Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Питане за говорител на тонколона.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Питане за говорител на тонколона.

    Здравейте колеги !

    Повреди ми се едната тоннколона в работилницата.

    Вътре няма допълнителни филтри а само говорителите.
    Повреден е ширикоспектърен говорител които е 8 инча 20 Вата на 4 ома.

    Проблема е че,не мога да намеря говорител със същите параметри като размер , мощност и съпротивление.
    Намирам с такъв размер ширикоспектърни говорители но са по-мощни , примерно 70 Вата на 4 ома.
    Та въпроса ми е дали е проблем ако сложа по мощен говорител не 20 вата ами 70 вата ?

    Ето схемата на тоннколоната,Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180312_163839.jpg
Прегледи:1
Размер:201.8 КБ
ID:6144003
    Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
    Място и хора към които да принадлежи ...

  • #2
    От: Питане за говорител на тонколона.

    Слагай по-мощен!
    Много странно връзване ... средночестотния отнася целия зор. За какво му е 55 вата нискочестотен ....
    Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

    Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

    Коментар


    • #3
      От: Питане за говорител на тонколона.

      Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
      Много странно връзване ... средночестотния отнася целия зор. За какво му е 55 вата нискочестотен ....
      И аз се учудих доста

      Колоните са си фабрични ама табелката е на гърба им а съм ги монтирал високо на една стена и не се вижда,говорителите са преден монтаж и го свалих на място.

      Мисля дали да не сменя и на другата колона същия говорител че, да са еднакви или няма смисъл.
      Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
      Място и хора към които да принадлежи ...

      Коментар


      • #4
        От: Питане за говорител на тонколона.

        Високоговорителите имат един параметър - чувствителност. Ако искаш съвсем да си коректен, трябва новия да е със същата чувствителност. Колкото по-мощен толкова по-добре.

        Коментар


        • #5
          От: Питане за говорител на тонколона.

          Българска ли е тонколоната?
          По принцип не е хубаво да се нарушава баланса между говорителите, още по малко когато е без филтърна система, осезаемо ще се наруши силата и качеството на звука!
          Сигурен ли си, че няма филтър, дори кондензатор на високочестотния?

          Коментар


          • #6
            От: Питане за говорител на тонколона.

            Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
            Слагай по-мощен!
            Много странно връзване ... средночестотния отнася целия зор. За какво му е 55 вата нискочестотен ....
            По глъмаво връзване от това,досега не бях виждАл.В крайна сметка излиза,че колоната вързана по този начин,работи със съпротивление 6 ома.
            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

            Коментар


            • #7
              От: Питане за говорител на тонколона.

              Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
              работи със съпротивление 6 ома.
              Аз не съм много на ясно това малко или много е 6 ома.

              Колоната не е българска.
              Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
              Място и хора към които да принадлежи ...

              Коментар


              • #8
                От: Питане за говорител на тонколона.

                Първоначално публикуван от Николай Колев Преглед на мнение
                Аз не съм много на ясно това малко или много е 6 ома.

                Колоната не е българска.
                Ами по стандарт,колоните са три вида,4-8 и рядко 16ома.Подбират се спрямо изхода на усилвателя,там на "OUTPUT" е записано със какво съпротивление трябва да е озвучителното тяло.
                Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                Коментар


                • #9
                  От: Питане за говорител на тонколона.

                  Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                  По глъмаво връзване от това,досега не бях виждАл.В крайна сметка излиза,че колоната вързана по този начин,работи със съпротивление 6 ома.
                  Не бъркай съпротивление с импеданс. Второто е важното при говорителите. Още по-важно е как се мени с честотата, особено при такова връзване.

                  Може и да няма нищо гламаво в това връзване. Средночестотния го играе индуктивност, при това променлива индуктивност спрямо честотата. Това пуска само ниски към нискочестотния и намалява високите към високочестотния. Вероятно така са им наместили чувствителностите един спрямо друг, а може би и честотната характеристика. Мерене и слушане , сравнявайки ги с други, би показало доколко това връзване е гламаво или не е.

                  Относно подмяната - лично съм скептичен към резултата - трябва ти говорител със същия импеданс в честотно отношение и същата чувствителност. Трудно ще намериш такъв. Единственото читаво решение е да смениш тоя говорител и на двете колони, и ако звучат гадно, да ги вържеш през филтри - когато има филтър говорителите не си влияят един на друг както в случая и характеристиките им са с една идея по-малко критични, поне в честотно отношение.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Питане за говорител на тонколона.

