Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Заземление на метален комин

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Заземление на метален комин

    Ми той човекът пита да го прекъсне ли желязото. Да, с колко, къде и къде и как да заведе стърчащото желязо трябва да му каже специалист, но и зад да премери. Проект си е.
    А тези простотии се правят от името на всички ни.
    Даника
    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

    Коментар


    • #17
      От: Заземление на метален комин

      Е га го прекъсна си е ......

      ПП. Нещо не виждам форумните корифеЙ, що така бе , Миме!?
      Нещо ДАВЦ, там други строители.
      подаръци за мъже от FACOM
      промоция на читави инструменти

      и на хоби такива

      тел. О879 Ч8Ч 2З5

      Коментар


      • #18
        От: Заземление на метален комин

        Първоначално публикуван от miro1972 Преглед на мнение
        Никой не споменава за мерене на съротивление на коловете в земята! В момента на строителния пазар цари върховна простота . Идва един еликтричар (фирма) на новостроящата се къща и пуска един СПУСЪК до земята . После се запознавам с шефа на фирма Инлаб , който е тотален педант в живота и ми прави 3D симулация на мълния и се оказа , че около 10 % от покрива се покрива от 1 антена. Пуснахме проволки с антени по всички МАИ и била и забихме още 3 кола в земята . След замерване на съпротивлението ( без препикаване на кола) се оказа , че съм на ръба на норматива.
        10 години бях строител. Винаги забивах на око по моя си преценка.Избирам да е чиста почва(да не е копано) и бия 3 или 4 кола и ги навързвам успоредно.Идеята ми е че колове имам без пари а набиването е за 10 минути.Един път 5 набих.Ей така застраховка!После при мерене винаги ми е излизало.
        Виж горе на покрива не сме правили симулация ама мисля и че няма голям смисъл.Мълнията е непредвидимо събитие и защитата просто ти дава някаква сигурност но не и стопроцентова!

        Коментар


        • #19
          От: Заземление на метален комин

          Първоначално публикуван от miro1972 Преглед на мнение
          Никой не споменава за мерене на съротивление на коловете в земята! В момента на строителния пазар цари върховна простота . Идва един еликтричар (фирма) на новостроящата се къща и пуска един СПУСЪК до земята . После се запознавам с шефа на фирма Инлаб , който е тотален педант в живота и ми прави 3D симулация на мълния и се оказа , че около 10 % от покрива се покрива от 1 антена. Пуснахме проволки с антени по всички МАИ и била и забихме още 3 кола в земята . След замерване на съпротивлението ( без препикаване на кола) се оказа , че съм на ръба на норматива.
          За каква квадратура иде реч, защото съм чел за активните върхове на гръмоотводите, тези които създавайки собствено елекромагнитно поле, предизвикват разряд на метри над самия гръмоотвод и конуса може да покрие по голяма площ от стандартното.
          Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

          Коментар


          • #20
            От: Заземление на метален комин

            Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
            Е га го прекъсна си е ......

            ПП. Нещо не виждам форумните корифеЙ, що така бе , Миме!?
            Нещо ДАВЦ, там други строители.
            Не съм съвсем сигурен, това сарказъм ли е, що ли, ма давц тия дни беше ни жив, ни умрял (даже не работи ) и сега наваксва с форума.
            Инак , въпросът си е съществен.
            Много трудно ще е, при наличието на 8 м пилон от живо джилезо да излъжеш мълнията да мине от друго място. Така че, по-добре да си сътрудничите. Това нещо, без фундамент няма да го бъде. Така и така ще копаеш, просто продължи проводимата част (може и същата тръба, която е комин) до под него. Съвсем пактически, на осем метра (над земята) да купиш още два метра за в земята - няма да обеднееш. Един поцинкован водосъдържател (от бойлер), от отпадъци най-отдолу, ще е само в полза. Някакви мероприятия за изолиране на котела от комина, също не са излишни. Като "изолиране" не значи някакви главозамаятелни технологии, достатъчно е "муфа" с по-голямо ел. съпротивление от това на тръбата-комин (например кюнец, именно от неръждавейка).
            Последно редактирано от davc; 13-01-18, 00:28.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #21
              От: Заземление на метален комин

