Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

    Колега, защо е нужен индикаторен часовник? Да, наистина е по-точен метод. Но има ли значение дали центровката е 1.4 или 1.45мм. Според мен не. Пък да правим преходници, за да се навие на свещта, после трафове, лампи. Така описаната от мен центровка се прави и на път, да речем за 15мин. И Балканчето ще върви и ще пее. По-сложно е колегата да намери правилното предварение. Чувал съм истории някои да карат с 3мм други карат с 2мм, а в книжката пише 1-1.2мм. Но при мен тази центровка не даде добър резултат. Стана като направих центровката 1.4-1.5мм. С шублер си се регулира достатъчно точно поне при Балканче. Е, трябва да можеш да работиш с него.
    Поздрави!

    Коментар


    • #17
      От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

      Нали си инДженер, чети:

      Коментар


      • #18
        От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

        Центровката ще я направя...до там да стигнем!
        TLC 120 Prado
        Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

        Коментар


        • #19
          От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

          Днес пазарих малко части:винтове,които са със развалени глави,такива които не ми харесват да сложа,лагери и симеримги!Лагери купих словенски,семеринхите нямам идея какви са!Тези,които извадих от двигателчето бяха с широчина 7 мм,но в магазина нямаха и купих 6мм широки.Едва ли е прблем...В понеделник цилиндърчето на шлайф...
          И още един въпрос: някой може ли да ми каже точния размер на семерингите на коляновия вал.Тия които извадих са 16 мм,а намерих едни записки,че са 15....
          TLC 120 Prado
          Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

          Коментар


          • #20
            От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

            Шублер нямаш ли?

            Коментар


            • #21
              Re: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

              Малката откъм маховика 15х24 ширината не помня, другата 15х42.
              Успех с балканчето, ще разровя за останали чаркове при мен.

              Коментар


              • #22
                От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

                Първоначално публикуван от venkabg Преглед на мнение
                Колега, защо е нужен индикаторен часовник? ..... По-сложно е колегата да намери правилното предварение. ..........Поздрави!
                Колега, с индикаторен часовник ще постигнеш правилното предварение, а най-добре балканчето работи с това, което е написано в книжката му, а тук може да видиш моя дзвер https://www.vbox7.com/play:c449c6280a Успех с начинанието !

                Коментар


                • #23
                  От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

                  То колегата е добре да разбере разликата между фолио от цигарена кутия, цигарена книжка, и лампа, и да престане да се чуди защо има разлика в десети спрямо писаното в инструкцията...

                  И, Венка, това, дето ти го пиша, е от опит, момче, много опит, макар и преди много години.
                  Центровка се прави при чисти чукче/наковалня, с индикаторен часовник, батерия и лампа....

                  За да стане, както трябва, де, инак може и с нокторезачка и дъвка...И с плосък косъм става, дори, ако си на зор.
                  Последно редактирано от Veni1; 02-03-18, 19:58.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

                    Първоначално публикуван от jouzzin Преглед на мнение
                    Благодаря за съветите.Скоростите са си със съчмен фиксатор,даже днеска докато го чистих се разхвърча,и един час ги търсих в гаража.Съединителя сякаш няма механична повреда,но дори и метал ите дискове са с корозия и ми се искаше да сменя и тях.Друго което забелязах е,че едната осичка на съединителя е износена и трябва да се сменя!Да се размрази времвто и ще си купя лагери и семеринги.Притеснява ме конуса на вала към маховика,че и той е корозирал....

                    Че какво като е корозирал... и ако е само конуса ( т.е. шийката ) няма никакъв проблем...
                    .... стига вала да е добър.

                    Един приятел купи колянов вал за балканче беше целия ръждив ( тънка ръжда, такава каквато се образува върху материалите които са на пряко атмосферно влияние ) и само го изми хубаво с масло и избърса ръждата с парцал. И балканчето вървеше чудесно.
                    На твоя ако е само шийката върху която се монтира магнета, въобще не го мисли. Освен всичко не е в маслена баня.
                    За дисковете - така са си!
                    За скоростите - съчмените са най-добри! Щифтовете се късат и пак са по-добри от плъзгачите - които са жив ужас. Изключва не се трае!
                    Успехи с реставрацията от мен!
                    И аз като много други имам слабост към тези машинки, понеже освен че първия ми мотор беше такъв и ме накара да го уважавам като ме хвърли още на втория метър след първото ми качване върху него. И за да ми държи влага дълго време ме беляза с дупка в крака която личи и до сега.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

                      За съединителя "така си е" имам предвид, че дисковете са си фабрично коркови... в дефицитни времена се правят от коркови тапи, не знам дали може да се купят от някъде нови, ако може е много добре.
                      А за каква по-точно ос става дума, че е износена? Доколкото помня жилото влизаше в отвор между картера и капака и от там натискаше едно рамо което натиска ос която минава през двигателя и задейства съединителя. За тази ос ли става въпрос или късата и дебела от рамото ( Г образна част няколко сантиметра дълга, мисля че беше алуминиева )
                      Последно редактирано от Pancho77; 02-03-18, 20:53. Причина: грешка

                      Коментар


                      • #26
                        От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

                        Износена е точно тази ос,която се натиска от рамото и задейства съединителя.Те са две,с една съчма по средата.
                        Аз също мисля че центровката е най добре да си е на оругиналното,заводско място.Аз нямам нужда да върви много,а да пали и да ми радва окото....
                        TLC 120 Prado
                        Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                        Коментар


                        • #27
                          От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

                          В този снежно дъждовен ден какво му остава на човека освен да се затвори на топло в гаража!С дремела и една ламелна шкртка,металните дискове на съединителя станаха като нови.Заех се и със запалването,но там ударих греда...Порърхността на маховиха отвътре,гърбицата особенно са много корозирали и просто палеца на чукчето ще свърши за минути!Чукчето също е много корозирало,не мога да развия винчетата които държат бубините,има някакви намеси по бубините...изобщо зле!Търсят се нови!Изчистих и разглобих карбуратора,продухване и сглобяване.За карбуратора трябва една нова гарнитурка за поплавъковата камера,че старата беше си отишла отдавна.След сглобяването,пак малко се заиграх с дремела.....
                          Последва скучно и изнурително стъргане на стари гарнитури от картерчетата.Жестоко се бяха опекли.Направо камък....
                          Прикачени файлове
                          TLC 120 Prado
                          Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                          Коментар


                          • #28
                            От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

                            Ей, красота...
                            Като си се заиграл с дремелчето, полирай и колектора от карбуратора до цилиндъра. Вдига поне 3 коня от това.
                            Пък ако почешеш малко и преливните канали....ммм, страхотия...
                            Гледай да не объркаш газоразпределението само.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

                              Аз и него полирах,ама само отвън,че да личи!Грапавостта на отливките е по някакъв мнооого занижен БГ стандарт....
                              TLC 120 Prado
                              Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                              Коментар


                              • #30
                                От: Реставрация на едно наследство-Балкан 50 МК-3

                                тази ос май е нещо като характерен проблем за модела... сеге е модерно да му казват детска болест.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X