Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Рециклиране на един Болгар ТК-80

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Рециклиране на един Болгар ТК-80

    Обезмаслителя е ташак. Не знам какво сте успели да свалите с него... Разтвор на сода каустик, нищо особено.

    За упорити бои и ръжди-само телена четка на шлайфа. Да-гадно е, хвърчат парчета боя и телчета от четката, но няма друг начин, ако искаш да изчистиш детайлите до метал.
    Всички искаме лесно, ако може и през приложение на телефона, ама си трябва цапане и бачкане.

    Ако боята беше свалена до метал-новобоядисаните части на Болгара щяха да изглеждат по съвсем друг начин.
    Ама пък кво-тя боята не оре...
    Ако видите моя дарак на какво прилича, ама давам акъл, баси...
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #17
      От: Рециклиране на един Болгар ТК-80

      Обезмаслителя с който мия е на Ma-Fra предполагам него имаш предвид под Мафразол. Скъп е доста ,италиански май беше. На Т-то преди година си напръсках двигателя да го мия и се заплеснах.Върнах се след 15 минути и като взех да мия, падна всичката боя до метал - чак после прочетох да не се оставя да засъхне ,че сваля боята.При болгара колкото и да се опитвах да повторя същото ,просто не се получаваше нито с обезмаслителя ,нито със смивката ,която си е доста силна кисилина.

      Ризите и буталата чешките продават ли се в България ? То май май чешкото е най-качествено и горивната помпа чешката и за нея казват ,че е най-добрата, чешко турбо и т.н.

      Стойката за масленият одеве я намерих в труд - 80 лв , та ще я взема тези дни и ще сменя и нея.

      Що се отнася до казанчето за маслото - имаме същото правено от нас от неръждавейка.E доста по-грозно е ,но пак ще върши работа.(това ,което се вижда на мястото на въздушният филтър)

      Самият въздушен филтър пък ще мине от другата страна и ще е мотакарен с картонен елемент.Събира се перфектно:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27265950_1803260236411921_1834713826_o.jpg
Прегледи:1
Размер:127.9 КБ
ID:5779465

      Коментар


      • #18
        От: Рециклиране на един Болгар ТК-80

        Брааво бе, човек!
        Ама то май и Т-то заслужава тема...

        Коментар


        • #19
          От: Рециклиране на един Болгар ТК-80

          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
          Обезмаслителя е ташак. Не знам какво сте успели да свалите с него... Разтвор на сода каустик, нищо особено.

          За упорити бои и ръжди-само телена четка на шлайфа. Да-гадно е, хвърчат парчета боя и телчета от четката, но няма друг начин, ако искаш да изчистиш детайлите до метал.
          Всички искаме лесно, ако може и през приложение на телефона, ама си трябва цапане и бачкане.

          Ако боята беше свалена до метал-новобоядисаните части на Болгара щяха да изглеждат по съвсем друг начин.
          Ама пък кво-тя боята не оре...
          Ако видите моя дарак на какво прилича, ама давам акъл, баси...
          Много зависи от обезмаслителя,мисля че съм пробвал почти всичко на пазара в България,а и някои,които ги няма тук и повечето наистина са гола вода.Но има някои дето ме е страх да работя с тях,верно че пропорцията за разреждане често я превишавам юнашката,но засъхналата кал и масло направо я сваля на парцали.Мисля че,за да се получи магията с боята двигателя трябва да е мръсен,а при тебе мръсния двигател изглежда като моя след второто миене.Пръскал съм за пробва върху чисти боядисани железа и не им сваля боята,но успява да свали транспортния грунд от ламарините,направо го измива,а това ми спестява страшно много труд.С телена камбанка и малък флекс нищо не може да се опре ни алкидна,ни акрилна,даже цинка сваля,но ако ми се наложи да обиколя целия трактор,после още два дена ще ми треперят ръцете,по железариите не намирам други четки освен raider и е на късмет една е балансирана и работи безпроблемно,следващата флекса може да ми откъсне ръцете.Надължните гредите,коритото на кутията и повечето части с правилна форма стават по тази технология,ама по ръбатите места мъка.И в крайна сметка трактор е мама му стара,на изложба няма да го водя.

