Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съвет KIA Sportage 2.0 128

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Съвет KIA Sportage 2.0 128

    Здравейте, от известно време се оглеждам за KIA SPORTAGE 2.0 128кс. Предлагането не е голямо. Търся нещо в рамките на 3-3500 лева с регистрация и АГУ. Възнамерявам да я карам повече гора, както и курсове София - яз. Искър. За асфалт ще се ползва рядко и на къси дестинации. Много моля, някой ако е компетентен и не го затруднявам, да даде отговор на някои от по - долните въпроси. Може и да даде тел. на ЛС, ако не му се пише и обяснява. Благодаря предварително.

    1. Може ли да ме посъветвате коя версия е по - добра за моите нужи - преди или след 2000 година.
    2. Също така се интересувам как да разбера има ли LSD задния мост или не.
    3. Кои са им по принцип слабите места и кои от тях могат да се забележат при оглед за покупка?
    4. Мога ли да премина на ръчни хъбове и колко би ми струвало?
    5. Почти не виждам в обявите КИА с ролбари, аз задължително ще слагам, та някой ако знае колко струва и от къде да търся, или да ровя в моргите?
    6. Много е важно да си изясня как ще се повдигне малко и колко би ми струвало като инвестиция.
    7. Предлага ли се багажник за тази кола или първо да търся релси и върху тях да си сглобявам нещо сам с електрожена?
    8. С какви гуми препоръчвате да се кара? Зимни за сняг и асфалт едва ли са ми необходими, защото ще заложа на някоя по - тракторна шарка, с която ще се кара всесезонно.

    Мой познат, който има морга за джипки, ме съветва да си взема фронтера вместо тази кия, но кията по - ми харесва лично на мен. Да го послушам или да слушам интуицията си?
    Някой ако се сеща нещо друго - моля да казва без притеснения.

    Поздрави и безаварийно!

  • #2
    От: Съвет KIA Sportage 2.0 128

    Я звънни след 11 часа, пък ако си наоколо, може да минеш за по кафе/бира/.

    Коментар


    • #3
      От: Съвет KIA Sportage 2.0 128

      1. Която и да вземеш мисля, че няма да сбъркаш. И двата варианта са приятни. Старата преди 2000-та отпред е някак по-просторна, може би заради по-малкото табло. Отделно, ако ще я караш с оригиналните хъбове, старата е 99% с инерционни, новите са заводски с вакумни, ако не са сменяни от някой. Като цяло - аз предпочитам инерционните, по-прости са и на първо време ако не ги товариш на задна и с прекалено големи гуми ще вършат работа. Друга разлика е предния ъгъл на заход, бронята на стария вариант е по-прибрана и ъгъла е по-голям при нея.
      2. ЛСД- вдигаш едната задна гума и се пробваш да я завъртиш на ръка. Ако почва да затяга на около половин оборот - има ЛСД. Ако се върти спокойно - няма.
      3. Слаби места - радиатор, виско(ново е около 100лв, препоръчвам смяна при покупката), ръжда по шасито след задните пружини(не е толкова структурно важно и се прави лесно). Ако е нов внос - търсиш задължително номер на шаси под пасажерската врата, набит странично на рамата с точкуване, ако не ти се седи 1 месец с кола без номера, докато не и направят проверките в КАТ. И да - гледай за оригиналната защитна кора отпред - желязна е и върши добра работа. За назад можеш после от ламарина, ако решиш.
      4. Можеш да минеш на ръчни хъбове, цената - онлайн. Мисля до 200лв ще се справиш. Има и доста кии на части и можеш да си намериш и втора ръка.
      5. Ролбар пасва и изглежда прилично от паджеро. Не знам защо ти е, но щом ти харесва... Ролбара ще ограничи предния ъгъл на заход и особено ако си с новата версия ще почнеш да заораваш.
      6. За повдигането има цяла тема. Можеш да разровиш. Има ги каталогизирани тия неща тук: http://www.offroad-bulgaria.com/show...67#post3167667 (ще намериш и доста информация за останалите неща в тия теми)
      7. Кията не е най-подходящото за товарене на тавана. На фабричния рейлинг дават мисля 50кг товар. Т.е. ще можеш да товариш само леки обемни неща. Ако това ти върши работа няма проблем и можеш да си сглобиш нещо сам. Готов багажник не съм виждал.
      8. 31-ци след достатъчен лифт са поносим вариант, има хора из форума с такива. Аз лично повече от 30 не бих сложил. 235/75р15 или 205/80р15 са оптималното според мен, а и доста хора из форума също.

