Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Още един бензинОФФ TLC и нЕкой малки въпросчета свързани с него

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Още един бензинОФФ TLC и нЕкой малки въпросчета свързани с него

    Само е пален на бензин. На 5vz-fe клапаните също са с пулове, може да ги замериш преди поставянето на газта.

    Разкажи процедурата за придобиване от Гърция как протече. Транзитни номера виждам сякаш на та снимка.

    Коментар


    • #17
      От: Още един бензинОФФ TLC и нЕкой малки въпросчета свързани с него

      Да, за Гърция нарочно го оставих за тоя пост че ще е по-дълго.
      Значи - основното е - не процедирах с ВРЕМЕННИ ГРЪЦКИ номера - докарах я на платформа, временните номера на сминката са български - издадени от КАТ Петрич.
      Ето и цялата история:
      - Колата ми хареса на снимките, говорих с гръка по телефона, след това минахме на мейли, защото английския му не беше цветущ. Човека се оказа грамотен, оказа се че има и колежка българка, която ми гарантира че е точен, коректен и т.н. Оказа се права. Разпитвах го и се пазарихме в продължение на месец, най малко 20 мейла от страна, свали ми цената с 400 евра, съгласи се да си поделим и транспортните разходи.
      - Първо исках да я докарам по сценария с временни Гръцки номера. Гръка не се нави да му я платя и да ми я даде с номерата до България а след това да му ги върна. Временните греъцки струват около 400 евро (информация от гръка), отнема 2-3 дни да ги издадат, като съпорта на човек с гръцки е почти задължителен - само с английски риска да не се оправите е голям. Затова реших че ще е на платформа. Гръка каза че нямало проблем - издават ми номерата и си я докарвам, номерата важели 3 дни - докато я изкараш, каза че не се искала застраховка, на което аз не повярвах...ами ако стане нещо по пътя.... Няма как без застраховка според мен, освен ако самото издаване на временните гръцки номера не я включва. Несигурността беше голяма, затова реших да я докарам с автовоз, така или иначе разходите временни гръцки номера + застраховка + бензин щяха да са почти същите както и с автовоза...пък и така парите ми остават в България.
      - За автовоз до Сф. ми искаха 1800лв, на което не бях навит, затова се свързах с човек от Петрич, той ми оферира 700 евро, което беше приемливо за мен. Фирмата е Данчо Ауто, намерих я с гугъл, мога да пратя и телефоните, ако някой се нуждае. Освен това ми помогна за преминаването на границата, както и за временните номера, които взех от КАТ петрич.
      - След като създадох организацията на транспорта и се разбрахме с продавача, миналия Вторник се качих на самолета и след 1 час бях в Атина (Ryan air) билета струваше 15 евро
      - Гръка ме чакаше на летището с колата и неговата колежка българка, оказаха се много свестни хора. Той ми пое ВСИЧКИ разходи при престоя в Гърция, хотел, храна...та и на таверна ходихме вечерта много интересно преживяване беше за мен. Атина е един малък ужас за шофьор несвикнал с тамошното движение...и по-специално с това на всяко престрояване да се съобразява с една дузина моторджии, които го заобикалят безразборно откъдето могат
      - Прегледах колата доколкото можах, покарах я, прегледах сервизната книжка - редовно водена, отидохме и до сервиза на Тойота където беше поддържана. Там ми гарантираха че жипката е наред....между другото тоя сервиз беше оторизиран за Тойота, но все пак имам едно наум и ще я закарам и тук на преглед.
