Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пречиствателна станция за еднофамилна къща?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Пречиствателна станция за еднофамилна къща?

    Първоначално публикуван от Иван Горчев Преглед на мнение
    Приятел строи къща в момента от гола поляна.
    Миналата седмица си говорихме точно по този въпрос.
    Канализация в квартала няма.
    По проект има изгребна яма 12 кубика, 25 см дебели стени, хидроизолация. Общо взето е едим малък букнер.
    Направена по всички правила му струва колкото пречиствателна станция.
    Общината обаче го натиска за яма и не признават проект с причиствател.
    Всичките ми комшии са с изгребни ями без дъно, т.е. чисти септични ями, със стени на места под 5см дебелина. Не знам как издържат на земния натиск - най-вероятно са избушени не само от към дъната. И това строено последните 10г. При това направени на по няколко метра от сондажните им кладенци и къщи, за да не им се губи от свободната площ разбираш ли. Аз единствено сложих пречиствателна станция, защото съгласно комшийското мнение съм "Тъпака дето угажда на законите" и съм имал пари в излишък. Нищо, че аз на почивка не ходя щото нито пари имам излишни, нито време. А същите "социално слаби" комшии ходят по 10 дена в Гърция и след това десет дена по балкана, а пък зимата са по ски курортите, но пък горят найлони и отпадъци в котлите си. Ама приоритети, кво да ги правиш? За властите които би трябвало да контролират тези неща няма да си кажа мнението по определени причини.
    Водата от пречиствателната станция съм я пуснал в двора свободно да прави едно мини блато(няколко кв.м.), тъй като няма къде другаде да иде, и смятам че е много по-добре водата да попива така, от колкото да попива през липсващото дъно на септичната яма. Няма мирис, няма смрад, но се появиха няколко жаби последните години, което в някаква степен говори за био характера на водата от пречиствателната станци. Пречиствателната станция я почиствам 1-2 пъти годишно с потопяема помпа като източването на утайката правя пролет или есен в площа на градината(преди засяването на градината и след обиране на продукцията) изчаквам 1 -2 седмици да подсъхне и фрезовам. Стават чудни домати, зеле и каквото там се сетя да засея! За 7 години не съм дал 1 лв за чистене на станцията от външни хора/фирми, всичко си правя сам или със сина ми, но то пак е щото съм "червив с пари"
    А, щях да пропусна: водоснабдяването ми е от подпочвената вода, затова съм изключително "благодарен" на всички покрай мен дето си изливат миазмите директно в почвата.
    ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

    Коментар


    • #17
      От: Пречиствателна станция за еднофамилна къща?

      Първоначално публикуван от Иван Горчев Преглед на мнение
      ... Общината обаче го натиска за яма и не признават проект с причиствател.
      Какво й пречи на "изгребната яма" да бъде пластмасов (т.е. водоплътен) контейнер?!? А пък това, че в действителност контейнерът ще има пречиствателна част е малка подробност ...
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #18
        От: Пречиствателна станция за еднофамилна къща?

        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
        А бе, не е съвсем така. Ориентировъчна цена, която обаждат за една бетонна яма за еднофамилна къща, е от порядъка на 4 -5,000 лв. При това трябва да имаш предвид времето, което ще е необходимо за изпълнението на бетонната - армировка, кофражи, леене на бетона на етапи с изчакване за набиране на якост...
        У нас направихме изкоп с багера, изляхме кубик и половина бетон директно от бетоновоза на дъното, и после подредихме един върху друг бетонни готови пръстени ф170хh100см със стена 10см. Между пръстените замазахме с лепило за плочки. Пръстените имат и стъпала от арматура, направени още при отливането във фабриката. Стана си един варел, в който даже мога и да слеза до дъното, ако ми се прииска. Цялата дандания отне десетина дни заедно с почесването. На спомен от преди пет-седем години един пръстен струваше 400лв.

        Коментар


        • #19
          От: Пречиствателна станция за еднофамилна къща?

          Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
          ... бетонни готови пръстени ...
          С армировка или без? Ако е без, няма ли да е проблем в един бъдещ момент?
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #20
            От: Пречиствателна станция за еднофамилна къща?

            Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
            С армировка или без? Ако е без, няма ли да е проблем в един бъдещ момент?
            Армирани са пръстените и е вибробетон или нещо такова. Правени са точно за това във фабрика за бетонови изделия .Всеки ден минавам през тях с два тона и нещо.

            Подобни на тези:

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:prasteni.jpg
Прегледи:1
Размер:7.4 КБ
ID:5783510
            Последно редактирано от сто; 09-03-18, 09:36.

