Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Относно GDPR - трябва да се скалъпи нещо. Как си представяте нещата в частта IT

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Относно GDPR - трябва да се скалъпи нещо. Как си представяте нещата в частта IT

    Първоначално публикуван от PinMaster Преглед на мнение
    Да припомня, че трябва да мога да ти се обадя като клиент и да поискам да изтриеш всички данни за мен. Ти трябва да регистрираш искането ми и да го изпълниш. След като сме приключили отношенията си де...
    По-логично е, желанието ти за заличаване на данните да е някакъв по-доказуем вид, да кажем писмен.
    Това с обаждането хич не го виждам. Обадил си се, а след това се оказва че не си се бил обаждал, не са те разбрали правилно, имал си друго предвид, и други в тоя дух...
    Не чета коментари и не отговарям на такива.

    И коментаторите...

    Коментар


    • #32
      От: Относно GDPR - трябва да се скалъпи нещо. Как си представяте нещата в частта IT

      Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
      По-логично е, желанието ти за заличаване на данните да е някакъв по-доказуем вид, да кажем писмен.
      Това с обаждането хич не го виждам. Обадил си се, а след това се оказва че не си се бил обаждал, не са те разбрали правилно, имал си друго предвид, и други в тоя дух...
      Абсолютно си прав и аз не случайно питах ТУК как точно се преведжа този термин, именно защото той урежда тия важни неща кой какво казал, как го е казал, кога и на кого го е казал, за да няма после компоти вместо компютри.
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #33
        От: Относно GDPR - трябва да се скалъпи нещо. Как си представяте нещата в частта IT

        Абе договори сключваме по тилифоня - вие ке ми се оправдавате, че не мож ме идентифицирате по тилифоня...
        Във всеки случай - всичко освен подписаният договор от мен с вас ще трябва да затриете.
        Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

        Коментар


        • #34
          От: Относно GDPR - трябва да се скалъпи нещо. Как си представяте нещата в частта IT

          Анонимизация е прекъсване на връзката между конкретно лице и неговите лични данни. Тоест, ако ми смениш ника от Ilia на GADgdsf това в общия случай няма да значи нищо, ако в таблицата продължава да ми седи ЕГН-то примерно.

          Пример - продажби на стоки. Има лог някъде, че аз съм си купил Х работи от тебе за Y лева. Ако замениш Ilia801 с ХХХХХ, обаче оставиш нещо друго, което може да свърже транзакцията с мен или с нещо, което GDPR счита за лични данни вече е нарушение и не е анонимизация.

          Коментар


          • #35
            От: Относно GDPR - трябва да се скалъпи нещо. Как си представяте нещата в частта IT

            Идеята на анонимизацията е, при кражба да данни, да не може случайно лице да идентифицира физ.лица. (да му е нужен още поне един ключ освен масива данни)
            Намирам го за много полезно спрямо огромните фирми, които все нещо им тече случайно (а ключовете са лепнати по мониторите )

            Обаче в България мисля ще се ползва за тормоз на малките с рефрена: е те ви на Европа и те така те.
            байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
            Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
            Суперспам - спама на суперите

            Коментар


            • #36
              От: Относно GDPR - трябва да се скалъпи нещо. Как си представяте нещата в частта IT

              Първоначално публикуван от Ilia801 Преглед на мнение
              Анонимизация е прекъсване на връзката между конкретно лице и неговите лични данни. Тоест, ако ми смениш ника от Ilia на GADgdsf това в общия случай няма да значи нищо, ако в таблицата продължава да ми седи ЕГН-то примерно.

              Пример - продажби на стоки. Има лог някъде, че аз съм си купил Х работи от тебе за Y лева. Ако замениш Ilia801 с ХХХХХ, обаче оставиш нещо друго, което може да свърже транзакцията с мен или с нещо, което GDPR счита за лични данни вече е нарушение и не е анонимизация.
              Прав си ама данъчните искат от мен да пазя документи между 5-7 години, а могат да ме разследват до 10 години назад, познай дали ще ти затрия данните от транзакцията каквото и да ми предписва ГДПР.
              Бъдете живи и здрави!

              Коментар


              • #37
                От: Относно GDPR - трябва да се скалъпи нещо. Как си представяте нещата в частта IT

                Така, GDPR те кара да имаш процедура, по която да анонимизираш ЛД след определен период от време. Периода не е фиксиран от конвенцията, изискване е да имаш процедура и да я спазваш. В случая имаш правно основание да пазиш данните за определен период от време и трябва да го изпълниш. След това - анонимизация или изтриване.

