Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Странджа-Сакар идеи за маршрут?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Странджа-Сакар идеи за маршрут?

    Благодаря за коментарите. Вижте какво се получи като сглобих мненията ви - списък със забележителностите на първо четене:

    Сакар:
    Мегалитрен кръг - северно над село Българска поляна,Тополовград.
    Симеоновград
    Харманли/гърбавия мост, извора на белоногата/,
    Свиленград/ стария мост, Мезек/
    мост Мустафа паша - пресича река Марица до Свиленград.
    тракийска гробница,крепост Калето.
    с. Михалич скална църква.
    С. Маточина - крепост Букелон. (Това е първия затвор на Балдуин, преди да го преместят в Търново)
    с. Стефан Караджово -къща - музей.
    От там покрай Сливарево, покрай ПП Лопушна по приграничния път та в Резово.

    Странджа:
    -разходка с лодка по Велека ?
    -Силистар ?
    -Мишкова нива до М.Търново на границата - може с разрешително може и без от Гранична
    -Маслен нос - най-източния ръкав на Странджа до Приморско
    -водопад Докузак - по едноимената река на 1 км от село Стоилово, М.Търново.Ходи се пеш.
    -Малко Търново исторически музей.
    -Вълчанов мост над река Резовска до Малко Търново с разрешително
    -Село Българи - нестинарски танци 3ти срещу 4-ти
    -Екопътека до изворите на река Младежка (50км от Бургас)
    -Индипасха (чешма) - до село Сливарово
    -Стражева кула (Букелон) - село Маточина
    -Скална църква с.Маточина
    -Нощувка в село Бръшлян
    -Нощувка в Резово
    -селата Бродилово, Варвара, Кости, Кондолово, Граматиково, Калово.
    -Беглик Таш - Приморско, до Маслен нос.
    -Гледки на север от Маслен нос.

    Места за нощувка:
    - Резово (хотел)
    - алтернатива Бунгала "Синьо лято"
    - нощувка в село Бръшлян, хотел Сърмашик.
    - нощувка с.Младежово, семеен хотел Изворите.

    Места за хапване:
    - ресторант Рибарникь, до село Бръшлян
    - страноприемница Ковач, до село Бръшлян.

    Тия дни ще пробвам да нправя маршрут.
    Последно редактирано от verter; 22-02-18, 11:55.
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

    Коментар


    • #32
      От: Странджа-Сакар идеи за маршрут?

      Като ще се минава покрай Симеоновград , наблизо е Александровската гробница .
      Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
      За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

      A1+

      Коментар


      • #33
        От: Странджа-Сакар идеи за маршрут?

        Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
        Благодаря за коментарите. Вижте какво се получи като сглобих мненията ви - списък със забележителностите на първо четене:


        -Мишова нива до М.Търново на границата - с разрешително от Гранична

        -Вълчанов мост над река Резовска до Малко Търново

        Тия дни ще пробвам да нправя маршрут.
        Преди малко говорих с колегата Sereco1 и той ми каза че за Мишкова нива не се изисква вече разрешително. ( Може да се попита все пак в тур.център в М.Търново)
        За Вълчанов мост ми каза че няма как да стане. Кара се до кльона а това не е разрешено, освен това моста в нашата част бил разрушен. Аз ще се опитам да се свържа с гранична полиция или тур. център и да попитам, дали поне може да се стигне до кльона че ми е мерак да го видя. Визирам новият такъв, не изоставеният стар, който е доста по-навътре от границата.

        Коментар


        • #34
          От: Странджа-Сакар идеи за маршрут?

          Нещо са ти объркани/дублирани маршрутите ама ако ще обикаляш района на между Марица-Тунджа ( Свиленградско ) се обади,ще ви разведа насам натам


          с. Михалич скална църква.
          С. Маточина - крепост Букелон. (Това е първия затвор на Балдуин, преди да го преместят в Търново)

          Стражева кула (Букелон) - село Маточина
          -Скална църква с.Маточина
          Use since:
          OpenBSD 3.x
          FreeBSD 4.x
          Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x Аз съм фен на OpenWRT.

          Коментар


          • #35
            От: Странджа-Сакар идеи за маршрут?

