Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблеми с НАП

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Проблеми с НАП

    Според НАП постоянно имам да плащам нещо. Последното заплашително писмо за принудително събиране се оказа задължение от 3 стотинки лихва. Да не говоря, че заради различни проекти и лизинги поне веднъж годишно вадя УНЛЗ. Куриозното беше, че се наложи да извадя ново два месеца след първото, и ми "цъфнаха" задължения отпреди година и половина. И като попитах защо преди два месеца нямаше проблем - "Ми то сигурно нещо в системата не е било отразено"... Каквото и да значи това...
    В миналото ще остане, каквито сме били...

    Коментар


    • #17
      От: Проблеми с НАП

      Според мен проблемът е комплексен, и съвсем не е само в НАП..
      Общо взето - основните причини за проблема според мен са три:
      1. Недостатъчно добре обяснена система за въвеждане на плащанията (липса на точен шаблон, за да може ръчно въвежданите данни да са коректни)
      2. Недостатъчна образованост на потребителите (преки потребители, и служители в банкови клонове, попълващи платежните).
      3. Липса на лесен контрол/проверка от страна на потребителите

      Emilppp, и аз бях така, до момента, в който почнах да комуникирам не според казаното от счетоводителката, а съгласно това, което казва директно НАП (лесен достъп с електронен подпис)... Преди това винаги имаше някакво замятане (особено с онези предишните сметки), или замотване на суми...
      Един месец ми трябваше да изчистя всички разлики, и от там нататък - се е случвало да платя лихва стотинки само при моя грешка (за около 5г май имам едно замятане при попълване на платежно, което попълних погрешно - например вместо 153лв съм написал 135лв... И го видях когато проверявах задълженията за следващия месец - платих ги точно до стотинка на секундата. На другия ден за момент се появи лихвата за още един ден, но към края на деня получиха сумата по сметката, компютъра автоматично я обработи и всичко се занули... В последствие винаги проверявам след извършване на плащанията дали задълженията ми са станали нула...
      Общо взето - вече съм много доволен от комуникацията с НАП - попълваш данните, пращаш ги електронно. Веднага виждаш задължения, резултат от проверка и т.н... Плащаш по банка, и в рамките на банковия ден виждаш отразени кои неща са платени...
      Последно редактирано от slowtraveler; 02-01-18, 22:25.
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • #18
        От: Проблеми с НАП

        По-скоро проблемът дойде с общата сметка и погасяването на най-старите задължения. Преди това нямаше никакъв проблем да направя справка и да видя точно какво и кога не съм платил или не са отбелязали като платено. Не съм от най-образованите потребители, затова отидох да попитам образованите служители на НАП. Седнах до бюрото на една госпожа, тя се загледа в телевизора и взе да хвърля боб... "Имате много надвнесени суми по сметката на ДЗПО!"
        Е как ще имам надвнесени, като ми излизат задължения?!? "Оффф, ми чакайте да видим..." и хвърли нова шепа боб...
        "Ми то... ми тука сте внасяли, ми то няма как да разберем откога са тези задължения... Ма г-не, ако ви трябва това удостоверение, внесете ги тези пари, а пък те в компютъра ще излязат!"
        Ми трябваше ми, внесох ги и досега чакам да излязат от компютъра...
        В миналото ще остане, каквито сме били...

        Коментар


        • #19
          От: Проблеми с НАП

          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
          Затова и обменям информация с НАП само по електронен път директно с техните системи и никога няма грешка... Иначе няма оправия...
          И така няма оправия, вЕрвай ми. Няма-няма и току поискат на някой от клиентите ни да им подава стари данни отново. Смятай каква е драмата да подадеш Декларация 1 за примерно 2005-та година. Като сметняш и че системата им за тая декларация 1 е направена изначално по гламав начин от един момент нататък, по отношение на заличаване, корекция и наново подаване, си имаме един служител дето кажи-речи само с такива казуси се занимава.

          ...изобщо не искам да споменавам подаване на данни за лицата, работещи на сумирано отчитане на работното време, периодичното им изравняване и прочие - там е сътворена тотална каша и просто няма как да си напълно изряден, дори да имаш всичкото желание и време на света.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #20
            От: Проблеми с НАП

            Първоначално публикуван от Emilppp Преглед на мнение
            По-скоро проблемът дойде с общата сметка и погасяването на най-старите задължения.
            Точно с това проблеми няма и не е имало. Няма как да ти объркат глобата с вноските за пенсия например - има си вид плащане, и ако платежното е попълнено коректно ще отидат където трябва. Тъпанарщините са на друго място (виж предния пост само за един пример - има още много).
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #21
              От: Проблеми с НАП

