Обява

Свий
Няма добавени обяви.

3 (+1) водопада около "Централно Черноморие" (или Източна Стара планина)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 3 (+1) водопада около "Централно Черноморие" (или Източна Стара планина)

    Мислех да кръстя темата "Сиромашката Нова година на Гагич", ама тогава нямаше да знам къде да я ситуирам.

    Водѝм от новообзелия ме стремеж към икономиЙ, заявих на жената, че "Край! Никакви Нови години в чужбина!" и че възнамерявам да празнуваме... на брега на Черно море , нещо което от десетилетия сме се канили да направим, но все се намираха по-примамливи дестинации, вкл. и морета. Срещнах, меко казано "неодобрение" Децата категорично отказаха да идват с нас, жената я подмамих с прогнозираното меко време и обещания за множество разходки по "места, които не сме посещавали". Срещнах, този път "неразбиране" Всички знаели, че на брега на море изпадам в транс и се превръщам в лирическия герой на Отис Рединг, но-о-о-о с чаша в ръка :

    А-а-а, не! Няма да се спрем от вършеене, обещавам. Трескаво затърсих непосещавани места из интернета. Отправна точка - гагаузкото село Гьозекен, името неясно кога (според уЙки - 1936 г., да ама не, в нАтУралния акт на дядо ми от 1939 г. друго пише) преведено на български и по случай 40-годишнина от Великата Деветосептемврийска Революция дарено със статут на град - Обзор. Естествено, както всяка керемидка в България напоследък, селището се е обявило за наследник на славни древни средища на културата, просветата, военната и икономическа мощ - "Хелиополис", "Темплум Йовис" и т.н. Пусто, всичко на юг от въпросния център на културата сме го извършали, още докато децата бяха малки.

    На мен винаги са ми харесвали дивите места около Обзор - старопланински гори, опиращи в морето, ама и тях ги бяхме преслушали повечето по-известни такива.

    Водопади? Хм..., не съм "водопададжия" (имало си и такава "лудост" - да обходиш всички водопади в Мамковината) но пък защо не? Високо се ценят селфита от водопади във "Фейсбук", нали?

    Намерих координати на два водопада в община Долни Чифлик, с триста зора ги експортирах и конвертирах в тракове за "Гармин" и добре, че го направих, за щото първият се оказа напълно "див" и без трак, само с координати, едва ли щяхме да го намерим с автомобилен GPS (печален опит ). Прочее, много съм бос с GPS-ите, затова първо пускам картинка на какво имам предвид (тракът е в сив пунктир, червеното са някакви предложения за маршрут, на които не клъвнахме ):

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Map.jpg
Прегледи:1
Размер:219.7 КБ
ID:6141433

    1. Водопада до село Солник
    Координати - 42° 54' 38.309" N, 27° 38' 6.0886" E
    Трак (? не знам дали съм уцелил типа) - ъ, нещо не ще да се прикачи

    Снимки.
    От селото има дъсчена табела "Водопада" и се тръгва по асфалтов път, постепенно преминаващ в черен. С кола стигнахме дотук. Нивите наколо бяха мокри и тъй като и такъв печален опит имам, зарязахме колата и продължихме пеша.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Solnik_road_20171228_113011.jpg
Прегледи:1
Размер:172.2 КБ
ID:6141447

    После се завива в гората и пътят става за... верижна машина.
    До водопада се стига по ориентиране на отклонение вдясно от пътя (пътека в опадалата шума така и не намерихме). Първо се попада, както пише из разните водопададжийски блогове, на горната му част:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Solnik_otd_20171228_122751.jpg
Прегледи:1
Размер:130.1 КБ
ID:6141434

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Solnik_otd_20171228_122758.jpg
Прегледи:1
Размер:226.7 КБ
ID:6141435

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Solnik_otgore_20171228_120905.jpg
Прегледи:1
Размер:244.6 КБ
ID:6141444

