Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Поддръжка на кросов мотор

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Поддръжка на кросов мотор

    Здравейте колеги!Темата вече е дискутирана до известна степен,но сега искам да ми бъде точно обяснено за някои неща.Искам да си взема HONDA CRF 250R и искам да ми разясните на колко мото часа се прави реглаж на клапаните(четох че на 10 часа се проверява,а на 20 се регулират),колко трябва да е хлабината на клапаните,ангренажната верига и обтегачите трябва ли някакъв реглаж и на какви часове се сменят,смяната на маслото също на колко часа (отново четох че на 7-8 часа вярно ли е?),с какво масло да карам ,четох че ако се кара 4-5 км по асфалт нещо по съединителя се прецаквало така ли е?Ако има някакви специфики и конкретни неща ,които трябва да гледам при закупуването на CRF-а и при поддръжката му моля да ги споделитеВисок съм 185 см,80 кг с не голям опит ,но не и малък.Ще го карам по средно пресечен терен по любителски,знам че ще кажете че трябва да си взема ендуро не крос,но обичам резките мотоциклети и по форсираните това ми прави кеф затова съм избрал крос.Моля конкретни и точни отговори

  • #2
    От: Поддръжка на кросов мотор

    Ще обясня съвсем лаишки: Като се кара на асвалт нищо му няма на съединителя, но на макс. обороти му е тежко и горещо на двигателя. Масло се сменя на 5 резервоара с качествена синтетика за съединител в маслена баня. Клапаните се регулират когато ритнеш на студен мотор и не запали от 2-3-ти път. Веригата се разтяга, променя ъгъла на газоразпределението и мотора вече не върви толкова добре и тогава се сменя.
    А ако четеш упътването в него пше, че когато се сменя масло се сменя бутало и сегменти, ама на практика не е така.
    Ако искаш рязък мотоциклет-2Т.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • #3
      От: Поддръжка на кросов мотор

      Това не е точният мотор за твоя ръст и килограми които с екип ще са над 90. Първо ще трябва да направиш корекции на окачването , включително смяна на пружините на предницата и задния амортисьор. Ако мотора е след 2015 , с предницата ще е по-лесно. По принцип на този мотор маслото се сменя след всяко състезание. След всяко състезание се проверяват и всички луфтове. При любителско каране е по-различно , но точен отговор няма , защото едно е да работи осем часа при 5000 оборота , друго е осем часа при 10000 оборота. Та всичко зависи от начина ти на каране , може да сменяш маслото веднъж в месеца , може и след всяко каране. А пък най-много зависи и от състоянието на мотора , кой се е грижил за него и през колко "майстори" е минал.
      В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

      Коментар


      • #4
        От: Поддръжка на кросов мотор

        Според теб кой ще ми пасне най-добре?А ако го оставя така няма да ми е удобен или нещо може да го прецакам съжалявам за тъпия въпрос

        Коментар


        • #5
          От: Поддръжка на кросов мотор

          Когато се изчисляват моточасовете нали точно спрямо оборотите се прави! Така че всичко по мотора се прави на определени моточасове! Какво и на колко моточаса, не знам, но е на моточасове а не на резервоари или на състезания или когато узреят крушите! Има си литература, мануали където си пише! На компютъра имам доста мануали и за кросови мотори но компютъра ми е разглобен и няма скоро да бъде сглобен!

          П.П. Моточас няма нищо общо с астрономически час!!! Иначе на моторите щяха да им слагат хронометри а не моточасовници!
          Последно редактирано от sl.daskalov; 02-02-18, 10:49.
          "Do not correct a fool, for he will hate you;
          Correct a wise man, for he will appreciate you."

          Коментар


          • #6
            От: Поддръжка на кросов мотор

            Не съм съгласен. Лично съм експлоатирал Хонда ЦРФ близо 6 години. Менуала за състезателен мотоциклет се пише за максимално натоварване от състезател, а не за ендуро разходкаджия каквито са повечето пишещи тук. Защото ако беше състезател нямаше да задава тези въпроси.