          Коментар


          • #20
            От: Рециклиране на един Болгар ТК-80

            Т-то почна от тук 2011-та ама това в друга тема след като приключим тази.
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:279243_170841699653791_159097_o.jpg
Прегледи:1
Размер:325.6 КБ
ID:5779466
            И от начинане ,което се оказа голяма мъка имам доста снимки.
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:19024881_1522128261191788_7494902165288434770_o.jpg
Прегледи:1
Размер:316.6 КБ
ID:5779467
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:21272872_1618482771556336_125935708638487291_o.jpg
Прегледи:1
Размер:338.4 КБ
ID:5779468

            Нормалните хора си стягат коли ,къщи и прочие.Да речем ,че не съм много в час аз...

            Коментар


            • #21
              От: Рециклиране на един Болгар ТК-80

              Споко, и аз прекарвам голяма част от свободното си време на село при трактора и дъртата комбайна.

              Я кажи две думи за фортшрита-доволен ли си, и как е като машина.
              Щото си мислех да си вземам такава, ама поради липсата на опит и обективни мнения-не посмях, че веднъж вече ядох дървото с една нива...
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #22
                От: Рециклиране на един Болгар ТК-80

                Форшрита е хубав комбайн , при нас просто Фергюсъна ни го предложиха на много добра цена на изплащане.Има много за жътва на колеги тук и решихме да го вземем ,което се оказа и правилно решение.Форшрита ,който имахме е от първите сините от 81-ва и колкото и да се стараехме винаги по нещо имаше ,което да се счупи и трудно се жънеха с него 600-700 дка ,някои години без проблем ,някои години постоянно по нещо имаше.Двигателя оригиналният ифовият преди 5-6 години затегна ,и тъй като ремонта му е доста скъп решихем да сложим кразов двигател - масово се прави.Продава се един фланец за присаждане и монтираш краза.За съжаление в течение на 3 години и няколко затягания на двигателя установихме ,че просто не става работата.Жънеш 600-700 дка и двигателя е заминал ,поради факта ,че прегрява маслото на двигателя.От други колеги имащи Fortschritt с краз разбрахме ,че имат същите проблеми и решението е да се прави отделно охлаждане по-голямо и по-голям маслен резервоар външен за маслото.Това обаче стана ясно едва след 2-рото затягане ,там пък от самото прегряване шийките на коляновият вал бяха деформирани - идваха един момчета от кнежа го замерваха и казаха ,че или от прегряването е получил елипсовидност или така са ни продали двигателя и затова така затяга.Кое е вярното не знаем ,няма и да разберем.Купихме после нов двигател оригинален IFA V8 - при него имаш дюзи пръскащи масло пъд буталото и във буталният болт , самото масло се охлажда през охладител с водна риза.Въобще двигателя си е предвиден да работи на пълни обороти цял ден в затворен кош ,където дори външният въздух няма да го бие. Що се отнася до всичко останало по комбайна - всичко е механика и хидравлика.Лесна е за работа ,за поддържане и каране.Нашата беше с 6.80 хедера ,но го скъсихме на 5.40 заради малките полета.Иначе и с 6.80 можеш да й подадеш колкото искаш и пак няма да я претовариш.Като чистота на жътва не е на нивото на клас доминатора ,но е там някъде с малко игра и настройка.Тъпото при 516-ките е ,че горното сито е с отвори, а не регулируеми жалюзи ,но в русе правят сита за E-та,доминатори и прочие и просот купуваш горно сито от Е517 - където при E517 вече и горното е регулируемо.Вентилаторите им са малко слаби - вместо с витла са с перки отстрани ,но и това можед а се преправи.Хедерите имат масов проблем и ги късат в лавата страна рамите ако не е наред самото задвижване на хедера.Като цяло не се сещам комбайна да има някакви слаби места или проблеми масови.На нас 20 години ни върши перфектна работа.Просто вече освен нашите 800 дка има за жътва на година по 2000 дка и там с Е-то е трудна работа. Комбайна го продадох с голям мерак за 7000 в Трън , човека ,който го взе от Трън дойде с един мерцедес с една бяла риза - каза ,че вечерта като го подхване , сутринта ще е на северната тангента на софия. През нощта стартера му отказа - всъщност това им е болка - стартерите и самите им бендикси са много прецакани.Дали ще ползваш 4 киловатов или ако не се лъжа 8 киловатов ,който ние бяхме сложили от Татра - все тая , с 8 киловатовият пали много много по-лесно ,но в един хубав момент просто стартера решава ,че е до тук - носиш го на ремонт ,правят го и след 3 месеца пак. И така... Та оправихме му стартера , на другият ден ми звънна ,че са я обърнали в някакъв канал в Пирдоп ,да му занеса парите и да ида с кран да я изкарам и да си я взема Казаха ,че отказала да спре ,което при нас за 20 години не се е случвало да окаже хидромотор или хидропомпа или да заяде.Най-вероятно са прегряли маслото - когато се кара по наклони никога не се кара на пълен ход на газта или на комбайна на слизания ,тва им го казахме ,но уви. В последствие комбайна го оставиха зимата на полето пълен с треви,жито и прочие ,не му източиха водата както им казах - водата на Е-то се точи от радиаторите и от две пробки в блока ,на пролетта звънна за търси 2 глави и каза ,че ще я реже за скрап... Та комбайна беше перфектен и можеше да работи още дълги дълги години ,но не случи на хора. Не знам към какво си се ориентирал ,но разликитев цените на едно Е от 7-8-10 000 лв което последното вече е абсурдно ,и един доминатор 98 е 20 000 лв е огромна и необяснима разлика.Да доминатора е по-хубав комбайн ,но опира до декари.Зависи колко ще жънеш ,форшрита също е удачен избор за по-малки стопанства.

