Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отопление на природен газ, слънце и климатици

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

    Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
    Можеш много лесно да ни убедиш, като ни кажеш колко е излязла таз калкулация. Че като гледам отидоха едни 30к лева минимум.
    Цифра 30 К чух за 1ви път като горна граница за исканото изпълнение в една фирма ,но набързо излязох от офиса им . Най-вече заради факта ,че лицето си нямаше и хабер какво представлява хидро модул и какво може да има вътре в него . Верно предлагаха термопомпи на Тошиба и Дайкин (от 10 к нагоре за най-слабите по мощност модели) ,но от друга фирма ,чийто сметки чакам твърдят ,че изпълнението ще бъде къде ,къде по-евтино. 1 вата разлика в минус идва от цената на термопомпата -4-5 бона . В тази посока (към намаление ) има и други ,,опции" за избор . Има вече реконструирани климатици в термопомпи от наши техници и установките им работели ..де да видим. По-голямото притеснение идва от цените на корка . Мноого високи по странни причини . Ако намеря начин да си закупя направо от Португалия ,значи много ще се разтоварят разходите.

    За сумарни разходи по високо температурна термопомпа Дайкин Алтерма с мощност 7 КВата и всички разходи по серпентини ,колектори ,арматура,ковекторни радиатори -17 хиляди БГ лева.Същата служи по проект за отопление и охлаждане на 100 м2 .
    Да видим все пак следващата седмица какво ще излезе от математиката на Геоток ,които направиха оглед .

    Коментар


    • От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

      Мое мнение е че ако ще се ползва термопомпата само за отопление оптималният вариант е високотемпературната алтерма на дайкин.
      Към то 3 години с колегата бяхме в една от фирмите в България монтиращи само дайкин и такава машина с проблем не сме имали.
      Да не бяха продадени хиляди като от нискотемпературните,но там пък такава без дефект почти нямаше във времето.
      Да не говорим,че нискотемпературните си стават на електрически котел под -10 градуса и КПД-то е да си...... мамата.
      Туй същото нещо е защото тя не смогва и почва да включва чудесният електрически нагревател вграден в нея.Обикновенно 6 или 9 киловатов.
      При високотемпературната същият нагревател е заменен с друг компресор на различен фреон и имаме каскадно покачване на температурата.
      Разхода е къде по-добре при ниски температури.Отделно,че можеш да и зададеш далеч по високи температури от 50 градуса които НЕ стигат за работа с алу.радиатори.
      Пенчо пак да ме прощава,че не му звъня ама сутрин рано вечер късно е при мен схемата.А и да вземе да ми пусне един телефон довечера като се прибера да си поклюкаме как вика дядо Владо,че съм му затрил телефона.
      Аз българска термопомпа не бих сложил,ако не е мое производство за без пари.Лично мнение.
      И цените от 30000лв както се спомена по-горе са верни.Едно заради цените на качествените части,едно че тия дето разбират не взимаме 5лв на час.
      Няма страшно в умирачката...
      Страшното е да си жив!...

      Коментар


      • От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

        Първоначално публикуван от slatanic Преглед на мнение
        Пенчо пак да ме прощава,че не му звъня ама сутрин рано вечер късно е при мен схемата.А и да вземе да ми пусне един телефон довечера като се прибера да си поклюкаме как вика дядо Владо,че съм му затрил телефона.
        час.
        Тела ми е в подписа.
        Поздрави!

