Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

    Първоначално публикуван от novatech Преглед на мнение
    Явно не си попадал на истински инженер. Както казах , истинския инженер може да замени работника на машината но това явно си го пропуснал.
    Един преподавател в бурната ми младост обичаше да казва че инженер , шофьор и к**ва не се става - трябва да се родиш такъв. Беше прав...
    Единици сме останали инженерите които можем да работим на металорежещи машини и го правим с удоволствие . Аз реших че не е зле да стана инженер след като вече имах доста години натрупан производствен стаж зад гърба си . Дори и горе мога да ти ги из-броя на пръстите на двете ръце . За едни 15 и кусур години горе само двама човека са дошли при мен с желанието да им покажа нещо . Единя е колега от форума автора на стругарската тема Добри от Плевен . Водил съм по необходимост упражненията по почти всички дисциплини в практиката и най неприятното е да видиш празните погледи с които те гледат докато им обясняваш устройството на струга . Когато аз кандидатствах горе през 1990 година за едно място без значение дали редовно или задочно се бореха 5 човека сега за едно място се "борят" 0.87 кандидата . Колегите преподаватели казват че с празните погледи се свиква само че аз още не съм готов ей така да си претупам работата и за това съм отказал поне 20 предложения за преподавател и предпочитам да се занимавам с практическата част от иненерните науки . За това си стоя главен механик на два завода и ходя на работа с удоволствие .
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • #47
      От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

      Първоначално публикуван от novatech Преглед на мнение
      Явно не си попадал на истински инженер. Както казах , истинския инженер може да замени работника на машината но това явно си го пропуснал.
      Един преподавател в бурната ми младост обичаше да казва че инженер , шофьор и к**ва не се става - трябва да се родиш такъв. Беше прав...
      Ами явно аз се падам фалшив инженер.Мога да правя почти всичко което ми е нужно на струга(стига първо да се запозная с устройството на дадения струг)тоест да си направя някаква ремонтна шпилка или болт,втулка,да пристържа даден детайл до размер,да центровам детайл и някои други простички операции за които в момента не се сещам.Но това е много много далеч от уменията на хората,които са напред с практиката и си вадят хляба с тези машини.На фреза през цялото ми образование не съм работил,показваха как се работи,устройство учихме но като практика ковахме,леехме,пилихме,пробивахме,нарязвахме резби,райберовахме,зенкеровахме,сигурно и нещо друго сме правили но вече ми се губят,на фреза със сигурност не се работеше тогава.А струга и фрезата далеч не изчерпват металообработващите машини.Сигурен ли си,че можеш да замениш човека,който шлайфа колянови валове ей така докато застанеш зад машината или някой,който шлайфа цилиндрови втулки?Специалността ми не е студена обработка и далеч не ме задължава да познавам металообработващите машини,повечето което съм научил е от работата и понеже съм имал желание/нужда да го науча.Желанието да се науча наистина да работя на струг не се е загубило,само струга все още ми се губи,но живот и здраве и това ще стане.

      Коментар


      • #48
        От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

        Убеден съм че не е проблем да се справиш със шлайфа и хонинга , първия път ще е доста по бавно , ще има и изпортен цилиндър и вал сигурно но ще се справиш. Аз поне със струг , фреза , обработващ център и плосък шлайф се справям.
        Фиат Купе
        Опел Фронтера В
        Мицубиши Паджеро Пинин

        Коментар


        • #49
          От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

          Да не дава господ и без шлайфисти да остане района,че вече станах като бай Кольо с търмъка на гъза и фенера.Откакто работя ходя все при едни шлайфисти и вече все по рядко проверявам размерите след като е минала обработката,ако нещо се е объркало в рамките на поправимото никога не забравят да ми го кажат,за да не бера ядове после.От стругаря думи нямам да кажа колко съм доволен,особено като се сетя колко препатих с други "стругари" докато не го убедих да почне на частно.Инак като се замисля и за ковача се притеснявах като спря да работи и продаде работилницата,но после извиках неволята и се научих да чукам лемежи.