                Коментар


                • #23
                  От: Рециклиране на един Болгар ТК-80

                  Тук има доста клипове с Форшрита. Даже и с Болгара един ,което го ползвам като извинение ,да не каже някой ,че е извън темата

                  Коментар


                  • #24
                    От: Рециклиране на един Болгар ТК-80

                    за свалянето на боя най ефективно е с пясъкоструйка (но е скъпо начинание)
                    а чешките бутала и ризи може да се поръчат директно от сайта им....
                    http://www.almet.cz/ru/kontakt.html
                    Последно редактирано от krumtenev; 24-01-18, 08:57.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Рециклиране на един Болгар ТК-80

                      Песъкоструенето колега Тенев е наистина най-удачният избор ,но просто нямаме възможност и време. Иначе един плуг го песъкоструих при един приятел и просто няма какво да коментираме ефекта.Онзи ден дойде един представител на Златекс ,погледна 8 годишният плуг Унлю/масс със стикери overum и ме пита - Тоя новият плуг ,не сте ли го пробвали още

                      Малко по малко работата по трактора продължава:


                      Отблизо снимах утайника.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1240706.JPG
Прегледи:2
Размер:270.9 КБ
ID:5779862

                      Компресора бе качен.За съжаление е от старият модел без мазане на коляновият вал ,но не мислим ,че ще е проблем ,тъй като няма да работи постоянно. Като се строши - нов
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1240722.JPG
Прегледи:1
Размер:322.5 КБ
ID:5779863

                      Стартерът на Летрика.Масово по естонските клипове ползват само и единствено такива.Тук няма как да не се спра на китайско-латвийските стартери за по 160-170 лв у нас.Проблема със стартера със зелената кутия по-долу ,не е в това ,че полъчан от производителя от китай струва 30 долара ,производителя си го снима и продава свободно в интернет ,проблема е когато българските търговци купят една камара такива с поръчани и налепени лепенки - made in latvia ,което китайците с удоволствие правят ,даже е безплатна опция в менюто за поръчка на стартерите. Проблема е ,че българските търговци продават китайска стока ,обявявайки я за латвийска ,литовска ,чешка и каква им дойде на акъла. Нещо ,което във всяка една нормална страна е подсъдимо. У нашата бананова република обаче ,явно не.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1240720.JPG
Прегледи:1
Размер:314.8 КБ
ID:5779866Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1240716.JPG
Прегледи:1
Размер:293.3 КБ
ID:5779865


                      Въпросното китайче ,продавано у нас като латвийско.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:стартер-редукторен-юмз.jpg
Прегледи:1
Размер:82.2 КБ
ID:5779867
                      Нова перка от ЮМЗ с 6 пера.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1240713.JPG
Прегледи:1
Размер:284.3 КБ
ID:5779869

                      Подгряването също е възстановено.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1240711.JPG
Прегледи:1
Размер:305.1 КБ
ID:5779870

