(т.е. - без придружител )...)
                              Що? Да може кой ги хване от улицата да ги изведе. Пълномощното е 5 лв и 1/2 час. И точно както се констатира в #8 и после, ги развеждаха треньори, учители, баби и дядовци.
                              А тези простотии се правят от името на всички ни.
                              Даника
                              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X