          Коментар


          • #50
            От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

            Темите за металообработка ми стават все по-интересни. Доста и научих от тук и от Вас. Но за жалост този занаят умира (както и всички останали занаяти). И не защото няма нужда от майстори, а защото народа го мързи, младите ги мързи, а и все повече хора предпочитат пред
            Преди почти година си взех малко стругче, да се уча, 80-85% от хората на които съм казал за придобивката ме питат “луд ли си, за какво ти е, това е тежка и мръсна работа”
            Иначе съм инженер по образование, но дървообработване и мебелно производство. В университета практика нямахме никаква, но това което ни дадоха не е малко. Добре че беше техникума, та да работя на машини.
            Сега се уча и с метал как се работи, уча се от книги, от форуми, от клипове и от “проба- грешка”, но не става само с пактика, трябва и четене на теория.
            I'm not Lost, I'm Discovering !

            088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

            Коментар


            • #51
              От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

              Да образовате един млад ( бе не млад, а прохождащ в занаята ) стругар.
              Сглобил съм си нещо като струг, имам и някакви ножове, но се оказа че трябва да се точат, а за това трябвало "зелен камък", на сив шмиргелов - йок.
              Не разговарят и с дисковете на флекса.
              Търсене в Гугъл "заточване на видия" - цоп на сайта на "Ташев-галвинг" (моля модераторите да не го смятат за реклама) и "зелени" колкото щеш, но на втори трети ред има едни буквички и цифрички които явно означава(или отличават) по-зелените от по-узрелите, ще ми разтълкува ли някой кое как се превежда и какво да поръчвам моля?
              0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

              Коментар


              • #52
                От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
                Да образовате...
                Довечера ще ти снимам моите камъни.
                Румбата от форума не го ли познаваш?
                Аз от него си ги купих.
                Зелен за ножовете със запоена пластина, бял за кобалтовите и така наречената диамантена шайба за финиш (последната е неприятна цифра, но върши чудеса)
                I'm not Lost, I'm Discovering !

                088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                Коментар


                • #53
                  От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                  едното е диамнтената
                  I'm not Lost, I'm Discovering !

                  088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                  Коментар


                  • #54
                    От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                    Зеленият камък не трябва ли да е доста по светло зелен и мек със едрина 80 ? Този на снимката ми се струва че е от твърдите или поне аз съм попадал все на такива с този цвят?

                    Коментар


                    • #55
                      От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                      Има таблици из нета с еврогейските означения по новата номенклатура. Смениха означенията на камъните преди години. И за едрина, и за твърдост са други.
                      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                        Аз използвам ето това за ножовете със запоена пластина. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20180808_101817.jpg
Прегледи:1
Размер:1.07 МБ
ID:5795976

                        Коментар


                        • #57
                          От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.



                          Това намерих, сега някой ако спомене от коя буквичка са годни да борят видията.......
                          Последно редактирано от дядо владо; 08-08-18, 15:52.
                          0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                          Коментар


                          • #58
                            От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                            Стана интересно.Стругар или инженер ще даде акъл.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                              Я да се пробвам:
                              -- C 80 R 8 V
                              Като ми бяха интересни тези работи - тука нищо освен БДС и ГОСТ не се ползваше.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                                http://engcrafts.com/item/94-shlifov...valnogo-stanka

                                Сравнение на двата ГОСТ-а. На снимката- ГОСТ към други западни стандарти:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rasshifrovka-abrazivnih-krugov-9.png
Прегледи:1
Размер:19.3 КБ
ID:5796022
                                Съответната еврогейщина EN:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rasshifrovka-abrazivnih-krugov-8.jpg
Прегледи:1
Размер:72.1 КБ
ID:5796023

                                Предположение за видиата:
                                63СА 80 L 5
                                Последно редактирано от santaclash; 08-08-18, 18:27.
                                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X