      - Отидохме то Пиреус банк, платих му я, и директно в банката подписахме договора (трябва да е написан наръка и да присъства подписа на продавача). Гръка имаше познат в тяхната служба по прехврърлянията (ИПУРГИО МЕТАФОРОН) , за нея четох и тук из форума. Човека взе договора и талона и каза че ще опита до вечерта да оправи прехвърлянето, така и стана - към 17,00 получих анулирания талон и оригинала на договора - това е всичко необходимо за да се изкара колата на платформа и да се регистрира в България. Цялата тая схема изисква купувача да има доверие на продавача, аз се доверих, не без помощта на българката - и двамата бяха най-нормални хора, а както се оказа - доста коректни и гостоприемни...т.е. - сдобих се с приятели в Атина
      - След като направихме сделката пихме кафе до към обяд...много им хубаво кафето на тия беееее....после обядвахме, после почивах, пък вечерта - на таверна...всичко това + хотела дори - на разноските на продавача. Аз му казах че хотела ще си го платя, но той решително отказа - ти си каза в моя град - всичко аз плащам...е - не се дърпах много . Навъртяхме мин. 100км из Атина, хем ми беше интересно, хем се ужасих от движението там...как се псуват по кръстовищата - не е истина направо
      - На другия ден в 12,00 на обяд дойде камиончето от Петрич. Имаше леко премеждие с някаква кола дето уж се чукнала в платформата, пък някакъв беше снимал номера на мойте хора и си изчезнал с мотора - според мен беше постановка, момчетата дори ня бяха усетили удар, та се наложи да търсим полицаи да ги питаме има ли нещо заведено в тения КАТ, човека с камиона се страхуваше да тръгне...избягал от произшествие и т.н. - направо щяха да го арестуват....така откарахме до 14.00 докато не спряхме една патрулка и питахме полицаите, те казаха че няма проблем - да тръгваме, пък ако излезе нещо - щяло да дойде в България. Вероятно нищо не е излязло обаче.
      - В 14.00 натоварихме колата, и тръгнахме. По магистралата има 12 или 13 "патарини" - където се плаща тол такса. Плаща се според височината на превозното средство (около 2-5 евро), а понеже жипката отиде много високо с фаровете отгоре - на първата вместо нормалната такса ни излезе 11 евро - измервателната система засичаше джипа. На следващата - 8 ерво при нормални 3 и нещо, човека с камиона се заговори нещо (оказа се че знае Гръцки със служителката, тя излезе с един метър и премери камиона - явно установи че измервателната система отчита грешно и таксата от 8 евра отиде на 3,20. Същия сценарии го изиграхме на всички останали патарини - излизаха, мереха и таксата спадаше драстично.
      - В 10.30 вечерта минахме границата безпроблемно. Отидохме в Петрич и свалихме колата, имах съпорт от мой роднина, който се оказа че има рожден ден, та се повеселихме малко, после гледахме жипката отсам оттам и стана 2 през нощта...сметнахме че няма смисъл за наколко часа да търсим хотел и преспахме в двора на кат заедно с колите...хем по-безопасно беше
      - Сутринта със съдействието на познат на човека с автовоза за час и половина се сдобих с временни номера, гражданска, екотакса, превод на договора та даже и винетка си купих (писаха я на временния номер, служителкта в бензионстанцията от която я купих, каза че в КАТ издавали бележка, че тая винетка ще важи и за вече постоянния, трябва да си поискам естествено - предстои да го проверя. Същото важи и за гражданската - трябва да се преиздаде за постоянния номер след регистрацията.
      Това е общо взето, вероятно до края на седмицата или другата ще ходя да я регистрирам с постоянни номера.
      Общо взето приключение си беше, отне ми 3 дни от отпуската (за което много ме е яд) и може би още един за регистрацията в КАТ ...като пристигнах в Четвъртък на обяд тук в София пред мен имаше една тумба хора, реших че няма смисъл да си губя времето, а и малката ми дъщеричка имаше тържество, на което исках да присъствам . Според мен трудно може да стане работата по бързо по сценария с автовоз - много път, чакане...