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Solnik_otgore_20171228_120929.jpg
Прегледи:1
Размер:240.0 КБ
ID:6141446

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Solnik_otgore_20171228_120915.jpg
Прегледи:1
Размер:249.2 КБ
ID:6141445

    За слизане до долната му част трябват умения по скално катерене или... здраво дъно на клина / панталоните (жена ми ги изпра, трябваше преди това да ги снимам), добре, че имаше в изобилие мека шума по склона на дерето след водопада. Ето малко снимки отдолу:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Solnik_otdolu_20171228_122717.jpg
Прегледи:1
Размер:130.8 КБ
ID:6141436

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Solnik_otdolu_20171228_122740.jpg
Прегледи:1
Размер:107.7 КБ
ID:6141437

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Solnik_otdolu_20171228_122802.jpg
Прегледи:1
Размер:208.1 КБ
ID:6141438

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Solnik_otdolu_20171228_122807.jpg
Прегледи:1
Размер:107.7 КБ
ID:6141439

    Въпреки доста мокрото време напоследък, "дебитът" на вода беше слаб...

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Solnik_otdolu_20171228_122859.jpg
Прегледи:1
Размер:110.8 КБ
ID:6141440

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Solnik_otdolu_20171228_122902.jpg
Прегледи:1
Размер:97.7 КБ
ID:6141441

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Solnik_otdolu_20171228_122924.jpg
Прегледи:1
Размер:98.3 КБ
ID:6141442

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Solnik_otdolu_20171228_122937.jpg
Прегледи:1
Размер:114.4 КБ
ID:6141443

    Утре ще продължа с т.нар. "Водопад „Орлов камък“" до Горен Чифлик. Ако има интерес. Странното е, че общинският център е ДолНИ Чифлик, че и град било, а селото се казва ГорЕН Чифлик.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

  • #2
    От: 3 (+1) водопада около "Централно Черноморие" (или Източна Стара планина)

    давай
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • #3
      От: 3 (+1) водопада около "Централно Черноморие" (или Източна Стара планина)

      Ходихме седмица преди вас, имаше две кофи вода повече. Витарата не е верижна машина, с ремък е
      Заради щурия ми син не слязохме от долната страна, че щеше да е гъз-глава слизането в тая кал, но нищо и друг път сме ходили.
      Продължавай.

      Коментар


      • #4
        От: 3 (+1) водопада около "Централно Черноморие" (или Източна Стара планина)

        Не съм ходила по тези места. Интересно е.
        Продължавай.
        Suzuki Jimny, 1.3, 2009

        Коментар


        • #5
          От: 3 (+1) водопада около "Централно Черноморие" (или Източна Стара планина)

          Я, Гагич Новий /следкатарзисен/................................начи, когато искаш, можеш да пишеш и нормално, продължавай в този дух!
          ________________________________________________
          Subaru OUTBACK 2,5
          Hyundai TUCSON 2.0

          Коментар


          • #6
            От: 3 (+1) водопада около "Централно Черноморие" (или Източна Стара планина)

            Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
            ...начи, когато искаш, можеш да пишеш и нормално, продължавай в този дух!
            Аз отдавна си пиша И така, ама публиката нещо не харесва този стил. Повече популизъм требе в днешно време.
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • #7
              От: 3 (+1) водопада около "Централно Черноморие" (или Източна Стара планина)

              Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
              Ходихме седмица преди вас, имаше две кофи вода повече.
              Явно през пролетта е най-пълноводен. Намерих клипче, правено през април миналата година:

              https://www.vbox7.com/play:a809c481a5
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #8
                От: 3 (+1) водопада около "Централно Черноморие" (или Източна Стара планина)

                Ценна информация.
                Да сме живи и здрави, ще се превърнем в следовници.
                Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                Коментар


                • #9
                  От: 3 (+1) водопада около "Централно Черноморие" (или Източна Стара планина)