                Коментар


                • #38
                  От: Относно GDPR - трябва да се скалъпи нещо. Как си представяте нещата в частта IT

                  Колеги за фирмите работещи с лични данни си има ресор точно как се работи с тях и данните се пазят само на техни машини, визирам Комисия за защита на личните данни.
                  За малките фирми GDPR изисква да не пазят тази информация на чувствителни и не добре защитени масиви с лесен достъп, което автоматично води до първото, пред държавата личните данни се съдържат в комисията, след което сме длъжни да унищожим личните данни ако са директно в сайта ни или разплащателните инструменти не трябва да съдържат логове с такава информация..... това би трябвало да е според изискване.
                  Сега друг е въпроса дали, фирмата която ви е направила сайта не си е оставила вратички да се следят определени потребителски групи чрез ADword, и други синтактични похвати за управление на реклама, които да събират информация която хич не ги и касае, накратко нямаме право да държим личната информация касаеща клиента на машини вързани със интернет/ уеб базирани платформи/ облаци и прочие нови термини свързани с интернет и лична информация.
                  Колкото до останалото CRM/ERP софтуерите си съдържат всякаква корпоративна информация, според новите директиви обаче тя не трябва да е свързана свободно с външен Интернет достъп.....

                  В случая като ми дойдат на проверка освен данъчните, икономическа полиция, митници и сега и тези лумпени.
                  Кога ли ще се появи конвенция която да защити дребния бизнес от посегателство с корпоративни интереси

                  Коментар


                  • #39
                    От: Относно GDPR - трябва да се скалъпи нещо. Как си представяте нещата в частта IT

                    Да не отварям нова тема...
                    GDPR позволява ли на частна фирма да изисква и настоява за телефонен номер, и да верифицира през SMS или обаждане валидността на тоя телефон с име насреща? При отказ на телефон акаунта на клиента го затварят.
                    Същия въпрос, но с настояване за данни на кредитна карта?
                    Много съм бос по юридически въпроси, а ми излезе проблем.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Относно GDPR - трябва да се скалъпи нещо. Как си представяте нещата в частта IT

                      Частна фирма (ако не попада в хипотезата монополист) може законно да ти откаже бизнес без изобщо да ти представи основание.

                      GDPR се отнася до защитата на данните които ВЕЧЕ си предоставил или ще предоставиш в бъдеще. Не обхваща такива които не си и не възнамеряваш да предоставиш.

                      И в частност, GDPR не осигурява защита срещу дискриминация на основа твоите претенции по отношение на данните.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Относно GDPR - трябва да се скалъпи нещо. Как си представяте нещата в частта IT

                        Я, бан сървайвър!

                        Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                        Да не отварям нова тема...
                        GDPR позволява ли на частна фирма да изисква и настоява за телефонен номер, и да верифицира през SMS или обаждане валидността на тоя телефон с име насреща?
                        Да.

                        Същия въпрос, но с настояване за данни на кредитна карта?
                        Да.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Относно GDPR - трябва да се скалъпи нещо. Как си представяте нещата в частта IT

                          Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
                          Я, бан сървайвър!
                          Добре заварил, не съм си губил достъпа. Имах да кажа едни интересни неща като се върнах, ама заключили темата.
                          Ех, хубаво си беше форумчето някога, и теми за лифт се вясваха, и разходки...
                          Сега - продавалник.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Относно GDPR - трябва да се скалъпи нещо. Как си представяте нещата в частта IT

                            ... да бе. И някакви мърморковци питат за GDPR.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Относно GDPR - трябва да се скалъпи нещо. Как си представяте нещата в частта IT

                              Възползвайте се от правото си да ви предоставят информация какви лични данни се ползват и за какво се използват!
                              Моя личен опит е: бях посрещнат на нож, а най-умната и отракана ми предложи да напусна.
                              Не съм се отказал, драмата продължава. Втори, по-груб вариант е, тези неща да се изискват от КЗЛД и/или ИТ.
                              Следващото, че се хванах за главата, като пуснах един сърч във сървъра ни. Изтрих доста снимки на личните си документи. Но на персоналните компютри на "деловодството" сигурно е пълен мишмаш, съдейки по камарите лични карти, дипломи, паспорти и други, които срещнах.

                              Само споделям...

                              Публикувайте отговор

                              Коментар


                              • #45
                                От: Относно GDPR - трябва да се скалъпи нещо. Как си представяте нещата в частта IT

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                Частна фирма (ако не попада в хипотезата монополист) може законно да ти откаже бизнес без изобщо да ти представи основание.

                                GDPR се отнася до защитата на данните които ВЕЧЕ си предоставил или ще предоставиш в бъдеще. Не обхваща такива които не си и не възнамеряваш да предоставиш.

                                И в частност, GDPR не осигурява защита срещу дискриминация на основа твоите претенции по отношение на данните.
                                Това категорично не е вярно - GDPR изисква предоставяне на услугата (стига да в възможно) и без предоставяне на личните данни на субекта и забранява дискриминацията на база отказ от предоставяне на личните данни.


                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X