Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Скандинавска/нордичека култура и изкуство

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Скандинавска/нордичека култура и изкуство

    Те така е по-разбираемо, прости на простия!
    Колкото по-проходим джип имаш, толкова по-далеч ще ходиш за трактор.....
    0882 52 00 52 - Жоро

    Коментар


    • #17
      От: Скандинавска/нордичека култура и изкуство

      Че са изродени изродени са , няма майтап !
      7 години живях там и долу горе ги знам що за птици са . Затворени , студени , но не и лоши !
      Помага ли са ми много и имам доста трогателни и учудващи истории.
      Една от тях ще споделя на кратко , на предпоследната ми работа като напусках , шефката ми ( от онея студени финландци ) взе , че се разплака милата...
      Няма да го забравя това ! С две думи не си показват чувствата като нас , но ги имат !
      Който търси , намира !
      Човекът е човек, когато е на път !

      Коментар


      • #18
        От: Скандинавска/нордичека култура и изкуство

        Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
        Че са изродени изродени са , няма майтап !
        7 години живях там и долу горе ги знам що за птици са . Затворени , студени , но не и лоши !
        Помага ли са ми много и имам доста трогателни и учудващи истории.
        Една от тях ще споделя на кратко , на предпоследната ми работа като напусках , шефката ми ( от онея студени финландци ) взе , че се разплака милата...
        Няма да го забравя това ! С две думи не си показват чувствата като нас , но ги имат !
        Колега, къде си живял, в голям град или в по-малък, защото освен, че са в една държава друга прилика няма, аз съм живял в големи градове 3+ милиона и 10тина милиона а сега живея на село до градче с размерите на В.Търново и мога да кажа, че разликата е като от Сомалия до Сингапур.

        Това за студените ми напомня за времената когато работех с туристи по морето, излизах с една финландка десет поредни дни, всеки ден/вечер и на последната вечер преди да си тръгне на другия ден даде ясен знак, че ме харесва и би желала да сме по-близки... но мандалото беше отдавна хлопнало...

        В този ред на мисли, бях чел статистика, че мексиканците и италианците използват до към 180 невербални знака във всеки един час комуникация българите са някъде по средата с около 90-100 а финландците в другия полюс с около ЕДИН невербален знак за час комуникация )) та не са много видимо емоционални тия северняци )

        От друга страна, работих с датчани до скоро и ме впечатли колко прями са, брутално прями и искрени за разлика от англичаните например. Една моя колежка, станахме близки, почти приятели изведнъж зачезна, не идва на работа с месеци и се чу за заболяване, питах една друга колежка с която си мислех, че сме близки - Какво става с Камила, да не би да е претърпяла инцидент нещо, къде се загуби? и тя ми отговори с реплика като чук между очите и с подобаващ тон - Не е твоя работа, чао! и както си говорехме стана и ми обърна гръб, меко казано бях смаян.

        Имах и други интересни случки, в друга много голяма фирма исландска беше тогава, шефа ми беше исландец и сме на командировка в Америка, среща 50/50 жени мъже, всички без мен и още един човек бяха на ниво Директор. Финансовата директорка пита като на шега - И как сте младежи, сега ще дойде СИО'то развълнувани ли сте? и шефа ми, на мига съвсем сериозно - Оооо, да разбира се, аз даже вече съм се надървил... на английски звучи доста брутално, всички изпаднаха в ступор, аз не бях шокиран много щото вече го знаех що за стока е, в София на всички големи кръчми на вратата и на всички стрип клубове го поздравяваха по малко име и танцьорките му махаха за здрасти...