      Колега jja, дай си телефона на лично, че да се консултирам и черпя от твоя опит с жипката много писане иначе
      Последно редактирано от desotodorov; 20-03-18, 11:37.

      Коментар


      • #18
        От: Още един бензинОФФ TLC и нЕкой малки въпросчета свързани с него

        Нещо важно по вноса пропуснах:
        - За подписания договор за продажба е достатъчно да се завери в полицията - продавача го свърши това, не се изисква нотариална заверка, дали е плащал такса за това, не съм сигурен - ако е имало вероятно е била минимална.
        - За отчисляването на колата от негово име в службата им по прехвърляне не знам дали е плащал, както споменах - негов познат направи процедурата доста експедитивно.
        Като финално заключение - бих казал че за да се справи човек успешно с вноса от Гърция си трябва съдействие от гръцка страна - продавача, или пък да водите със себе си човек, който говори и двата езика, както и мин. два дни за разположение.

        Коментар


        • #19
          От: Още един бензинОФФ TLC и нЕкой малки въпросчета свързани с него

          Много готина история. Не съжалявай за отпуската!
          Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
          Drag Grand Canyon Daily
          Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
          LZ1JYM

          Коментар


          • #20
            От: Още един бензинОФФ TLC и нЕкой малки въпросчета свързани с него

            Не съжалявам, това са все неща, които се помнят
            Да похваля братушките, ето от тук изтеглих Service Manual за бензиновите модели, ако някой се затруднява мога да му го пратя:

            http://viamobile.ru/page.php?id=185

            А ето тук има за дизеловите (файла се казва Toyota Land Cruiser Prado 1996-2002 Service Manual):

            https://carmanualshub.com/toyota-lan...epair-manuals/

            Коментар


            • #21
              От: Още един бензинОФФ TLC и нЕкой малки въпросчета свързани с него

              Миналата седмица след като гресирах каретата и смених всичките масла по трансмисията, взех че пробвах да въртя кормилния прът директно над рейката и забелязах че цялата рейка се мести в гумения си тампон....мхмм...първоначално си казах че тампона е "олабил" и е за смяна, но след това като се поразмислих прецених че всъщност напречния болт би трябвало да държи рейката неподвижна при усилието, което идва от волана и мести колелата при завиване наляво - надясно....хич не се усетих да опитам да го достегна, но ще пробвам почивните дни....пред гайката обаче има гумена някава гумено-метална шайба - не е както е показано на картинката - та тая шайба също играе роля - някой обръщал ли е внимание на тези неща, аз тампона ще го сменя, но ми се струва че и тая шайба нещо е подмръднала? Не се чува хлопане, но се усеща луфта, за който колегата jja казваше че е от съединението на пръта в купето, а и леко не държи добре пътя - което е нормално при условие че рейката "плува" наляво и надясно:

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-04-24_112351.jpg
Прегледи:1
Размер:213.0 КБ
ID:5787490

              Коментар


              • #22
                От: Още един бензинОФФ TLC и нЕкой малки въпросчета свързани с него

                Десо, здрасти!
                Честито за бричката, със здраве и безаварийно, но подръжката навреме!Хубава тема и приятен стил на писане!
                През 2008 когато проучвах какви гуменяци трябва да сменя на Рънера, който исках да купя от Косово, стигнах до този проблем.По точно до това, че Тойота не продава 2-те малки гумени втулки за кормилната рейка, а само голямата за U-образната скоба в десния ѝ край.Поне не ги продава в Щатите.Та ако успееш да се добереш до номера и място за поръчка, свиркай.
                Ако рейката се мести 1мм или повече, тези втулки са разбити.
                Засега на бричките, които сина ми и аз караме, само на неговия Рънер се наложи смяна.Най вероятно защото е бил на мисии в Сомалия и Афганистан, а там терените са кофти и съчетано с хайдушко каране, се стига до това износване.
                Тук в Щатите няколко фирми продават комплекти за подмяна.Проблемът е, че всичките са полиуретанови, а оригиналите са висококачествена гума.А проблемът с полиуретана е, че той не изкарва, колкото Тойотските, а и се срутва отведнъж, като остарее.Но като е нещо, което човек знае, може да се подготви овреме.Според мен с полиуретанови, може да се извадят между 5-8-10г, което е приличен живот за такива втулки.Зависи от гумите, като и дали колата се кара в град с много завивания при паркиране и улици, а и някои видове офроуд.
                Ако не успееш да намериш заместител в България, мога да ти пратя комплект от най добрите тукашни в началото на май, тогава имам човек, който ще пътува до София, пиши ми на ЛС.
                Със здраве и успех!
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Dorman 905-401.jpg
Прегледи:1
Размер:14.9 КБ
ID:5787498
                Последно редактирано от metotem; 24-04-18, 14:21.
                1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

                Коментар


                • #23
                  От: Още един бензинОФФ TLC и нЕкой малки въпросчета свързани с него

                  Благодаря много за ценната информация...то излиза че и моята хайдути са я карали...гръцки воеводи, така да се каже ...макар че по-скоро е от годинките..."хода" на рейката е повече от милиметър...не е болка за умиране, но ме дразни и ще го отстраня. Сега питах един колега - Toyota Forever, тук е доста известен, да видим какво ще каже и ако се окаже че не могат да се доставят - ще се свържа с теб за полиуретановитИ

                  Коментар


                  • #24
                    От: Още един бензинОФФ TLC и нЕкой малки въпросчета свързани с него