      С Фронтерата опита ми е едва от вчера, та нищо не мога да кажа още. Имам приятели с фронтери, вървят си добре по черно и се вдигат лесно. Основните разлики са - киата е по-къса, има по-малък багажник, но е доста по-маневрена и според мен вози по-добре по асфалта и извън него. Фронтерата има ОГРОМЕН багажник, вдига се по-лесно, носи фабрично по-големи гуми. Относно удобството вътре - аз съм доста едър и във Фронтера Б трудно се събирам(181см - 130кг), ако има шибедах ми опира главата в тавана и ми е по-тясно от колкото в Киата. В А-то обаче се събирам повече от прекрасно, по-просторно е спрямо киата(то и заради това си взех такава). АКО говориш за фронтера А къса база - Киата е в пъти по-удачен автомобил за всички нужди. Късата фронтера А скача, некомфортна е, багажник на практика няма и като цяло на мен не ми харесва как се държи на пътя. Извън пътя късото А е добър вариант, но пак - багажник няма и задни врати също...

      Избора си е твой, дано съм бил полезен. Въпрос на късмет е всичко и да ти харесва колата!
      Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
      Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

      Коментар


      • #4
        От: Съвет KIA Sportage 2.0 128

        Много се надъхах. Утре отивам да гледам една кукличка /на снимки е такава/ и ако направят разумен коментар ще се обзаведа с една хубавица. После ще сменя радиатора и другите неща по охлаждането, малко ще я повдигна и ще избера най - подходящите гуми за Лозенския балкан. Само се моля да уцеля ЛСД задно. Очаквайте развитие в темата. Благодаря на всички, които ми помогнаха да направя своя избор. И тези, които коментираха, и тези, с които се чухме по телефона и писаха лични. Има надежда, щом има такива готини колеги във форума. Благодаря!

        Коментар


        • #5
          От: Съвет KIA Sportage 2.0 128

          2. ЛСД- вдигаш едната задна гума и се пробваш да я завъртиш на ръка. Ако почва да затяга на около половин оборот - има ЛСД. Ако се върти спокойно - няма.

          Въпросът ми е чирашки, ама да попитам - Това упражнение се прави при изключени скорости предполагам?
          Трудно е да си мъж на днешно време! Доста се отказаха.
          "Никой не бива да се шегува с руския президент. Особено на тема война." Бойко Борисов, 30.11.2018 г.

          Коментар


          • #6
            От: Съвет KIA Sportage 2.0 128

            Ако има LSD, и работи, при изключена от скорост кутия когато завъртиш едното колело, другото започва да се върти в същата посока.
            Ако се "на скорост", при опит за завъртане на едната гума тя затяга, или е затегнала, и не се върти свободно.
            Ако няма LSD, или не работи, когато завъртиш едната гума другата се върти в противоположна посока, без значение дали си "на скорост" или не.
            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

            Коментар


            • #7
              От: Съвет KIA Sportage 2.0 128

              Не отдавайте голямо значение на ЛСД-то, специално при КИА.
              Който е свалял заден диф е видял как е изпълнено то,на колко повърхност работи!
              Казано по-простичко то е последното нещо,което ще помага на проходимостта,с много слаб натяг и раб.повърхност е-(пак казвам това при КИА).
              Колата има много по-важни неща,които искат наистина внимание и пипане:
              -Щатно носи много малки гуми и клиренса в края на носача е колкото при Жигули.
              -В този ред на мисли колата иска лифт и гуми поне 76-77см.реален диаметър за да може човек поне малко от малко да излезе на някоя разходка.
              -Другото нещо е ревизия на охл.с-ма, най-добре подмяна на радиатора и виското,термостат,промивка,всичко да е наред.
              -Преминаване към ръчни хъбове и втулки на шенкелите е следващото задължително нещо за надеждно ползване извън пътя.
              П.П.
              Ревизията на охл.с-ма е на първо място при тази кола!!!

