Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

    Първоначално публикуван от stypkata Преглед на мнение
    Според мен старите майстори,които помагат тук във форума трябва да си направят по един курс и вместо да си цапат ръцете да станат преподаватели и да предадат уменията и опита си на следващото поколение.Убеден съм,че ще бъдат и по-добре заплатени като преподаватели .Такса в размер от например 600лв за едномесечен курс ,на който да добия основни познания ми звучи напълно разумна.Дори ми се струва ниска.Един фризьорски курс в днешно време струва 1000лв,а не се научава почти нищо от него,просто се издава един документ за правоспособност.А стругарския заслужава да е по-скъп.Ако се съберем 4-5 "ученика" за 1 месец се събират между 2 и 3000лв.Смятам,че и преподавателите ще бъдат доволни .Новото поколение да не откриваме топлата вода от А ,а да продължим от там където са стигнали майсторите.


    ПС От 1 година имам струг,но от 3 месеца ми остава време за него и ми се струва,че познанията ми са на ниво 0,въпреки,че откакто имам струга не съм ползвал стругарски услуги.Напълно задоволявам стругарските си нужди сам,но ако ме види майстор какво правя със сигурност ще ми намери десетки косури и ще се окаже,че нищо не правя правилно.Вчера си изработих втулка за Упорния лагер на лодката (лагера,който перката чрез вала бута лодката напред).Към лагера оставих хлабина 0.01мм,а към вала 0.03мм,защото повърхността му не е идеална.Влезе си плътно без затягане и към вала и към лагера,но винаги остава едно съмнение,дали това е правилния начин и дали не греша в нещо.Правих 2ч тази втулка.Майсторите да кажат колко време им отнема направата и .

    [ATTACH=CONFIG]950087[/ATTACH]
    От снимките не се добива представа за габаритите на втулката. Ако е дълга около 100мм и вътрешния диаметър 50мм си се справил прилично за 2 часа.

    Коментар


    • #17
      От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

      Тези старите машини....вече рядко се намират в добро състояние. Те си работят и остаряват и идва време за смяна със следващото поколение машини....а на мястото на това поколение машини у нас като цяло има...празно място. Голям проблем е и ще е все по-голям проблем в бъдеще, защото стругът не е кола да го вземеш за 300 евро от Италия и да го докараш в БГ.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #18
        От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

        Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
        Тези старите машини....вече рядко се намират в добро състояние. Те си работят и остаряват и идва време за смяна със следващото поколение машини....а на мястото на това поколение машини у нас като цяло има...празно място. Голям проблем е и ще е все по-голям проблем в бъдеще, защото стругът не е кола да го вземеш за 300 евро от Италия и да го докараш в БГ.
        Няма стари машини,има лошо поддържани!
        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

        Коментар


        • #19
          От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

          Първоначално публикуван от stypkata Преглед на мнение
          Според мен старите майстори,които помагат тук във форума трябва да си направят по един курс и вместо да си цапат ръцете да станат преподаватели и да предадат уменията и опита си на следващото поколение. .
          И ще умрем от глад Няма никакъв интерес към тези професии . За 15 години само колегата Добри от Плевен е дошъл при мен нещо да ме пита на професионална тема . Горе при мен имаше такава идея преди години ама си умря още неродена . Последния на който му организирахме такъв курс беше един колега от катедра силова електроника щото без тапия по новите изисквания за охрана на труда няма право да доближава машините .
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • #20
            От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

            Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
            ... Последния на който му организирахме такъв курс беше един колега от катедра силова електроника щото без тапия по новите изисквания за охрана на труда няма право да доближава машините .
            Тъй де, организирали сте курс за тапия а колегата иска да учи занаят.
            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
            Из "Златния телец"

            Коментар


            • #21
              От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

              Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
              Тъй де, организирали сте курс за тапия а колегата иска да учи занаят.
              Абе докарахме го поне панта да може да прави
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • #22
                От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                Трябва да си много скаран с механиката и тоя вид техника за да не успееш да направиш панта...
                Не чета коментари и не отговарям на такива.

                И коментаторите...

                Коментар


                • #23
                  От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                  Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                  Трябва да си много скаран с механиката и тоя вид техника за да не успееш да направиш панта...
                  Катедра силова електроника . Човека никога през живота си не беше доближавал струг ама техния техник се пенсионирал и няма на кой да зачислят машините . То и нас най вероятно ще ни ликвидират до няколко месеца . Последното практическо звено на ТУ.
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • #24
                    От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                    А специалностите включващи студена обработка(не знам как се казват сега) какво ще правят?Ще ги разхождат около струговете и ще им казват,че на тези машини може да се правят гайки,шайби и болтове?

