Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcetera

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

    Първоначално публикуван от Traqn Savov Преглед на мнение
    На лични по добре да не се карат тук че правим реклама...
    Благодаря, ама се карат само за директни линкове.

    Коментар


    • #92
      От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

      Свестните симулатори според мен са:
      Xplane и P3D... MSFS вече доста остаря...
      Първите два имат разкошни сценарии за летища... Имат и доста добри модели на самолети с много добра реалистична динамика и много пълни управления на различните механизми....
      Например ако не внимаваш, може да 'счупиш' самолета до степен да не може да мръдне от мястото си дори още докато палиш двигателите... За MSFS съжалявам единствено за модела на ТУ-154 - руснаците бяха направили МНОГО реалистичен модел... Ама МНОГО... Тъй-като машинката е стара има много работа за пилотите и механика - много копчета, много последователности и условности... Първият ден въобще не можех да стигна до стартиране на двигателите... Откъде да знам, че след като стартираш APU трябва да вземеш 'отбор воздуха'
      Дали 'летиш сам' или не според мен няма значение - удоволствието е да го направиш както трябва...
      А както трябва е - според реалните правила, ограничения и т.н...
      XPlane записва директно reply, но отново файлът става доста големичък... Кацането ми в Швейцария стана гигабайт...
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • #93
        От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

        Да ту-то беше някаква пълна лудница но е за MSFS 2004.
        Сега знам че, микромеките имат някакъв пач за MSFS X за да можеш да сложиш P3D модели.

        А иначе X-Plane страшна графика, но там си трябва силен компютър, ама останах впечатлен от видеата..

        slowtraveler

        От къде си взимаш български карти за заход на летищата, аз търсех не можах да намеря..
        Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

        Коментар


        • #94
          От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

          Микромеките мисля отдавна се отказаха от флайт-симулатора...
          X-plane ми 'лети' на доста старичък компютър, но имам 10 (легална)... Пробвах да сложа 11 - много по-добре си е, но за нея вече компютърът ми идва слабичък
          Замислил съм нова конфигурация с 4К по-големичък телевизор
          Освен това дори и в момента ползвам таблет за някои функции... Имам FMC за таблет - целият таблет ти става MCDU. Също така имам на таблета и визуализация на движението на самолета на таблета (грубо казано - все едно гледаш flight radar - насложен на карта изминатият път, къде се намираш в момента и т.н.... Доста удобно като страничен дисплей

          Траяне - за картите търся в нета. Обикновено пиша кода на летището и charts... Например при "LBWN charts" на първо място ми излезе:
          http://vau.aero/navdb/chart/LBWN.pdf

          Също така можеш да пробваш търсене например на "LBWN Jeppesen" (Jeppesen е най-масово използваната фирма, която поддържа/разпространява картите и NAVDATA - данните за бордовите компютри за реалната авиация по целият свят)...
          Гледам един голям руски стриймър ползва платена услуга на Navigraph - там преимуществото е, че освен карти, можеш да смъкнеш актуалната AIRAC база данни, която да качиш във FMC. Да Navigraph са я кръстили FMC Data, a не NAVData, защото NAVDATA e запазена марка на Jeppesen (луда работа е да регистрираш запазена марка - често използвано съкращение на често използвани думи, и никой да не може да ги ползва повече без твое разрешение - американска работа )...
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #95
            От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

            Направих груба грешка, София Варна завърши с краш..

            Първо заредих малко гориво, второ още при първите E.C.A.M. за ниско налягане на горивната система и на двата двигателя, трябваше да го призрмя някъде, ама аз си викам ще стигне, малко на хазард го играх, и познайте..
            Ми не стигна, двигателите угаснаха поради липсата на гориво само на няколко километра преди пистата..

            Хазарта в авиациата
            Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

            Коментар


            • #96
              От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

              Алтернативата при такъв случай е задържане на началото на спускането...
              И започване на доста по-стръмно спускане - при режим, и от точката, при които би стигнал до пистата по инерция и със спрели двигатели... T.e. летиш по-високо отколкото само при IDLE, защото двигателите имат доста сериозна обратна тяга на авторотация... И използваш въздушните спирачки по-високо, или S-образна маневра преди самото кацане за загуба на допълнителната енергия..
              Алтернативата е Търговище, ама пистата не е осветена и е повече летателна площадка (както си е и в действителност сега де) И я няма в навигационните пособия вече - TGV / LZ16
              Поне там пистата е достатъчно дълга...
              Последно редактирано от slowtraveler; 12-01-18, 18:30.
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #97
                От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                Летището на Буховци е с разрушено покритие и при по-висока скорост даже автомобил е нестабилен, прорасла е трева и храсти и става за приземяване само на леки самолети и за игра на компа.
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • #98
                  От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                  Абе, майтап, майтап ама един ту-154 точно на подобно летище го приземиха пилотите, и спасиха и хората и самолета, всеки се измъкна без драскотина.