        От друга страна, имам едно такова вътрешно усещане, нещо като опасение, че романтичните ми и привличащи виждания за Скандинавия може да се окажат едно голямо разочарование, но времето ще покаже
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #19
          От: Скандинавска/нордичека култура и изкуство

          Берсеркери,скандинавски клан войни обречени на битки.Свръхестествената им сила не идва само от гъбите ,а и от разни северни билки.С цел да не усещат болка и дори сериозно наранени да убият колкото се може повече врагове ,след което ги зове Валхала.Добавките са допълнение ,основата е сериодна варварска бойна подготовка,което в тия времена е било повече от нормално.Не напразно викингите са едни от най-свирепите войни за времето си,а берсеркерите са били отпред за шаш и паника и с поведението си в битката и с вида си.Наранявали са лицата си ,острели са зъбите си за да ужасяват с вида си врага.Виковете им в битка били оприличавани на рев от зверове.
          Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

          Коментар


          • #20
            От: Скандинавска/нордичека култура и изкуство

            Живял съм и в малки населени места и в големите им градове , ама то там големи , големи колко големи - има няма 300-400 к население .
            Странни са и то много , поне за нас южняците . Аз съм живял във Финландия , често съм ходил и до Швеция . Но предполагам , че в Дания , Норвегия и Исландия не е много по-различно. Ако трябва да опиша културата и начина им на живот с няколко думи , всичко се случва бавно , меланхолично , чак дразнещо...
            Не бързат никога , за никъде ! Единаци като цяло , предполагам заради климата , например в малките населени места , домовете са им на километри един от друг .
            Трудно се свиква да живееш в такова общество ( аз така и не свикнах за всичките години ) и за това тъпча родната земя сега. Но не съжалявам нито за миг за прекараното време там !
            Който търси , намира !
            Човекът е човек, когато е на път !

            Коментар


            • #21
              От: Скандинавска/нордичека култура и изкуство

              Поне моите наблюдения бяха, че финландците и норвежците са доста различни... А шведите - не знам дали видях истински... В Швеция видях предимно емигранти
              А за шашавите войни - една от версиите не е ли, че са били психически и наследствено болни?
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #22
                От: Скандинавска/нордичека култура и изкуство

                Ц!Западните историци ги водят "Берсерки-древните специални части на викингите"или нещо подобно беше в превод статията.В Япония подобни са нинджите и въобще в доста древни армии и общества е имало подобни.В тия времена едни 70%от обществата не са били в ред с главите,кръвосмешения,брутален начин на живот ,всчко това малко или.много остава отпечатък в поколенията.За това има и еволюция,за жалост при някои все още пристига като закъснел влак.А става въпрос и за езичници -варвари,каквито са били.и прабългарите,поне в жертвоприношенията.Викингите от странстванията са приели някои от обредите си от нашите деди.Тука и в Стара България са минавали без бойни действия,щото явно са попаднали на некви себеподобни.Такъв извод направи и сина ми ,много чете по темата.Тийнейджър,интересува се много от иистория въобще,особено и от нашата.
                Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                Коментар


                • #23
                  От: Скандинавска/нордичека култура и изкуство

                  Имам доста командировки в Дания и Норвегия. Дания освен с няколко замъка не успя да ме впечатли особенно. Норвегия е другата противоположност. Уникална красота навсякъде където се обърнеш. Бил съм в Алесунд, Молде, Братваг и Совик. Навсякъде зеленина и стичаща се от планините вода. Хората са ледено спокойни, колкото и да е затънал проекта (корабно проектиране) ,в 3 следобед офиса е празен. Имат една поговорка, че лошото време не е оправдание Вършат си ежедневните неща без значение на времето.
                  Искренно се надявам скоро да ми с отдаде възможност да отидем с цялото семейство на разходка из Норвегия.
                  Препоръчвам ако се ходи да я лятото, което там е доста приятно и прохладно.
                  Kawasaki 125KX 1991 -> KTM 520 EXC 2001 -> КТМ 525 SX + SM 2005 -> KTM 200 EXC 2007

                  Коментар


                  • #24
                    От: Скандинавска/нордичека култура и изкуство

                    Супер, мерси на колегите за споделените впечатления!