                    Като спомена за годинките, ще кажа, че на стари баби като нашите, подмяната на всичко що е гумено по тях, ги връща в младежките им години и то много впечатляващо.Разбира се, че е сериозна инвестиция, но си заслужава на 100%.Кой не иска млада и стегната мома:-)))
                    С годините всичкото гума старее и се ввърдява и започва да предава шума и вибрациите, вместо да ги погасява.По-специално, всичките втулки на окачването, тампоните на двигателя(и 3-те), уплътненията между вратите и купето правят голяма разлика в подтискане на шума при движение.Тампоните на купето и втулките на долните рамена на Макферсона са по скъпи, но ако имаш възможност да ги смениш, няма да съжаляваш.За последните се иска и добър стенд и майстор на него за да направи геометрията.Аз не съм ги пипал засега на никоя от колите ми по причина че нямам стенд наоколо на който да разчитам за заводска геометрия.Та май накрая ще си направя 2-3 уреда и ще си я направя сам:–)))
                    Ако излязат номерата на втулките за рейката, свържи ме с човека, че ми трябват поне 6 комплекта.
                    Успех!
                    Мето
                    1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

                    Коментар


                    • #25
                      От: Още един бензинОФФ TLC и нЕкой малки въпросчета свързани с него

                      Да при мен тези втулки ги сменях с полиуретанови защото се бяха разбили. Д образната я остави гумена че и тя ако стане полиуретанова почват вибрации да се усещат в кормилната уредба. Аз моите ги взех от англия от miller offroad и засега държат.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Още един бензинОФФ TLC и нЕкой малки въпросчета свързани с него

                        Работя по въпроса с колегата Toyota Forever - големия D образен тампон го има оригинален, другите каза че има аналози, мисля че ще е хубаво да ги видя как са пък тогава да поръчаме за колегата Metotem....ИЗпомежду другото - долните шарнири сменяли ли сте ги бе момци?
                        Че са си опасни, мойте довечера ще ги тествам по този пример (колега jja - това го проговорихме и с теб на лс )
                        https://www.youtube.com/watch?v=lz4EnF7r8BY

                        При колегата Toyota Forever има оригинални шарнири - 195лв бройката, но първо ще тествам да видим дали имат луВт моите...предположението ми е че би трябвало да са ок, защото камиончето почти не е виждало офф, рейката е разбила тампонериите, щото е карано из Атина а и с по-големи гуми.
                        Иначе самите шарнири или скоро са ги гресирали или всичките са със спукани маншони, защото има мазни следи на всеки един, същото важи и за биалетките , което ще ме улесни да ги напомпя с греЗ че да не гълтат от наЩа качествена прашно-влажна суспензия, която се нахожда изпод колите ни...така де - мизерийката няма как да я разкараме от перфектните ни "пътища" ....абе добра занимаФка си намерих...тАкаламит и шриц за масло - О вий най-верни мои приятели.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Още един бензинОФФ TLC и нЕкой малки въпросчета свързани с него

                          Тези шарнири не се гресират.Причината да са омаслени е, както писах по-горе, годинките.Гумата на маншоните е изложена на доста гадосто отдолу и след 10-на 15г макс започва да се напуква и оригиналната смазка да излиза.Според мен главните причини за измъкване на шарнир от тези години са субективни и съм ги описал някъде тука, но не можах да намеря темата.Накратко ако оригинален се измъкне, сигурно бричката е била повдигната прекомерно, или е видяла доста упражнения извън път.Другото е една нагласа останала от по стари модели, на които шарнирите са обслужваеми и с кратък живот.И народът ги сменя с разни куче марка, но нови и евтини, ама пък с гресьорка.Но не знае, че качеството има разлика и такива шарнири не могат да бъдат произведени за 5$ бройката.И резултатът е лесно предвидим.
                          Съветът ми е да ги смениш, без значение дали имат луфт, щом маншонът е скъсан, са тръгнали.Другото е, между външна и вътрешна сфера имат пластмасова втулка и спецална грес, не петролно базирана.Като натъпчеш петролна, започва ускорено разпадане на тази втулка.Което се случва и когато някои хора ги гресират с игла през гумата на маншона.
                          Това е консуматив, и понеже не видях по-горе коя година е колата ти и на с какъв пробег, а и не знаеш какво са видяли при предишен собственик, а сигурността ти зависи много от тях, слагай нови оригинални, да им знаеш историята.И си купи нови болтове, а ако дойдат без синьо по резбата, сложи им Локтайт 243(в краен случай 242) и стягай според ръководството.
                          Успех!
                          Мето
                          1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