              Имай в предвид, че като сложиш активна мълниезащита, вероятността да я привлечеш активно точно на твоя комин мълнията нараства значително....
              АИГ-Заваряване ООД
              Производител на заваръчни апарати "DEL"
              http://www.aigwelding.com
              0889 522 036

              Коментар


              • #22
                От: Заземление на метален комин

                От една страна е така, от друга мисля че активната защита елиминира заряда преди да е достигнал висок потенциал. Тоест избягваме зараждането на силна мълния. Ако някой знае подробности, нека сподели.
                Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                Коментар


                • #23
                  От: Заземление на метален комин

                  Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                  Не съм съвсем сигурен, това сарказъм ли е, що ли, ма давц тия дни беше ни жив, ни умрял......
                  Никакъв сарказъм, ти си един от малкото упражняващи професията активно, иначе да оздравяваш бързо !
                  Имаше и още един двама инженери, но нещо не пишат.
                  подаръци за мъже от FACOM
                  промоция на читави инструменти

                  и на хоби такива

                  тел. О879 Ч8Ч 2З5

                  Коментар


                  • #24
                    От: Заземление на метален комин

                    Абе, какво е активна защита от мълния? Аз все си мисля че гръмоотводът пасивно си седи на покрива и също толкова пасивно пречи на мълнията да ти подпали задника.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Заземление на метален комин

                      Чел съм за два типа, първият ползва захранване от външен источник и създава в определен момент високо волтов импулс който прави мост с потенциала в атмосверата, при което няколко метра над самия връх става срещата на двете енергии. При по тарикатските, пасивни от към външно захранване върхове, енергията се взима от зараждането на самата мълния в близост и отново създава този мост по който енергията се заземява през гръмоотвода.


                      https://www.ebay.co.uk/itm/Home-Ligh...53.m1438.l2649

                      Нещо такова. Трябва да купувам и съм се интересувал.
                      Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Заземление на метален комин

                        И при гръмоотводите имало бълбукатори.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Заземление на метален комин

                          Здравейте,

                          Благодаря на всички включили се по темата колеги.

                          Принципно, най- правилно от всичко ми се стори мнението да продължа тръбата в земята. За съжаление е неприложимо. Сградата е вече построена, няма да мога да копая надолу, поради няколко причини. Най-малкото котела е вече на място, заварен към буферен съд- 1000литра - няма мърдане. Между котела и стената разстоянието е около 30 см - само колкото да поставя новата тръба.

                          Обмислям да направя шапка от същата тръба - изрязвам няколко пръстена, присъединявам ги с разстояние между тях, най- отгоре заварявам глух фланец(тапа). Цялото това нещо мисля да го монтирам над самия комин и да го закрепя с помощта на гетинакс или текстолит - така че да няма ел връзка с комина. След това да изведа от шапката до земята ф8 "мълниепроводник".

                          Засега по-добра идея не ми идва.
                          Последно редактирано от Onzi; 15-01-18, 07:53.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Заземление на метален комин

                            Така си правиш самоделен диелектричен фланец,както при мен е изпълнено в тръбата за природен газ дето идва от улицата.
                            Твоята идея е може би най-смисленото нещо досега в темата!!!
                            МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                            Коментар


                            • #29
                              От: Заземление на метален комин

                              Първоначално публикуван от Onzi Преглед на мнение
                              ...да продължа тръбата в земята. За съжаление е неприложимо. Сградата е вече построена, няма да мога да копая надолу, поради няколко причини. Най-малкото котела е вече на място, заварен към буферен съд- 1000литра - няма мърдане. Между котела и стената разстоянието е около 30 см - само колкото да поставя новата тръба.
                              Да оставим въпроса за мълниите настрани за момент. При тази ситуация - как смяташ да укрепиш това нещо?
                              Тази тръба ще тежи около 200 кг (при дебелина стената на тръбата към 5 мм), това не е кой знае какъв статичен товар, но 8 м лост (сила по рамо) е сериозно нещо!
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • #30
                                От: Заземление на метален комин

                                Мисля да го анкерирам в плочата на пода, както и в плочата на следващият етаж - пада се на 2,15м височина. Просто ще заваря винкел към тръбата, самият винкел ще е с отвори и ще се анкерира в бетона.
                                Надявам се да е достатъчно.

                                Вие как мислите?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X