                  2. Водопад „Орлов камък“ до с. Горен Чифлик
                  Координати - 42.9798, 27.5759
                  Най-дългите 4 км. през живота ми - така ги определих. Караш-караш по права линия, а ДжиПиЕсо все ти показва, че остават 4 км. Оказа се, че са оцелели клипчета + трак от видеорегистратора (нещо самосиндикално е преценил, че е "аварийна ситуация" и е запазил клипчетата), без последните 500 м., които са на отделен клип - на връщане :

                  На отиване:


                  На връщане:

                  Тракът пак не ще да се закачи, затова го давам на картинка. Стига се много лесно с обикновена кола по неподдържан асфалтов път (към края асфалтът или е затрупан с кал, или просто е дал фира), но трябва да се следи за координатите на водопада, защото може да го подмине човек. Вярно, има нещо като "Горски кът за отдих" до него, ама не е достатъчно - пейчици с беседчици има край реката и по пътя доста далече от водопада.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:GChiflik.jpg
Прегледи:1
Размер:53.3 КБ
ID:5777628

                  Водопадът трудно може да бъде наречен такъв, още по-малко си заслужава гръмкото име "Лъвска скала" (така се казва и улицата в Горен Чифлик, водеща към него). Отгоре прилича на пад от някаква бетонна стена, с която са се опитали да направят бент. За да се увериш, че е все пак "природен феномен" трябва да слезеш от долната му страна, което не е особено приятна задача - спъваш се в разни бръшляни, лиани и коренища, през лятото вероятно още по-буйни, скрити от листа и пълни със змиЙ и гущериЙ. Ето снимки:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Orlov_kamak_20171228_141038.jpg
Прегледи:1
Размер:222.4 КБ
ID:5777629

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Orlov_kamak_20171228_141056.jpg
Прегледи:1
Размер:205.2 КБ
ID:5777630

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Orlov_kamak_20171228_143936.jpg
Прегледи:1
Размер:115.1 КБ
ID:5777631

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Orlov_kamak_20171228_143947.jpg
Прегледи:1
Размер:228.4 КБ
ID:5777632

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:bst-IMAG0233.jpg
Прегледи:1
Размер:187.2 КБ
ID:5777633
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • #10
                    От: 3 (+1) водопада около "Централно Черноморие" (или Източна Стара планина)

                    Ха ха, не знаех, че сме толкова известни като туристическа атракция. Ако знаех, че ще минавате през Горен чифлик и екскурзовод щяхте да имате. Видели сте в какво се превръща нещо не поддържано и доста човешката немарливост.

                    Коментар


                    • #11
                      От: 3 (+1) водопада около "Централно Черноморие" (или Източна Стара планина)

                      3. Водопад до "Първомайската поляна" в... Обзор

                      Това, честно казано, изобщо не знаех, че съществува. Хем претендирам да съм "натурализиран гагаузин". Вкратце - дядо ми си построил вила, за да скрие семейството си от бомбардировките, каквито предвиждал, че ще почнат рано или късно да се сипят над София, през 1939 г. Баща ми и сестрите му прекарвали по половин година там. Ходели да играят с местните деца на интересни места - подводна пещера на нос Св. Атанас, където били снимани сцени от "Петимата от Моби Дик", въпросната "Майска поляна", станала "Първомайска" след паметния 09.IX. , за речни раци и риба по поречието на река Двойница, но никога, никога не са ми казвали (а и не са знаели), че над Обзор има... водопад Трябва да благодарим на... еврофондовете , с усвояването на които е направена "еко-пътека" до "крепостта", "калето" и т.н. и поставените на същото пътека указатели и схеми, показващи, че има наблизо водопад.

