Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ВНИМАНИЕ!!! Солени глоби в Румъния за затъмнени стъкла на МПС

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: ВНИМАНИЕ!!! Солени глоби в Румъния за затъмнени стъкла на МПС

    Ей, точно поради горните причини си мисля за защита от слънцето по този начин: https://laitovo.eu/en/catalog/cars/m...?product=23283 Целта на упражнението е не да имаме по- гъзарски/ мутренски вид, а да не ни изпържи слънцето лятоска...
    08седемшест5едно513четири

    Коментар


    • #17
      От: ВНИМАНИЕ!!! Солени глоби в Румъния за затъмнени стъкла на МПС

      Нищо не може да се сравни с фолито. То заради това се е наложило масово в държавите с по-топъл климат. Пердетата почти никаква работа не вършат-всичко се напича жестоко с тях и без тях.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #18
        От: ВНИМАНИЕ!!! Солени глоби в Румъния за затъмнени стъкла на МПС

        Оправданията всеки си ги има като задника
        Въпросът е, че в една държава контролират законите, а в друга - не
        Фолиото? Ами лятото слагам фолио (от онези за 2лв по бензиностанциитее) понякога на предния джам... Да не се нагрява таблото... Ама в топлия климат климатика охлажда бързо когато не е нагрято купето и не нарушавам законите....
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #19
          От: ВНИМАНИЕ!!! Солени глоби в Румъния за затъмнени стъкла на МПС

          Не е до контрол, а до различни закони. Някакви местни особености са наложили едно или друго решение.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #20
            От: ВНИМАНИЕ!!! Солени глоби в Румъния за затъмнени стъкла на МПС

            Предишната ми кола беше с много хубаво фолио на предните прозорци. Вътре почти нямаше разлика във видимостта, отвън не се виждаше особено какво има вътре(не беше това целта на мероприятието). При пътуване на дълги разстояния лятото ефекта е огромен. Искали са да ме спират от движение на няколко пъти. Да, факт е, че съм в нарушение, но сме спорили с другарите кое е по-важно-видимостта отвътре навън или обратното. Те твърдят, че е важно отвън навътре какво се вижда. Аз какво виждам отвътре м*йната му
            Редно е да има някакви норми за това нещо.(явно румънците пак са една крачка пред нас) Има прозрачни фолиа или с много леко затъмнение(сегашната ми кола и предстои нещо подобно за лятото), които носят комфорт и не пречат на никой. Още по-редно е да има уред и по нашите ширини, за да се измерва това нещо. Любимо ми е като започнат да ми чекат прозорците ей така по тяхна преценка...
            И не, не съм почитател на супер тъмните стъкла.
            ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
            08седем9010З60
            MAKE RALLY NOT WAR
            Confidence in Motion

            Коментар


            • #21
              От: ВНИМАНИЕ!!! Солени глоби в Румъния за затъмнени стъкла на МПС

              Какви са санкциите за затъмнени стъкла и могат ли да спрат автомобила ми от движение?
              Този въпрос отправи към СБА наш читател по повод поредната специализирана акция на КАТ срещу шофьори, които карат с тъмни стъкла.
              Накратко: управлението на моторни превозни средства с предни стъкла, които не са фабрично затъмнени от производителя, е нарушение и то може да доведе до издаване на заповед за принудително спиране на возилото и до налагане на глоба от 20 лева.
              Основанията затова се съдържат в чл. 105 от Закона за движение по пътищата, където се казва следното:
              • Забранява се ограничаване на видимостта през челното стъкло и през предните странични стъкла на автомобила, осигуряващи видимостта на водача към пътя, както и намаляване на прозрачността им.