                  Така че не подценявай летищата..
                  Някакво летище е по добро от никакво, повярвай: ЩАК--> ТУК ТУК И ТУК ако не вярваш че е така..
                  И излита от същото летище...

                  Иначе преиграх наново сценария София Варна (LBSF LBWN) този път с повече подготовка, и имаме гладко кацане, сега го рипторам видеото..
                  Последно редактирано от Traqn Savov; 12-01-18, 21:13.
                  Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                  Коментар


                  • #99
                    От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                    Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                    Летището на Буховци е с разрушено покритие и при по-висока скорост даже автомобил е нестабилен, прорасла е трева и храсти и става за приземяване само на леки самолети и за игра на компа.
                    Не е чак толкова зле А и се ползва (особено западната част) от частен пилот, дето прави пътища в района Направил си е и хангар (срещу западната рульожка), в който има един или два самолета
                    От главния път може да видиш и новия 'чорап' дето се вее по вятъра Да, съвсем не е както на времето състоянието му, ама все е нещо...
                    Малко преди да го затворят бе подновено асфалтовото покритие (прорастналата трева е през асфалта по фугите на бетонните плочи отдолу), бе монтирана нова електрическа система за осветление на пистата и т.н...
                    Съответно - кабелите бяха изкопани и изгорени за мед....
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                      Венци така и не каза дали нещо му е било полезно..

                      Но нищо продължавам с обясненията, като се стремя да го държа прости..

                      За F.L. Flight_level или нивата на полета, на Български Ешелон идва от руски "Эшелон" и това название не се използва никъде, ама никъде по света..

                      Но какво е Q.N.H. 1021 или Q.N.H. S.T.D. каква е разликата между двете, първо да обясня това...

                      Ако си гледал видеа из тубата, на истински самолети, там пилотите бъзикат едно копче на което пише InchHg Hpa (налягане на квадратен инч или хектопаскала) в повечето случай е на Hpa копчето, но какво отношение има това с височината и алтиметъра..

                      Много просто е обяснението, високомера на самолета, уреда които ти измерва височината, мери височината над морското равнище,
                      Физически това е уред за налягане, който измерва налягането в атмосферата, малко физика трябва да се обясни защо налягането е различно по нагоре от морето..

                      Но защо трябва да се сверява, понеже налягането варира постоянно, метеорологичната служба на летището, казва налягането много точно, за да може пилота да го свери, днеска налягането може да е едно, след час друго, това е нулевата точка общо взето за конкретното време и регион, за да може баро-алтиметъра да показва точно (има и радио алтиметер но той се ползва за дръго)която може да се смени постоянно..

                      Това е QNH Но какво е S.T.D. Ако си забелязал пилотите издърпват или натискат копчето за сверят S.T.D. стойност, и числата изчезват, и не може да се настройва вече стойност и се появява S.T.D. standart (при аербуса).

                      Когато си в транзитната (междинна) зона ти се съобразяваш с QNH дадено ти от диспечера или от A.T.I.S., обаче представете си, много самолети, летят един до друг, които идват от различни зони, и са с различни настройки на алтиметъра, колизията е неизбежна в такъв случай, за целта трябва да се стандартизира показанията, така че всички самолети да показват еднакво алтиметъриите.

                      QNH STD можеш да го набереш и с копчето като стойност 1013.2 mb А някой имат готово копче..