            Коментар


            • #21
              От: Пречиствателна станция за еднофамилна къща?

              Отгоре с какво ги затвори?
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • #22
                От: Пречиствателна станция за еднофамилна къща?

                Плоча и трапецовиден капак от бетон с арматура. Като викна г@вновоза махам капака и пъхаме тръбата вътре. Това се намира в малък бетоннен двор пред къщата и там няма зеленина или друго, така че си стана част от пътя от гаража до улицата.

                Коментар


                • #23
                  От: Пречиствателна станция за еднофамилна къща?

                  Вариантът с контейнер е най-удачен от гледна точка на време, защото става бързо. Цени не знам актуални, но 10-12 кубика едва ли е под 5 хил. лева. Ако има пречиствателна станция преди него-още толкова, че и отгоре.
                  Начини да се заобикалят разпоредбите-бол.
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Пречиствателна станция за еднофамилна къща?

                    Приятелите ми с пречиствателни станции нямат обемисти 'контейнери' - изходът от станцията е чиста техническа вода за поливане... И съответно поливат...
                    В края на краищата отделената вода от домакинство на ден е около 500л - ако двора не е 5х5 метра би трябвало спокойно да може да си я поеме без да заблатява...
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Пречиствателна станция за еднофамилна къща?

                      При мен е 30 куб. м. бетонна септична яма с преливник и попивен кладенец отделно. Попивния кладенец е от тракторни гуми /задни/. Правено е 2004 г. Първо изгребване беше 2017, сетихме се за нея, защото замириса от канализацията. Вързани сме две фирми с по 15 - 30 човека персонал всяка. Понастоящем да не би попивните кладенци да са забранени, че никой не обсъжда приложението им?
                      На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                      "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                      Коментар


                      • #26
                        От: Пречиствателна станция за еднофамилна къща?

                        Трудно се разрешава законно попивен кладенец .Септичната яма сама по себе си е пречиствателна станция , но има гниене и от там мирише .Септичните ями са забранени .

                        Коментар


                        • #27
                          От: Пречиствателна станция за еднофамилна къща?

                          Първоначално публикуван от gy6ter Преглед на мнение
                          Трудно се разрешава законно попивен кладенец .Септичната яма сама по себе си е пречиствателна станция , но има гниене и от там мирише .Септичните ями са забранени .
                          Всъщност не мирише. Трите отвора са небрежно похлюпени с по две кофражни метални платна. Често се минава покрай нея и досега на никого не е замирисала. Замириса от сифоните и шахтите около сградата, когато се напълни ямата. Продължи да смърди около седмица след изгребването, а около ямата - нищо.
                          На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                          "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                          Коментар


                          • #28
                            От: Пречиствателна станция за еднофамилна къща?

                            Не мога да повярвам, че наоколо няма колега, дето да сподели мнение от първа ръка!
                            Бирата, ракията и мезето ще е на корем.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Пречиствателна станция за еднофамилна къща?

                              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                              Не мога да повярвам, че наоколо няма колега, дето да сподели мнение от първа ръка!
                              Бирата, ракията и мезето ще е на корем.
                              Аз не можах да разбера какъв е въпроса?
                              1. Има ли колеги с пречиствателни станции? - Има;
                              2. Има ли колеги с пречиствателни станции и след тях попивен кладенец? - Има, аз съм;
                              3. Има ли проблем узаконяването им? - При нас в община Аксаково Не;
                              4. Има ли проблем експлоатацията на пречиствателна станция? - За мен твърдо Не, занимавката ми е един път годишно напролет след големи валежи ако се е дигнала попивната яма да изпразня в съседното пустеэщо место. И един път наесен да извикам лайнарката да смукне и измием станцията
                              Land Rover Discovery II, V8 4.0
                              VW Golf VI variant
                              Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                              Коментар


                              • #30
                                От: Пречиствателна станция за еднофамилна къща?

                                Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                                Аз не можах да разбера какъв е въпроса?
                                1. Има ли колеги с пречиствателни станции? - Има;
                                2. Има ли колеги с пречиствателни станции и след тях попивен кладенец? - Има, аз съм;
                                3. Има ли проблем узаконяването им? - При нас в община Аксаково Не;
                                4. Има ли проблем експлоатацията на пречиствателна станция? - За мен твърдо Не, занимавката ми е един път годишно напролет след големи валежи ако се е дигнала попивната яма да изпразня в съседното пустеэщо место. И един път наесен да извикам лайнарката да смукне и измием станцията
                                Ами за това търся колега около София!

                                За сега основно се включват колеги отр Варна и Русе.]

                                Там изискванията явно са други.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X