Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отопление на природен газ, слънце и климатици

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Отопление на природен газ, слънце и климатици

    Ще ми се да попитам: има ли някой колега в час с материята?

    Намислил съм да правя къща в Нови хан. Има газ от другата страна на улицата.
    Парцела е южен, така че слънчеви колектори ще има.
    Като няма слънце влиза в употреба газта.
    Някаква идея за бойлер, който да захранва подово водно отопление и БГВ едновременно от двата източника, или трябва допълнителен топлообменник?
    Застроени ще са около 120м2 на един етаж + гаражи, но там не се предвижда отопление, за сега.

    Външните стени ги мисля от 38 см. Поротерм + 10см. минерална вата отвън.

    Поздрави!!

  • #2
    От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

    Отказа се от кирпича ли?

    Като ще строиш на чисто, направи я пасивна.
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • #3
      От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
      Отказа се от кирпича ли?

      Като ще строиш на чисто, направи я пасивна.
      Точно това се опитвам. Няма да е съвсем пасивна, че сме двама пушачи, ама поне да е що - годе енергийно ефективна.

      Коментар


      • #4
        От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

        Според мен два отделни съда , буфер за подовото и бойлер за БГВ .И за двата съда се оразмеряват и за подовото , и за консумацията на топла вода .Има буфери/бойлери с по две серпентини т.е. за два топло източника .Добре е и да имат вграден ел.нагревател за всеки случай ( повреда на газовия котел , липса на газ , слънце и т.н. ) . Пишеш ,,буфери за слънчеви /газови инсталации" в търсачката и ще придобиеш някаква представа .

        Коментар


        • #5
          От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

          Първоначално публикуван от gy6ter Преглед на мнение
          Според мен два отделни съда , буфер за подовото и бойлер за БГВ .И за двата съда се оразмеряват и за подовото , и за консумацията на топла вода .Има буфери/бойлери с по две серпентини т.е. за два топло източника .Добре е и да имат вграден ел.нагревател за всеки случай ( повреда на газовия котел , липса на газ , слънце и т.н. ) . Пишеш ,,буфери за слънчеви /газови инсталации" в търсачката и ще придобиеш някаква представа .
          И аз така си го представям, ама очаквам да се включи някой на който това му е работата.
          Та да не откривам тепърва топлата вода.

          Коментар


          • #6
            От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

            Успех

            Коментар


            • #7
              От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

              Най-скъпо на газ!
              После термопомпа (климатици)
              Почти без пари на слънце.

              Вакумнотръбни колектори "хиит пайп" около 100 броя, За да съхраниш тази топлина някъде и да я ползваш през ноща, а и в облачни дни ти трябва голям съд с вода.. 2-3-5 ... виждал съм и къщи с 10 тона.
              Може и да не е вода, и да има фазов преход, ама това за по-нататък.
              Топлообменници .. тоест тръби поставени във въпросния съд. Помпи .. до тук 2-3 броя.
              Подово навито на 2 кръга за всяко помещение. за да няма топла и студена част на стаята ...
              Когато водата в съда е с достатъно висока темп. се пуска през термо вентил на подовото. Ако няма термовентили ще си като нестинарка.,
              Когато темп. падне се включва термопомпата (вода/вода), когато и тази темп. падне достатъчно ..да речем 5-6 градуса трябва да има "външна" вода .. от сонда, кладенец, извор (и това съм виждал, водата беше на 14 градуса целогодишно) за да работи термопомпата.
              Когато няма вода в кладенеца ... пускаш газовия котел.

              Бойлера се топли пак така .. от слънцето, Термопомпата (има си супер хиитър), и последно на газ.