              (2) Ограничаване на видимостта през стъклата на задните врати на леките автомобили, както и намаляване на прозрачността им, се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от двете страни на автомобила.
              В първата алинея на текста забраната е абсолютна. Ако обаче имате кола с фабрично затъмнени стъкла, трябва да притежавате документ, с който да докажете това пред КАТ. В случай, че въпреки производственото затъмняване решите да сложите допълнително и фолио, то това лесно може да бъде установено и пак да попаднете под ударите на закона.
              Според Спогодбата за приемане на еднакви технически предписания на превозните средства фабрично затъмнените стъкла трябва да имат 75% светлопропускливост на предно и задно стъкло и 70% на странични стъкла. Това е посочено и в Правило № 43/1988г. на ООН.
              Във втората алинея на чл. 105 от ЗДвП забраната е условна – ограничаването на видимостта и намаляване на прозрачността на стъклата на задните врати е допустима. Затъмняването трябва да е до определено процентно съдържание, а не напълно.
              Полицаи на око преценяват пропускливостта!
              В случай, че пътни полицаи ви спрат заради затъмнено с фолио предно панорамно или предни странични стъкла те могат да ви напишат фиш за 20 лв. по общия текст (чл. 185) за нарушение на ЗДвП. По-опасно е, ако катаджиите решат да спрат автомобила от движение, като приложат Принудителна административна мярка (ПАМ) по чл. 171, ал.2. Тогава в срок от 3 дни трябва да се явите в КАТ за измерване на пропускливостта на прозорците.
              Вероятно много ще възразят: „Ама как така полицаят на пътя на око преценява дали стъклата отговорят на стандартите, за да ме спира от движение и да ме праща в КАТ?”
              Това е много логичен въпрос, който ние също зададохме на МВР. От полицията, както и от съда ни отговориха, че никъде в Закона за движение по пътищата или пък в Правилника за прилагането му не е визирано, че преценката за намалена прозрачност се извършва със специални средства и начини.
              Това, както вече става ясно, се извършва в поделение на Пътна полиция, където разполагат със специални уреди. КАТ има едва 30 такива устройства за цяла България.
              При издаването на заповед за спиране на автомобила от движение има още поне два дискусионни въпроса.
              Първият е има ли право катаджията на улицата да издава ПАМ. По закон заповедите ги подписва началникът на службата за контрол или оторизирано от него лице. Ако служителят, който е написал въпросната заповед, не е изрично определен от началника си да издава такива документи, то наказанието може да се атакува в съда.
              Другият много по-важен въпрос е има ли достатъчно законови основания изобщо колата да се слага на трупчета заради затъмняване на предните стъкла.
              Някои експерти по пътна безопасност убедено налагат своето мнение сред обществеността, че в Правилника за приложение на ЗДвП няма достатъчни основания за налагане на принудително спиране от движение. Според тях в чл.13 е посочено като недопустимо само слагането на пердета на предните врати и задното стъкло, но не и ако те са затъмнени.
              Това обаче не е съвсем така. В чл. 10 на същия Правилник се казва, че колата е технически неизправна, ако стъклата не отговарят на стандартизационните изисквания. Тогава с пълна сила може да се приложи чл.171, ал.2 от ЗДвП за налагане на принудителна административна мярка заради неизправност на автомобила до отстраняването на нередностите.
              От друга страна, в съдебната практика също има разнобой относно това дали затъмнените стъкла са техническа неизправност или не. Някои магистрати отбелязват в решенията си, че щом в ЗДвП така пише, значи е така. Други обаче смятат, че затъмнените прозорци сами по себе си не може да представляват техническа неизправност и да се смята, че създават опасност за другите участници в движението.
              Без глоба за тъмно задно стъкло
              Що се отнася до задното обзорно стъкло в нито една от двете алинеи на чл. 105 от ЗДвП не се съдържа забрана за затъмняване. Следователно, ако ви напишат акт или фиш или ви спрат колата от движение заради фолио на задното стъкло, имате всички основания да оспорвате пред Темида.
              В съдебната практика има подобен случай отпреди 4 г. по повод оспорвана глоба от 20 лв., наложена за затъмнено задно стъкло. Съдебният състав отменя наказанието на КАТ, аргументирайки се с принципа, прогласен с Конституцията от 1991 год., че всичко, което не е изрично забранено, е разрешено.
              В решението си магистратите казват още, че след като законът не въвежда забрана за затъмняване на задното обзорно стъкло на автомобилите, то затъмняването не е административно нарушение.
              Друг въпрос е, че при шофиране на заден ход задното обзорно стъкло се явява челно. Тази хипотеза не е била коментирана от депутатите навремето при обсъждането на горепосочения текст, така че тя е останала извън обхвата на забраните.
              Немалко шофьори смятат, че могат да си решат проблема с тъмните предни стъкла като си извадят сертификат от лицензирана фирма. Да, има такива акредитирани изпитвателни лаборатории. Срещу 78 лева те могат да ви издадат документ с измерена светлопропускливост на стъклата. Най-вероятно от КАТ обаче няма да ви го признаят, а ще искат сертификат от производителя, че затъмняването е фабрично.
              Остава открит въпросът на какво основание висши представители на различни институции се возят в автомобили с тъмни стъкла, без да бъдат преследвани от закона. От пресцентровете на няколко ведомства ни отговориха, че това е от съображение за сигурност, но не посочиха в кой закон го пише това.
              Нека силата да бъде с нас!
              Suzuki Grand Vitara
              +34 642 91 4154

              Коментар


              • #22
                От: ВНИМАНИЕ!!! Солени глоби в Румъния за затъмнени стъкла на МПС

                Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                Не е до контрол, а до различни закони. Някакви местни особености са наложили едно или друго решение.
                И при нас си го има Закона (вече се различава от статията по-горе).. :
                Чл. 105. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) Забранява се ограничаване на видимостта през челното, задното и през страничните стъкла на автомобила, осигуряващи видимостта на водача към пътя, както и намаляване на прозрачността им.(2) (Доп. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 9 от 2017 г., в сила от 26.01.2017 г.) Ограничаване на видимостта, както и намаляване на прозрачността на стъкла, различни от челното и стъклата на предните странични врати, се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от двете страни на автомобила.
                (3) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 9 от 2017 г., в сила от 26.01.2017 г.) Намаляване прозрачността на стъклата по ал. 1 се допуска само в границите на стойностите, определени в Правило № 43 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации.
                Въпроса е, че не се прилага активно, а само инцидентно...
                В Правилото 43 си имаше каква маркировка трябва да има стъклото (май точно 43 в кръг - погледнете си стъклата - имат я маркировката ) , а дали имаш допълнително фолио се вижда и установява лесно...
                Въпроса е, че съдилищата са малко 'меки' Ако се работеше по пътя на логиката - имаш ли маркировка на стъклото - нямаш? Глоба/спиране от движение... Сложил ли си допълнително фолио - ти доказвай, че не ограничава видимостта...
                Докато при нас обикновено решенията на съда са обратни...
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #23
                  От: ВНИМАНИЕ!!! Солени глоби в Румъния за затъмнени стъкла на МПС

                  Само българския законодател може да направи директно препращане, не просто към документ който не е нормативен акт, а към някакво правило на някаква комисия. След което да иска гражданите да съобразяват поведението си с него (не знам на какво основание), ако искат да се възползват от т.нар "изключение".

                  Коментар


                  • #24
                    От: ВНИМАНИЕ!!! Солени глоби в Румъния за затъмнени стъкла на МПС

                    Е все пак си е Акт, приет от органите създаден с международни споразумения, и публикуван от Официалния вестник на ЕС
                    И целта му е изясняване на Единни технически предписания за одобряване на материалите за безопасно остъкляване и техния монтаж на превозните средства...
                    Т.е. навярно Законотвореца е искал да каже 'стъклото трябва да е одобрено в ЕС'... В което не виждам нищо странно или пък незаконно...
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • #25
                      От: ВНИМАНИЕ!!! Солени глоби в Румъния за затъмнени стъкла на МПС

                      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                      Добре, че чуждите полицаи вършат някаква работа, щом нашите полицаи не си гледат работата... Все пак в закона си го пише (и в Българския ) ...
                      Какво означава фактор на затъмнение 2.1? Би трябвало да е проценти затъмнение...
                      Факторът на затъмнение вероятно е "екстинция" и 2.1 е нещо като 45% пропускливост. Даже са много либерални мамалигарите, у нас теоретично е по-строго.

                      А за всичките тарикати "ма аз си виждам" има физика и физиология на зрението. Това са неща които работят независимо дали си съгласен.

                      Дъртия УАЗ са го удряли отзад 4 пъти. Все е било нощем, все са ми работили фаровете отзад, все съм се движил приблизително с ограничението на скоростта, все ме е удряла кола с тъмно предно стъкло, все с китайски ксенон и все с оправданието "ми не те видЕх".

                      Коментар


                      • #26
                        От: ВНИМАНИЕ!!! Солени глоби в Румъния за затъмнени стъкла на МПС

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Дъртия УАЗ са го удряли отзад 4 пъти.
                        Закарай го на баячка. Мен за нещо като 150-200000км пробег са ме удрали отзад 2 пъти, единия път на светофар при тръгване (решил бил че ще тръгна, пък аз нямаше как да прескоча предния, дето се моташе), втория зимата на хлъзгавеж, все посред бял ден.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #27
                          От: ВНИМАНИЕ!!! Солени глоби в Румъния за затъмнени стъкла на МПС

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          Закарай го на баячка.
                          Я па. Ако се влошат нещата дотам, ще го закарам на заварчик.

                          Впрочем крилатата фраза "не те видЕх" я чух и за Савиема. Там до истински удар не се стигна. Геометрията на камиона отзад позволява влизане на баварка с рЕзани пружини почти до диференциала без непосредствен контакт между двете ППС. После имаше маневра с крик за да не се закачи предния капак на стъпенката при излизане.

                          Пак нощем, пак на светофар, пак крив ксенон съчетан с тъмен джам. Камионът е бял доколкото позволява калта по улиците, светлините работят.

                          Коментар


                          • #28
                            От: ВНИМАНИЕ!!! Солени глоби в Румъния за затъмнени стъкла на МПС

                            Невиждането доста често всъщност е невъзприемане на видяното
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • #29
                              От: ВНИМАНИЕ!!! Солени глоби в Румъния за затъмнени стъкла на МПС

                              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                              Невиждането доста често всъщност е невъзприемане на видяното
                              Прав си. Зрението е сложен процес и граница между не-виждане и не-възприемане всъщност няма.

                              Това не променя факта че тъмния преден джам НАМАЛЯВА видимостта на тъмно. През деня даже може да ти я подобри, но очилата още никой не ги е забранил.

                              Коментар


                              • #30
                                От: ВНИМАНИЕ!!! Солени глоби в Румъния за затъмнени стъкла на МПС

                                При положение че има прозрачни фолиа дето спират правилните лъчи да не напичат вътре, затъмняването на прозорци си е чиста селяния. Не е 10 кинта ролката обаче, а и собственика губи усещането че е голяма батка.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X