                    Коментар


                    • #25
                      От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                      За съжаление наистина няма никакъв интерес към този занаят. Аз съм на 36 и от моите набори двама , трима колеги познавам . А за по-младите.....абсолютно никакъв интерес .

                      Жалко....!
                      Който търси , намира !
                      Човекът е човек, когато е на път !

                      Коментар


                      • #26
                        От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                        То не е само към този занаят,замисли се покрай теб колко добри ковачи има,покрай моята работа остана един на 72 години и на 25 километра разстояние.Не знам при струговете дали липсата на интерес е заради новите машини с програмно управление или поради липсата на заводи и работни места,но липсата майстори в този занаят ще стъжни живота на хората във всеки един друг занаят,в който се работи с машини.Едно не мога да проумея,заварчици се търсят,ежедневно слушам рекламите по радиото и оставам с впечатление,че заварчиците с сертификат за МИГ/МАГ са по-търсени от лекарство за рак,а стругари,фрезисти и шлосери един път не съм чул да търсят за работа,толкова ли прелива пазара от квалифицирани специалисти по студена обработка?Открай време ми е мерак да си вдигна едно помещение и да си взема един струг C11,да знам че ще ме надживее и да се науча да си върша елементарните задачи покрай работата,но пусти пари,само с мерак не става.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                          Не виждам нищо за чудене - стругаро-фрезистката професия нито е мека, нито е блага. Свързана е и с не малко умения и знания. Отделно предполага определено техническо мислене и поглед върху нещата.

                          Аз например винаги съм намирал кликането с мишката и трополенето върху клавиатурата за доста по-сгодно...
                          Не чета коментари и не отговарям на такива.

                          И коментаторите...

                          Коментар


                          • #28
                            От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                            Приложението на универсалните стругове и фрези вече е само на полето на ремонтите. От серийното производство отпаднаха отдавна, без някакви изгледи да се завърнат там. Един стругар или фрезист-универсалчик не е нито инженер, нито програмист. Детайл се проектира в Индия, програмата за изработката му се създава в някое бюро в Чехия или Полша, завод в Китай прави металната заготовка. Тези неща всичките пристигат в БГ, където бай Пешо само слага желязото в машината и натиска копчетата. Готовият детайл пък заминава за Германия или Щатите.
                            Кой от тях може да се определи като стругар ? Май ни един...
                            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                              Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
                              А специалностите включващи студена обработка(не знам как се казват сега) какво ще правят?Ще ги разхождат около струговете и ще им казват,че на тези машини може да се правят гайки,шайби и болтове?
                              Ще им ги показват виртуално . Моето мнение на прост инженер от такава специалност е че не може един инженер излезнал от който и да било ТУ като му сложат пред него един детайл да не може да прецени през колко машини минава и колко е приблизителното машинно време за изработката му .
                              Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                              Приложението на универсалните стругове и фрези вече е само на полето на ремонтите.
                              Те от серийното производство са отпаднали някъде около втората световна с появата на гърбичните автомати . За да стигнеш до серийно производство трябва да минеш през доста етапи все свързани с универсалните машини . В инструменталното производство в една матрица или щанца освен че тя е уникална и всеки неен детайл е уникален . Колкото и добри да са тези които ги изработват машинно накрая няма ли един кадърен бай хуй да си загуби няколко дни с пиличките нищо не става .
                              Последно редактирано от sek.1; 17-03-18, 05:24.
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар


                              • #30
                                От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                                Обаче често се случва един стругар да е доста по-наясно с нещата от един инженер.Един случай от моята практика,стържем голяма бройка дискове на струга и идва едно момче около 25-30 години носи калиброван прът 20мм и иска БОЛТОВЕ за джанти от него.Стругаря го погледна,позасмя се,че го прати да си купи шестограм 19мм.После от стругаря разбрах,че този човек бил машинен инженер и работи в голяма фирма за строителна техника.Ако беше някой случаен човек,нормално да не знае,но дипломиран инженер да не знае,че от шестрограм се раждат болтовете не е на хубаво.Едно на страна,че няма да знае машинното време,ами една бургия няма да може да наточи,ама те са евтини вече в лидъла и като се затъпи хвърляме.В ремонта струговете и фрезите са незаменими,а читавия оператор е още по-незаменим,само който не се е сблъсквал с некадърен стругар и не е патил от последиците може да го отрече.Много неща се изискват от оператора,пък и работата не е от най-безопасните,най-вече акъл и въображение трябват,когато въпросния стругар ми показа как като му се наложи от цилиндрична заготовка си прави на струга шестограм направо ми падна ченето.Като технология е съвършено просто,но лично аз и 100 години да стоя зад струга не бих се сетил без да го видя от някъде.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X