Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ФУ 251 проблем с ЕЛ инсталацията

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: ФУ 251 проблем с ЕЛ инсталацията

    СБХ - съединител бърз ход
    СРХ - съединител работен ход
    ПФ - превключвателя за посоката на мотора на шпиндела
    Р1,Р2,Р3,Р4,Р5 - бобини на "релета", предполагам малките сиви контактори в таблото.
    "З"-то на ИИЗ предполагам значи "Защита"
    ББХ - бутон бърз ход
    БП1, БП2 - пускови бутони
    ОС1,ОС2 - остава да са спиращите бутони,
    И8 - ще да е четния тестов бутон до ръчките за скорости. Докато не си наместил ръчките основния ход не работи, а тоя бутон позволява да включиш мотора на шпиндела с цел да понаместиш карантиите така че да можеш да сложиш ръчките в нормално положение. Тогава спира да работи той, а започват да работят пусковите бутони.
    РТВ, РТО, ТРП - вечтио писах - термични защити на всеки мотор. Нещо като бавен автоматичен бушон на по-нисък ампераж от основния. Идеята е да изключи при продължително претоварване.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #32
      От: ФУ 251 проблем с ЕЛ инсталацията

      Първоначално публикуван от gy6ter Преглед на мнение
      S1 - трябва да е авариен стоп
      Моята няма авариен стоп. Отпред има пусков, спиращ и бутон бърз ход, отстрани има пак пускащ и спиращ + тестов бутон.

      Нямам идея S1 какво ще да е. Освен да е ключето на задния капак или на капака на таблото.

      Впрочем, на мен ми е интересно какво прави веригата СИ-1 - 90/95 и после към 2 от изводите на основния мотор. Моторна спирачка?
      Последно редактирано от sparkybg; 05-02-19, 22:21.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #33
        От: ФУ 251 проблем с ЕЛ инсталацията

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        Моята няма авариен стоп. Отпред има пусков, спиращ и бутон бърз ход, отстрани има пак пускащ и спиращ + тестов бутон.

        Нямам идея S1 какво ще да е. Освен да е ключето на задния капак или на капака на таблото.
        Може , аз само предполагам , но мисля , че ако има ключе то е S2 , а S1 e бутон със задържане ?

        Коментар


        • #34
          От: ФУ 251 проблем с ЕЛ инсталацията

          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          Впрочем, на мен ми е интересно какво прави веригата СИ-1 - 90/95 и после към 2 от изводите на основния мотор. Моторна спирачка?
          Да като задържиш стоп бутона . Освен за бързо спиране на шпиндела служи той да не ти се върти като отвиваш / завиваш инструментален държател .
          Първоначално публикуван от graf_fon_kochev Преглед на мнение
          И друго нещо, което ми се струва интересно е как работи автоматичния режим?
          Първоначално публикуван от graf_fon_kochev Преглед на мнение
          Има ли някой, който е използвал тази екстра?
          Това не съм го видял някъде да работи за всичките ми години в тази сфера . През 1960 може и да е имало някакъв смисъл от автоматизиране на някои режими на универсална фреза сега това се прави хиляди пъти по успешно със сервомотори и управление .
          Последно редактирано от sek.1; 06-02-19, 04:37.
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • #35
            От: ФУ 251 проблем с ЕЛ инсталацията

            Благодаря на всички за вниманието! Някои неща ми се поизясниха.

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

            Нямам идея S1 какво ще да е. Освен да е ключето на задния капак или на капака на таблото.

            Впрочем, на мен ми е интересно какво прави веригата СИ-1 - 90/95 и после към 2 от изводите на основния мотор. Моторна спирачка?
            Не се бях сетил за този бутон, но S1 е двойното ключе на копака на ремъка.
            СИ-1 и СИ-2 са съединители в скоростната кутия на масата на фрезата. Те са електромагнитни. Единия, големия е за бавния ход или на схемата го пише "работен ход". Другия съединител е за бърния ход. Когато натиснеш бутона за бързия ход, трябва да се прекъсне захранването на съединителя за работне ход и да се захрани другия. Най-вероятно това е чрез контактор. Единия съединител е на 30 волта, а другия е на 42 волта, а оперативното напрежение е 24 волта.

            Много се чудех защо има реверс (ПФ) на хода на първи двигател, кото това е главния електромотор....
            Такова нещо по работното табло няма....
            И изведнъж "лампичката свЯтна". Това е контактор за бута при лостовете за превключването на скоростите на шпиндела. Когато се сменяват оборотите и ислаш да наместиш зъбните колела натискаш бутона и мотора се завърта в обратна посока. Имам корейски струг и на него е по същия начин.