                          Коментар


                          • #28
                            От: Още един бензинОФФ TLC и нЕкой малки въпросчета свързани с него

                            По горе във връзка с рейката, пропуснах да добавя.На скицата която си показал, позиция 90119-14056 е болт и той преминава през късата втулка от комплекта.Гайката на този болт оригинално трябва да е заварена за металната планка на гредата, така че само болта се отвива отзад и отгоре.Трябва да го напипаш, мисля, че е 19мм глава.За изваждане на старите от рейката, използвай шпилка 12мм с подходящи шайби и гайка и 36мм чашка за тресчотка.Снимките са на колеги от американски форум.
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:003.jpg
Прегледи:1
Размер:156.7 КБ
ID:5787584Натиснете снимката за да я уголемите

Име:013.jpg
Прегледи:1
Размер:101.6 КБ
ID:5787585Натиснете снимката за да я уголемите

Име:014.jpg
Прегледи:1
Размер:102.4 КБ
ID:5787586
                            1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

                            Коментар


                            • #29
                              От: Още един бензинОФФ TLC и нЕкой малки въпросчета свързани с него

                              Благодаря много Мето , тоя скришния болт не го бях видял....то и аз така съм намислил - да сменя долните - независимо дали имат или нямат хлабина...колата е на 215к км реални, 2002 е подкарана, има лифт с Oldman Emu окачване, мисля че е 2,5", но трябва да питам предишния собственик кога е направен, ... та - в рисковите годинки е вече, а и не обичам да правя компромиси със сигурността. Чудя се дали и горните са толкова рискови, че направо да ги сменя и тях.
                              Другото, което се чудя - на колата ми Тойота Карина от 1996 досега шарнирите все още са със здрави гумички...и изобщо - повечето от гумите по нея са все още в добро състояние...и ми мЕрише...че всичко що е дошло от "новото" време след 2000г. сериозно е пострадало от тая всеобща напоследък болест Cost Saving ...която наистина сериозно се проявява при материалите...марката е без значение

                              Коментар


                              • #30
                                От: Още един бензинОФФ TLC и нЕкой малки въпросчета свързани с него

                                Щеше да го видиш този болт, като беше тръгнал да откачаш рейкатa от другите болтове и тя не мръдне:-)
                                Кофтито е, че доста хора не знаят, че гайката е заварена челно и тръгват да я отвиват, и заварката се къса.После си я ползваш,но трябва да сложиш Локтайт.Идеята на Тойота е,че като се износят втулките и рейката започне да се мести, ако се местят също болта заедно с гайката, ще се самоотвият с всички последствия.Дългият хоризонтален болт минава през вoдещ отвор в гредата и това не може да се случи.
                                Разбира се, че ще смениш и горните, те не са критични в такава степен, а и не са скъпи като долните.Цената всъщност е главната причина, тук в САЩ хората да купуват боклуци на Moog, Duralast, от Autozone, Advance Autoparts, PepBoys, и др подобни вериги.A не оригинални чаркове, чието качество не може да бъде направено в Китай или другаде за никакви пари.
                                На Карината ти, гумичките са със същото качество като на тези шарнири, но не са били подложени на такива крайни усуквания или да работят постоянно разтегнати от една страна и сбръчкани от друга, както е на Крузера ти щом има лифт.Много хора правят лифт само защото ще изглежда добре, а не че реално имат нужда от него.Същото е и за по-големи от макс заводски размер гуми.И другото е, че Тойота са сметнали нещо за оптимални ъгли, излизането извън тези, следва да води до по-честа смяна на натоварения консуматив. Което никой не прави.Отделно при лифт се повишава и съпротивлението и така човек си плаща бая за кефа да има "добре изглеждаща" бричка.
                                Ако твоят Крузер е правен в Япония през 2002, което мисля че е, най вероятно не е засегнат от тези повсеместни икономии.Вин номерът му трябва да започва с J.
                                Та така.Кажи по натам как се справяш с тези въпросчета:-))
                                Мето
                                Последно редактирано от metotem; 27-04-18, 00:37. Причина: правопис
                                1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X