Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Удостоверение за търпимост?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Удостоверение за търпимост?

    Както писах в една друга тема предстои ми закупуване на къща.
    И със всеки следващ имот изникват нови въпроси.

    Сегашния казус е че от всички необходими документи на къщата липсва тъй наречения Акт 16, но има Удостоверение за търпимост.

    След кратка справка в интернет се оказва че такова удостоверение се издава обикновено на имоти без документи които на практика са си незаконни, но отговарят на някакви си норми.

    Проследихме историята на имота, има го и в кадастралната карта, но липсата на Акт 16 ме пристеснява.

    Как мислите вие? Струва ли си риска? Може ли после да се извади Акт 16 с наличните документи? И защо те не са го изкарали ако е могло?
    "Когато целта е всичко и пътят е без значение"

    Grand Cherokee Limited 2.7CRD

  • #2
    От: Удостоверение за търпимост?

    Само да ти изброя кой се подписва под "акт 16"

    Представител на общината
    Представител на местното РПУ
    Енергото
    ВиК водопровод
    ВиК канализация
    Собстениците
    Инвеститорски контрол
    Главен изпълнител
    Проектант част архитектура
    Проектант част конструкции
    Проектант част електро
    Проектант част отопление и вентилация
    Проектант част ВиК.

    Плюс заинтересовани лица от подизпълнителите.


    Та споко. Доста имоти са в тоя режим, обикновено щото става въпрос за еднофамилни сгради.
    п.с. Дано не бъркам много!

    Коментар


    • #3
      От: Удостоверение за търпимост?

      Доколкото знам, такова удостоверение се издава на сгради, които са строени преди 19.. г. и са нанесени в кадастралната карта.
      В миналото ще остане, каквито сме били...

      Коментар


      • #4
        От: Удостоверение за търпимост?

        Къща не може да има протокол 16. Не попада в категорията строежи, за които се изисква.
        В същото време този акт не е крайният, с който един строеж може да бъде въведен в експлоатация. Има сгради с акт 16, които посмъртно никога не могат да бъдат въведени в експлоатация и за това може да има 1001 причини.

        Имот с търпимост лично аз те съветвам да не купуваш, защото търпимият строеж си е незаконно строителство, макар не това да му е най-голямата мъка. По-големият му проблем е, че никой не знае как е строен. Вярно е, че преди 2 години се промени закона и търпимите строежи на практика се приравниха със законните, но ако сградата е калпава, това хич няма да те стопли. Още от началото на 80-те, а категорично от средата им нататък, държавата вече не е била в състояние да контролира изцяло процесите на застрояване не само в отдалечените населени места, но и в самите градски квартали. Административните и органи, отговарящи за това, още тогава са били неефективни. Купуваш нещо, което е строено на роднински и приятелски начала, бетонът за плочите му е бъркан на място, армировка и доста други материали са набавяни най-често нелегално и са икономисвани заради ярко изразения им дефицит по пазарите.
        Някакъв плах опит за ред в тази насока беше направен едва след 97-98 година, макар аз да твърдя категорично, че системата за контрол специално за обектите от 4-6 категория работи калпаво и до ден днешен.

        Съвсем реален проблем обаче може да имаш с банката ако купуваш с кредит. Силно ме съмнява да успееш да застраховаш търпим строеж.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • #5
          От: Удостоверение за търпимост?

          Незаконно но не подлежи на събаряне. Сигурно 90% във вилните зони е такова. Не разширяваш,не дострояваш. Имаш нещо ,което ако има търпимост си оставаш с него.
          Напълно сериозно те съветвам от опит, да си купиш място и да започнеш от 0 със всичките му неудобства.
          Може по-малко,но чисто ново,със всичката му документация.
          И като разбереш след 10 г. какъв екшън си пропуснал,да пратиш една бира по куриер.
          Sent from my Nokia s fenerche

          Коментар


          • #6
            От: Удостоверение за търпимост?

            Благодаря за бързите отговори; уточнявам няколко неща:

            Къщата видимо е на не повече от 7-8 години. Има изолация, покрив с битумни керемиди, вътре вложените неща са от пазара последните 6-7 години.
            Къщата не е евтина.
            Личи си че са вложени средства и материали, не е слагано от най-евтиното.
            Има дребни недовършени неща.
            На септична яма е и на хидрофор.

            Интересува ме да не се пръкне някоя разпоредба или нещо си там и хоп да трябва нещо да се събаря.