                      Както посочих по-горе, подобаващо на всяка керемидка в България напоследък, Обзор се е обявил за наследник на славни древни средища на културата, просветата, военната и икономическа мощ - "Хелиополис", "Темплум Йовис" и т.н. Едно от основанията за тези претенциЙ е т.нар. "Кале", "Крепостта Козяк" и т.н., от което са смъкнати оцелели останали невградени в свинарници, овчарници и кокошарници мраморни колони и други каменни "артефакти", разположени откакто се помня, в градската градинка на Обзор. До въпросното кале никога не бях ходил, защото винаги са ми казвали, че "там няма нищо". Наистина няма нищо. Чат-пат, в някой дъждовен ден, сме предприемали разходка до въпросната (Първо)Майска поляна и чешмата с т.нар. "минерална вода" до нея. Тази година пак в дъждовен ден (но през зимата) предложих на жена ми да се разходим дотам отново, че и да идем най-после на въпросното Кале. С изненада открихме, че това вече е "екопътека". Тракове не съм правил, мястото е достатъчно известно. Обзор беше средище на пионерски лагери, на такива за военно обучение и за подготовка на "професионални манифестанти" за 9-ти септември (в т.ч. и аз ) та предполагам, че пътят за "Механа Габъра" (култово балкантуристко горско заведение с "нестинарски" танци и пр. от Таатово златно време, понастоящем приватизирано и превърнато в строго пазена "хасиенда") поне на по-възрастните, е известен. За по-младите, картинка:

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kozyak.jpg
Прегледи:1
Размер:41.0 КБ
ID:5777634

                      Сега гледам, че "Калето" и "Средновековна крепост Козяк" според Гугъл били две различни неща. Сещам се, че местни жители са ми казвали за път "за калето, където няма нищо", започващ покрай гробищата "на входа" откъм юг на Обзор, тази година нарочно попитах няколко човека, но всички се оказаха "приходящи" - дошли да бачкат в курорта, оженили / омъжили се там и не бяха наясно. А пътят за бившата Механа "Габъра", "(Първо)Майската поляна", "минералната вода" и "крепостта, където няма нищо", започва "откъм изхода" в северната част на Обзор, както съм го дал горе на картинката.
                      Екопътеката е все още несъсипана, даже има някакво осветление със соларни лампи, което не чакахме да се стъмни, за да видим дали работи. Зимата, мокрото време и липсата на туристи ни улесниха да спестим 4 км. като кацнем с кола директно на въпросната "(Първо)Майска поляна".

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kozyak_Mayska_polyana_20171231_143623.jpg
Прегледи:1
Размер:183.9 КБ
ID:5777635

                      Подхванахме еко-пътеката. По пътя имаше атракциЙ като "Самодивско изворче" и разни, видели ми се по-интересни каменни и "традиционни" хралупи, стари криви дървета и др.:

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kamuk-hralupaIMAG0278.jpg
Прегледи:1
Размер:135.0 КБ
ID:5777636

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kamuk-hralupaIMAG0280.jpg
Прегледи:1
Размер:134.1 КБ
ID:5777637

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Koreni-IMAG0281.jpg
Прегледи:1
Размер:139.1 КБ
ID:5777638

                      Това е "Самодивското изворче". Водата, за разлика от гнуснейшата твърда обзорска водопроводна вода, е приятна за пиене:

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kozyak_20171231_122453.jpg
Прегледи:1
Размер:143.1 КБ
ID:5777639

                      Май от това изворче по-нататък се захранва "водопадът".

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kozyak_20171231_142312.jpg
Прегледи:1
Размер:247.2 КБ
ID:5777640

                      Накрая стигнахме до място - "пущиняк", поляна, обрасла с дребни дървета и храсталак. Еко-пътеката явно свършваше тука. Жена ми беше много разочарована (хм... какво, Акропол ли е очаквала?) и настоя "да търсим крепостта". А аз ѝ соча едни парчета тухли ли, керемиди ли и ѝ казвам: "Е, тук е била, кой ще седне да влачи трошени тухли и керемиди чак дотук?"
                      Накрая обаче открихме... хм... не останки, но по-скоро признаци, че е имало някакъв "градеж". То добре, че беше "безлистен сезон" иначе през лятото не знам какво би се видяло. Общо взето - останки от стени, погълнати от гората (еми туй-то ще да е нашенският Анкгор-Ват, като няма риба и цацата... знаете)