              Ако, има нещо неясно обяснявам .. но си требе поне бира на масата и няколко часа.
              Последно редактирано от CarTest™; 09-01-18, 16:03.
              Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

              Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

              Коментар


              • #8
                От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                това ,всичкото дето го описа колко е като пари и за колко време ще може да се изплати ,любопитствам

                Коментар


                • #9
                  От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                  Първоначално публикуван от petkof Преглед на мнение
                  това ,всичкото дето го описа колко е като пари и за колко време ще може да се изплати ,любопитствам
                  Въпрос на сметки и финансиране. Но като за "без пари" година мисля е нормален срок. Иначе една къща която наблюдавам ще направи вече 3 години, а е на финала, само термопомпата я няма.
                  Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                  Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                    Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                    Почти без пари на слънце.

                    Вакумнотръбни колектори "хиит пайп" около 100 броя, За да съхраниш тази топлина някъде и да я ползваш през ноща, а и в облачни дни ти трябва голям съд с вода.. 2-3-5 ... виждал съм и къщи с 10 тона.
                    Може и да не е вода, и да има фазов преход, ама това за по-нататък.
                    Топлообменници .. тоест тръби поставени във въпросния съд. Помпи .. до тук 2-3 броя.
                    .
                    Не го виждам да е почти без пари с тия вложения, въпросът е за колко време ще се изплатят. Аз 15 тръби ги платих към 700 лв.
                    Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                      Зарежи ги слънчевите колектори. Удобно е ако имаш момче за поддръжката. Забрави и пелетите. Днес са на далавера, после с борсова цена. Имаш газ - слагай газ. Вземи читав консултант/ изпълнител. При водно подово има котли, които работят на 35 градуса. комфортът е уникален. Офертата за термопомпа Дайкин ми беше 36,000 без ДДС. Кога ще се избие това? Къщата не е дворец - 220 кв.м на 2 етажа и половина. Тухли 37-ци и "изолация 3 см". Топля я от началото на сезона без изключване. В началото ми дойде сметка около 30 лв. без да е пускан котела. Ако искаш обади се в района си ми. 0889/310360 Цецо. Тя тази зима не е много показателна.
                      За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                        Термопомпа или газ - не може категорично да се каже кое е по изгодно: при темп. по- ниски от -2С е газ, при по-високи ТП.
                        ТП правеняк в къщи ми струва около 2200-2300 лв и труд, 20 тръби слънчев колектор + бойлер и помрена група около 4 000 лв., /на 07.01.2018 г. двамата със сина ми се къпахме, остана още вода с темп. над 40С/ читав кондензен газов котел е 5 000 7 000 лв., моя пелетен котел ми струва към 7 000 и нещо лв. Но пелетите и газта не охлаждат.
                        Но на газта цената зависи от руската политика, ел върви нагоре и пелетите го следват.
                        По-правилно е да се направи пасивна къща, да се инвестира и в рекуператори, за да може да се отоплява и охлажда с малък енергиен разход.
                        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                        Коментар


                        • #13
                          От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                          Не съм в час с материята,но да споделя:
                          -70кв.м. апартамент в кв.Витоша, ново строителство с външна изолация (дневна+кухненски бокс,което си е най-голямата отопляема площ) + 2 малки спалнички, всяка стая си има радиатор,като в най-голямата има най-много глидери)
                          - BOSCH кондензно котле с автоматичен програматор
                          -2 газови котлона + топла вода + отопление
                          -сметките за газта не са били повече от 150лв. в най-студеното време(например миналия януари, темп. навън -15 ,че и по-ниски)
                          -а на тока не повече от 30-40лв.

                          Сега, със сигурност си има особености.Например - не се готви всеки ден, фурната която е по-енергоемка е на ток, а не на газ, изложението е южно, югозападно, не е изцяло с външни стени апартамента. Комфортна температура на помещенията от 22 градуса, даже понякога ми е топло, но заради жената... Много хора се оплакват от сметките на газта,но не знам заради нисък стандарт или за неправилно изчисление на котле/брои глидери/поставена или не изолация...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                            Цяла Европа е на газ, а и северна Америка.
                            За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                              абе като прекали Путин с водката ще видим газ на пу...н ден

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X