            За строене от нулата и дума не може да става - време няма, а парите ги има. А колко съм дали за квартири......
            "Когато целта е всичко и пътят е без значение"

            Grand Cherokee Limited 2.7CRD

            Коментар


            • #7
              От: Удостоверение за търпимост?

              Въпросното удостоверение има за цел да снабди собственика/т.е. това не си ти/ с нотариален акт по документи или т.н. обстоятелствена проверка/.Като въпросния собственик се снабди с такъв акт, ти купуваш.

              Коментар


              • #8
                От: Удостоверение за търпимост?

                ЗУТ

                § 127. (1) Строежи, изградени до 31 март 2001 г., за които няма строителни книжа, но са били допустими по разпоредбите, които са действали по времето, когато са извършени, или по действащите разпоредби съгласно този закон, са търпими строежи и не подлежат на премахване или забрана за ползване. Те могат да бъдат предмет на прехвърлителна сделка след представяне на удостоверение от органите, които са овластени да одобряват съответните инвестиционни проекти, че строежите са търпими.

                § 53. (1) Търпимите строежи по*§ 16, ал. 1*от преходните разпоредби на закона и по*§ 127, ал. 1*от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията (обн., ДВ, бр. 82 от 2012 г.; изм., бр. 66 от 2013 г. и бр. 98 от 2014 г.), които са с постоянен устройствен статут по действащ подробен устройствен план, могат да се пристрояват и надстрояват и в тях могат да се извършват основни ремонти, реконструкции и преустройства, включително с промяна на предназначението, както и всички допустими строителни и монтажни работи в съответствие с предвижданията на действащия подробен устройствен план.

                (2) Търпимите строежи по ал. 1, които нямат постоянен устройствен статут по действащ подробен устройствен план, могат при спазване на изискванията на този закон да се преустройват вътрешно, да се променя предназначението им и да се ремонтират, без да се изменя външното им очертание в хоризонтално и вертикално отношение и без да се правят нови или да се укрепват носещите конструкции.

                (3) Дейностите по ал. 1 и 2 могат да се разрешават след представяне на проект-заснемане на съществуващия строеж, одобряване на инвестиционния проект за новия строеж и издаване на разрешение за строеж по общия ред на този закон.



                Mitsubishi Outlander II 2.0 DI-D

                Коментар


                • #9
                  От: Удостоверение за търпимост?

                  Моята къща е от 50та годинаима акт 16 ,но трябваше и актуализиране на архитектурни скици за сгради след 89та година.Всичко е за едните пари .Във всеки квартал в град с къщи 70% не са в ред с документи,канализациите също.Държавните канализации в нашия квартал са с тръби ф110,а незаконата канализация строена на частни начала на първите две къщи в квартала ,моята наследена и още една е ф260мм.,Като в последствие още сума ти къщи се включиха към нея и няма никакъв проблем ,а с другата законната постоянно се запушва и текат фекалии по улиците където я има.Смеееех и откачалщина БГ.
                  Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Удостоверение за търпимост?

                    Тъй като години наред се занимавах със строежи аз бих направил следното:
                    Бих събрал всичката документация обстоятелства и бих потърсил реалната причина този обект да е търпим! Защо е в такава ситуация? Възможно ли е на по късен етап с цената на допълнителни пари да стане изцяло законен? Има ли непреодолими пречки? Много са въпросите.
                    Очевидно е че цената е доста по ниска и затова автора се е насочил към този обект.Все пак ако има парите в наличност и не зависи от банки и не мисли да продава то очевидно в близките 10-20 години това ще му върши работа!
                    А ако е по разтропан за тези години би направил опит да го узакони.Що се отнася до начина на строеж и използваните материали там не виждам проблем?! Аз например лично мога да взема проба от всеки съмнителен елемент и да си я изследвам.И това без да давам кой знае какви пари.Мога да прострелям всичко.Колони плочи...Мога да заснема армировката в бетона как е положена.Не е кой знае какво...
                    Ако човека е знаеш и умен и разполага с пари и най вече време обекта често става законен..

                    Коментар


                    • #11
                      От: Удостоверение за търпимост?

                      Първоначално публикуван от Interceptor Преглед на мнение
                      Благодаря за бързите отговори; уточнявам няколко неща:

                      Къщата видимо е на не повече от 7-8 години. Има изолация, покрив с битумни керемиди, вътре вложените неща са от пазара последните 6-7 години.
                      Къщата не е евтина.
                      Личи си че са вложени средства и материали, не е слагано от най-евтиното.
                      Има дребни недовършени неща.
                      На септична яма е и на хидрофор.

