Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

    "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

  • #2
    От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

    Да, щото ме кефи...
    Не, Щото пак така..

    Напиши какво те тормози или темата изчезва.

    Коментар


    • #3
      От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

      То все едно да питаш дали ти трябва книжка. Ако ще караш кола-трябва
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #4
        От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

        Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
        То все едно да питаш дали ти трябва книжка. Ако ще караш кола-трябва
        Нещо такова. Навремето, ама някъде 1998 г. ще да е било карах един "мичурински швертбот" с Evinrude 2,5 к.с. между Бяла и Обзор. По едно време "Уау-буууу!!!" някакъв катер почна да ми тръби като слон и аз от любопитство спрях (иначе щях да прибера шверта и да се шмугна на пясъка). Оказа се "Морска администрация": "Предявете за проверка: капитанско право, регистрация на плавателния съд, бордови дневник , сандъче с пясък за гасене на пожари на борда (щото кво съм си мислел, с морска вода ли да гася пожари, а?!), дрън-дрън, еди-какво си!!!" - ми нареждат. А аз по бански, вътре жена ми и тя по бански, гушнала тригодишния ни син с една надуваема жилетчица (приличаше на "яйце на очи" - бяло с жълто), лодката - на сестра ми. После заплахи, че ще "конфискуват плавателния съд", накрая ми съставиха предупредителен протокол, който се намокри и аз го изхвърлих.
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • #5
          От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

          Лодки до 15 фута с двигатели до 15 kw, не подлежат на регистрация и не се изисква правоспособност за управлението им. Разрешено е плаване до 500 метра от брега само в светлата част на деня оборудването е спасителни жилетки за всички на борда. Интересно е, че за джетовете се изисква регистрация, а не се изисква правоспособност, странно при условие, че може и 300 к.с. Джет да си купи човек.

          Коментар


          • #6
            От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

            Първоначално публикуван от birimbaua Преглед на мнение
            Лодки до 15 фута с двигатели до 15 kw, не подлежат на регистрация и не се изисква правоспособност за управлението им. Разрешено е плаване до 500 метра от брега само в светлата част на деня оборудването е спасителни жилетки за всички на борда. Интересно е, че за джетовете се изисква регистрация, а не се изисква правоспособност, странно при условие, че може и 300 к.с. Джет да си купи човек.
            Да, а през 90-те години джетът имаше статут на плажен дюшек и не му искаха регистрация. А от "Морската администрация" ме убеждаваха, че Evinrude-то ми не е 2,5 к.с. "Дай документи, че е 2 и половина коня, а?!"), а 25 к.с. и трябвало да имам регистрация + всички тапии, бордови дневник и най-важното - сандъче с пясък, щото "Пожар със солена вОда се не гАси, че земе да даде на късо нещо, аха!"
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • #7
              От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

              Мислил съм да вадя капитанско, но ясно си двам сметка, че живеейки на 400 км от морето, физически няма да имам време за лодка. А и разправията с нея е нечовешка. Откъм финанси нещата също не стоят така, че с лекота да мога да отделя няколкото хиляди лева годишно, които задължително иска тази придобивка.
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • #8
                От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                На така зададения въпрос, аз ще отговоря по следния начин- Ко? Не!

                За сандъчето с пясък- ами толкова си можем...
                https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                Коментар


                • #9
                  От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                  Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                  "...че с лекота да мога да отделя няколкото хиляди лева годишно, които задължително иска тази придобивка.
                  Какви са тия пари? Синът ми изкара такова преди време - по-лесно се наемали лодки с него. Иначе имах състудент, той по Татово време си уреждаше работа като стюард или барман на западни круизни кораби с такава тапия, без нея не ставало Ама това преди повече от 30 години. И кой знае какви още връзки е имал.
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • #10
                    От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                    ....Иначе имах състудент, той по Татово време си уреждаше работа като стюард или барман на западни круизни кораби с такава тапия, без нея не ставало ...
                    Едва ли е било точно 'капитанското право' - по-вероятно е да е било сертификати за безопасност (оцеляване и т.н.)...
                    А сега не можеш да минеш с пясък и спасителни жилетки на регистриран съд - трябва ти един дълъг списък 'инструментариум', зареждането на който е няколко хиляди лева И канджата ти проверяват И при годишната проверка искат документите/сертификата на капитана... Но не много настоятелно де...
                    По въпроса - по принцип капитанското не се ли искаше само при извършване на комерсиална дейност (то ясно, че всеки с малко власт може да реши да ти го иска, ама все пак е интересно как стоят нещата законно)?
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • #11
                      От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                      Глупости,не му се връзвай - или е било STCW или не е било по Татово време
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • #12
                        От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                        Сина на мой познат преди години нашумя по медиите с "бедстването" си с един "катамаран". Качил две девойки във Влас и го отвяло към Емине. СъдИха го бил неправоспособен, а катамаранът (разглобяема италианска джиджавка, малко по-голяма от уиндсърф) - нерегистриран плавателен съд. То не случайно хората масово си карат лодките (а по-големите ги и регистрират там) в Гърция.
                        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                        Коментар


                        • #13
                          От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                          Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                          Мислил съм да вадя капитанско, но ясно си двам сметка, че живеейки на 400 км от морето, физически няма да имам време за лодка. А и разправията с нея е нечовешка. Откъм финанси нещата също не стоят така, че с лекота да мога да отделя няколкото хиляди лева годишно, които задължително иска тази придобивка.
                          Знаеш правилото... лети ли, плава ли, е** ли се.. - само под наем.

                          Километрите не са проблем ако ти е мерак ...аз съм жив пример. Миналото лято отидох на 12 000 км да се возя по лодките

                          Коментар


                          • #14
                            От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                            Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                            Глупости,не му се връзвай - или е било STCW или не е било по Татово време
                            По Татово време беше, после някъде 1994 г. щипна у ФАЩ и оттогава адвокатства във Флорида. Взел си изпита за местния Bar и готово... Този номер обаче още няколко колеги от курса го направиха... Явно става... като онази легенда за Рокфелер, дето лъснал една ябълка, продал я, купил две, лъснал ги, продал ги, купил 4... и получил 10 млн.$ наследство
                            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                            Коментар


                            • #15
                              От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                              Всяка година като ходя на почивка се возя по корабчета и като се прибера си викам "що па да не изкарам една тапия" да си взема една лодчица и да се возиме. Като разгледах нормативната база се отказах, щот се оказа, че не мога примерно с тия яхтички, които са ми по джоба да мръдна от слънчака до Созопол, а ми трябва едва ли не Титаник. Това ме отказа, иначе съм като дете по тия лодки... Та мисълта ми е, че първо кажи са к'во ти е, пък тука има професионалисти, ще ти отговорят трябва ли ти.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X