              Спарки, електронното го въведоха доста по-късно... Преди това си бе панаир - за това спор няма...
              Но за въведените електронно данни не съм имал проблем - всичко се отразява веднага, и веднага имаш поглед върху задължения, срокове и т.н..
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #22
                От: Проблеми с НАП

                Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                Но за въведените електронно данни не съм имал проблем...
                Засега не си имал. И аз не съм имал, освен заради мои грешки. Ама имаме като клиенти сигурно нещо като 3000 субекта - никаква рядкост не е нещо да се омота, и никаква рядкост не е това омотване да не е по вина на подаващия данните, а по вина на приемащия ги. Имали сме случаи (дори аз лично, макар че не ми е в задълженията) да провеждаме доста "интересни" разговори със служители на НАП, дошли на ревизия някъде и искащи да пишат актове за казуси, изпълнени точно по закон (с точките и запетайките) и с точни до стотинка суми в данните и преводите.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #23
                  От: Проблеми с НАП

                  Лелеее... чета заглавието и си викам - някой са го погнали с ревизия от втори. А то човека същински и даже по-лош проблем. Поредната тема в която ще се оплюе всичко и как на някой му загубили ценното време, в което можел да изкара пари, а вместо това носил квитанции по държавните учреждения. Имате ли идея НАП колко данъчно задължени лица администрират? Преди няколко години, когато закриха АДВ и минаха публичните към НАП прогнозирах, че ще стане истински апокалипсис. След такова сливане на 2 държавни структури и при такъв обем работа хората се оправиха без сериозни сътресения. Като оставим колко глобен народ преминава към НАП и не плаща, а колко и други функции има агенцията се чудя изобщо как функционира.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Проблеми с НАП

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    ...Ама имаме като клиенти сигурно нещо като 3000 субекта - никаква рядкост не е нещо да се омота, и никаква рядкост не е това омотване да не е по вина на подаващия данните, а по вина на приемащия ги. ...
                    Спарки, не можеш да ме убедиш, че клиента е въвел правилно данните в компютъра, ама приемащия компютър има вина, че не ги е разнесъл правилно по партиди и т.н...
                    Както сам си отбелязал - причината е другаде... За споровете - 'интересни' разговори сме имали много, но никога не са били в сферата 'подадохме данните електронно, а вие не ги отразихте'... Проблемите винаги са били от съвсем друго естество - според служителя на НАП подадените и приети данни (например номера на фактури) не са законни и т.н... Т.е. - проблемът не е в приетите данни - те са приети буквално, а в това трябвало ли е да се предават тези данни, и дали са легални..
                    Дали има проблеми там - има... Както споменах - и аз съм се сблъсквал с такива.. Освен това имам познати, работещи в тази структура, та знам че и вътре в структурата ги е яд на разни идиотски разпоредби от 'центъра', с които ги карат да правят идиотии... Но проблемът пак не е бил в електронната обработка на информацията...
                    Последно редактирано от slowtraveler; 03-01-18, 09:54.
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Проблеми с НАП

                      Първоначално публикуван от Борислав Ангелов Преглед на мнение
                      Лелеее... чета заглавието и си викам - някой са го погнали с ревизия от втори. А то човека същински и даже по-лош проблем. Поредната тема в която ще се оплюе всичко и как на някой му загубили ценното време, в което можел да изкара пари, а вместо това носил квитанции по държавните учреждения. Имате ли идея НАП колко данъчно задължени лица администрират? Преди няколко години, когато закриха АДВ и минаха публичните към НАП прогнозирах, че ще стане истински апокалипсис. След такова сливане на 2 държавни структури и при такъв обем работа хората се оправиха без сериозни сътресения. Като оставим колко глобен народ преминава към НАП и не плаща, а колко и други функции има агенцията се чудя изобщо как функционира.
                      Проблема не е в бройката, а в начина на работа и начина на писане на закони и наредби. Има държави с доста повече данъчно задължени лица, пък някак действат, и доволно голяма част от тия данъчно задължени я са ходили в техния НАП веднъж в живота си, я не.

                      Батака при болничните изобщо не искам да го подхващам, а това че е тотална безсмислица работодателя да подава данни, които вече са подадени, е само черешката на тортата.

