Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

    Вътрешно полиране на всмукателната тръба ( при много цилиндровите - колектор ) ще доведе до добра... ама преливните канали - не знам... или по-точно - не винаги.

    Коментар


    • #32
      От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

      Отливката на чугуна е с ужасяваща грапавост. Силно, ама много силно се съмнявам това да е направено с цел постигане на турбулентен поток, и по-добро смесоразбъркване.
      По-вероятното е толкова ниски да са били изискванията.

      Доста двигатели са ми минали през ръцете, и особено върховите модели ( за ония времена, де) всички са били с преливни канали, гладки като стъкло. Кросовия CZ125, който по някакви причини беше дотунингован в ГФР, беше с един много интересен цилиндър - в смисъл, че цилиндър нямаше - имаше комбинация от отвори на преливни канали, които го правеха такъв. И всичко вътре беше огледално, абсолютно всичко.

      Коментар


      • #33
        От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

        Относно осичките за амбеажа, смени им местата, те поне са с еднаква дължина, или обърни тази с похабената част........със сигурност ще те изкара още толкова километри, на колкото е моторчето сега........

        Коментар


        • #34
          От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

          За преливните канали имам - предвид, да не се разстъргват, че това не винаги е предсказуемо - иначе полиране - да.

          Коментар


          • #35
            От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

            Първоначално публикуван от spongi Преглед на мнение
            Относно осичките за амбеажа, смени им местата, те поне са с еднаква дължина, или обърни тази с похабената част........със сигурност ще те изкара още толкова километри, на колкото е моторчето сега........

            Май не ставаше фокуса - бях опитвал. Блокираха удебелените краища и се движеше трудно или нещо такова, ако стане - от това по-добро няма.

            Коментар


            • #36
              От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

              Първоначално публикуван от jouzzin Преглед на мнение
              За карбуратора трябва една нова гарнитурка за поплавъковата камера,че старата беше си отишла отдавна.
              Взимаш карбуратора в джоба и във най-близкият магазин за О-пръстени.Подбираш такъв който със една идея по-малък и влиза плътно във канала и монтираш.
              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

              Коментар


              • #37
                От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

                Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                Взимаш карбуратора в джоба и във най-близкият магазин за О-пръстени.Подбираш такъв който със една идея по-малък и влиза плътно във канала и монтираш.
                Подкрепям! Махни тая клингеритова гарнитура. С времето се рони и пуска боклуци, където запушват жигльора, който и без това е малък. И си вземи два броя-ще забравиш за проблем с тях.
                Точно зад филтъра има въздушен жигльор. Продухай го и него или бръкни с един косъм, за да си сигурен, че е отпушен. Като се затлачи се обърква празния ход.
                Обърни внимание на износването на шибъра. Ако отстрани е направил жлеб, направо го смени.

                Коментар


                • #38
                  От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

                  Продухах го целия!То моторчето е много малко карано преди да се окоти и всички проблеми до тука са от седенето.Не видях шибъра да е износен или нещо да не му е в ред.На иглата на карбуратора има две шайби-едната държи иглата,ама другата за какво е не ми се изясни много!Българска енженерна мисъл някаква.....
                  TLC 120 Prado
                  Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                  Коментар


                  • #39
                    От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

                    Така е,първо във шибъра се поставя шайба със три зъбчета навътре и после фиксатора със иглата.Налична ли е клапата за студено стартиране!?
                    Под щуцера за маркуча на бензина(трябва да го развиеш),трябва да има издута малка цедчица.Добре е да я има,че ще ти писне да чистиш горивният жигльор.Като махнеш поплавъка има бронзово цилиндърче и съчма,която трябва да е лъскава(хромирана).Може със стоенето да е станала матова или да има петънца от ръжда,ако е така,трябва да се замени със нова,такива има на старите велосипеди на предната вилка.Ако всичко е точно със съчмата(клапана),при сглобен карбуратор обърнат със поплавковата камера нагоре и хоризонтален поплавък(ако виси на някъде коригирай),при всмукване от захранващият маркуч трябва да държи вакуум.Ако не задържа,ще прелива през тръбичката от страни на карба и ще имаш проблеми.Ако е така,ще трябва да "чукнеш" по съчмата със нещо подходящо за да се намести във леглото си.Не забравяй да провериш въдушният жигльор за празен ход от към страната на всмукателя,става със "косъмче" от разплетено жило.Иглата на третата резка от горе надолу.
                    Снимай статора да го видя!Из нас някъде трябва да имам такова животно,трябва да се разтърся.Ротора(маховика) е добре да си остане същият,мини гърбицата със ситна шкурка 500 да обере окиса,и после със 800-1000 да се изчисти.Проблемът на роторите е,че със времето им се скапват магнитите-отслабват.Като малък имах балканче,на което бях намерил лъскав маховик(ротор),луд ме направи.Пали върви 3-4мин угасва и няма палене,ток има бензин също,оставяш за половин един час,пали на манивела и след три-четири минути изгасва,по едно време го бях пускал сам да си пали.За ситуацията ме светна един чичо,смених маховика и всичко заспа.
                    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                    Коментар


                    • #40
                      От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

                      Много благодаря за съветите на всички!Съчмичката я изчистих,и сле това пробвах с духване!Затваря си добре уж.Смукача,така да се каже си е там,сложих и него.Гърбичката на маховика я чистих с дремела и с телената четка,но язвите наистина с доста дълбоки.Мога да пробвам с него,но ми се струва че няма да е много добре.Днес ще направя снимки,да покажа....
                      TLC 120 Prado
                      Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                      Коментар


                      • #41
                        От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

                        Имаше нещо за една гарнитура, май беше от карба към цилиндъра ( по-точно от цилиндъра към всмукателната тръба ) идеята и е да не предава топлина, затова е клингирит. Ако за нея става дума, въобще!

                        Коментар


                        • #42
                          От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

                          Не е клингерит, а е бакелит.
                          към 10 мм дебела е, и е чуплива като бакелит.

                          Точно с тая идея е поставена - за топлоизолация.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

                            От двете страни на бакелита -- тънка хартия! С поздрав Борето Провери преди да ги слагаш лулата/свръзката на карбуратора/ на стъкло със шкурка. При счупване на бакелита и пренатягане на гайките, ушенцата малко се подгъват.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

                              Бакелитовата гарнитурка си я имам в перфектно здраве!Виж,маховика и плочката не у в чак толкова перфектно ..
                              Прикачени файлове
                              TLC 120 Prado
                              Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                              Коментар


                              • #45
                                От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

                                Лошо,никога не съм вижал такива язви по гърбицата,по принцип се окислява но нищо фрапиращо,този е за изхвърляне.По статора,почисти краищата на ламелите и виж дали някой "учен" не ги е шмиргелил с цел да не закачат по маховика.Ако има интервенция,изхвърляш,въздушната междина е точно сметната и при намеса се увеличава,(примерно крив маховик или крива ос на кол.вал,правен канал със пила и някаква имитация на шпонка,довеждат до дисбаланс и опиране на маховика във статора,при което не се произвежда напрежение и някой пили)от което генератора не работи със пълният си капацитет.Ако всичко е точно,презапой изводите към маса(иска малко познания по запояване,голям поялник и киселина за да споиш сигурно жицата към стоманата) и провери спойките на изходящите жици.Тази бандажираната ти е за фара,ако се налага подмяна на кабелите,внимавай от къде ги прекарваш,имат си точно определена позиция,ако не я спазиш рискуваш маховика да прореже някоя или статора да не "легне" на картера.Замери ги,трябва да отчитат стойности над 3-4 ома,тази за паленето се мери при отворено чукче.
                                Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X