        Коментар


        • От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

          Преди малко се обадиха от фирмата направила огледа. С Бг компресор и всички разходи по полагане на тръби ,радиатори,серпентини за подово -14 000 лв.
          При същите топлообменнци по стаите ,но термопомпа на Тошиба -19 000 лв.
          @slatanic
          Мое мнение е че ако ще се ползва термопомпата само за отопление оптималният вариант е високотемпературната алтерма на дайкин.
          Към то 3 години с колегата бяхме в една от фирмите в България монтиращи само дайкин и такава машина с проблем не сме имали.
          Да не бяха продадени хиляди като от нискотемпературните,но там пък такава без дефект почти нямаше във времето.
          Да не говорим,че нискотемпературните си стават на електрически котел под -10 градуса и КПД-то е да си...... мамата.
          Туй същото нещо е защото тя не смогва и почва да включва чудесният електрически нагревател вграден в нея.Обикновенно 6 или 9 киловатов.
          ,,При високотемпературната същият нагревател е заменен с друг компресор на различен фреон и имаме каскадно покачване на температурата.
          Разхода е къде по-добре при ниски температури.Отделно,че можеш да и зададеш далеч по високи температури от 50 градуса които НЕ стигат за работа с алу.радиатори.
          Пенчо пак да ме прощава,че не му звъня ама сутрин рано вечер късно е при мен схемата.А и да вземе да ми пусне един телефон довечера като се прибера да си поклюкаме как вика дядо Владо,че съм му затрил телефона.
          Аз българска термопомпа не бих сложил,ако не е мое производство за без пари.Лично мнение.
          И цените от 30000лв както се спомена по-горе са верни.Едно заради цените на качествените части,едно че тия дето разбират не взимаме 5лв на час."

          Благодаря за поста.
          Много полезен пост по отношение на икономичното ДОПЪЛНИТЕЛНО подгряване при особено ниски температури. Предполагам в управлението на компресорите има по-прагматични решения.

          Коментар


          • От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

            Първоначално публикуван от papa Преглед на мнение
            Възможно е да влизам в темата доста неподготвен. Следващата седмица очаквам калкулация на термопомпа на въздух вода с за отопление и охлаждане на 3 спални,хол/кухня и БГВ до 75 градуса Ц . За спалните -конвекторни радиатори ,за кухнята и антрето подово водно. Бойлер 150 лтр и евентуално буферен обем ,ако останат средства и за слънчев колектор. Сега се боря с още една баня ,като поръчах за подова изолация технически корк 30 мм . Банята е малка и калкулацията показва ч,е и трябват 400 Вата инфраред отопление . В 2 спални и вътрешен коридор има вече поставен фибран за подово,но сбърках в избора на изолатор. Корка е много скъп у нас ,но си ззслужава разходите . Лично мнение и не мисля да убеждавам останалите в противното .
            Може ли по подробно за корка като изолатор?
            Колко е дебел и на каква цена?
            При мен сега слагам термопомпа нискотемпературна Хитачи 7.5 кВ с вграден БГВ 260 литра и струва 10000 лв - само тя.
            Топли и охлажда 90 м2 апартамент 3 спални и холокухня.
            Подово навсякъде с тръби, изолация (тип кори за яйца 5 см)
            и колектор
            на Рехау 3000 лв.
            Един касетъчен конвектор 7.5 кВ за охлаждане с въздуховоди до всяка стая - Еърмек 900 лв.
            Въздуховоди и решетки не повече от 500 лв.
            Хайде с труда приблизително 15-16к

            п.п. Тази зима до сега имаше една вечер с температура от рекордно ниските -6 С
            Какви високотемпературни термопомпи се споменават не знам.
            Старата ми термопомпа пак нискотемпературно Хитачи 16 кВ съм и забранил електрическите нагреватели и топли като невидяла
            Land Rover Discovery II, V8 4.0
            VW Golf VI variant
            Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

            Коментар


            • От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

              В четвъртък другата седмица ще взема поръчания експандиран корк с дебелина 3 см и в добавка няколко дена ще кача снимки от поставянето.
              ще се въздържа от даването на БГ фирми ,а ще дам линкове от други страни ,където има полезна инфо.
              Корка е естествен изолатор ,при това пожаро устойчив. При нагряване не отделял вредни газове / пожарът на саниран блок в Лондон миналата година даде много жертви от отравяне от излозационни материали според разследващите /. У нас 2 фирми се занимават с коркова изолация. Листа с цените има на Корк бг /или на търсачката коркова къща бг / ,а другата е VIPEQ . Последните са и вносителите на корк от Пиринеите.Випек изпъляват полагане на коркови мазилки с различни цветове,но са в района на София . Добро решение според мене е изолация на тавани ,тераси и вътрешни стени с коркова мазилка .