                      Силиконово въздушно съединение към въздушният филтър.
                      Все пак за болгар говорим.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1280738.JPG
Прегледи:1
Размер:328.8 КБ
ID:5779851
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1280747.JPG
Прегледи:1
Размер:298.6 КБ
ID:5779852

                      Маркуч отвеждащ картените газове /не се забелязва нищо при сегашната работа с новите ризи и бутала/ ,което не знам дали е добра идея и дали така е било заводски.Времето ще покаже.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1280733.JPG
Прегледи:1
Размер:342.2 КБ
ID:5779853

                      Спирала предпазваща маркучите на управлението.Колко точно ще предпазват не се знае. Май май са само за вид.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1280736.JPG
Прегледи:1
Размер:277.7 КБ
ID:5779854

                      Кабината за момента е до тук...
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1280750.JPG
Прегледи:1
Размер:312.7 КБ
ID:5779855

                      Засега е това.Като цяло придобива вид лека полека
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1280725.JPG
Прегледи:1
Размер:339.4 КБ
ID:5779856
                      Последно редактирано от htz180; 28-01-18, 20:06.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Рециклиране на един Болгар ТК-80

                        Колега може ли да пуснеш отново снимката на утайника (от какъв модел мотокар е)
                        Бях купил подобен стъклен ....но се отказах да го сменям понеже колеги се оплакваха че взимал въздух от там......

                        Коментар


                        • #27
                          От: Рециклиране на един Болгар ТК-80

                          Благодаря за подробния отговор за Фортшрита.
                          Аз вече си взех каквото взех, но понеже се колебаех дали да не взема един такъв...

                          Ето какво взех:
                          http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=223392

                          Иначе-давай с ремонта, и със снимките. И повече технически подробности, те са хем важни, хем интересни.
                          Има ли желание-има и начин!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Рециклиране на един Болгар ТК-80

                            Не знам по каква причина така прецаква снимките. Май ги оправих. Някой да сподели при вас ги показва като снимка или като линк и дали линка работи при щракване.Ще трябва с някой от модераторите да говоря защо прави такъв проблем.

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1240706.JPG
Прегледи:2
Размер:270.9 КБ
ID:5779868

                            Що се отнася до утайника - продава го Апекс 11 мисля ,че е името на фирмата. Продават части за мотокари.Самият утайник е производстно на ВАМО Варна. Въздух не поема поне при нас. Уплътнението му е доста доста добро.

                            Колега Кольо - твоята я бях гледал в темите. Общо взето - какъвто и да е клас е по-добер от Fortschritt
                            Така ,че избора ти е правилен стига декарите да не са в повече.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Рециклиране на един Болгар ТК-80

                              Благодаря!
                              Този ли е ?
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:filtyr.jpg
Прегледи:1
Размер:228.4 КБ
ID:5779871

                              Коментар


                              • #30
                                От: Рециклиране на един Болгар ТК-80

                                Не. Този е на същата фирма ВАМО ,но има и елемент горивен фин. В сайта им го няма утайника. Ако им звъннеш да си поръчаш ,им казваш само стъклен утайник без горивен филтър към него. Ние щяхме този да взимаме ,но като видяхме на рафта наредени само утайници и взехме тях. Един за болгара и един за Т-то.Иначе на стъкленият утайник цената е същата, при този обаче ,който ти си публикувал стъклената част е много малка... Въпрос на избор е.

                                Внимавай да не поръчаш този долу. Апекс имат няколко вида филтри и утайници - един утайник стъклен като този долу малкият , един утайник стъклен по-голям като моя и един утайник стъклен с филтър горивен на него - този който си пуснал ти.

                                Този долу е доста по-малък е от горните - около 10 см висок и 6 см в диаметър.Изпуснах го и малко го строших... Иначе първоначално бях купил такъв.
                                Всяко зло за добро ,тъй като сегашният ,който е на трактора е двойно по-голям.

                                Най-добре звънни в апекса и им кажи утайника стъклен ,на който пише ВАМО и е с 2 входа и 2 извода. Единият вход и изход фабрично са затапени - просто така им кажи за да разберат кой искаш.
                                Този на снимката е и доста по-евтин.

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:60734-2.jpg
Прегледи:1
Размер:36.7 КБ
ID:5779874
                                Последно редактирано от htz180; 28-01-18, 20:59.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X