Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Търси се риза за двигател около 96мм.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Търси се риза за двигател около 96мм.

    Нямам нищо повлякло. Просто ще сменям и сегменти и ако не пипна с нещо цилиндрите ще сработят таман преди да се пенсионирам. Както горе споменах - овала и фунията са на границата изобщо да могат да бъдат засечени. Нито искам да отнемам материал, нито да оправям някакво износване. Микрометър Mitutoyo нямам, но имам достатъчен за целта по-лаишки хардуер. Иде реч за относителни измервания, та и по-ширпотребски помагала вършат работа.

    Имам и камера с увеличение 500 (ако съдим по надписите), та няма да ми се наложи и да се кьоравя. Макар че никак не ми е ясно какво бих могъл да видя с нея. Вижда власинките на лист хартия доволно добре, та се надявам да свърши работа. Утре ще я взема и ще пробвам какво вижда на заводските.

    Камъните са силициев карбид, 180 и 280, четката и тя е цилициев карбид, 600. Повече от това не мога да набавя, или по-точно не си струва предвид цените им и цената на хонинговане в специализирана фирма.

    ПП: И масло съм поръчал, имам и автомобилно 5/30 (препоръки най-различни от смесване 5:1 с нафта до просто ползване на автомобилно 30 или просто борьол), та мисля че поне маслото няма да ми е критичната част от цялата работа.

    Общо взето най-големия ми дерт е дали ще докарам наклона на дерюгите като хората.

    А ти сподели, щом имаш какво. Смятам на всички ще е полезно, даже и да не планират подобни интервенции.
    Последно редактирано от sparkybg; 06-03-18, 22:13.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #17
      От: Търси се риза за двигател около 96мм.

      Искаш да подобриш блок неразличим от нов, с помощта на "дрелка, хладен ум, твърда ръка..." и пр. качества нужни да твориш изкуство с подръчни материали...
      И това само за да ти сработят сегментите по-бързо...
      Нито целта, нито средствата за постигането и, имат достатъчно сериозна техническа обосновка.
      Чисто теоритично, и пълна идентичност да постигнеш със заводски новите части(което и сега си е почти така), и точност до хилядна на всички сглобки, едва ли ще има забележима разлика във времето за сработване на сегментите.
      Но няма лошо да прочетеш съвети от майстор, затварящ мотор с една десета хлабина бутало/цилиндър, след бърз ремонт с дрелката.
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • #18
        От: Търси се риза за двигател около 96мм.

        Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
        Искаш да подобриш блок неразличим от нов
        Различим е от нов именно заради сработването на оригиналните сегменти именно в областта, където са сработили. Няма как блок на 190000км да е неразличим от нов. Сегментите на що-годе модерен двигател сработват след между 2 и 200 часа работа, и след това износването спира - сегмнентите се крепят на масления филм в от дерюгите на хонинга. Нови сегменти няма от какво да сработят - цилиндъра не е достатъчно грапав. Процедурата е "deglazing". Имам "право" да отнема поне 1 стотна и да остана в заводските спецификации на излязал от завода нов блок.

        Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
        И това само за да ти сработят сегментите по-бързо...
        Не за да сработят по-бързо, а за да сработят изобщо.

        Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
        Чисто теоритично, и пълна идентичност да постигнеш със заводски новите части(което и сега си е почти така), и точност до хилядна на всички сглобки, едва ли ще има забележима разлика във времето за сработване на сегментите.
        Именно чисто теоретично сегментите сработват с цилиндъра заради грапавостите. Не само че ще има забележима разлика във времето за сработване, ами ще е огромна, заедно с крайния ефект. В единия случай ще се хлъзгат несработвайки и неуплътнявайки дълго време и в крайна сметка ще махнат още от вече сработената повърхност, в другия ще махнат "грубото" от повърхниостта на цилиндъра и малко от себе си, коригирайки себе си по повърхинстта на цилиндъра и цилиндъра по своята повърхност.

        Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
        Но няма лошо да прочетеш съвети от майстор, затварящ мотор с една десета хлабина бутало/цилиндър, след бърз ремонт с дрелката.
        Ремонта с дрелката нито е бърз, нито води до изменение на геометрия и хлабини, когато е свършен както трябва. Говорим за финиш, не за оформяне. При тоя финиш се отнема именно до 1 стотна. Не го бъркай с шлайфане - шлайфането се прави с много по-груб абразив и много по-дълго време, като се отнемат 6-7 стотни. Тук говорим за до 10-ина паса с 280 и после "пипване" с 600 на 3-4 паса да почисти високите връхчета. За да направиш една десета луфт от хонинг в присъствие на масло с 280 абразив ще трябва да търкаш по половин час на цилиндър минимум, с дрелка или без.