                      ...и всичкото това не е проблем само по себе си. Проблема е че постоянно нещо "доработват", като в последните 5-6 години доработките се състоят предимно от абсолютно безсмислени простотии, които увеличават батака, вместо да коригират проблеми.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Проблеми с НАП

                        Спарки, въпроса е комплексен.. То и 'нашия' германец обяснява как се работи при тях... Обявяваш, че имаш еди-колко си данъци и т.н...
                        Обявяваш, че служебния автомобил си го караш на еди-кои си дати лично (защото и за лек автомобил си взел ДДС, когато е фирмен) и т.н...
                        И общо взето е ГОЛЯМО изключение някой от техния НАП да те провери.. Да, провери ли те и те хване в нарушение - жална ти майка...
                        Я си представи при нашите условия практически да разчита НАП на твоята съвестност... Май ще стане като в оня виц за покера 'е щом си вярваме, като ми тръгнаха едни карти'
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Проблеми с НАП

                          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                          Спарки, не можеш да ме убедиш, че клиента е въвел правилно данните в компютъра, ама приемащия компютър има вина, че не ги е разнесъл правилно по партиди и т.н...
                          Почти всеки месец се обажда по някой, на когото искат да подава наново стари данни за осигуровките. Не защото са грешним а защото в НАП са ги загубили. Това като как ти звучи?

                          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                          Както сам си отбелязал - причината е другаде...
                          Причините са комплексни. Като се тръгне от законодателя, мине се през амнайсе парашутисти-шефове и се стигне до провеждани през годините незнаен брой търгове за техника и информационни системи, правени на парче и кърпени хиляди пъти от различни фирми и IT служители.

                          Без съмнение в НАП, НОИ, НЗОК и т.н. има наистина компетентни хора. Често комуникираме с такива, често се организират и семинари и прочие с лектори от там. Реално тия хора крепят цялата система. Само дето генералните решения не се взимат от тях, а вместо това се работи хаотично, без перспектива поне за няколко години напред. И резултата няма как да е друг.

                          Коментирам частта от НАП, касаеща осигуровки и болнични. Вадя си хляба с продукт за това от 15 години насам. Останалото не съм компетентен да коментирам, нито имам поглед като собственик на фирма - моя обем документация, обменяна с НАП, може да се каже че е нищожен.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Проблеми с НАП

                            За което си прав - прави си! Проблема действително тръгва от законодателството. И то не толкова от самия закон, а от писалите го счетоводители. България е сигурно единствената страна в света в която има толкова много противоконституционни данъчни норми. Четейки данъчното законодателство на човек му пада ченето и му се приисква да си сложи край на живота. НАП обаче е само един изпълнител на лошия закон, а съвместно с човешкия фактор резултата е видим за всички.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Проблеми с НАП

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              Почти всеки месец се обажда по някой, на когото искат да подава наново стари данни за осигуровките. Не защото са грешним а защото в НАП са ги загубили. Това като как ти звучи?...
                              Звучи ми като невероятно или като некомпетентен потребител...
                              Подаваш декларация 1&6, и в близките минути получаваш по мейла отговор от НАП с потвърждение кога, кой какво е подал... И дали е приета декларацията, или има грешки в нея (описани са)...
                              И веднага в страницата със задължение ти светват задълженията, със сроковете, в които трябва да ги платиш...
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Проблеми с НАП

                                Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                                Звучи ми като невероятно или като некомпетентен потребител...
                                Подаваш декларация 1&6, и в близките минути получаваш по мейла отговор от НАП с потвърждение кога, кой какво е подал... И дали е приета декларацията, или има грешки в нея (описани са)...
                                И веднага в страницата със задължение ти светват задълженията, със сроковете, в които трябва да ги платиш...
                                Даннните са подадени, осигровките са платени, има документи и протоколи за това. И например след 3-4-5-6-7-8 години - я ни прати тия данни пак, че ни трябват. Това е най-редовен случай. Айде да не е всеки месец, ама имаме по 7-8 случая годишно.

                                Вероятно истинала лъсва като започнат да пенсионират някой.

                                Случая с болничните - болничния лист се попълва от лекаря, подава се в НАП, дава се разпечатка на "клиента", той я носи на работодателя, който наново въвежда тия данни (полетата са доволно много), и отново ги подава в НАП, при това за всеки трудов договор (може да има 3 примерно). Удължили му болничния - ейде пак същото.

                                И това ли ти звучи нормално?

                                Колко данни в тоя болничен ги имат на амнайсе места по други подавани документи няма да споменавам.

                                В момента на работодателя са вменени един куп неща, които просто не са негова работа по никаква здрава логика. Да не говорим що за справки искат (и всеки каквито му дойде на ум) при ревизии и прочие. Хич няма да споменавам колко от тях изобщо могат да се направят чисто математически верни верни и колко изобщо са използваеми, даже и да са верни.
                                Последно редактирано от sparkybg; 03-01-18, 11:18.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X