Обява

Свий
Няма добавени обяви.

С радиостанция в Румъния?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • С радиостанция в Румъния?

    Колеги,догодина смятаме да пътуваме с приятели до Румъния.Как стои въпроса с използването на станции?Ще ползваме Баофенг uv5-r.Нямаме лицензи,ще се ползват само за връзка докато караме моторите.Предварително благодаря за отговорите.

  • #2
    От: С радиостанция в Румъния?

    Напълно достатъчно време има за да изкарате лицензи. Аз основно заради ченгетата взех тестовете навремето. Не, че съм супер запаления радиолюбител-просто ми писна да се разправям с ченгета за станцията в колата. Тя е СВ и по принцип не трябва документ за нея, но това на полицай в БГ (ако сам не е радиолюбител), мноооого трудно се обяснява. А в тая убита държава Румъния....сигурно ще е още по-трудно.
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • #3
      От: С радиостанция в Румъния?

      Санта, в тази "убита" държава Румъния (в които полицаите не вземат рушвети и средната заплата е доста по висока от в България) използването на CB e много по-популярно сред непрофесионалните шофьори и никой на никой за нищо не се обяснява. Да напомня само, че има ограничение от 4W в този диапазон.

      Говорейки за uv5-r, далеч по-смислен съвет е да си настроят станциите на PMR каналите и да превключат на TXP-low, с което са почти 100% легални.

      Лицензи които важат в чужбина могат да си изкарат само след като имат Клас 2 поне от 6 месеца, после да изкарат Клас 1 и чак тогава до подадат заявление за HAREC.
      Последно редактирано от Jimi; 16-12-17, 10:43.
      Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
      Drag Grand Canyon Daily
      Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
      LZ1JYM

      Коментар


      • #4
        От: С радиостанция в Румъния?

        Това лято карахме в Карпати 10 дни и не сме имали проблем. Всички манастири са със станции на нашия канал и се чуват.

        Коментар


        • #5
          От: С радиостанция в Румъния?

          Първоначално публикуван от Оника Преглед на мнение
          Това лято карахме в Карпати 10 дни и не сме имали проблем. Всички манастири са със станции на нашия канал и се чуват.
          И кой е вашия канал?
          Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
          Drag Grand Canyon Daily
          Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
          LZ1JYM

          Коментар


          • #6
            От: С радиостанция в Румъния?

            А защо не си ползвате телефоните? И обхват има, и няма такса за руминг.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #7
              От: С радиостанция в Румъния?

              Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
              А защо не си ползвате телефоните? И обхват има, и няма такса за руминг.
              Е не може да се държи телефонът отворен в продължение на часове.. е може ама въобще не е практично. С радиото говориш само, когато ти се говори... тука сме на ляво, виж го тоя педал как кара, глей къв балкон вади тая в кабриото и т.н.


              Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
              ...
              Говорейки за uv5-r, далеч по-смислен съвет е да си настроят станциите на PMR каналите и да превключат на TXP-low, с което са почти 100% легални.

              ....

              "почти легални" не значи "легални" ...
              А за PMR ограничението не беше ли 0,5 вата?

              Коментар


              • #8
                От: С радиостанция в Румъния?

                Блутуд комуникаторите работят на над километър и при нужда избират ГСМ мрежа.
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • #9
                  От: С радиостанция в Румъния?

                  Първоначално публикуван от _kalata_ Преглед на мнение

                  "почти легални" не значи "легални" ...
                  А за PMR ограничението не беше ли 0,5 вата?
                  На Low е 1 ват на тези честоти. За това е и почти... всеки си има глава на раменете.
                  Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                  Drag Grand Canyon Daily
                  Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                  LZ1JYM

                  Коментар


                  • #10
                    От: С радиостанция в Румъния?

                    Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
                    ...после да изкарат Клас 1 и чак тогава до подадат заявление за HAREC.
                    HAREC-а ми го направиха още като си изкарах изпита. И си го получих по пощата. Картончето КРС още не съм си взел, ама HAREC-а ми е в чекмеджето.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      От: С радиостанция в Румъния?

                      Колеги,благодаря ви за отговорите, минаваме на варианта с блутут комуникация.

                      Коментар


                      • #12
                        От: С радиостанция в Румъния?

                        Да в Румъния, Италия и Полша тачат CB-то .

                        А скоро ще има хармонизирани лицензи и за ниските класове.
                        Иначе съм си носил баофенгче , и съм си мислел че ако се чуя с някой няма да е кой знае какво,освен ако не са радио сноби Най-близкия репитър който беше до мен се активираше със тон бърст от 1100 херца примерно и аз не знаех как става мислех че е нещо ново. После разбрах че някои репитри в европа се активират с такъв тон и че тона на баофенга се активира със бутона VFO/MR (не знам A/B и Band какви издават )при натиснат PTT но може би си бяха 3 вида тонове
                        Последно редактирано от todop; 27-01-18, 21:55.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X