              Цени у нас
              http://cork-bg.com/ceni
              общи неща за корка по долу
              http://www.thermacork.com/standard-grade/

              РЕ: За споменатите високотемпературни термопомпи...Ами ти си избрал отопление с подово ,където е необходима ниска температура около 40 градуса и няма да имаш грижи . За радиатори с вентилатори се изисква по-висока температура а за монтаж на термопомпа към вече установена класика с лъчисти радиатори ти трябват поне 65-70 градуса гореща вода. Не знам ,кой модел на Хтачи си избрал Youtaki S 80 e високо температурна помпа докато ,,М" и ,,S" sa нискотемпературни ( вода до 60 Целзий)

              Коментар


              • От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                Първоначално публикуван от papa Преглед на мнение
                В четвъртък другата седмица ще взема поръчания експандиран корк с дебелина 3 см и в добавка няколко дена ще кача снимки от поставянето.
                ще се въздържа от даването на БГ фирми ,а ще дам линкове от други страни ,където има полезна инфо.
                Корка е естествен изолатор ,при това пожаро устойчив. При нагряване не отделял вредни газове / пожарът на саниран блок в Лондон миналата година даде много жертви от отравяне от излозационни материали според разследващите /. У нас 2 фирми се занимават с коркова изолация. Листа с цените има на Корк бг /или на търсачката коркова къща бг / ,а другата е VIPEQ . Последните са и вносителите на корк от Пиринеите.Випек изпъляват полагане на коркови мазилки с различни цветове,но са в района на София . Добро решение според мене е изолация на тавани ,тераси и вътрешни стени с коркова мазилка .

                Цени у нас
                http://cork-bg.com/ceni
                общи неща за корка по долу
                http://www.thermacork.com/standard-grade/

                РЕ: За споменатите високотемпературни термопомпи...Ами ти си избрал отопление с подово ,където е необходима ниска температура около 40 градуса и няма да имаш грижи . За радиатори с вентилатори се изисква по-висока температура а за монтаж на термопомпа към вече установена класика с лъчисти радиатори ти трябват поне 65-70 градуса гореща вода. Не знам ,кой модел на Хтачи си избрал Youtaki S 80 e високо температурна помпа докато ,,М" и ,,S" sa нискотемпературни ( вода до 60 Целзий)
                ТП е Ютаки С Комби 3 к.с.
                Избора на тип отопление е странен за мен.
                Ако се предпочитат духалки за отопление то избора е климатици, ако не искаме много външни тела то мултисплит.
                Термопомпа се слага при подово и БГВ.


                Land Rover Discovery II, V8 4.0
                VW Golf VI variant
                Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                Коментар


                • От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                  Принципа е следният пък вие пишете каквото решите.
                  Имаш стара изградена инсталация за отопление с радиатори и се чудиш с какво да замениш старият си котел!?Слагаш високотемпературна термопомпа.
                  Нищо не се пипа по системата и монтажа става бързо лесно и сравнително евтино.След това същата работи ефективно.
                  Минус от цялата е работа е че нямаш охлаждане.
                  Правиш нова инсталация и искаш и да топлиш и да охлаждаш.Правиш подово и конвектори(дали таванни,вградени,подови кой какви иска) + БГВ и си готов.
                  Но иска ремонт от нула за прекарване на нова инсталация,защото трябва да се направи качествена изолация на охлаждащата част от системата.
                  Да се изведат дренажи от конвекторите и така нататък.
                  Всеки сам преценява за себе си.
                  Мултисплит система се слага САМО ако нямаме място за индивидуални външни тела.Други плюсове няма.
                  Имаме дълги тръбни пътища със загуби по тях и утре когато машината даде грешка губим климатизация във всички помещения.
                  Да не говорим,че и на цена отделните сплитове излизат по-евтино от мултито.
                  От мен толкова другото съм го говорил с Пенчо.
                  Успех на всички.
                  Няма страшно в умирачката...
                  Страшното е да си жив!...