            Здравейте. Позволявам си да добавя / спомена следното :
            - връх Голеш (http://www.kade.si/#map=14/3092129.1/5184146.54/0 ) на около 6 км от Царево. Уникална панорама към безбрежието на Странджа, към морето с Маслен нос включително. Достъп от село Изгрев по безпроблемен за джип почвен път.
            - пещера- светилище на Света Марина (Сливаровската). (http://www.kade.si/#map=16/3088887.87/5158550.87/0). Достъп по стабилизирани, безпроблемни за джип пътища (не са нанесени на посочения тук линк) + около 5 минути по горска пътека. Намира се ПРЕДИ новата ограда - свободен достъп.
            - параклис Света Троица в местност Котвините изграден върху пещера - от параклиса се преминава в пещерата (http://www.kade.si/#map=16/3075103.79/5174888.54/0). От асфалта Визица - Кондолово се поема по около 2.5 км почвен път който октомври 2017 беше безпроблемен за джип.
            - параклис Света Петка на около 1.5 км източно от Калово (http://www.kade.si/#map=16/3066722.23/5179736.25/0). Има и друг достъп по около 3 км почвен път, който преди две години беше безпроблемен за джип.
            - доколкото съм чувал, в района на Малко Търново разните туристически гидове комбинират в една разходка - пещерата на Бастет, връх Голямо Градище и Мишкова нива.
            - в резерват Витаново съществуват поне две напълно легитимни туристически пътеки - едната е по Райчов дол (http://www.kade.si/#map=15/3054120.47/5162416.92/0 ) , а другата по Малък мечи дол ( който не знам защо всички много обичат да наричат с турското му име Малкото Айдере) (http://www.kade.si/#map=16/3055482.01/5160428.37/0) До началото и на двете се стига по стабилизирани пътища. По мое скромно мнение - може би най-красивите места в Странджа са там.
            - след като сте решили да отделите време на нестинарството в село Българи, то това би могло да се комбинира с "расодка" из ЗМ "Марина река" или с такава по Кондоловски дол. (http://www.kade.si/#map=15/3084365.14/5177011.23/0)
            За всичко горепосочено, ако проявите интерес, в нета има безчет публикации и снимки. Надявам се малко поне да съм бил полезен. Успех.

            Коментар


            • #36
              От: Странджа-Сакар идеи за маршрут?

              Не са объркани, нито дублирани маршрутите.
              Сложил съм различни варианти според това, къде ще спим.

              Коментар


              • #37
                От: Странджа-Сакар идеи за маршрут?

                Boriskata, много полезна информация.
                Малък мечи дол виждам че има път, но преминава през гранична застава или военно поделение. Как е достъпа, може ли да се мине през заставата/поделението с мпс ?

                Коментар


                • #38
                  От: Странджа-Сакар идеи за маршрут?

                  И аз ще добавя едно място по крайбрежието, което е хубаво да се посети - Връх Бакърлъка (Медни Рид). До върха се стига по тесен асфалтиран път, т.к. горе има някакви антени, предаватели... Има място където да се паркира автомобила и по пътека се стига до скала (мисля че я наричаха "Гръцката скала") от където се разкрива невероятна гледка към Созопол, а при ясно време се вижда и нос Емине. На върха има и останки от тракийска крепост.
                  Jeep KJ 3.7 V6 Ltd.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Странджа-Сакар идеи за маршрут?

                    Благодаря за вметките. Всяко мнение влиза в употреба.

                    Видях, че малко се преплитат обектите, но извадих информация за всеки един и ги разделих и видях кои се дублират с двойни имена. Мисля да започнем от Сакар и постепенно да навлезем в Странджа и оттам към Черноморието.

                    Разходката е решена и съм я обявил от 1ви до 5ти юни включително. Тръгваме на 1-ви от София в 7 часа. Връщаме се вечерта на 5-ти.
                    Ако някой желае да се включи е добре дошъл. Месец преди тези дати трябва вече да сме наясно кои ще бъдем и да си резервираме нощувки.
                    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                    0888/00-55-37

                    Коментар


                    • #40
                      От: Странджа-Сакар идеи за маршрут?