                    Ето пищялкатаНатиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180312_192534.jpg
Прегледи:1
Размер:212.8 КБ
ID:5783661 и нискитеНатиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180312_192447.jpg
Прегледи:1
Размер:162.9 КБ
ID:5783662 и болния говорител
                    Прикачени файлове
                    Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
                    Място и хора към които да принадлежи ...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Питане за говорител на тонколона.

                      Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                      Слагай по-мощен!
                      Много странно връзване ... средночестотния отнася целия зор. За какво му е 55 вата нискочестотен ....
                      По принцип боя трябва да го яде Н.Ч. високоворител защото на В.Ч. последователно има резистор предполагам не по малък от 4ом.. Разбира се има едно друго мн. важно нещо и това е чувствителността на всички високоговорители и тя ествественно е подбрана по тази схема на свързване.
                      Последно редактирано от traper2504; 12-03-18, 19:33.
                      Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Питане за говорител на тонколона.

                        Колега мощността на високоговорителя , който искаш да замениш не е толкова важна в случая . Важно е ел. съпротивлвнието да е пак 4ом. А още по важното в този случай е чувствителността на новия високогов. да е що годе равна на стария иначе ще се получи връх , неравномерност в определени честоти. И не по маловажен параметър е импеданса на един говорител , а той пък е честотно зависим /зависи от честотата/..........сложна работа и мн. дълга тема.
                        И що да е гламав начинът на свързване? Де да имаше лесно всички озв. тела щяха да се конструират по този начин без разделителни филтри. Но проблема е в конструирането и производство на такива говорители , особенно за големите мощности в профи клас.
                        Последно редактирано от traper2504; 12-03-18, 19:12.
                        Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Питане за говорител на тонколона.

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          Не бъркай съпротивление с импеданс. Второто е важното при говорителите. Още по-важно е как се мени с честотата, особено при такова връзване.

                          Може и да няма нищо гламаво в това връзване. Средночестотния го играе индуктивност, при това променлива индуктивност спрямо честотата. Това пуска само ниски към нискочестотния и намалява високите към високочестотния. Вероятно така са им наместили чувствителностите един спрямо друг, а може би и честотната характеристика. Мерене и слушане , сравнявайки ги с други, би показало доколко това връзване е гламаво или не е.

                          Относно подмяната - лично съм скептичен към резултата - трябва ти говорител със същия импеданс в честотно отношение и същата чувствителност. Трудно ще намериш такъв. Единственото читаво решение е да смениш тоя говорител и на двете колони, и ако звучат гадно, да ги вържеш през филтри - когато има филтър говорителите не си влияят един на друг както в случая и характеристиките им са с една идея по-малко критични, поне в честотно отношение.
                          И точно като им купи едни купешки /произволни/филтри ще се ус-ре най много работата при разделяне /кросовърни честоти/ на три ленти. Най добре да ходи при аудиотехник , който пренавива високоговорители или конструира /прави/озвучителни тела да преемери другия здрав СР.Ч висикоговорител колко му е чувствителността и да търси друг със равна или подобна такава и ел.съпротивление 4ом. , а разбира се импеданса кой знае какъв ще е. От там вече ще се получи и разлика в съпротивлението на цялото озвучително тяло за определена честота / дано ел съпротивлението не пада по 3,8 или 4 ома , че горко му на крайното стъпало /ако изпъва яко на бой де/. А честотния обхват на новия високоворите в случая ще го подценим. С няколко думи трудно ще се уцели чувствителността и импеданса.
                          Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Питане за говорител на тонколона.

                            Абе чувствителността не е толкова критична - докарва се ако трябва (ако е по-висока от на басовия). Ама как ще си "говорят" един с друг е божа работа.

                            Във всеки случай с филтри ще си говорят много по-добре отколкото да се върже произволен говорител на мястото на оригиналнитее и по същия начин. Граничните честоти на филтъра не са чак толкова критични. Да, ако не се подберат спрямо говорителите ще се получи някое и друго пропадане или щръкване на АЧХ-то, но категорично ще е по-добре друг говорител вързан по същия начин.

                            Виж ако намери кой да го ремонтира - определено е най-добриуя вариант. Ако пък намери и кой да му сгласи филтри и подбере говорители - още по-добре, ама нали се сещаш че кинтите вече стават други от един момент нататък и не е сигурно дали си струва.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Питане за говорител на тонколона.

                              Ползвам майстор, който ми ги пренавива и съм доволен. При нужда мога да дам координати.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X