            Моя мотоциклет точно за 5 или 6 излизания в гората и изхабени 20 литра бензин навърта 20 моточаса.
            Някъде някой беше писал че 1 моточас се равнява на астрономични 75 минути според моточасовника.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #7
              От: Поддръжка на кросов мотор

              Генчев,не се опитвай да тълкуваш(умуваш) има си Менуал написан от производителя.
              Всичко друго са си лично твои-наши издевателства.
              Знаеш ли например че на Хонда ЦРФ се ревизират клапани на 12 моточаса.
              Сигурно е смешно но така са казали Япончетата.

              Коментар


              • #8
                От: Поддръжка на кросов мотор

                Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
                Когато се изчисляват моточасовете нали точно спрямо оборотите се прави! Така че всичко по мотора се прави на определени моточасове! Какво и на колко моточаса, не знам, но е на моточасове а не на резервоари или на състезания или когато узреят крушите! Има си литература, мануали където си пише! На компютъра имам доста мануали и за кросови мотори но компютъра ми е разглобен и няма скоро да бъде сглобен!

                П.П. Моточас няма нищо общо с астрономически час!!! Иначе на моторите щяха да им слагат хронометри а не моточасовници!
                По друг начин да ти го кажа , по-точно да те питам: Осем мото часа при Пешо от Сандански , еднакви ли са с осем мото часа при Евгени Бобришев? Това което го пише в менуала се отнася за любителско каране на специално изградена мото писта. В състезателни условия масло се сменя след всяко състезание , дори след всеки манш. Един манш е 30мин. плюс две обиколки , преди години беше 40мин. плюс две обиколки , но го намалиха , защото и на най-добрите им се случваше да припадат от изтощение. Другата причина е , че двигателите на съвременните мотори не биха издържали толкова време , въпреки , че в менуала пише друго. При любителско каране нещата са също относителни , едно е някой да си прави разходки , друго е да пробва за колко време може да стигне с въпросният мотор от Сандански до Петрич по асфалта. А пък ако го караш цял ден в кал и вода , ще трябва да го разглобиш основно и да свършиш доста неща които не ги пише в менуала
                В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                Коментар


                • #9
                  От: Поддръжка на кросов мотор

                  Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
                  Генчев,не се опитвай да тълкуваш(умуваш) има си Менуал написан от производителя.
                  Всичко друго са си лично твои-наши издевателства.
                  Знаеш ли например че на Хонда ЦРФ се ревизират клапани на 12 моточаса.
                  Сигурно е смешно но така са казали Япончетата.
                  Знам, но при нашето каране без да излизаме на асвалт и без да сме чували прекъсвач клапаните винаги сме ги замервали, но само 1 път сме ги регулирали.
                  Менуала е написан за състезателно ползване на мотоциклета, а не за разходки друсни полянка.
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Поддръжка на кросов мотор

                    Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
                    По друг начин да ти го кажа , по-точно да те питам: Осем мото часа при Пешо от Сандански , еднакви ли са с осем мото часа при Евгени Бобришев? Това което го пише в менуала се отнася за любителско каране на специално изградена мото писта. В състезателни условия масло се сменя след всяко състезание , дори след всеки манш. Един манш е 30мин. плюс две обиколки , преди години беше 40мин. плюс две обиколки , но го намалиха , защото и на най-добрите им се случваше да припадат от изтощение. Другата причина е , че двигателите на съвременните мотори не биха издържали толкова време , въпреки , че в менуала пише друго. При любителско каране нещата са също относителни , едно е някой да си прави разходки , друго е да пробва за колко време може да стигне с въпросният мотор от Сандански до Петрич по асфалта. А пък ако го караш цял ден в кал и вода , ще трябва да го разглобиш основно и да свършиш доста неща които не ги пише в менуала
                    Да 8 моточаса са си 8 моточаса ако ще и Авраам да ги е навъртял! Това е мерна единица която се изчислява по точна формула в която участват и астрономическото време и оборотите на двигателя! Имаше я някъде формулата във форума, ама на мене не ми трябва. На който му трябва да си я търси! Моточасовника си ги смята моточасовете и да, за 1 астрономически час един състезател и един аматьор ще навъртят съвсем различен брой моточасове!
                    Моточасът няма нищо общо с астрономическия час дето е 60 минути!!!!!!!!! На магистралата при пълни обороти можеш да навъртиш моточас и за няколко минути!
                    Последно редактирано от sl.daskalov; 02-02-18, 18:49.
                    "Do not correct a fool, for he will hate you;
                    Correct a wise man, for he will appreciate you."