                      "Странджа-Сакар - несбъднатия блян"


                      Покана:
                      5 дни прекарани в планините Странджа, Сакар и по забележителни места на южното ни Черноморие. Наблюдаване на живо на уникалния обичай Нестинарство.

                      Описание:
                      40 години не съм ходил в Странджа-Сакар. Дам, откакто съм се родил. А вие?
                      Казват, че районът на Странджа-Сакар е много красив и е една друга България. Казват че си заслужава посещението. Казват, че е запомнящо и вълнуващо.
                      Е, тази година вече съм го решил и планувам голяма обиколка там. Разбира се ще се радвам на компания, така че всеки който мисли по същия начин като мен, да се чувства поканен.

                      Планувам да направим супер разноообразна културно-архитектурна и природна обиколка. Ще е нещо като емоционална бомба, която направо ще ни взриви. Мисля, че ще е най-силната разходка за 2018г. Гвоздеят на програмата ще е нещо толкова българско, толкова уникално, толкова истинско и зареждащо - нестинарския танц .
                      В китното странджанско селце Българи в нощта на 3-ти срещу 4-ти юни можем да видим на живо танцът върху жеравата.

                      5-дневно приключение в началото на юни, малко преди да се излеят тълпите по Черноморието ни. Ще е прекрасно за снимки на заливи, плажове, залези, скали, морето и други природни феномени и архитектурни забележителности. Всичко ще е зелено и ще е приятно топло.

                      Легендата:
                      Странджа - красива богиня от знатен род, която никой не посмял да взема за жена. Легендата гласи, че разочарована тя напуснала дома си и се заселила в пуста местност. Покрай нея започнали да се заселват множество хора, които тя покровителствала и закриляла. Разчуло се и идвали множество кандидати за сърцето й. Всички били отхвърлени от красивата девойка, която не желаела да се отдаде никому. Един ден пристигнала армия от тъмни хора с твърдото намерение да отведат със себе си красивата Странджа. Тогава земята се отворила, водите се разбушували, небето се смръчило, водата в морето се разпенила. След тази няколкодневна природна стихия имало нови планини, нови реки, а морето станало черно. От армията нямало и следа. От Странджа също. Така новата планина наследила името на хубавата девойка.

                      Сакар също се характеризира с континентално-средиземноморски климат и топлолюбиви растения. Границите на планината се определят от две големи български реки - Тунджа и Марица. Сакар е голямо мегалитно находище на паметници, светилища, храмове и останки от древен живот. Легендите говорят , че самият Индже войвода се е подвизавал тук. Други свързват Сакар с древните египтяни, за които се говори, че са се подвизавали по тези места. Случайност или не, но в днешен Египет едно от най-свещенните места с цели 11 царски пирамиди се нарича Сакара. Сакар несъмнено е един пропит с магнетизъм район.

                      Пренощуване: Да
                      4 нощувки, като към момента съм избрал само опорните точки. Според това колко човека сме ще направя окончателните резервации.

                      Транспорт:
                      Леки автомобили и пеш.

                      Маршрут:
                      Ще го уточня по-късно.

                      Разтояние: Над 1000км

                      Времетраене: 5 дни (петък, събота, неделя, понеделник и вторник. Трябва ви отпуска в случай, че сте ангажирани работно в този период 01-05 юни.

                      Оборудване:
                      Всичко необходимо за 5 дневно пътуване и 4 нощувки в хотели и къщи за гости.

                      Вижте списъка с обекти, които ще гледам да посетим и разгледаме:

                      Странджа:
                      -разходка с лодка по река Велека
                      -Силистар - защитена местност и красив плаж
                      -Мишкова нива - тракийски културен мега комплекс.
                      -Маслен нос - най-източният планински ръкав на Странджа разбиващ вълните на Черно море.
                      -водопад Докузак.
                      -Малко Търново - исторически музей.
                      -Село Българи - нестинарски танци 3ти срещу 4-ти юни
                      -Екопътека до изворите на река Младежка
                      -Индипасха (чешма)
                      -Скална църква с.Маточина
                      -селата Бродилово, Варвара, Кости, Кондолово, Граматиково, Калово, Бръшлян, Българи и др.
                      -Беглик Таш - скално светилище