        И не на последно място - ако самият аз бях толкова убеден че може да стане по тоя начин, нямаше да търся ни ризи ни чудо ами направо щех да действам. Ама не съм. Ще опитам върху ризи за тренинг, ще видя резултата, ще видя какво става с геометрията и повърността, и ще преценявам мога ли да направя нещо в положителна посока за тия цилиндри, или не мога. Ако преценя че не мога няма да пипам. Изчетох и разгледах доста по темата, вЕрвай ми. Космическа технология не е. Иска се просто мислене и трезва преценка какво се случва.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #19
          От: Търси се риза за двигател около 96мм.

          Теорията за хонинга и фунциите му-отнеси я към цилиндрите с покритие-примерно никасил,алусил, хром, за да видиш, че не е вярна. За разните керамики е невярна два пъти по толкова. А такива мотори на днешно време вече не са кой знае каква рядкост. За моторите от епохата на газ-53, ЮМЗ и т.н. е безусловно вярно. Изобщо там ,където на 3-4 смени на бутала+сегменти е нормално да смениш и ризи.
          В реални условия е много по-рентабилно да сменяш само бутала и сегнемти. Говорим за пъти разлика в цената. простота на ремонта, гаранция и т.н.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #20
            От: Търси се риза за двигател около 96мм.

            Защо да я отнасям към цилиндрите с покритие, като конкретните цилиндри и сегменти са чугунени и без никакви покрития?

            ...и впрочем кое по-точно от терорията за хонинга е отменено за цилиндрите с покритие или сегментите с покритие? Основната му функция е да задържа достатъчно масло за да има минимален контакт и износване между сегменти и цилиндър и не виждам какво от това се е променило.

            Ако имаш редвид сработването - еми при всичките си има сработване, даже и при хромовите. Да, изискванията за хонинга са различни (финиша му е доста доближен до този след сработването), сработването е сведено до минимум (примерно 2 часа след подкарване вече са сработили без почти никакво износване от това), но сработването си е все там, както и хонинга и функцията му. Или поне никъде не съм видял да са го отменили.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #21
              От: Търси се риза за двигател около 96мм.

              Когато има човек желание и се стреми да направи най доброто , което е възможно са необходими, знания, опит , сръчност, интуиция и не на последно място и приятели с опит. Малко съм писал тук , че не ме бива в изразяването , но от постовете на Спарки съм почувствал , че е човек , които се стреми към най доброто. Преди много години и аз , като него (за да не стане издънка) си правих много експерименти върху различни модели ризи, блокове, цилиндри на мотори, мотокултиватори, спирачни помпи. просто обичам да знам (ако има начин нещо да се спаси (практиката показва , че оригиналното е най доброто от икономическа и от техническа гледна точка. Ясно е, че от оригиналния хонинг по добро няма, но ние сме в Бг не караме нови МПС -та. посъветвах Спарки да пробва с различни обороти, с различни камъни с различни смазки и различен натиск на камъните за да види какви са резултатите. и като види какво се получава ще почувства дали има смисъл. Няма смисъл от лекции по съпромат, маталознамие и допуски и сглобки . Това го има в учебниците говоря за практически неща. Всички заводски изисквания са ми ясни. Син съм на автомонтьор (играчки не съм имал). Нека спарки направи експеримента с ризите. Купувал съм инструменти от много фирми. На Драпер (не е реклама) камъните са най добрите (в целия диапазон на грапавостта).

              Коментар


              • #22
                От: Търси се риза за двигател около 96мм.

                В едно известно място за шлайфане на глави ,блокове и колянови валове ,наскоро ми взеха 30 лв за хонинг. Заслужава ли си загубеното време в опити на свален мотор?
                Калин Владов,09РСПБЗН

                Коментар


                • #23
                  От: Търси се риза за двигател около 96мм.

                  Първоначално публикуван от kalin09 Преглед на мнение
                  В едно известно място за шлайфане на глави ,блокове и колянови валове ,наскоро ми взеха 30 лв за хонинг. Заслужава ли си загубеното време в опити на свален мотор?
                  Оставам с убеждението че е още на място... в противен случай...

                  Коментар


                  • #24
                    От: Търси се риза за двигател около 96мм.

                    Не,свален е.
                    Калин Владов,09РСПБЗН

                    Коментар


                    • #25
                      От: Търси се риза за двигател около 96мм.

                      Мисля че продават тръби от темперован чугун.При нас в Габрово има шлайфист дето прави всякакви блокове.
                      Разстъргва ги и набива сухи ризи,та от него зная че има различни размери.
                      Извинявам се ако съм повторил някой.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Търси се риза за двигател около 96мм.