                      Малко из википедия
                      Последно редактирано от Traqn Savov; 13-01-18, 08:49.
                      Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                      Коментар


                      • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                        Добре е да се спомене, че на някои места не се ползва ONH, а например QFE... Разликата е в това къде е отчетено налягането и съответно показанията на висотомера...
                        При QFE отчетът започва от летището - във висотомера се задава пряко налягането, отчетено на барометър на летището...
                        QNE задава какво би било налягането на морското равнище в референтната точка... Т.е. отчита се висотомера на летището и се прави стандартна корекция какво би било налягането при надморска височина 0.. (някои GPS и телефони също могат да дават тази информация - сметките са прости)..
                        Ефекта/разликата в показанията на висотомера са, че при кацнал на летището самолет: висотомера при QFE ще показва височина нула, докато при QNE ще показва височината на летището... QFE се ползва повече при локални полети...
                        Транзитната зона (между транзитната височина и най-ниският ешалон/полетно ниво над нея) се преминава 'транзит' - в нея е изключение да се задържи самолет, защото височините не са стандартизирани...
                        И тя е необходимия буфер за избягване на опасно сближаване на самолети - под нея самолетите летят само по 'местното' налягане (QNF, QNE)... Над нея - само по стандартно налягане...
                        А в нея показанието на висотомера на един самолет може да е 10000фт, а другият - 110000, и пак да са на една височина... Затова в тази зона се оставят по-големи вертикални (и хоризонтални) дистанции между самолетите, докато над и под зоната трафикът отново може да се 'уплътни' по височина, защото показанията на всички са уеднаквени...
                        Ешалон се ползва в Русия... Там имат и метрови ешалони, а не само футови..
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                          Както обикновено започнах нещата отзад напред..
                          Очевидно трябва много четене преди изобщо да се "качиш" на самолета.Било то и в игра.
                          Но сега нещо не намирам много време за това.

                          Иначе излитането лесно.. газ до ламарината и дърпаш назад..

                          Коментар


                          • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                            В аеродинамиката и съответно в авиацията се използва т.н. стандартна атмосфера (ISA) за моделиране на физическите процеси и стандартизиране на измерванията и изчисленията. В авиацията е стандартизирана като "ICAO Standard Atmosphere"
                            Представлява идеализиран модел, отговарящ точно на процесите в атмосферата, но без влагата, без ветрове, локални явления и т.н.

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ISA.gif
Прегледи:1
Размер:5.4 КБ
ID:5778156

                            Приема се условно, че надморска височина 0м е с налягане P= 1.225 kg/m3, температурата T0 = 15°C = 288.15 °K

                            По такъв начин може лесно да се свърже и изчисли височината чрез температурата и съответно налягането.

                            Температурата Т1 е функция от височината h1:

                            T1 = T0 + a(h1 - h0), където а е температурния градиент в ISA, например от 0м до 11km a = -6.5 °C/km, от 11км до 25 км е константа и т.н. по графиката.

                            Атмосферното налягане е функция от температурата, и се изчислява по формулата:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:formulaP.jpg
Прегледи:1
Размер:24.8 КБ
ID:5778157
                            По този начин, висотомера чрез налягане може да покаже точната височина според ISA. Тъй като нулевата височина е избрана условно спрямо средната надморска височина, STD височината се използва само при полети на ешелон (flight level). При подход към летище се използва неговата височина и съответно атм. налягане за определяне на височината.
                            Ето как се формулират различните нива:

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ISAlevels.jpg
Прегледи:1
Размер:43.8 КБ
ID:5778158
                            Прикачени файлове
                            Последно редактирано от Веско; 13-01-18, 10:37.
                            Show must go on!
                            LZ1VES

                            Коментар


                            • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                              На моето видео София Варна се вижда как превключвам от S.T.D. на Hpa
                              И намествам това което беше на летище София QNH 1013 на това което го трансмитват по атиса за летище Варна QNH 1015 виждате алтиметъра как малко мърда надолу..

                              Други интересни неща Трафик напред..

                              Пристигане не летище Варна, живи и здрави, е малко по уплашени от пилотските ми умения, но живи

                              Пс. с мишка и клавиатура, не става да се управлява това чудо, лошото е че моят джойстик го счупих сега голема мъка..grumpy:
                              Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                              Коментар


                              • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                                Реверса - на idle или изключен при 60kn освен за предотвратяване на излизане от пистата (за да не смуче двигателя боклуци)

                                Да Венци - много четене е за да го направиш както трябва.... А добавиш ли и процедурите (с виртуалните диспечери, push back и т.н.) - нещата стават още по-комплицирани
                                Но както споменах - направиш ли го по правилата - всичко става лесно и леко. Започнеш ли да се отклоняваш от тях - се налагат повече корекции и от там - доста трудно и с грешки...
                                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X