              Изпратено от моят Lenovo P1a42 с помощта на Tapatalk

              Коментар


              • #8
                От: Съвет KIA Sportage 2.0 128

                Янко, не мога да се съглася за ЛСД-то. Може да е всякак устроено, ама като си работи и е в добро здраве с гуми до 30" си върши чудна работа. С размер над този може и да му става трудно, но иначе си е съвсем адекватно. Далеч съм от идеята, че е най-доброто фабрично изпълнение за ЛСД, но определено оказва голямо влияние на възможностите на автомобила.
                Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
                Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

                Коментар


                • #9
                  От: Съвет KIA Sportage 2.0 128

                  Взех Киата. На първо четене няма грам ръжда, никъде. Има леко натиснато на десния праг, но пластмасовият орнамент го крие и не се вижда. Оригинална боя. Ръчни хъбове. Двигателят беше внимателно забърсан, прилича на измит, това супер много ме раздразни. В радиатора антифризът е прозрачен и ясен, но безцветен. Работи много добре и на газ и на бензин. Времето беше топло, а и тя беше топла като отидох, но както са казали хората - жена и кола са до късмет. Номер на рамата е грижливо съхранен с някаква лепенка върху него, но номерът се чете дори през лепенката и не е нужно нищо да се шкури и бърше. Покарах я, за беля веднага свърши газта. Лампата на бензина и тя светеше, стрелката е ударила дъното. Лампата на АБС свети, вероятно някъде има проблем и не работи. Лампата на чек енджин също светеше и на бензин, което е притеснително, но има тяга и върви добре, така че се надявам да е нещо дребно, я сонда, я нещо от бърсането по двигателя, я от това, че в колата няма никакво гориво. Гумите по десетобалната им давам 1, и то защото не са спаднали, а поддържат макар и неравномерно налягане, но при движение леко бият, защото са криви. За щастие в съседната мивка намерих 4 еднакви зимни 205/70/15, като три от тях са почти нови, четвъртата е леко износена, като чели е карана повече или не е от комплекта, но ги спазарих и ги купих. Утре ще ги монтират и ще ми я докарат в сряда за регистрация в КАТ. Мисля да я пиша на роднина инвалид, за да пестя по 150 - 200 лева годишно за данък и винетка. Следва да я пусна на диагностика и да угася чек лампата, ако всичко мине наред продължавам с радиатора, виското, добавяне на допълнителен термоконтактен термометър за охладителната система, смяна термостат и смяна ремъци и ролки. После повдигаме с втулки на тампоните под шасито, пружини от някой ОРЕЛ и следва всесезонни гуми с голяма шарка. Препоръчайте някоя всесезонна гума за смесен терен, не държа да е за кал, защото колата е прекалено красива, за да я пусна в коловозите, но все пак ще се ползва за разходки и чат пат за неделен асфалт. Мой колега ми предлага Фалкен 235/75/15 за 160 лева, но малко ми се струва лигав грайфера. Може би ще отпусна още някой лев за нещо по - добро. За зимните гуми ще намеря още едни джанти, като ще ги въртя понякога за коледните пътувания из страната. Стискайте палци да няма проблеми с лампата на чека, защото гасенето ѝ може да не е толкова лесен проблем.