                      Сакар:
                      -Мегалитен кръг - тракийска гробница
                      -Симеоновград, Тополовград, Свиленград
                      -Гърбавия (сводестия) мост 1585г.
                      -Извора на белоногата - чешма (тук Славейков чува историята за Гергана и написва своята поема)
                      -Каменен мост Мустафа паша, Мезек.
                      -Тракийска гробница, крепост Калето.
                      -с. Михалич скална църква.
                      -крепостна кула Букелон - римска кастра (донжон)

                      Среща: на 1-ви юни в 7:00 часа на бензиностанция Лукойл в началото на магистрала Тракия.



                      Който иска да заповяда :-)
                      Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                      0888/00-55-37

                      Коментар


                      • #41
                        От: Странджа-Сакар идеи за маршрут?

                        Независимо дали ще мога да дойда или не, ако се реши и преспиване в Резово ще направя контакт с моя приятел.
                        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                        Коментар


                        • #42
                          От: Странджа-Сакар идеи за маршрут?

                          Слагайте в аптечката Урбазон или от подобните, че там стършелите са като врабчета.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Странджа-Сакар идеи за маршрут?

                            Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                            Независимо дали ще мога да дойда или не, ако се реши и преспиване в Резово ще направя контакт с моя приятел.

                            Първоначално публикуван от P2P Преглед на мнение
                            Слагайте в аптечката Урбазон или от подобните, че там стършелите са като врабчета.
                            Благодаря!
                            Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                            0888/00-55-37

                            Коментар


                            • #44
                              От: Странджа-Сакар идеи за маршрут?

                              "Малък мечи дол виждам че има път, но преминава през гранична застава или военно поделение. Как е достъпа, може ли да се мине през заставата/поделението с мпс ?"

                              - Това за което питате са останките на застава от соца. Към днешно време ( пролет-лято-есен) се ползва от не-интегрирани български граждани ( и конете им ) идващи нейде от вътрешността на страната, като база за временните им трудодейности из района. През ловните сезони се ползва от ловджиите като място където "десанта се стоварва" от МПС-тата и от там захапват по същество. Аз не знам началото на юни дали е ловен сезон, но ако е, тогава имайте в предвид, че в района действат доказано силни дружинки.
                              - Зад новата ограда останаха някои доста интригуващи места за посещение (примерно - Вълчанов мост, пещера Махарата). По принцип, посещенията на такива обекти са възможни при условие, че Гранична получи предизвестие - за къде, кога, евентуално колко човека. В зоната на отговорност на Малко Търново, за съдействие при уреждане на такива мероприятия ,може да се обърнете както към Дирекцията на ПП Странджа, така и към историческия музей в града. За другите зони на отговорност не знам към кого да Ви насоча (макар, че чисто теоретично ПП Странджа се разпростира и в други общини освен М.Търново) . Може би предлагащите места за настаняване из селата в региона поназнайват правилните стъпки? А може би, пътувайки от Сакар към Странджа да спрете в Елхово където е Командването на ГП за цялата сухоземна граница с Турция и да ги уведомите за каквото сте си наумили?
                              - Ако някой Ви зариби за Братановата пещера имайте предвид, че е доста трудно откриваема, намира се в забранената за посещения част на резерват Витаново, входът и е препречен с метална решетка. Вие естествено до юни месец надлежно ще разберете, че в Странджа няма пещера в която да не е заровено имането на Вълчан войвода, както и чийто митични разклонения стигат чак до Одрин.
                              - Това което наричат - Граничния път - според мене е нещо много удачно за свещенодействие из тази част на планината. Едно от началата му е веднага след Синеморец и полека лека достига на асфалта на около 5 км преди Малко Търново. Може да се включи човек към него и от Бродилово и от Кости. А от него разни пътища или пътеки водят към - село Сливарово(стабилизиран), Индипасха - 3.5 км горски, Голямата Язма (за момента това да се приема с доза съмнение, нека си потвърдя спомените), Света Марина (писах в предния пост), Махарата и т.н.
                              - охраняеми обекти със забранен достъп има на вр.Папия,( http://www.kade.si/#map=14/3099825.69/5178629.8/0 ) иначе до там се стига по около 3 км. стабилизиран път, в близост до който има ловен заслон с прилична гледка на юг + много на брой каменни грамади подобни на тези на Бегликташ.
                              Мисля за момента да не бъда толкова нахален, че да продължавам още, поздрави !