                    А някой ще докладва ли как стоят нещата с банкетата култура на северняците?

                    Какво и къде се случва в Петък вечер, барове, ресторанти, хоремаци или по домовете или комбинация?

                    Какво се пие, как се пие, по колко се пие?

                    Има ли боища и скандали в предимно белите сбирки на подпийнали?

                    Няма нужда да коментираме големи градове където всичко е като в София или каtо в Багдат, примерно когато бях в Копенхаген бяха ме изкарали на биропой тумба колежки от следната смесица - туркиньо-датчанка лесбийка, унгарка лесбийка, датчанка нормална, някаква славянка нормална, и още една две датчанки лелки. Почнахме в бара наблизо, бири с ядки за мезе, няколко реда на всеки и счупихме ледовете. Унгарката расказа с тъга как миналата седмица Петък излезли в Малмьо на дискотека, било пълно и забавно но малко странно щото не видели нито един швед ....

                    Хората говорят, че Осло и Хелсинки са също като София, ама там местните сигурно са малцинство, както например е в Лондон.

                    Интересно ми е младежите и хората с млад дух къде и как отмарят в малки/средно големи населени места?

                    За заведенията с жива музика знам от годините ми прекарани по морето, всеки втори български музикант работеше/живееше на север през зимата където имало много хляб за тях, предимно Норвегия.

                    Как стават заварките с девойките, моите впечатления от морето са, че докато са под влияние на алкохол/добавки жените стават гнусна паплач налитаща на всичко що мърда и прилича на мъжки пол, неприятна работа, дали е така и там на местна почва?
                    Последно редактирано от BatGeorgeone; 23-03-18, 09:11.
                    Бъдете живи и здрави!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Скандинавска/нордичека култура и изкуство

                      Работих малко с колега живял.11 годин в Швеция .Никакъв алкохол през седмицата,в петък се работи до 14.30в строителството и вечерта задължително тийм.билдинг по групи,в събота който иска и ако няма някакво хоби занимание,неделя пълен релакс.За Норвегия ни разказа една приятелка на дъщеря ми,боркиня наблегна на на този спорт и там ходеше на подготовка и състезания,очертава се като една от големите надежди в женската борба след Златева.Вечер в заведение по малките градчета абсурд да видиш някой,ходели си на гости по комшийски,къщите били доста отдалечени и цари пълно ,неестествено спокойствие навсякъде.За млад човек ,пълна скука ,иначе невероятна красота.Особен ,труден език суоми.Крал Харалд е знаел къде да си направи кралството.
                      Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Скандинавска/нордичека култура и изкуство

                        Не че нещо, ама Суоми е финландски. Ся те верно бая време са били част от Швеция.
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • #27
                          От: Скандинавска/нордичека култура и изкуство

                          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                          Не че нещо, ама Суоми е финландски. Ся те верно бая време са били част от Швеция.
                          Сигурно е печатна грешка и има предвид сами не суоми, те са навсякъде из скандинавието и са доста стара култура.
                          Бъдете живи и здрави!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Скандинавска/нордичека култура и изкуство

                            Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                            Сигурно е печатна грешка и има предвид сами не суоми, те са навсякъде из скандинавието и са доста стара култура.
                            Сами, не суоми. Точно така.
                            Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
                            Само DIESEL !!!

                            Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Скандинавска/нордичека култура и изкуство

                              Навсякъде норвежците говореха нормален английски - никъде не съм срещал езикова бариера...
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Скандинавска/нордичека култура и изкуство

                                Ще споделя нещо което ми направи впечатление във финския език в началото .
                                Ето няколко думи от езика им.

                                1.Kaksi - две
                                2.Putka - затвор , арест
                                3.Putki - тръба
                                4.Laina - заем
                                5.Matka - пътуване
                                6.Kurvi - завой
                                7.Hui ! - възклицание при уплах

                                Който търси , намира !
                                Човекът е човек, когато е на път !

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X