                  П.С. Да препоръчате някой мераклия майстор или разбирач по този модел, че да му я закарам след регистрация? Хем една диагностика да направи, хем да ми каже кое по - напред. Разбира се, срещу заплащане. Благодаря!
                  Последно редактирано от Time2Burn; 29-01-18, 20:08.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Съвет KIA Sportage 2.0 128

                    Честито! Ама нали знаеш, че не може така без снимки. Дано да те слуша.

                    Моята я карах 4 години и чека светеше. Никакви проблеми с работата на двигателя. Излизаше грeшка - code 37 "Intake System Air Leakage". Смених дебитомер, ламбда сонда, проверих за смучене на въздух. Ходих на газаджия, каза че сместа ми е ле-е-еко бедна и я оправи. Свети та свети. 3 месеца преди да я продам лампата изгасна без да правя нищо по колата. Не беше изгоряла, на контакт си светваше и при палене се изгасяше. Така и я продадох...

                    Та ако работи и харчи нормално, не се впрягай толова на чека.

                    Виж с кой мотор си - 128 или 118 коня. Двата мотора са еднакви на вид, но вторият е с два катализатора и две ламбда сонди. Дано да си с първия.

                    Не барай нищо по номера на рамата!!! В никакъв случай шкурка!!! Ако видят следи от шкурка, в КАТ могат да се заядат и ще имаш много главоболия. Ако правиш нещо, най-много пистолет с горещ въздух и шпатула, да изстържеш лепенката.

                    Антифриза прозрачен ... - ама антифриз ли е или вода? Гледал си я със загрял двигател ... Дано да работи добре и на студен ...

                    За гуми - покарай я така и се убеди, че е твоята кола. Разгледай тази тема, в нея са коментирани доста модели. Избери си подходящ размер. Аз бях с Kumho KL-78 размер 215R15 - тясни и високи, сравнително леки. Колата почти си запази динамиката и разхода. Но не съм я карал по много тежки терени.
                    Nissan Terrano 2,7 TDI

                    Коментар


                    • #11
                      От: Съвет KIA Sportage 2.0 128

                      Честито,и добре дошъл в отбора на Киа!
                      За сега оправи другите неща,гумите са ти най-малкият проблем.
                      .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                      Киа спортаж2000тди 98г
                      Ауди А3 1.9ТДИ
                      Каравана Аdria 390Q

                      Коментар


                      • #12
                        От: Съвет KIA Sportage 2.0 128

                        Хайде, ще сложа някоя снимка:
                        https://my.pcloud.com/publink/show?c...EmC22hv8wyadxV
                        https://my.pcloud.com/publink/show?c...5L2h9oByVrOHMV
                        https://my.pcloud.com/publink/show?c...sa4kPBLhehSBM7
                        https://my.pcloud.com/publink/show?c...VMmuxwffy1THI7
                        https://my.pcloud.com/publink/show?c...b7uInxdpNRtYBy
                        https://my.pcloud.com/publink/show?c...pwp1BPDVoVB4my
                        https://my.pcloud.com/publink/show?c...LRbvWTdhwHzpv7
                        https://my.pcloud.com/publink/show?c...utN9O4mJAbNfKV

                        Моля се само всичко да е наред и да уцеля читава глава. Много са се изложили Мазда с това охлаждане и с все идеалните показания на термометъра в таблото.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Съвет KIA Sportage 2.0 128

                          Честито!
                          Много е лачена.
                          Със здраве да се кара и много да се слушате!
                          Your conscience is all you can take to your grave.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Съвет KIA Sportage 2.0 128

                            Много е красива,особено вътре.
                            Как ще я вкарваш в калта и гората не знам,но зора е първия/втория път.
                            После всичко си идва на мястото,малко ожулена от клони,малко чукната тук/там,
                            четири пръста кал вътре.Ама нали е джип!
                            .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                            Киа спортаж2000тди 98г
                            Ауди А3 1.9ТДИ
                            Каравана Аdria 390Q

                            Коментар


                            • #15
                              От: Съвет KIA Sportage 2.0 128

                              Ама тя много лачена изглежда. Честито и много безаварийни с нея.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X