                  Коментар


                  • От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                    Първоначално публикуван от slatanic Преглед на мнение
                    Принципа е следният пък вие пишете каквото решите.
                    Имаш стара изградена инсталация за отопление с радиатори и се чудиш с какво да замениш старият си котел!?Слагаш високотемпературна термопомпа.
                    Нищо не се пипа по системата и монтажа става бързо лесно и сравнително евтино.След това същата работи ефективно.
                    Минус от цялата е работа е че нямаш охлаждане.
                    Правиш нова инсталация и искаш и да топлиш и да охлаждаш.Правиш подово и конвектори(дали таванни,вградени,подови кой какви иска) + БГВ и си готов.
                    Но иска ремонт от нула за прекарване на нова инсталация,защото трябва да се направи качествена изолация на охлаждащата част от системата.
                    Да се изведат дренажи от конвекторите и така нататък.
                    Всеки сам преценява за себе си.
                    Мултисплит система се слага САМО ако нямаме място за индивидуални външни тела.Други плюсове няма.
                    Имаме дълги тръбни пътища със загуби по тях и утре когато машината даде грешка губим климатизация във всички помещения.
                    Да не говорим,че и на цена отделните сплитове излизат по-евтино от мултито.
                    От мен толкова другото съм го говорил с Пенчо.
                    Успех на всички.
                    Имам изградена стара система, която някога беше с чугунени радиатори, по-късно със смяната на котела поетапно сложих алуминиеви, чугунен остана само в коридора. Към комбиниран пелетен котел добавих ТП правеняк, за да не слугувам на котела през топлите дни когато все пак има нужда от отопление. Справя се и топли къщата ефективно до 0С външна темп. Максимално прави 40С на водата. Топли и бойлер с мантел. Последователно след него бойлер с ел. нагревател дозагрява БГВ.

                    А за офис с 3 помещения след много сметки за мултисплит с 3 тела в крайна сметка се оказа по-изгодно 3 отделни климатика.
                    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                    Коментар


                    • От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                      Значи съм познал горед -долу за термопомпата ти ,обаче за другото влизам в спор значи.Термопомпа не се слага само при подово о БГВ.

                      1)1во - термопомпата ще подгрява бойлер с 2-3 пъти по-голям обем освен всичкото.Това климатиците не го могат.
                      2) Предполагам има огромна разлика между духалка на класически климатик и духалка като конвекторен радиатор-
                      При климатика има мощно обдуване топъл въздух в горната част на помещението ,до като при радиатора от пода нагоре по стената -директно течение няма.Така се надявам да бъде и в режим охлаждане .
                      3) Подово за спални не се препоръчва според някои ( приемам мнението им за правилно) Главата при спане не трябва да е в по-топлата част на помещението.
                      4) И аз съм планирал подово ,но в района на кухнята където се стъпва и входното антре.

                      Коментар


                      • От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                        Добре де, каква ви е възвращаемостта на инвестицията в тези термопомпи, когато газов котел струва 1500-2000лв. Трябва да спестяват по 1500 лева на сезон за 10 години за да го избиете. Не разбирам... Ако нямате газ пред врата - да.
                        Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                        Drag Grand Canyon Daily
                        Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                        LZ1JYM

