Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кипър в края на февруари.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кипър в края на февруари.

    За много години Колеги.
    Желая Ви успешна и плодотворна 2018 година.

    Пуснаха евтини самолетни билети Варна Ларнака и се замислям за едноседмична почивка в Кипър.
    Ще се вземе автомобил под наем и ще се спи в апарт-хотели и яде по ресторанти и най много вечер готвене в апартамента.

    Имам следните въпроси:
    1. Безопасна ли е търската част за туристи и по специално как се минава границата, има ли военни действия.
    2. Ходим по черни пътчета (у нас) та има ли смисъл от автомобил 4х4 за леки излизания към затънтени места.
    3. Обичаме пътуването и новите места като отседнем някъде си правим лъчове с колата по 100-125 км в посока дневно - как да планирам нощувките - примерно 2 в Ларнака, 2 в Северен Кипър и 3 някъде на Запад.
    4. Всичко допълнително относно какво трябва да се види в Кипър ще ми е полезно. Предпочитаме природни красоти а не исторически забележителности.
    5. Какво време да очакваме в началото на Март, морето ше става ли за потапяне

    Благодаря предварително.
    Land Rover Discovery II, V8 4.0
    VW Golf VI variant
    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

  • #2
    От: Кипър в края на февруари.

    Здравей колега и честита 2018 г., няма да мога да отговоря на всички въпроси, но някои ще се опитам. Така, в турския Кипър се влиза безпроблемно с лична карта. Границата е в града( Никозия) има една бариера на главната улица. И като преминеш трябва да изостриш сетивата си.
    Цени няма,аз не бях готов и плащах първата цена която ми обявят и търговците ме помислиха за голям балък. Ориента те завладява веднага, по-неразвит от гръцката Никозия. Според мен е безопасна, вряхме се насам натам, но не далеч от туристическата част. Бяхме за 3 март температурата беше около 20 градуса,но много духаше. На плажа имаше които събираха слънчеви лъчи. А да не забравя да ти кажа с кое съм запомнил Кипър. Това е средиземноморската кухня, заведенията предлагат "меню"(състои се от няколко блюда) различен брой ястия,описани и снимани и евтини. Не сме наемали автомобил, ползвах ме туристически агенти които с бусове и коли те возят до забележителности. Резервацията направихме през известен сайт. Всичко беше евтино в този сезон, през лятото не бих си позволил цените(с това да разбереш какво разбирам от евтино). Пример тринайсет степенно меню за двама 1 бутилка узо и още 1 бут.узо от 0200 мл.,1 бутилка вино и десерт от заведението 49 евро. Консумирахме четирима и ни беше достатъчно. Увлякох се толкова от мен.

    Коментар


    • #3
      От: Кипър в края на февруари.

      За много години.
      Бях през април 2017. Вече се къпеха в морето. Гръцки Кипър е по-комерсиален. Наблъскан е със заведения и скъпи хотели. Северен Кипър е по-автентичен и според мен там са по-интересните забележителности - исторически и природни. Пътищата и в двете части са добри. Самия остров не е голям, макар на някой да им изглежда такъв. На нас ни бяха достатъчни пет дни за да обиколим навсякъде (и в двете части). Наехме рент-а-кар от летището в Ларнака. (там кацат лоукост полетите на Уизз). При наемането на автомобил от летището има малка врътка. Отиваш на гишето на Европкар и си харесваш кола от наличните в момента, но не я наемаш директно от гишето, а я запазваш през нета на сайта им. По-този начин получаваш отстъпка в цената. Ако не я наемаш на летището, вероятно е по-евтино, но варианта от летището за нас беше по-удобен - накрая я оставихме там и се качихме на самолета за България. Малко е криво лявото движение, но ако си опитен бързо се свиква. Казват, че е още по-евтино да я наемеш предварително от тук, но това не съм го пробвал. ВАЖНО: Цените на мобилния интернет и разговорите в Северен Кипър са убийствени. Много внимавай как ги ползваш. Минута разговор е от порядъка на 20 лв. Същото е и с мобилните данни. Аз не съм говорил, но ползвах нет за Гугъл мапс (само това) за няколко часа за да се ориентирам по маршрутите - за два дни в Северната част после ми дойде сметка от 180 лв. Носех и моторжийското Зумо 660, което разбира се е безплатно, но се оказа че няма карта на Северната част и се принудих да ползвам Гугъл, което пък ми излезе солено. Ако смяташ да ползваш GPS устройство, провери дали имаш инсталирана карта на северната част, за да не се изненадаш като мен. Бил съм на почти всички острови в средиземно море и този не ме впечатли кой знае колко. Но това е субективно. Комерсиализацията и застрояването по южното крайбрежие на гръцката част са ужасяващи. Щом харесваш природата, съвета ми е да бягаш към центъра в планината Троодос. Красиви са и двете планини в Северната (турската) част. Хубаво е да посетиш и Кейп Греко (за мен не беше нещо особено, но някой много го харесват) в близост до Ларнака е. И да знаеш, че звездите във Фамагуста не са по-големи от "родните". Пожелавам ти приятно изкарване и много положителни емоции.

      Коментар


      • #4
        От: Кипър в края на февруари.

        1. Аз съм минавал през 2 КПП-та - едното е пешеходно в Никозия, където се минава съвсем формално в северна посока и другото е с кола през английската база, където съвсем прилича на граница от едно време. И двете са безопасни. Ако влизаш с кола в турската част - трябва допълнителна застраховка ГО, която се купува на място. Дребна подробност - доколкото прочетох - каското ти на колата под наем не важи оттатък, но аз бях за няколко часа и реших да рискувам. За повече от това, еле пък нощувка - бих се заинтригувал повече. Има съществена разлика в цените на акцизните стоки от двете страни на границата и се има избирателни митнически проверки при обратно влизане в Р. Кипър. На нас ни искаха паспорти. Може отскоро да се минава и с л.к. - но аз не бих рискувал.

        2. Кола под наем и черни пътища са несъвместими неща в общия случай. В смисъл, стане ли нещо на черен път - носиш пълна отговорнст за повреди, репатриране и всичи разходи, свързани с аварията.

        3. и 4. са напълно индивидуално.

        5. Въпрос на късмет. Къпал съм се Декември и Януари, но пък хванах някакъв студ през Март и нямаше влизане в морето.

        Движението е обратно, но пътищата са добри и движението е спокойно, дори и на север. Помниш, че десният е с предимство, държиш се в ляво и кръговото се върти наобратно. Колите под наем са с червени номера и местните са доста толератни.

        Коментар


        • #5
          От: Кипър в края на февруари.

          За 25 евро наехме нисан микра, за около 30 евро направихме ГО за турската част и всеки ден минавахме границата. На пункта ни тарашиха почти винаги. Турската част е по-бедна. Интересно ми беше, 4-5 дни стигат.
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X