            Като позавърша с фрезата ще направя нова тема само за ФУ-тата със снимки и всичко което ми е направило по-специално впечатление. Мисля, че ще е полезна на много колеги.
            ЗА ДА МОЖЕШ, ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ!!!

            Коментар


            • #36
              От: ФУ 251 проблем с ЕЛ инсталацията

              Първоначално публикуван от graf_fon_kochev Преглед на мнение
              Много се чудех защо има реверс (ПФ) на хода на първи двигател, кото това е главния електромотор....
              Такова нещо по работното табло няма....
              Има. Горе при превключвателите на вратата. Едното е за пускане на миашината, второто в коя посока да върти, третото за автоматичния режим и четвъртото за охлаждането.
              Може и да не са в тоя ред, но функциите им са такива.

              Защо реверс? Еми понякога се работи с "обратни" инструменти, а понякога са такива без посока и по някакви причини може да се окаже че да върти наобратно е по-удобно или дори необходимо.

              Първоначално публикуван от graf_fon_kochev Преглед на мнение
              И изведнъж "лампичката свЯтна". Това е контактор за бута при лостовете за превключването на скоростите на шпиндела. Когато се сменяват оборотите и ислаш да наместиш зъбните колела натискаш бутона и мотора се завърта в обратна посока. Имам корейски струг и на него е по същия начин.
              Тсъ! От бутона (при мен най-долния и с черен цвят) при лостовете на скоростите шпиндела си се върти в посоката, зададена от превключвателя на капака на таблото. Няма смисъл да реверсира там. Смисълът му е просто да поразмести зъбните колела за да можеш да "вкараш" лостовете на място, ако не искат да влизат.

              Сега, има изпълнения при които например превключвателя за охлаждането е в предния панел. На моята СУ-251 е на капака на таблото а отпред имам само "пуск", "стоп" и "бърз ход".
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #37
                От: ФУ 251 проблем с ЕЛ инсталацията

                Когато натиснеш бутона за бързия ход, трябва да се прекъсне захранването на съединителя за работне ход и да се захрани другия.
                Сработва Р2 . прекъсва веригата на СРХ ( НЗ контакт ) и подава напрежение на СБХ (НО контакт ) . ПФ -трябва най -вероятно да се ,,превежда " като ,,превключвател на фазите " , ПО - ,,превключвател охлаждане" .

                Коментар


                • #38
                  От: ФУ 251 проблем с ЕЛ инсталацията

                  Първоначално публикуван от graf_fon_kochev Преглед на мнение
                  Благодаря на всички за вниманието! Някои неща ми се поизясниха.



                  Не се бях сетил за този бутон, но S1 е двойното ключе на копака на ремъка.
                  СИ-1 и СИ-2 са съединители в скоростната кутия на масата на фрезата. Те са електромагнитни. Единия, големия е за бавния ход или на схемата го пише "работен ход". Другия съединител е за бърния ход. Когато натиснеш бутона за бързия ход, трябва да се прекъсне захранването на съединителя за работне ход и да се захрани другия. Най-вероятно това е чрез контактор. Единия съединител е на 30 волта, а другия е на 42 волта, а оперативното напрежение е 24 волта.

                  Много се чудех защо има реверс (ПФ) на хода на първи двигател, кото това е главния електромотор....
                  Такова нещо по работното табло няма....
                  И изведнъж "лампичката свЯтна". Това е контактор за бута при лостовете за превключването на скоростите на шпиндела. Когато се сменяват оборотите и ислаш да наместиш зъбните колела натискаш бутона и мотора се завърта в обратна посока. Имам корейски струг и на него е по същия начин.

                  Като позавърша с фрезата ще направя нова тема само за ФУ-тата със снимки и всичко което ми е направило по-специално впечатление. Мисля, че ще е полезна на много колеги.
                  Средно положение на реверсивния ключ е центровъчно . Тогава шпиндела не върти но всички ходове на масата работят и можеш спокойно да центроваш детайл .
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • #39
                    От: ФУ 251 проблем с ЕЛ инсталацията

                    Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                    Средно положение на реверсивния ключ е центровъчно . Тогава шпиндела не върти но всички ходове на масата работят и можеш спокойно да центроваш детайл .
                    +1,този чалъм много малко хора го знаят.
                    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                    Коментар


                    • #40
                      От: ФУ 251 проблем с ЕЛ инсталацията

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      Има. Горе при превключвателите на вратата. ..
                      Изобщо не се бях сетил за тях докато писшех поста...
                      ЗА ДА МОЖЕШ, ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ!!!

                      Коментар


                      • #41
                        Здравейте.
                        Опитвам се да разрешат един проблем със електрически съединители на универсална фреза.Изкключват доста бавно,за около 2сек.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X