                        Коментар


                        • От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                          Мой познат след 10 год. ползване на газов котел го смени, защото бил изгнил и с новия сметката ме за газ намаляла с 1/3. Това на база 3 год. ползване на новия.
                          Така че при газовите котли трябва да се търси добър кондензен котел, който не е без пари.
                          П.П. И ТП иза не-дълъг живот и ако струва 15 000 и живее 10 години към 1000 лв сметка за ел. за сезон се добавят и още 1 500 за амортизация на ТП.
                          Същото важи и за котел на пелети и за всяка дълготрайна инвестиция.
                          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                          Коментар


                          • От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                            Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                            Мой познат след 10 год. ползване на газов котел го смени, защото бил изгнил и с новия сметката ме за газ намаляла с 1/3. Това на база 3 год. ползване на новия.
                            Така че при газовите котли трябва да се търси добър кондензен котел, който не е без пари.
                            П.П. И ТП иза не-дълъг живот и ако струва 15 000 и живее 10 години към 1000 лв сметка за ел. за сезон се добавят и още 1 500 за амортизация на ТП.
                            Същото важи и за котел на пелети и за всяка дълготрайна инвестиция.
                            Всеки източник на топло си има живот, най-общо споменатите 10 години, ако е повече - добре дошло, но няма вечни неща. Хубав кондензен котел има и за 2400, по-добри показатели от моя Висман за 3000.
                            Ford Maverick II 2.3 XLT
                            Ford Mondeo MK5

                            Коментар


                            • От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                              Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                              Мой познат след 10 год. ползване на газов котел го смени, защото бил изгнил и с новия сметката ме за газ намаляла с 1/3. Това на база 3 год. ползване на новия.
                              Така че при газовите котли трябва да се търси добър кондензен котел, който не е без пари.
                              П.П. И ТП иза не-дълъг живот и ако струва 15 000 и живее 10 години към 1000 лв сметка за ел. за сезон се добавят и още 1 500 за амортизация на ТП.
                              Същото важи и за котел на пелети и за всяка дълготрайна инвестиция.
                              Е да де. В десет годишен период общата сума евентуално е еднаква. Имайки предвид, че едните пари ще ги извадиш на куп в началото, дава от старта предимство на газта от финансова гледна точка. После започваме с условностите около инсталацията.
                              Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                              Drag Grand Canyon Daily
                              Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                              LZ1JYM

                              Коментар


                              • От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                                Първоначално публикуван от papa Преглед на мнение
                                Значи съм познал горед -долу за термопомпата ти ,обаче за другото влизам в спор значи.Термопомпа не се слага само при подово о БГВ.

                                1)1во - термопомпата ще подгрява бойлер с 2-3 пъти по-голям обем освен всичкото.Това климатиците не го могат.
                                2) Предполагам има огромна разлика между духалка на класически климатик и духалка като конвекторен радиатор-
                                При климатика има мощно обдуване топъл въздух в горната част на помещението ,до като при радиатора от пода нагоре по стената -директно течение няма.Така се надявам да бъде и в режим охлаждане .
                                3) Подово за спални не се препоръчва според някои ( приемам мнението им за правилно) Главата при спане не трябва да е в по-топлата част на помещението.
                                4) И аз съм планирал подово ,но в района на кухнята където се стъпва и входното антре.
                                2) Обдухването лежи на едни и същи принципи а Вътрешното на климата и конвектора са едно и също нещо.
                                При оглаждане ако е тялото е на пода духа нависоко и трябва да направи възможно най дълъг контур в стаята т.е. Нещо като по диагонал нагоре и към най далечната точка.
                                Ако е горе духа хоризонтално към най далечната точка.
                                При отопление ако е долу духа по хоризонтала към далечната точка.
                                Ако е горе духа по диагонал надолу към най далечната точка.
                                3) Подовото е нискотемпературно.
                                При мен вход/изход 30/25 С а спалнята е 22 градуса цялата от пода до тавана.
                                Това дето си чул са глупости и важат за електрическите подови от миналия век
                                Виж като напаля камината и стане в хола 35 С скоропостижно се изнасям за спане на 22 С


                                Land Rover Discovery II, V8 4.0
                                VW Golf VI variant
                                Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X