                      Интересува ме да не се пръкне някоя разпоредба или нещо си там и хоп да трябва нещо да се събаря.

                      За строене от нулата и дума не може да става - време няма, а парите ги има. А колко съм дали за квартири......
                      Видимо може да ти я направят че е строена и завършена вчера.
                      Пусни ми линк към обявата на лично. Обещавам че няма да те разубеждавам ако си заслужава.
                      Sent from my Nokia s fenerche

                      Коментар


                      • #12
                        От: Удостоверение за търпимост?

                        До 2015-та търпими строежи не можеха да се преустройват, ремонтират основно, променят предназначение , надстрояват, пристрояват и т.н. именно защото се тръгваше от базовото разбиране, че са незаконни, а незаконното се приравнява на несъществуващо. Принудителното премахване е точно такава процедура, която да превърне правното положение във фактическо, като се премахне сградата. Търпимостта е особена хипотеза-един вид...абе няма ги, ама за някакви цели ще ги признаем за съществуващи. Първо това бяха прехвърлителните сделки. Което и отвори кутията на Пандора с тези обекти и логично се отиде наттък - при отчуждаване собствениците им да бъдат обезщетявани по общия ред. Едно от положителние неща от времето на Орешарски беше, че внесоха промени в това безумие, което генерираше камари противоречива съдебна практика. Така поне най-големите законодателни батаци бяха разчистени и отпадна една съществена пречка в оборота. Преди търпимото го купуваш каквото е и знаеш, че нищо не можеш да го правиш. Промяна, която се отрази силно положително на цените на тези имоти.

                        Къщата не може да е на 7-8 години и да е в търпимост. Няма такъв вариант. Това е била някаква стара къща, с която нещо е правено-надстроявана, преустройвана, ремонтирана и т.н. За събаряне в бъдеще-силно съмнително. Но да задължат собствениците им да им направят пълно техническо обследване, заснемане, узаконяване и паспортизация...е много вероятно. Случаят е масов и е предпоставка да се изцоцат по няколко хиляди лева от всеки обект в посока към приближени фирми. А обекти-бол.

                        Заради това пак ще ти напиша, че покупката ти е силно рискова и рискът е в две посоки-административен и финансов. Може да се наложи в бъдеще да преминеш през дълга и сложна административна процедура с този обект, а финансово-да правиш големи и непредвидими в момента разходи.
                        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Удостоверение за търпимост?

                          Аз не разбирам нищо от темата - казвам си съвсем откровено. По едно стечение на обстоятелствата обаче от около 5 години водя съдебни битки и се мъча да вкарам в ред едни забатачени имоти. Без да влизам излишно в подробности, но не бих купил за нищо на света имот, което не е 100% законен! Или както в твоя случай, е попаднал в някой параграф който го превръща в потенциален огромен проблем при поредната смяна на някой закон или наредба.

                          Знам, че е трудно и че вероятно имота е добър, за да си склонен на такъв компромис, но аз лично настоятелно те съветвам както и по-горе казаха да проучиш точно какъв е казуса и да си оправиш нещата ако е възможно. Защото може и да не е, пък като дадеш парите вече е късно. Още повече, че си бил наясно какво купуваш.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Удостоверение за търпимост?

                            Първоначално публикуван от Emilppp Преглед на мнение
                            Доколкото знам, такова удостоверение се издава на сгради, които са строени преди 19.. г. и са нанесени в кадастралната карта.
                            До преди няколко години така можеше да се узакони сграда строена до две хиляди и някоя година .Ставаше с трима свидетели и проект по спомени .Сградата е законна и нанесена в кадастъра .Регистрира се в данъчното и плащаш данъци . За мен няма проблем , но все пак се посъветвай с някой адвокат , или главния архитект в общината .

                            Коментар


                            • #15
                              От: Удостоверение за търпимост?

                              Колега 90 на сто от селата са в такъв статут да не кажем че и бая голяма част от градовете където има стари къщи... Не вярвам да излязат скоро проблеми със статута, но не бих купил такава къща ако не я огледат хора дето наистина разбират от строежи... че може да се окаже железна в буквалния смисъл на думата ако тоя дето я е строил е бил водач на Зил покраи строежа на НДК... Или керпичена ако човека е бил доктор или професор на заплата...
                              0-

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X