                              Коментар


                              • #45
                                От: Странджа-Сакар идеи за маршрут?

                                Здравейте!
                                Нещо подобно съм правил през вече далечната 2010 година.
                                Моят маршрут започна с Александровската гробница и от там направо в село Мезек.
                                В селото има един комплекс от бунгала и ресторант наречен "Генерал". Посетихме го втори път през 2015 година.

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2468.jpg
Прегледи:1
Размер:827.0 КБ
ID:5781860

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2469.jpg
Прегледи:1
Размер:829.2 КБ
ID:5781861

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2571.jpg
Прегледи:1
Размер:614.6 КБ
ID:5781862

                                Добро място за спане,което дава възможност да се посетят крепост Неутцикон (Мезек),връх Шейновец.
                                Нощно време крепостта е осветена:

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2581.jpg
Прегледи:1
Размер:425.6 КБ
ID:5781863

                                Връх Шейновец:

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2508.jpg
Прегледи:1
Размер:813.7 КБ
ID:5781842

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2511.jpg
Прегледи:1
Размер:958.7 КБ
ID:5781843

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2512.jpg
Прегледи:1
Размер:1.46 МБ
ID:5781844

                                На върха има малка куполна гробница.

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00859.jpg
Прегледи:1
Размер:56.2 КБ
ID:5781864

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00862.jpg
Прегледи:1
Размер:50.3 КБ
ID:5781865

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00867.jpg
Прегледи:1
Размер:37.6 КБ
ID:5781866

                                Тази гробница не съм я посещавал и снимките не са мои.
                                Те са от линка по-долу и аз нямам никакви претенции към авторството им:

                                http://haiduk-tourist.blogspot.bg/20...og-post_9.html

                                Долу в Мезек е голямата тракийска гробница,а на не голямо разстояние са Глухите камъни. 2 нощувки тук.
                                После село Маточина - крепост Букелон.
                                По пътя от Българска поляна за Тополовград е долмена Нъчеви чаири. Той е достъпен направо от асвалта
                                по къса бетонирана пътека.
                                Мегалитния кръг е нещо с чието откриване тепърва ще се захващам. Пътищата до него би трябвало да са черни.

                                Сакар и Странджа (както други колеги вече са писали) са различни планини,а между тях са Дервентските възвишения.
                                Навсякъде изобилства от мегалитни паметници. Повечето от тях са достъпни само с джип,мотор или пеш.
                                Възможна е и комбинация от лек автомобил по асвалта(докъдето може) и после пеша,но изисква много време.

                                По-долу давам линкове към теми за тези райони:

                                Сакар:

                                http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=145588

                                http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=146265

                                Странджа:

                                http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=147161

                                Гробницата в Мезек:

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2451.jpg
Прегледи:3
Размер:196.2 КБ
ID:5781806

                                Крепост Неутцикон:

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4122.jpg
Прегледи:2
Размер:146.9 КБ
ID:5781809

                                Букелон:

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_4132.jpg
Прегледи:2
Размер:138.5 КБ
ID:5781810

                                Тук има координати на крепости,мегалити,светилища:

                                http://www.offroad-bulgaria.com/atta...3&d=1490799832

                                Всичките ми пътувания из тези планини са правени със Сузуки Джимни.
                                Ето го и него:

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2636.jpg
Прегледи:1
Размер:985.7 КБ
ID:5781845

                                Много от пътищата в Странджа свършват така:

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3184.jpg
Прегледи:1
Размер:1.78 МБ
ID:5781849

                                И дават такива резултати:

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2517.jpg
Прегледи:2
Размер:645.5 КБ
ID:5781850

                                В Малко търново обектите са: Малката куполна гробница в местност Пропада,
                                Мишкова нива,село Бръшлян,Индипасха,музеите в града.
                                Последно редактирано от Валери Недялков; 24-02-18, 22:08.
                                Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X