                        Първоначално публикуван от kalin09 Преглед на мнение
                        Не,свален е.
                        Двигателя е свален е и е на кванти. Блока е абсолютно оголен. Само дето всяко местене от мястото, където е, означава примерно 100 кинта. Блока е нещо като 100 кила и е на 5м под нивото на транспортната инфраструктура. Но не това е проблема. Не съм никак убеден че като го закарам на шлайфист ще направи точно това, което искам. Не оспорвам ничий професионализъм, но обикновено са чишити (при това колкото по-добри, толкова по-големи чишити) и ще си го направят по техния начин и според техните виждания, или просто ще откажат.

                        От набиване на ризи нито има нужда, нито е приложимо към тоя точно мотор - практиката показва че масово се оакват при ремонта на такъв мотор. На другите (YD25) - също.

                        Конкретно по казуса - след вчерашните сухи тренировки върху москвичови ризи вече знам че проблема е никакъв, като финиш на покритието и наклон на резките, спрямо целите ми. Подбират се обороти, масло и натиск според нуждите и финиша става неразличим от заводски (имам 2 ризи, пипам само едната засега). Постоянния приток на масло по време на процеса или поне почистване на всеки 10-ина паса, е от първостепенно значение, иначе остатъците от махнатия метал и махнатия абразив окепазяват работата и финиша вместо на рески става по-грапав и по-равномерно матов. И пак не е хич лесно току така да махнеш примерно стотна, ако ползваш автомобилно масло и камъни дори 180.

                        Например автомобилно масло 5/40, по-голям натиск и ниски обороти (примерно 120-150) правят ясно различими следи и сравнително гладък финиш. Масло за хонинг (ама мирише ужасТно!), същите камъни и 300 оборота, правят тотално различна повърхност, много по-грапава и с нужда от последващо "пипване". Камъните преди и след сработване работят по тотално различен начин.

                        Ще видим дали ще успея да отработя надеждна процедура върху УАЗ-овите ризи утре, и после ще решавам окончателно. Факта е че ако се внимава и ако не се цели корекция на геометрия на цилиндрите, е възможно да се направи читав финишен хонинг и в домашни условия.

                        Пак ги мерих - еми не можах да хвана нищо повече от 0.5-0.7 стотни нито като конус, нито като овал, нито като разлика между работила и неработила част на цилиндъра. Нормата по сервизно ръководство е 2 стотни.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Търси се риза за двигател около 96мм.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Master2012009_1.jpg
Прегледи:1
Размер:1,007.0 КБ
ID:5783463

                          Ако това ти помогне.

                          Когато бях на посещение в заводите на MAHLE за цилиндрови втулки ми направи впечатление ,че наклона на резките на почти всички е на 45 градуса ,само на Мерцедес е на 30. На въпроса защо -ми отговориха-изискване на МВ. Ако ти се занимава и искаш по бързо преработване на сегментите и увеличаване на техния ресурс просто калайдисай ризата отвътре. Немците имат много изследвания върху двигателите на трабант за този начин на приработване. Ако имаш слезди от хонинга по цилиндъра то това са по дълбоките резки от шлайфането "на плато" Ако не можеш да постигнеш същото по добре не го пипай.
                          Последно редактирано от Георги Крумов; 08-03-18, 14:23.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Търси се риза за двигател около 96мм.

                            Двигателя не е с махаеми ризи и за калайдисване и дума не може да става.

                            Четох го това. И още доста като него.

                            Мога да постигна шлайфане на плато. Имам си четка за целта с абразив 600, дето е точно за това правена. И камъни 180, 240 и 280. Сега търся и лаборатория с профилометър, ама май няма да ме огрее. Доставчиците на Mitutoyo се фукат на сайта си с големи букви че продали профилометър за 3000 долара. Смятай за какво иде реч!
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Търси се риза за двигател около 96мм.

                              Привет! Спарки посъветвахте да направиш много опити за да намериш оптималното съчетание на обороти, камъни , смазка за оптимален резултат. Метода го ползвам от около 20 години и интуитивни вече успявам да постигам оптимален резултат на различните видове ризи. Спасявал съм себе си и много клиенти. подхода ми , когато не съм бил сигурен в резултата е бил точно такъв вземам риза с подходящия размер и вид и пробвам , че който чупи купи! Радвам се , че има такива хора като теб любознателни, трудолюбиви със желание да се постигне максимално добър резултат. За чугун аз лично ползвам нафта за смазка.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Търси се риза за двигател около 96мм.

                                Спарки,снимай джуджавката и прилежащият и инвентар ако не те затруднява или не е засекретена.
                                Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X