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kozyak_Ankgor_20171231_134524.jpg
Прегледи:1
Размер:153.9 КБ
ID:5777641

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kozyak_Ankgor_20171231_134529.jpg
Прегледи:1
Размер:155.8 КБ
ID:5777642
                      Последно редактирано от Bogoljub Gagic; 09-01-18, 11:48.
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • #12
                        От: 3 (+1) водопада около "Централно Черноморие" (или Източна Стара планина)

                        Най-накрая намерих мааалко по-убедителни доказателства за наличието на останки от стени:

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0282.jpg
Прегледи:1
Размер:155.2 КБ
ID:5777651

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0283.jpg
Прегледи:1
Размер:216.8 КБ
ID:5777652

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20171231_132747.jpg
Прегледи:2
Размер:161.0 КБ
ID:5777654

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20171231_132758.jpg
Прегледи:1
Размер:152.5 КБ
ID:5777655

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20171231_132854.jpg
Прегледи:1
Размер:242.8 КБ
ID:5777656

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20171231_132919.jpg
Прегледи:1
Размер:249.2 КБ
ID:5777657

                        Това, прикаченото накрая, е как удобно са направили пътеката, че дори и в калта можеш да се качиш.
                        Прикачени файлове
                        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                        Коментар


                        • #13
                          От: 3 (+1) водопада около "Централно Черноморие" (или Източна Стара планина)

                          За голяма забележителност старите (ама само те) обзорчани считат "минералната вода" - чешма, изградена някъде през 30-те години с по-късно направена до нея от някой местен Микеланджело статуя на "прасо-мечко-жаба", вероятно мутирало животинче, вследствие на пиене на въпросната вода.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kozyak_Mineralna_cheshma_20171231_144301.jpg
Прегледи:1
Размер:151.5 КБ
ID:5777662

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kozyak_Mineralna_cheshma_20171231_144335.jpg
Прегледи:1
Размер:164.8 КБ
ID:5777663

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kozyak_Mineralna_cheshma_20171231_144452.jpg
Прегледи:1
Размер:268.7 КБ
ID:5777664

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kozyak_Mineralna_cheshma_20171231_144456.jpg
Прегледи:1
Размер:208.6 КБ
ID:5777665

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kozyak_Mineralna_cheshma_20171231_144508.jpg
Прегледи:1
Размер:232.1 КБ
ID:5777666

                          Водата не е от извор, идва отнякъде и се натрупва в каптаж (чешмата е с кранче), тече яваш-яваш, хладка и вони на сяра. Напълнихме едно шише и на следващия ден не можахме да познаем в кое шише е била въпросната "първомайска вода". Миризмата на сяра беше изфирясала и то при затворена капачка По подобен начин, но при отворено шише, се обезмирисява водата от изворите при с.Железница в Плана планина.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kozyak_Mineralna_cheshma_20171231_144318.jpg
Прегледи:1
Размер:95.9 КБ
ID:5777668
                          Прикачени файлове
                          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                          Коментар


                          • #14
                            От: 3 (+1) водопада около "Централно Черноморие" (или Източна Стара планина)

                            Ха, ходил съм там! http://blog.ivanatora.info/2017/03/0...chna-bulgaria/

                            Километрите до Орлов камък наистина ми се сториха безкрайни, особено когато вентилатора на радиатора на Ситроена реши че няма да работи По сред лято

                            Хубава природа има там, макар че обектите са все забутани без никаква табела или маркировка... Човек трябва добре да си напише домашното преди да тръгне.

                            Коментар


                            • #15
                              От: 3 (+1) водопада около "Централно Черноморие" (или Източна Стара планина)

                              Само аз ли виждам в тая чешма вградена някаква карта на КМБ?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X