                    Коментар


                    • #11
                      От: Поддръжка на кросов мотор

                      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                      Знам, но при нашето каране без да излизаме на асвалт и без да сме чували прекъсвач клапаните винаги сме ги замервали, но само 1 път сме ги регулирали.
                      Менуала е написан за състезателно ползване на мотоциклета, а не за разходки друсни полянка.
                      Не е така! Мануала е написан за определен брой моточасове. Като караш разходкаджийски 1 час ще навъртиш определен брой моточасове но ако караш състезателно 1 час ще навъртиш много повече моточасове! Но 8 моточаса са си 8 моточаса и ако е писано да извършиш определена поддръжка на 8 моточаса значи трябва да я извършиш тогава без значение дали си ги навъртял за цяла година разходки или за един час състезателно каране. За да си отчиташ точно моточасовете ти трябва моточасовник, като няма моточасовник почват едни български работи с броене на изгорени резервоари и прочие глупости!
                      "Do not correct a fool, for he will hate you;
                      Correct a wise man, for he will appreciate you."

                      Коментар


                      • #12
                        От: Поддръжка на кросов мотор

                        Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
                        Но 8 моточаса са си 8 моточаса
                        Не е точно така .Наистина моточасовникът отчита импулсите от лулата и е най-точния начин за следене работата на двигателя .Но 8 моточаса при Джефри Херлингс ,не могат да се равнят на 8 моточаса разходка за гъби на Бай Пешо .Да Пешо ще е минал 3-4 пъти повече километри от Херлингс ,но със сигурност по-голямото износване ще е при двигателя на Херлингс .Интервалите в мануалите са така изчислени ,че дори и при най-зверското каране ,ако се спазват ,моторът ще устиска .При любителско каране тези интервали се увеличават значително .Едно приятелче си беше взело црф 250 нов от магазина 2010 година и за 5 години каране и грубо около 10 000км по двигателя е сменяно само масло и филтри (дори и клапани не са регулирани) ,вярно накрая беше поумекнал доста ,но двигателят устиска .А същият мотор може би няма да изкара и 3 състезания в световния шампионат ,така че поддръжката е разтегливо понятие и най-вече зависи от начина на експлоатиране .
                        Последно редактирано от GeToVvV; 02-02-18, 19:35.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Поддръжка на кросов мотор

                          Мда, то ако всичко ставаше ясно само с четене по интернет форумите, хората нямаше да се хабят да учат по 5 - 6 години из университетите!
                          "Do not correct a fool, for he will hate you;
                          Correct a wise man, for he will appreciate you."

                          Коментар


                          • #14
                            От: Поддръжка на кросов мотор

                            10000х.к на црф без регулаш на клапани трябва да го върнете в хонда ще ви дадат нов а този ще го изследват

                            Коментар


                            • #15
                              От: Поддръжка на кросов мотор

                              Грешка!
                              Последно редактирано от sl.daskalov; 02-02-18, 22:25.
                              "Do not correct a fool, for he will hate you;
                              Correct a wise man, for he will appreciate you."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X